VIT – LIB 3:1 PP: Vítkovice vyřadily Liberec a jsou mezi osmi nejlepšími

Vítkovice na svém ledě přepsaly dějiny. Jako první český klub postoupilydo čtvrtfinále hokejové Ligy mistrů. Ostravané překonali českého šampiona Liberec, otočili sérii a i navzdory snížení Bulíře si v prodloužení série nakonec přece jen došli pro vysněný postup. Dvěma gólyřídil výhru Roman Szturc, postupový gól zaznamenal při své premiéře Radoslav Tybor.

Úřadující český šampion byl před odvetou na ostravském ledě čtvrtfinále blíže, ovšem o pouhopouhý jediný gól. Vítkovice do domácího duelu navíc mohly nasadit už uzdraveného a dres Cramo Top Scorera nesoucího obránce Karola Slobodu, marodku opustili také Jan Výtisk a Lukáš Kucsera a nově se do hry v modro-bílých barvách zapojila i posila Radoslav Tybor. V bráně logicky dostal příležitost fantom CHL a statisticky aktuálně nejlepší brankář soutěže Daniel Dolejš. Bylo znát, že Liberec do Vítkovic rozhodně nepřijel bránit jednobrankové vedení série. Naopak od prvních momentů se snažil přidat druhou ránu, po krátkém tlaku v pásmu střílel Bulíř, ale znovu narazil na Dolejše. Oba týmy se v prvních minutách oťukávali střelami z dálky. Až v 5. minutě mohli hosté více ohrozit bránu soupeře, jenže početní výhoda se obrátila proti nim. Vítkovice vrátily soupeři stejnou mincí z prvního utkání, ve vlastním oslabení ujel Roman Szturc a kličkou do bekhendu nedal Romanu Willovi šanci – 1:0. Bílí Tygři odpověděli tyčkou, ale to bylo vše, co v přesilovce předvedli. Minimálně v první třetině se hrál svižný hokej, bylo znát, že oba týmy nechtějí udělat zbytečnou chybu vzadu, ale vyloženě odbráněná hra to také nebyla. Vítkovičtí se snažili sázet opět na brejky a vytvořili si díky tomu hned několik slibných šancí, jenže Kolouchův průnik byl zastaven na hranici pravidel, Vandasova střela z přečíslení jen těsně proletěla kolem Willovy klece a Tyborův pokus z přečíslení nemohl být přesný, když těsně před střelou bránící hráč rozhodil střelce. Ostravané na poslední sekundy první třetiny sevřeli soupeře v jeho pásmu, ale na úspěšné zakončení už jim do přestávky nezbyl čas.

Tvrdá bitva pokračovala i ve druhé třetině, Vítkovičtí mohli ve 24. minutě na závěr své přesilovky po skrumáži v brankovišti přidat druhý gól, ale Liberečtí byli důraznější a prostor před Willem navzdory dorážkám dokázali pokrýt i vyčistit. Do zajímavé šance se krátce na to dostal Martin Ševc, když vyjel zpoza brány domácích a střelou z otočky zaměstnal Dolejše opravdu hodně. Oslabení jsou v této sérii silnou stránkou týmů, hosté ve 27. minutě dokázali ve čtyřech sevřít Ostravany před jejich brankou a tak tak, že nevyrovnali. U tyče volný Bartovič netrefil kotouč, stáhl si jej a na následnou dorážku už Dolejš byl připraven reagovat. Roman Will si vybral slabší chvilku po střele Ondřeje Romana, puk jej málem přeloboval, ale liberecký brankář včas zasáhl v brankovišti. Poslední minuta druhé periody přinesla hodně vzruchu, nejprve pálil hodně nebezpečně po křídle Stastny, Will vyrazil ramenem, ale jen k Tyborovi, kterého ale bránící hráč pohotově zablokoval. Liberec hru přesunul před Dolejše, důrazný Výtisk odstavil u mantinelu soupeře, za což dostal od švédského sudího trest na dvě minuty. Ostravský kapitán s verdiktem nesouhlasil, a tak nad ním mávnul ostentativně rukou, za což vyfasoval další dvouminutový trest – nahlášený jako napadení rozhodčího. Skandinávští sudí předvedli českému publiku v Ostravě zajímavost.

Vítkovice dokázaly ustát zdvojené oslabení, a to i při skutečnosti, že do třetí periody nenastoupil znovu zraněný Karol Sloboda. Liberec svíral často soupeře, ale bez většího střeleckého efektu, snad jen v závěru mohla být ohrožením střela od modré čáry, která těsně prolétla kolem neubráněné tyče. Ostravané se rozhodli kontrovat, jestliže hosté nesrovnali, pak oni půjdou do vedení. Ve 45. minutě protáhl Yan Stastny puk před brankoviště na volného Romana Szturce, který obdobnou kličkou do bekhendu, jako v první třetině, oklamal Willa a zasunul puk do odkryté klece – 2:0. Za daného stavu zápasu byl postup na bedrech Vítkovic. Liberec přidal, ale to právě vyhovovalo domácím, kteří mohli ještě nebezpečněji svými útoky dorážet. V 54. minutě to byl Szturc, kdo uvolnil Radoslava Tybora, jenže Will proti němu vytáhl hůl a vyrazil mu kotouč ve finální kličce. Ostravané následnou početní výhodu nezužitkovali. Bílí Tygři se v závěru zápasu pokusili o zvrat. Dvě minuty před koncem odvolali brankáře, usadili se ve vítkovickém pásmu a udeřili. Petr Jelínek zpoza kruhů trefil tyč, odražený kotouč ale Michal Bulíř dorazil do odkrytého prostoru – 2:1. Snížením srovnal Liberec sérii na stav 2:2, což znamenalo prodloužení.

Prodloužení série na deset minut při hře tři na tři mělo mít smrtící efekt. A také mělo. Liberec dvakrát v úvodu zavřel Vítkovice v pásmu, jenže z toho nebylo nic, než jen chyba. Vypíchnutý kotouč dojel Radoslav Tybor a tentokrát už úspěšnou kličkou poslal Vítkovice mezi osm nejlepších celků Evropy – 3:1! Konečný stav série 3:2 pro Vítkovice. Ve čtvrtfinále Ostravany čeká vítěz série mezi finskou KalPa Kuopio a švýcarským Fribourg-Gottéronem. Duel se rozehrál ve Švýcarsku až v 19:30 hodin.

Hlasy trenérů po utkání

Připravujeme…

Champions Hockey League – osmifinále

HC VÍTKOVICE RIDERA – Bílí Tygři Liberec 3:1 PP (1:0, 0:0, 1:1 – 1:0)

Konečný stav série: 3:2

Branky: 6. Szturc (Balán), 45. Szturc (Stastny), 62. Tybor – 59. Bulíř (Jelínek, Šimek). Rozhodčí: Persson, Holm – Gabauer, Lederer. Vyloučení: 6:5. Bez vyožití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4716. Střely na branku: 27:43

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – D. Krenželok, Sloboda, Výtisk, Sedlák, L. Kovář, Puzič, Rudl – Szturc, Stastny, Tybor – Zdráhal, Roman, D. Květoň – Kucsera, Kolouch, Vandas – Illéš, Balán, Hudeček – Tomi

Bílí Tygři Liberec: Will – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Jánošík, Vitásek, Pyrochta, Špaček – Krenželok, Jelínek, Lakatoš – Ordoš, Radivojevič, Bulíř – Svačina, Vantuch, Bartovič – Hrníčko, Vlach, Stránský