Vítkovice se loučí se čtveřicí hráčů

Čtyři hráči opouštějí letošní partu vítkovického týmu. Minimálně jeden míří rovnou z ostravského klubu do NHL. S modro-bílým dresem se loučí brankář Aleš Stezka, obránce Patrik Koch a útočníci Tobias Lindberg a Jan Bernovský.

S koncem dubna se také v některých případech uzavírají působení jednotlivých hráčů v klubech. Také Vítkovice zaznamenají změny v kádru v mezisezonním období. Kádr letošního semifinalisty opouštějí k poslednímu dubnovému dni čtyři hokejisté. Přitom minimálně jeden si výrazně polepší, protože si svými fantastickými výkony řekl o nabídku z nejlepší ligy světa.

Aleš Stezka má nakročeno do NHL

Brankář Aleš Stezka se během dvou let v modro-bílém dresu vychytal mezi absolutní českou špičku. Přišel do ostravského týmu z prvoligového Havířova a po dvou sezonách má nakročeno do NHL. Je logické a jasné, že této nabídce vítkovický extraligový klub nemohl konkurovat. „Jsme strašně rádi, že si Aleš výkony v našem dresu otevřel cestu do NHL a moc mu to přejeme. I když se s ním musíme rozloučit, tak jsem přesvědčený, že není mezi vítkovickými fanoušky nikdo, kdo by mu to nepřál. Aleš odvedl pro náš tým, pro náš klub fantastickou práci a já mu za ni za sebe a troufám si říct, že i za všechny Vítkovičáky, moc a moc děkuji a také přeji hodně štěstí a ať se mu za mořem, v nejlepší lize světa, daří,“ říká sportovní ředitel HC VÍTKOVICE RIDERA Roman Šimíček.

Aleš Stezka přišel do Vítkovic před sezonou 2021/2022. Celkem rychle si na úkor Daniela Dolejše získal post brankářské jedničky, který v ročníku 2022/2023 potvrdil. Celkem v ostravských barvách odchytal 104 zápasů, úhrnem se jeho procentuální úspěšnost pohybovala nad 92%. Vychytal celkem 6 čistých kont. V play off 2023 dokonce zaznamenal úspěšnost 95,96%. Jeho zásluhou se Vítkovice v sezoně 2022/2023 dostaly v základní části na 2. místo a v play off dokráčely před brány finále. Svými výkony si řekl o nabídku z NHL, o jeho služby projevil zájem klub Seattle Kraken.

Tvrďák Patrik Koch – posílí konkurenci nebo poputuje za moře?

Na odchodu z Vítkovic je také slovenský reprezentant Patrik Koch. Ten momentálně bojuje v kádru slovenské reprezentace o nominaci na květnové mistrovství světa. Šestadvacetiletý rodák z Malacek přišel do Ostravy v roce 2020 z Košic. Ve Vítkovicích odehrál tři sezony, celkem 172 utkání, ve kterých se zařadil mezi nejlepší beky nejen týmu, ale i celé soutěže. Během svého působení v ostravském týmu nastřílel 7 branek, na 22 nahrál. V semifinále 2023 rozhodl v prodloužení zápas číslo 5 nádherným gólem. Jeho přínos byla ale především v dobré ofenzivní hře, tvrdém fyzickém pojetí, díky kterému patřil k nejlepším hráčům dle Radegast Indexu.

„Patrika jsme chtěli udržet, ale bohužel to nešlo. Je veřejným tajemstvím, že se dohodl s Třincem a s tím moc nešlo dělat. Ale nerozcházíme se ve zlém. Patrik tady odehrál výborné tři roky a odvedl tady kus dobré práce, za kterou mu děkujeme a přejeme hodně štěstí do budoucna,“ vzkazuje Roman Šimíček na adresu Patrika Kocha. Jeho odchod do Třince ale nemusí být až takovou jednoznačnou záležitostí. Po skončení semifinále totiž přišly spekulace o tom, že rovněž Koch oslovil skauty z NHL a že není vyloučeno, že o jeho služby projeví zájem některý ze zámořských klubů. Tuto alternativu by logicky přivítali nejen všichni vítkovičtí fandové, ale i sám slovenský zadák.

Loučí se forvardi Lindberg a Bernovský

Další dva odchody se týkají útoku. Své působení ve vítkovickém celku po necelých dvou sezonách končí švédský útočník Tobias Lindberg. Ten do Vítkovic přišel v listopadu 2021 a celkem odehrál 68 utkání, ve kterých nasbíral 22 bodů za 9 gólů a 13 asistencí. Nejvíce se do paměti vítkovických fanoušků zapsal ve čtvrtém utkání předkola play off 2022, které rozhodl vítězným gólem. „V případě Tobiase jsme se rozhodli neprodloužit smlouvu. Děkujeme mu za odvedené služby a přejeme mu hodně štěstí a úspěchů v osobním i sportovním životě,“ přidává Roman Šimíček.

Na odchodu z Vítkovic je také dvaadvacetiletý útočník Jan Bernovský. Ten přišel do Ostravy v dorosteneckém věku z rodného Brna. V extralize debutoval v sezoně 2020/2021 a celkem v ní dosud odehrál 77 utkání s bilancí 15 bodů za 9 gólů a 6 asistencí. Nyní mu smlouva ve Vítkovicích skončila a čeká na něj nové, zřejmě rovněž extraligové angažmá. „Berny byl součástí nové generace nastupujících hráčů, ale bohužel někdy to tak bývá, že je potřeba změnit působiště, aby se hráč posunul dál. Za sebe i za celé Vítkovice Honzovi přeji, ať se mu daří a samozřejmě také děkuji za dosavadní práci, kterou ve vítkovickém dresu odvedl,“ vzkazuje Roman Šimíček.

Nejen odchody

Samozřejmě změny ve vítkovickém kádru v mezisezonním období, to nebudou jen odchody. Management ostravského klubu už několik měsíců pracuje na sestavení kádru pro nový extraligový ročník. „Dennodenně pracujeme na doplnění a posílení kádru. Hledáme top hráče jako adekvátní náhrady za odcházející. Něco již máme předjednáno a jména odtajníme začátkem května, další budou následovat v průběhu letního období,“ dodává vítkovický sportovní ředitel.