VIT – MHK 1:2 SN: Mountfield otočil a série začne na východě Čech

Poslední kolo základní části přineslo ochutnávku blížícího se play off. Mountfield domácím ukázal, jakou hru hodlá předkole play off praktikovat. Agresivita v osobních soubojích, zajíždění do brankáře a hra na hranici pravidel. Modro-bílí se hře soupeře přizpůsobili a byli to oni, kteří zásluhou Patrika Zdráhala šli do vedení a následně více než čtyřicet minut drželi naděje na osmou příčku. Jenže drobné zaváhání ve třetí třetině přineslo vyrovnání z hole Jergla, který následně přidal i vítězný nájezd.

Poslední kolo základní části letošní sezony v OSTRAVAR ARÉNĚ svedlo dohromady paradoxně dva kluby, které spolu od středy budou bojovat v předkole play off. A pikantní na tom všem bylo, že se tím narýsovala repríza loňského semifinále. Vítkovice versus Hradec Králové. I když, jak už bylo zmíněno, bylo před posledním kolem jasné, že oba celky na sebe v dalším týdnu narazí ve vyřazovací fázi, nebylo ještě známo, kdo bude mít domácí výhodu úvodu a případného rozhodujícího utkání. A o to se hrálo v neděli na ostravském ledě. Lepší výchozí pozici měl o něco Mountfield, takže modro-bílí potřebovali k posunu na osmé místo a zajištění domácího začátku předkola vyhrát za tři body. Také proto trenéři ostravského celku nijak nemíchali sestavou, nicméně mohli už do zápasu poslat uzdraveného útočníka Jakuba Kotalu a mimo line up zůstal Chlán kvůli viróze a také obránce Jeřábek, kterého na pozici sedmého beka vystřídal Jakub Stehlík.

Vítkovice začaly aktivně, ihned po prvním buly v útočné třetině pálil Roberts Bukarts těsně mimo. Na konci třetí minuty se už ale vítkovičtí radovali z úvodní branky. Tamáši v obranné třetině zlomil svou hůl, a tak nemohl reagovat na kotouč, který pro sebe uzmul Patrik Zdráhal, který přesnou střelou k tyči nedal Paříkovi šanci – 1:0. Hradec odpověděl průnikem Lalacetta, který si od levého mantinelu nabruslil před Klimeše, ale ten si dobře pohlídal prostor u první tyče. Ani pozdější střely Miškáře a Lalancetta úspěch neslavily. Zdráhal se dostal do brejku poté, co ve středním pásmu vypíchl soupeři kotouč, jenže musel se za ním vydat až k mantinelu, čímž přišel o důležité vteřiny. Zdráhal obkroužil branku a pokusil se puk zasunout, jenže z bekhendu se mu to nepovedlo. Pavelka srazil kotouč mezi betony Paříka, odkud už jej Fridrich nedokázal vydolovat. Emoce jak na ledě, tak v hledišti přinesl faul obránce Marcela, který poslal hlavou do hrazení Rihardse Bukartse. Vítkovičtí pokračovali v ponechané výhodě, ale střela Auvita skončila na tyči. Vítkovičtí se dlouho nemohli vyrovnat s aktivním a místy až zbytečně agresivním soupeřem. Jako když Blain u mantinelu srazil k zemi Kriegera a od cesty mu přidal políček do zátylku. Obránce Stehlík se pustil do odvážného pokusu o objetí branky a zasunutí kotouče k tyči, ale Pařík se dokázal včas přesunout k tyči. V závěru první třetiny se Roberts Bukarts se u mantinelu zachoval stejně, jako dříve Marcel a poslal soupeře hlavou proti hrazení. Okamžitě přijel jako mstitel Pavlík, který Bukartse srazil na led. Zdálo se, že celá situace utichla a hosté budou hrát přesilovou hru, jenže Okuliar si ve středovém kruhu neodpustil nějaké poznámky k vítkovickému kapitánu Mikušovi, který si to nenechal líbit. Na ledě se vytvořily dvojičky, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by se měla semlít rvačka. Jenže na ledě byl také Kevin Klíma. Hříšník z loňské dopingové kauzy královéhradeckého Mountfieldu mimo centrum dění napadl Rihardse Bukartse, který nejevil žádný zájem o fyzický střet. Jenže Klímův cíl byl evidentní, dostat mimo hru klíčového hráče Vítkovic. To se mu ale nepodařilo, protože sudí dobře vyhodnotil celou situaci a z původně signalizované přesilové hry Mountfieldu sešlo. Pokračovalo se tedy v plném počtu na obou stranách a zaváhání vítkovické obrany v rozehrávce mohl trestat Miškář, ale Klimeše neprostřelil. Na druhé straně měl rychlý brejk Rihards Bukarts, který si poradil s početní přesilou bránících hráčů, ale Pařík se štěstím vyrazil.

Na začátku druhé třetiny Okuliar sekl Klimeše, čehož si sudí okamžitě všiml a trestal. Trestat ale chtěli také Klimešovi spoluhráči a za Okuliarem se nejrychleji vydal Půček, kterého ale jako třetí v souboji k ledu srazil Blain. Ten hrál klíčovou roli o chvíli později, když po šesti vteřinách vítkovické přesilové hry vyhodil kotouč mezi diváky. Vítkovice tedy dostaly k dispozici téměř dvě minuty trvající dvojnásobnou výhodu. V té uzamkli svého soupeře před Paříkem, Percy našel osamoceného Kriegera, ale jeho střela z první rozvlnila jen boční síť. Tlak modro-bílých sílil, ale zleva střílející Roberts Bukarts orazítkoval tyč. Hradečtí se tedy s vypětím všech sil dokázali ubránit. Zajímavou šanci si vypracovala vítkovická čtvrtá formace, přečíslení Přibyla s Půčkem na sebe vzal Přibyl, ale jeho střela cíl nenašla. Po nešťastném faulu Rihardse Bukartse, hráli přesilovou hru hosté. Z bezprostřední blízkosti hledal mezeru v Klimešově výstroji Okuliar, ale neúspěšně. Nebezpečnou dorážku pak měl na holi Miškář, ale i on narazil pouze na připraveného vítkovického brankáře. Ten vyrazil také tvrdou střelu McCormacka od pravého mantinelu a o vyražený kotouč se pak postarali vítkovičtí obránci. Necelé dvě minuty zbývaly do konce druhé třetiny, když u mantinelu upadl Okuliar a sudí vyhodnotil, že se tak stalo s přičiněním Auvita. Mountfield do konce třetiny stihl jen Jerglovu svižnou střelu z jízdy, kterou Klimeš vykopl betonem.

V úvodu třetiny měli tlak pro změnu hosté. Pláňkova střela Klimeše štípla někde u klíční kosti, ale i přes bolest dokázal Klimeš zasáhnout také proti jeho druhému pokusu od modré. Z hranice brankoviště pálil Perret a o dorážku se pokusil ještě Freibergs, ale v obou případech narazili jen na připraveného Klimeše. Ten musel řešit nebezpečnou situaci i o chvíli později, když Miškář vydoloval kotouč pod nohami hráčů a střílel z velké blízkosti. Ani tvrdá střela Jergla, který dostal nabito zpoza branky na vrchol kruhů, neslavila úspěch. Zdálo se, že po vyhození vítkovické první formace už kotouč přešel přes modrou čáru, a vítkovičtí situaci malinko podcenili. Hra ale pokračovala dále Okuliar puk od modré čáry poslal na Klímu, který našel před Klimešem nehlídaného Jergla  – 1:1. Vítkovice mohly záhy vyrovnat, když se podrážením provinil Lalancette. Ještě v ponechané výhodě měl dobrou střelu Raskob, ale Pařík vyrazil kotouč. Roberts Bukarts hledal střílenou přihrávkou Rihardse, ale Pařík puk vyrazil betonem. Vítkovice měly tlak, kombinovaly v pásmu, ale Hradec byl znovu úspěšnější. Po faulu Claireauxe, který se před Klimešem provinil krosčekem. Ve velké šanci Estaphan přestřelil a Okuliarova střela skončila na masce Klimeše. Po návratu vyloučeného Claireauxe našlápl po levém křídle Fridrich a jeho střela orazítkovala horní tyč. Do konce zápasu zbývalo něco málo přes dvě minuty, když si vítkovická střídačka vzala oddechový čas. Při první možnosti Klimeš opustil branku a modro-bílí šli vabank. Výhra nebo nic. V šanci se na brankovišti objevil Roberts Bukarts, ale ze vzduchu minul branku. Šestým hráčem na ledové ploše byl možná trochu překvapivě útočník Půček, a právě vítkovický mladík pak ale zbytečným přidržením soupeřovy hole vzal domácím šanci na vítězství. Modro-bílí to ale nevzdávali. Střela Estephana Klimešovi propadla, ale Auvitu s Prčíkem byli připraveni puk dostat do bezpečí.

V prodloužení měl velkou šanci Barinka, ale Pařík jeho střelu vyrazil mimo tři tyče, následovalo přečíslení Mountfieldu, které zakončoval Šťastný do lapačky. V závěru domácí obraně ujel Perret, ale Klimeš zápas poslal do samostatných nájezdů.

Jako první se ve třetí sérii prosadil přesnou střelou Klíma. Následně bekhendem zavěsil pod horní tyč Krieger. V páté sérii Jergl zamířil přesně mezi Klimešovy betony a Roberts Bukarts odpověděl pouze střelou do tyče.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Samozřejmě jsme dnes chtěli uspět, protože jsme dnes hráli o výhodu domácího prostředí, což se nepodařilo. Ovlivnila to třetí třetina, kdy jsme hráli zbytečně pasivně, i když jsme apelovali a tlačili na to, ať se tak neděje, tak bohužel se to nepovedlo. Teď už se musíme soustředit na play off, které nás od středy čeká.

Trenér Mountfield HK se pozápasové tiskové konference nezúčastnil.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK
1:2 SN
(1:0, 0:0, 0:1 – 0:0)

Branky: 3. Zdráhal – 48. Jergl (Klíma, Okuliar), rozhodující samostatný nájezd Jergl. Rozhodčí: Jeřábek, Vrba – Ondráček, Svoboda. Vyloučení: 5:5. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 375. Střely na branku: 20:48.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, Prčík, J. Stehlík – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Ri. Bukarts – Kotala, Claireaux, Lednický – Půček, Peterek, Přibyl

Mountfield HK: Pařík – Freibergs, Blain, Pavelka, Pláněk, Pilař, McCormack, Marcel – Perret, Tamáši, Jasper – Okuliar, Klíma, Jergl – Eberle, Estephan, Šťastný – Pavlík, Lalacette, Miškář