VIT – OLO 4:0: Vítkovice na svém ledě vynulovaly silnou Olomouc

Vítkovičtí hokejisté přidali třetí výhru v řadě. Ostravané v neděli na vlastním ledě nedali šanci favorizované Olomouci, která dorazila v pozici čtvrtého celku tabulky. Proti svému oblíbenému soupeři přidal třetí branku ve třech zápasech Stanislav Balán, Daniel Dolejš udržel třetí nulu v sezoně, celkově čtvrtou a útočník Vojtěch Tomi si vychutnaldvěma góly otevření svého střeleckého účtu v Extralize.

Vítkovičtí do boje proti silné Olomouci, která do Ostravy dorazila v pozici čtvrtého celku extraligové tabulky, vrhli stejnou sestavu, se kterou úspěšně zvládli páteční souboj na ledě Karlových Varů. Hanáci možná překvapili v dnešních dnech zajímavou sestavou, když nominovali všehovšudy jen pět obránců. Souboj Vítkovic s Olomoucí byl minimálně ve svém prvním dějství především taktickou a poziční bitvou. Brejkových situací, hokeje nahoru dolů a kanonády se fanoušci v OSTRAVA ARÉNĚ nedočkávali. Je sice pravdou, že obraz hry vyzdvihoval favorizované Kohouty, nicméně modro-bílí s nimi hráli zcela otevřenou a vyrovnanou partii. První větší opravdová šance přišla v 5. minutě a hned nadělila domácím gólovou radost. Jiří Burger prostrčil od zadního mantinelu přes brankoviště puk připravenému Stanislavu Balánovi, který pohotovou dorážkou zaznamenal svou třetí trefu proti Olomouci ve třetím střetnutí v dresu Vítkovic – 1:0. Ostravané krátce na to získali i početní výhodu, ale hosté jim výborným znemožňovali střelbu, a tak z přesilovky nebylo nic, než zámek v pásmu. Mora hrála v pěti pozičně velice dobře, ale i konsolidovaná obrana Vítkovic jí stála v cestě, takže si vyloženější šanci v první dvacetiminutovce nevytvořila. Na rozdíl od Vítkovic, které 15. minuty mohly jít do dvougólového vedení, dvojice Kucsera – Vandas se nechala inspirovat první brankovou souhrou, ale Vandasova dvojitá dorážka přes Konráda nepřešla, gólman hostů podobně úspěšně zasáhl v posledních vteřinách první třetiny, když na něj svižnou střelu vyslal po protiútoku Petr Kolouch.

Vítkovičtí nastoupili do druhé třetiny jednoznačně lépe a iniciativa byla po většinu času na jejich holích. Zlepšený pohyb i aktivita dělaly Olomouci značné problémy, i když Kohouti byli schopní přece jen v posledních chvílích tlak domácích ustát, vinou toho neuspěl průnik Tomiho ani dvojitá křížná kombinace v přečíslení tří proti dvěma po ose Vandas – Kovář – Kolouch. Samozřejmě i Olomouc se osmělila k ohrožení brány Vítkovic, ale Daniel Dolejš byl ještě neoblomnější než Konrád. Před polovinou utkání si Vítkovice zahrály přesilovou hru, ale gólový efekt přišel opět až po jejím vypršení. Ve 30. minutě si po kruhu s pukem vybruslil Erik Němec a napálil jej na bránu, těsně před Konrádem ještě upravil dráhu kotouče mistrnou tečí Lukáš Kucsera a OSTRAVA ARÉNA mohla jásat podruhé – 2:0. Opravdu výrazněji se hosté připomněli až v rozmezí 32. a 35. minuty, kdy jim do karet hrálo i vyloučení na straně domácích. Daniel Dolejš předvedl fantastický rozklek proti střele Kafky. Ve 37. minutě se hra trochu rozjela a k vidění byly dva brejky krátce po sobě na obou stranách. Byli to ale Ostravané, kdo uklidnil hokej nahoru – dolů a sevřel soupeře v jeho pásmu. Hanáci nevěděli, kam dřív a když se osvobodili až za cenu zakázaného uvolnění, vzali si trenéři hostů raději oddechový čas, aby dali svým svěřencům možnost odpočinout si. Ze závěru druhé periody měli ale více Kohouti, když si zahráli druhou početní výhodu zápasu.

Do třetí třetiny Vítkovice rovněž vlétly, od prvních okamžiků útočily. Z prvotního tlaku pak také vytěžily třetí branku, svou extraligovou premiérovou trefu zaznamenal Vojtěch Tomi, když se vrhl do útočné akce po křídle, zbytečně nic nevymýšlel a skvělou střelou pod víko překonal Konráda – 3:0. Ostravané se následně museli na dvě minuty stáhnout do defenzivní ulity při hodně nebezpečné přesilovce Olomouce. Hanáci v této chvíli zasypali Dolejše řadou těžkých střel, ale stejně na něj nevyzráli. Obětavá hra přinášela ovoce. Při hře pěti proti pěti měli domácí jednoznačně navrch, což se naposledy projevilo ještě v 51. minutě. Po vhazování v pásmu vyhrál Michal Hlinka puk na Vojtěcha Tomiho a ten znovu pohotovou střelou propálil Konráda, čímž na svůj premiérový gól navázal hned druhým zásahem – 4:0. Olomouc ale přesto přese všechno chtěla alespoň čestný úspěch, V 52. minutě se sám na bránu soupeře hnal Tomáš Knotek, Daniel Dolejš ale působil jako nepřekonatelná zeď. I když se blížil konec zápasu, Vítkovičtí byli stále při chuti, nejvíce asi dvěma góly nabuzený Tomi, který si chtěl střihnout hattrick, jenže po jeho pokusu v 57. minutě vzplály emoce. Napadení u mantinelu bylo pro Tomiho hodně tvrdé a Vítkovičtí chtěli spoluhráče pomstít. Na ledě se hodně přiostřilo, když už tak výsledkem rozzlobení hosté přistoupili na tvrdší ráz hry. Jeden z následných střetů a krátké strkanice tak sudí raději posoudili přísněji a učinili tak všem šarvátkám konec. K nelibosti šesti tisíc fanoušků v ochozech byly ale potrestány Vítkovice. Szturc a Kucharczyk inkasovali po dvou minutách, ale za domácí dostal Štich ještě další dvě plus dvě minuty a osobní trest do konce utkání k tomu. Ostravané tak byli nucení dohrávat v oslabení, ovšem i tak přesilovku a tlak Olomouce ustáli. Daniel Dolejš udržel třetí čisté konto v sezoně, celkově své čtvrté v extralize, a Vítkovice si připsaly třetí výhru v řadě, tentokrát nad favorizovanými Hanáky.

Hlasy trenérů po utkání:

HC VÍTKOVICE STEEL – HC Olomouc 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky: 5. Balán (Burger), 30. Kucsera (E. Němec, Burger), 44. Tomi (Kudělka, Čerešňák), 51. Tomi (M. Hlinka). Rozhodčí: Mrkva, Šindler – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:4, navíc Štich (VIT) do konce utkání za hrubost. Bez využití. Diváci: 6042. Střely na branku: 28:32