VIT – PLZ 1:0: Vítkovice udolaly Indiány a potřetí v řadě vítězí

Povzbuzení dvěma výhrami v řadě vstoupili vítkovičtí do pátečního utkání proti plzeňské Škodě. I tentokrát předvedli Trnkovi svěřenci povedený vstup do zápasu, který vyvrcholil ve čtvrté minutě brankou Robertse Bukartse. Hra se následně vyrovnala, ale plzeňští nenašli recept na skvěle chytajícího Lukáše Klimeše, který se devětadvaceti přesnými zásahy výrazně podepsal pod vítězství.

Jedenáctá Plzeň přijela do Ostravy potvrdit svou nadvládu ve vzájemných zápasech a dotáhnout se tím právě i na tým rytíře Vítka. Vítkovičtí v domácím prostředí chtěli navázat na předešlé dvě výhry a případným vítězným bodovým ziskem se přisunout k lákavé osmé pozici. Pět zápasů do konce základní části to před zápasem vřelo na každém extraligovém stadioně a vítkovický palác nebyl výjimkou. Domácí do duelu šli v totožné sestavě, ve které vyhráli dva předchozí zápasy za plný počet bodů.

Samotnému utkání předcházel krátký ceremoniálek, při kterém sportovní ředitel klubu Roman Šimíček předal dres se symbolickým číslem „60“ někdejšímu vynikajícímu obránci, vítkovickému odchovanci, vicemistru Československa 1993 a mistru České republiky 1994 a zároveň současnému trenérovi dorostu Vítkovic Janu Vavrečkovi k jeho sobotním kulatým 60. narozeninám.

Vítkovice vstoupily do utkání aktivně a ve druhé minutě mohl plzeňskou chybu v rozehrávce potrestat Claireaux, ten mířil dobře do horní části branky, ale vyrážečka Hlavaje byla na místě. Nahození Prčíka od modré čáry si před brankou zpracoval Přibyl, ale z otočky se mu nepodařilo dorážet. Dobré parametry měla i střela Patrika Zdráhala z vrcholu pravého kruhu, ale Hlavaj zasáhl ramenem. Další akce Vítkovic už ale byla gólová. Mário Grman se hrnul do předbrankového prostoru jako tank, na Grmana se navázal Indrák a ve středu útočné třetiny tak vznikl prostor pro gólovou přihrávku Rihardse Bukartse, po které na jeho bratra Robertse čekala odkrytá branka a přesouvající se Hlavaj neměl nárok – 1:0. Plzeň mohla vyrovnat po chybě Percyho, kterému při rozehrávce sjel kotouč z hole. Holešinský nedokázal jeho zaváhání využít a trefil tyč. Vítkovičtí hráči aktivně napadali plzeňské obránce, kteří tak byli pod neustálým tlakem. Laakso zpracoval vysoký kotouč rukavicí, ale posunul jej přesně před napadajícího Fridricha, ale jeho střela zamířila nad. O chvíli později byl ve velké šanci znovu Fridrich, kterého v mezikruží našel přesnou přihrávkou Zdráhal, jenže Fridrich znovu prověřil jen odolnost mantinelu za brankou Plzně. Ve stejném střídání měla první formace ještě jednu šanci, Zdráhalova přihrávka z levého křídla nakonec doputovala až na betony Hlavaje, o těch se puk odrazil k Fridrichovi, ale jeho dorážka se zastavila na tyči a následně puk pod betony ukryl plzeňský brankář. Do zajímavé situace dva na dva se dostal Chlán s Barinkou, ale Chlán si jako adresáta přihrávky zvolil Auvita, který situaci dobrusloval z druhé vlny. Jeho střela Hlavajovi propadla výstrojí, ale puk nakonec zamířil těsně vedle tyče.

Druhá třetina dlouho nenabídla zajímavější příležitost na jedné nebo na druhé straně. Jak ale čas plynul, do šancí se dostávali spíše hosté, kteří zlepšili pohyb a díky bližší střídačce dokázali dostávat Rideru pod tlak. Schleiss se odhodlal k odvážnému průniku až před branku, ale Klimeš se nenechal nachytat a dlouhou forhendovou kličku přečetl. Vítkovice odpověděly šancí Kriegerovy formace. Rihards Bukarts viděl u vzdálenější tyče číhajícího bratra Robertse, ale kotouč byl cestou tečován mimo jeho dosah. Vítkovičtí ale pokračovali s pukem na holi. Individuálně to zkusil Raskob, jenže ten nezakončil ideálně, protože jej fauloval Zámorský. První přesilovou hru utkání si tak zahráli vítkovičtí. Signál těsně po buly zakončoval Raskob, který si nabruslil před branku, ale jeho střela z první mířila nad branku. Raskob se o chvilku později odhodlal k překvapivé střele z levého kruhu, ale Hlavaj zakončil se štěstím ramenem. Vítkovičtí měli dobrý tlak, ale nedokázali jej přetavit v branku. Po návratu vyloučeného Zámorského se do protiútoku dostal Schleiss, který se kličkou zbavil vracejícího se Chlána a do velké šance poslal Indráka, ale ten tváří v tvář nevyzrál na Klimeše. Po faulu Lednického, který u mantinelu dohrál jednoho ze soupeřů, si přesilovou hru zahráli i hosté. Ti dostali vítkovickou čtveřici pod tlak, ale byli to vítkovičtí, kteří při závaru před Klimešem vyšťourali kotouč a osvobodili se. Navíc po střele Barinky, kterou tečoval Claireaux málem slavili branku. Závěr patřil hostům, ale Holešínský z dobré pozice minul a přečíslení tři na jednoho vyřešil vracející se Prčík.

V úvodu dostali vítkovičtí dobrým pohybem pod tlak Indráka, který vyhodil kotouč mimo hřiště. Před branku si nabruslil Raskob, jenže jeho střela neměla potřebnou razanci a konec konců ani přesnost. V největší šanci přesilové hry Hlavaj vychytal Zdráhala. Dobrou příležitost k navýšení náskoku měli vítkovičtí z přečíslení, to zakončil z ostrého úhlu neúspěšně Raskob. Ke střele z mezikruží, kde měl navíc dostatek času, se dostal Auvitu, ale ani napodruhé Hlavaje neprostřelil. První vítkovická formace měla povedené střídání, ale její kombinaci vždy chyběl kousek k tomu, aby slavila gól. Necelých šest minut zbývalo do konce třetí třetiny, když si čároví všimnuli špatného střídání Plzně. Z rohu kluziště si před Hlavaje vybruslil Rihards Bukarts, ale první střela skončila na masce plzeňského brankáře a dorážka pouze do výstroje. Ani třetí střela lotyšského útočníka v krátkém sledu branku nepřinesla. Vítkovičtí měli optický tlak, ale chyběla jim častější střelba. Rozhodnout utkání mohl Lednický, který se vydal za dlouhou přihrávkou. Nabruslil si mezi dvojici bránicích hráčů, dokázal zakončit, ale Hlavaj jeho pokus vyrazil. Dvě minuty zbývaly do konce, když vítkovičtí vyhodili kotouč na svou střídačku a přerušili tak hru ve svém obranném pásmu. Plzeň okamžitě sáhla k oddechovému čase, po kterém Hlavaj zůstal na střídačce. Lev poslal puk do chumlu hráčů před Klimešem, který vyrazil kotouč ramenem a udržel tak druhé čisté konto v řadě.

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): Vstup do utkání nebyl z naší strany ideální. Vítkovice teď vyhrály, takže byly lepší, trošku nás tlačili, vstřelili branku po našem špatném rozebrání hráčů. Od druhé třetiny si myslím, že jsme začali hrát dobře, měli jsme tam spoustu šancí. Třetí byla ovlivněná tím vyloučením na začátku, přesto si ale myslím, že tam něco ještě bylo. Bohužel v dnešním zápase nás zradila koncovka a výsledek 1:0 o tom vypovídá.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): První třetina z naší strany byla velice solidní, měli jsme dobrý vstup do utkání a celou tu třetinu jsme odehráli dobře. Bohužel jsme z ní nevytěžili více než jeden gól. Ve druhé třetině nás soupeř přehrával, dobře prostřídávali a my jsme se dostávali pod tlak. Nedělali jsme ideální rozhodnutí s kotoučem v našem pásmu, takže jsme byli dost pod tlakem. Třetí byla vyrovnaná a my jsme rádi, že jsme urvali všechny tři body. I přesto, že to nebylo ideální, jsou ty tři body důležité, a proto jsem hráčům v kabině poděkoval.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC ŠKODA PLZEŇ
1:0
(1:0, 0:0, 0:0)

Branky: 4. Ro. Bukarts (Ri. Bukarts). Rozhodčí: Cabák, Stano – Rožánek, Axman.
Vyloučení: 1:3. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 009. Střely na branku: 27:29.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, Prčík, R. Jeřábek – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Ri. Bukarts – Půček, Claireaux, Lednický – Peterek, Chlán, Přibyl

HC ŠKODA PLZEŇ: Hlavaj – Zámorský, Malák, Dujsík, Kvasnička, Bučko, Laakso – Schleiss, Indrák, Holešínský – Lev, Mertl, Matýs – Rekonen, Benák, Pour – Jansa, Soukup, Straka