VIT – MBL 5:2: Vítkovice po svátcích nadělovaly

Vítkovice po svátcích na svém ledě přivítaly Mladou Boleslav a i tentokrát se modro-bílí mohli spolehnout na podporu více než sedmi tisíc fanoušků, kteří hnali domácí za třemi body. Úspěch se však nerodil lehce a byli to hosté, kteří si vzali vedení na svou stranu jako první. Povedená druhá třetina ale rozhodla o tom, že body si mladoboleslavští body neodvezou.

Vítkovice vynechaly štěpánské kolo, když jej předehrály už v říjnu se Spartou, a tak se po Vánocích zapojily do extraligového dění až nyní. Poslední domácí zápas v kalendářním roce 2022 a soupeřem byla Mladá Boleslav. Proti Bruslařům Ostravané stále nemohli využít služeb dlouhodobě zraněného Lindberga. Ba co víc? K němu se s podobným dlouhodobějším problémem na marodku přidal i další forvard, konkrétně Rostislav Marosz. Trenér Miloš Holaň po předešlém nezdaru s Třincem proházel útočné formace.

První střelu modro-bílých měl na svědomí Bernovský, který to zkusil bekhendem po buly, ale jeho pokusu chyběla potřebná razance, která by Novotného zaskočila. Novotný se nenechal překvapit ani ve třetí minutě, kdy se na něj řítil Peter Mueller, který ale tváří v tvář střelou mezi betony mladoboleslavského brankáře nepřekonal. Na aktivní vstup se snažili okamžitě odpovědět i hosté, ale Najman byl dobře obsazen obranou a jeho střela byla nepřesná. Mladoboleslavští dostali záhy k dispozici první přesilovou hru, a to po faulu Kaluse. Nebezpečná byla střela Najmana, který se s pukem dobře vytočil před brankou, ale ani po několika dorážkách Stezka nepřipustil změnu skóre. Střelu Lintuniemiho Stezka vyrazil přímo na hůl Stránského, který dorážel z mezikruží, jeho pokus ale bezchybně vyklekl Kovář. V závěru se hostům podařilo rychlým přechodem středního pásma přečíslit domácí obranu, ale ani Eberle Stezku nepřekonal. V rovnovážném počtu se příliš dlouho nehrálo, neboť nedovoleného zákroku se v rohu obranného pásma provinil Stehlík. Tentokrát hosté Stezku neohrozili. Po delší době o sobě dali vědět domácí. Čtvrtá formace ukázala v útočné třetině dobrý pohyb a těžit z toho mohl Raskob. Ten se snažil využít clony před Novotným, ale mladoboleslavský brankář si kotouč ve výhledu našel. První branky se tak dočkali hosté, když od modré čáry vypálil Jánošík a před Stezkou jeho střelu tečoval Stránský – 0:1. Dobrou příležitost měl na své holi Petr Chlán, ale jeho střelu Novotný vyrazil. Puk se odrazil do míst, kde byl Chlán připraven na dorážku, ale Lintuniemi včas odpálil kotouč.

Vítkovice vstoupily do druhé třetiny aktivněji a také důrazněji. Novotného připravenost prověřil Fridrich, který si dobře vybruslil z rohu útočné třetiny, ale Novotný zakročil vyrážečkou. Lakatoš hledal před brankou hokejku Kaluse, ale ten se k zakončení rychlého útoku nedostal. Rychlý útok třetí formace vedl s pukem na holi Bernovský a byl to právě on, který přes clonícího beka vypálil a jen těsně minul horní tyč. Raskob střílel od modré a jen tak tak se k dorážce nedostal Krieger. Vítkovice ale pokračovaly v útoku, puk se dostal znovu na modrou čáru, odkud vyslal hodně divokou ránu Koch a v mezikruží byl nejpohotovější Krieger, který přesnou tečí vyrovnal – 1:1. Celá situace byla ještě kontrolována na popud videorozhodčího, ale po mírném zdržení bylo přece jen prokázáno, že Kriegerova teč byla dle pravidel. Kousek před modrou čarou měl Lintuniemi dost času na to, aby zpracoval kotouč a přesně zamířil, Stezka ale dobře zasáhl vyrážečkou. Nebezpečně vypadala situace poté, co Kotala nahrnul kotouč do Stezkova brankoviště, byl to ale právě domácí brankář, který se zorientoval jako první a přikryl kotouč lapačkou. Po Mikušově střele od modré čáry Novotný nevypadal jistě, ale i tak si s ní dokázal poradit. Stejně jako s Kalusovou střelou z mezikruží. Vítkovický hráč s číslem 11 měl dobré střídání, které zakončil brejkem. V něm ale neměl potřebnou rychlost, a místo kliček tak zvolil střelu k tyči, s tou si ale Novotný poradil a zasáhl betonem. Po zákroku Fořta u mantinelu byla k vidění první přesilové hra Vítkovic. V té tradičně z pravého kruhu pálil Lakatoš, ale Novotnému tentokrát kotouč z výstroje nevypadl. Velký prostor v přesilové hře dostala elitní speciální formace, ale moc šancí si nevytvořila. Pár vteřinek dostala také druhá speciální pětice, ale do návratu vyloučeného Fořta nezbývalo moc času. První početní výhoda tedy zůstala nevyužita, modro-bílí ale pokračovali s pukem na holi. Bukarts z rohu kluziště dokonale zaskočil nepřipraveného Novotného a z velkého úhlu vymetl horní roh branky – 2:1. Po delší době se na led dostala čtvrtá formace a s o to větší vervou bojovala o každý centimetr útočného pásma. Jejich úsilí dokonale využil Peter Krieger, který využil dobré clony Lednického a prostřelil Novotného – 3:1. Mladoboleslavští dostali příležitost vrátit se zpět do hry po přísném Krenželokově vyloučení za nedovolené bránění. Největší šanci zaznamenal Šťastný, ale Stezka se zaskvěl a bezpečně našel kotouč ve své lapačce. V poslední minutě měl obrovskou šanci po Kriegerově přihrávce Mueller, ale americký sniper i ve své druhé velké šanci selhal.

V úvodu třetí třetiny na sebe svou rychlostí upozornil Fridrich, který u levého mantinelu kopl do vrtule a střelou na vzdálenější tyč chtěl překvapit Novotného, ale minul. Ve třetí minutě se čtvrtá formace dostala k brejku, ve kterém přečíslila soupeře dva na jednoho, Lednický to vzal na sebe, zamířil pod horní tyč, ale Novotný se štěstím vyrazil ramenem. Nebezpečná uměla být i Mladá Boleslav, kterou ale přesnými zákroky deptal Stezka. A když už Stezka potřeboval, mohl se spolehnout na své spoluhráče, třeba když Mueller zabránil Beránkovi ve střele do prázdné branky. Mueller tento klíčový osobní souboj na pravém kruhu vyhrál a útočníka soupeře nepustil k puku. K vidění byla také pasáž, ve které se útoky valily ze strany na stranu, ovšem v zakončení oběma soupeřům chyběl potřebný klid a přesnost. Tu ukázal až Lantoši v přesilové hře po vyloučení Kriegera. Slovenský útočník dostal přesnou přihrávku a střelou z první poslal kotouč pod víko – 3:2. Přesilovou hru dostali i domácí, když Pláněk nebezpečně poslal na mantinel Kaluse. Mladoboleslavský obránce se výroku sudích hodně divil, ale v tomto případě mohl být rád, že odešel jen s dvouminutovým trestem. Tentokrát dostala přednost druhá speciální formace a na konci akce stál Dej, který překonal Novotného. Jenže k tomu došlo po úmyslném kopnutí, které rozhodčí ani nezkoumali u videa. Vítkovice ale tato skutečnost nemusela mrzet příliš dlouho. Po krásné kombinaci se kotouč dostal k Peteru Muellerovi, který vrátil Vítkovicím dvoubrankové vedení – 4:2. Po přesném zákroku Stezky po Jánošíkově střele mladoboleslavským trochu vytekly nervy a na brankovišti se schylovalo k větší potyčce. Po souboji Kousala s Grmanem se již vylučovalo a oba kohouti tak inkasovali dvouminutový trest. Více než tři minuty zbývaly do konce třetí třetiny, když to hosté zkusili bez brankáře. Jejich počínání mohlo být navíc ukončeno poté, co byl v obranném pásmu zfaulován Lakatoš, toto podrážení ale zůstalo bez odezvy. Pojistku do prázdné branky přidal Kalus, který tak byl odměněn za svůj dobrý výkon – 5:2. Modro-bílí chtěli dohrát utkání v poklidu daleko od Stezky, ale Fridrich v jednom ze soubojů zasáhl svého soka vysokou holí.

Ladislav Čihák (BK Mladá Boleslav): Přijeli jsme k soupeři, kterému se daří, hraje dobře a hraje nahoře. Snažili jsme se hrát naši hru, forčekovat, snažili jsme se v první třetině zatlačit soupeře. První třetina v našem podání si myslím, že se nám vyvedla a byli jsme o ten gól lepší. Ale bohužel druhou třetinu jsme zaspali. Přestali jsme forčekovat, přestali jsme mít doražené hráče v obranném pásmu, nechávali jsme tam hodně prostoru a bohužel soupeř z toho trestal. Třetí třetinu jsme se snažili něco měnit, myslím, že jsme začali lépe hrát, byli jsme více na kotouči, skvěle nás dostala do hry přesilová hra na 3:2, ale bohužel za mě nesmyslný faul, který nás poslal do oslabení a soupeř z toho dal branku. Přesilovky má velmi dobré, bohužel pátý do prázdné a už jsme na to nedokázali odpovědět.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): V první řadě bych chtěl poděkovat fanouškům, kteří nám dneska znovu vytvořili fantastickou atmosféru. Začátek utkání vynikající, ve druhé minutě samostatný nájezd Muellera, ale potom jsme udělali dva zbytečné fauly a moc jsme toho divákům v té první třetině nenabídli. Boleslav hrála dobře, aktivně, ale na druhou třetinu jsem viděl, že ze šatny vychází úplně jiné mužstvo, které chce otočit ten výsledek a které chce ukázat svou sílu a potvrdilo se to třemi góly. Do třetí třetiny jsme šli s taktikou dobře dělat malé věci. Dařilo se nám to až do toho zbytečného faulu po buly, kdy jsme pustili soupeře na 3:2, ale hned v zápětí jsme výborně zahranou přesilovou hrou odskočili zase na dva góly. Pro nás strašně psychicky důležité vítězství za tři body. Když se po zápase podívám v šatně, že máme šest borců zmlácených, tak to je asi ta cesta, za kterou dostaneme tu odměnu. Boleslav těžký soupeř, tak jako ostatní. Musíme se s tím umět vyrovnat a je dobře, že ty body doma nechceme ztrácet. Samozřejmě Stezka vzadu podal vynikající výkon, ale podpořený dobrou obrannou hrou a dobrou taktikou do závěru.

HC VÍTKOVICE RIDERA – BK Mladá Boleslav
5:2
(0:1, 3:0, 2:1)

Branky: 27. Krieger (Koch, Bukarts), 35. Bukarts (Gewiese, Raskob), 37. Krieger (Koch, Půček), 52. Mueller (Kalus, Lakatoš), 59. Kalus (Mikuš, Stezka) – 17. Stránský (Jánošík, Eberle), 49. Lantoši (Kousal, Lintuniemi). Rozhodčí: Jeřábek, Veselý – Gebauer, Rožánek. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 225. Střely na branku: 28:37.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – M. Kalus, L. Krenželok, Lakatoš – Fridrich, Chlán, Bernovský – Půček, Dej, Lednický

BK Mladá Boleslav: Novotný – Jánošík, Jeřábek, Pýcha, Pláněk, Lintuniemi, Bernad, Křepelka – Lunter, Lantoši, Štastný – Šmerha, Najman, Kousal – Eberle, Fořt, Stránský – Beránek, Kotala, Kantner