Banner Promo

VIT – KOM 2:0: Vítkovice opět zhasly Kometu! Retro zápas za tři body

Datum publikování:

Foto: Petr Kotala

Podruhé během jednoho týdne vítkovičtí na svém ledě vyzvali brněnskou Kometu, tentokrát ve speciálním retro utkání. Vítkovičtí si nechtěli nechat slávu soupeřem překazit a k utkání přistoupili velice zodpovědně. Na první branku se čekalo až do třetí třetiny, kdy se se štěstím prosadil Rihards Bukarts. Lotyšský kanonýr v závěru ještě potvrdil svou střeleckou formu, když bez zaváhání trefil prázdnou branku. Důležitou roli sehrál opět brankář Klimeš, který ve druhém utkání v řadě vynuloval brněnské střelce.

Znovu po týdnu se spolu utkaly na ostravském ledě týmy Vítkovic a Komety Brno. Tři kola před koncem základní části hráli domácí o přiblížení se osmičce, zatímco hosté bojovali o udržení ve čtyřce. V sázce tak pro oba celky bylo hodně. Vzájemný souboj byl umocněn navíc také tím, že Jihomoravané před týdnem v ostravském paláci padli 0:4, takže toužili po odvetě, zatímco Ostravané si moc přáli pokračovat ve vítězné sérii a úspěšném období. Ačkoli vítězná sestava se nemění, museli Vítkovičtí poupravit sestavu, ze zdravotních důvodů z ní vypadl Matěj Prčík, a tak se do obrany vrátil Jakub Stehlík, v poslední době hrající v prvoligové Porubě.

Zápas měl pro Vítkovice i pro Ostravu velký historický podtext. Vítkovický klub se v něm připojil k oslavám 100 let vzniku takzvané Velké Ostravy, tedy spojení sedmi měst a obcí v roce 1924, čímž vznikla moderní stotisícová metropole a byl tím položen základ statutárnímu městu Ostrava jak jej známe dnes. Na oslavu svého mateřského města Vítkovičtí oblékli jedinečné retro dresy inspirované hokejovými svetry z roku 1948, ve kterých na přelomu 40. a 50. let 20. století nastupoval k exhibičním zápasům takzvaný Výběr Ostravy. Svetry přitom měly ve své době i přímou návaznost na vítkovické hráče, tým Sokola VŽKG si je vypůjčil ve finále republiky 1953 jako alternativní sadu pro zápas se Spartou.

V úvodu zápasu se po pravém křídle probíjel obránce Grman, který střílenou přihrávkou hledal před brankou Robertse Bukartse, ale Furch přihrávku srazil mimo dosah vítkovických hráčů. Na druhé straně byla k vidění podobná situace, po které přišla střela Kohouta z předbrankového prostoru, ale Klimeš byl připraven zasáhnout. Při akci druhé formace se ke střele z mezikruží chystal Rihards Bukarts, ale prudký kotouč z hole jeho spoluhráče, mu přeskočil čepel. Vítkovickým se dařilo dostat do zajímavých střeleckých pozic, ale Chlán s Přibylem nemířili přesně. Domácí si museli dávat pozor na rychlé protiútoky Komety. Jeden takový zakončoval z levého křídla Kohout, ale Klimeš jeho střelu vyrazil betonem. O chvíli později se do samostatného úniku dostal Jakub Flek, ale ani on tváří v tvář na Klimeše nevyzrál. Odvážný průnik Rihardse Bukartse středem kluziště Kometa zastavila jen za cenu nedovoleného zákroku, po kterém na trestnou lavici usedl Moses. Jenže speciálním týmům Vítkovic, se v ní nepodařilo ohrozit Furchovu branku. Závěr první periody patřil Kometě. Nejprve mohl Jeřábkovu hrubku využít Moses, který ale naštěstí pro vítkovického obránce nemířil přesně. Díky zakázanému uvolnění Lednického, se vítkovičtí dostali v poslední půlminutě pod tlak, ale s vypětím všech sil se dokázali ubránit.  

Zdráhal ve středním pásmu vystihl rozehrávku brněnských, ale jeho střela skončila na Furchově vyrážečce. Dobré střídání pak měla i třetí formace, ale Lednického teč zamířila mimo. Po zaváhání Chlána na útočné modré se dostal Flek do druhého samostatného úniku v utkání, ale i tentokrát z něj vítězně vyšel vítkovický brankář, který zasáhl lapačkou. O chvíli později na něj nevyzrál ani obránce Ščotka. Hra se přelévala ze strany na stranu, po svižném přechodu útočné modré se ke střele dostal Fridrich, ale Furch si proti němu dobře povyjel a zmenšil mu tak střelecký úhel. Rychlé přečíslení Vítkovic zakončoval Krieger, ale ani on nenašel mezeru v postoji Furcha. Po souboji Fridricha s brněnským Zbořilem, ve kterém inkasoval vítkovický útočník ránu loktem, musel s krvavým zraněním vyhledat ošetření. Vítkovickému publikum po sérii sporných situacích, které se na ledové ploše udály, ožilo. Částečně je uklidnilo až vyloučení Kohouta na dvě minuty za podrážení. Druhá přesilová formace měla lepší parametry, než ta úvodní. Aktivní byl znovu Rihards Bukarts, který nejprve minul horní roh branky a i jeho následná teč nebyla přesná. Kriegerova formace soupeře uzamkla před Furchem, ale kombinacím chyběla střela či překvapivá přihrávka. Ta přišla až v závěru přesilové hry, když Barinka křížnou přihrávkou našel Zdráhala, ale Furch se proti jeho střele z první dokázal přesunout.

Emoce vyvolala srážka Kosa s Klimešem, ve které byl ale brněnský útočník nevinně. Celá situace by se obešla bez vyloučení, kdyby do souboje nepřijel Pospíšil, který nesportovně stáhl k zemi Auvitua za plexisklo. Oba hráči inkasovali dvouminutový trest za hrubost. Tresty se vykrátily a oba týmy tak pokračovaly v pěti. Největší šanci měl pak na holi Raskob, který pálil z mezikruží do lapačky. Po buly měl dobrou střelu Zdráhal, jehož pokus Furch vyrazil, jenže dorážející Fridrich se ani nadvakrát neprosadil. Vítkovické tribuny nejprve postavilo na nohy neodpískané zakázané uvolnění Komety, jenže vítkovičtí hráči tuto nevýhodu proměnili ve výhodu. Jeřábek rychle rozehrál a přes Juraje Mikuše se puk dostal na pravé křídlo k Rihardsi Bukartsovi, který neváhal a z poměrně ostrého úhlu zkusil Furcha překvapit. Brněnský brankář kotouč vyrazil jen před sebe a od Hollandových bruslí se puk odrazil za brankovou čáru – 1:0. Jenže nedlouho po úvodní brance zápasu Jeřábek u mantinelu předržel svého soupeře, který tak dostal příležitost vyrovnat v přesilové hře. Největší šanci měl ale na holi Petr Fridrich, který ujel do samostatného úniku. Ten zakončil střelou na lapačku, ale Furch dal svým spoluhráčům přesným zákrokem šanci na úspěch. Ke tvrdé střele z první měl napřaženo Gazda, ale brněnský obránce při střele zlomil hůl. Puk se ale dostal k Pospíšilovi, který tvrdou střelou vyprášil Klimešovy chrániče. Hon Komety za vyrovnáním přibrzdil nedovoleným zákrokem obránce Holland, který mohl být ještě rád, že jeho zákrok na Zdráhala v přerušené hře sudí netrestali. Jenže domácí si přesilovou hrou znovu nedokázali pomoci, navíc v jejím závěru obraně potřetí v zápase ujel do samostatného úniku, ale tentokrát Klimeš nemusel zasahovat, protože brněnský útočník přestřelil. Minutu a tři čtvrtě před třetí sirénou se vítkovičtí v signalizovaném ofsajdu Komety dopustili zakázaného uvolnění a vhazovalo se tak po Klimešově levici. Kometa sáhla k oddechovému času a do hry zamířil šestý hráč Brna. Jenže brněnským to nebylo nic platné, protože Rihards Bukarts nezazmatkoval, v zakončení se neukvapil a bez větších problémů trefil prázdnou brněnskou branku – 2:0.

Ceny pro nejlepší hráče utkání předal po zápase primátor statutárního města Ostravy Jan Dohnal.

Ohlasy trenérů po utkání

Jaroslav Modrý (HC Kometa Brno): Pěkné utkání, mělo to všechno. Z naší strany jsme si vytvořili šance, ale ta produktivita. Gól jsme dali, ale do špatné sítě a ten rozhodl utkání. Jinak to utkání opravdu mělo vše. My se musíme zlepšit v tom, abychom dali ten gól. Gratulujeme soupeři.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já s tím více méně souhlasím. Byl to play off hokej o trpělivosti. Nám se podařilo vstřelit gól, ač se štěstím, pro nás důležitý. Nakonec jsme byli my, kteří to strhli na svou stranu. Hráčům v kabině jsem poděkoval, je vidět, že ta atmosféra, o které jsme se předtím bavili, je lepší a hlavy jsou nahoře.

 

Tipsport Extraliga

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno
2:0
(0:0, 0:0, 2:0)

Branky: 49. Ri. Bukarts (Mikuš, Jeřábek), 60. Ri. Bukarts (Ro. Bukarts, Krieger). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Rampír, Axman. Vyloučení: 2:4. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 748. Střely na branku: 29:31.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, Jeřábek, J. Stehlík – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Ri. Bukarts – Půček, Claireaux, Lednický – Peterek, Chlán, Přibyl

HC Kometa Brno: Furch – Gazda, Ďaloga, Holland, Ščotka, Moro, Kaňák, Svoboda – Flek, Cingel, Zaťovič – Kos, Marcinko, Pospíšil – Moses, Zbořil, Kohout – Kollár, Ekrt, Vincour

 

Tipsport Extraliga 2023/2024

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2024 Příprava
Centre sportif - Vallée de Joux

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2024/2025