:

Skelleftea AIK1001Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA0112Výhra

16.1.2024 19:00 A tým 2023-2024 Champions Hockey League SF2

CHL PLAY OFF: SKE – VIT 1:2: Vítkovice získaly cenný skalp, ale s CHL se loučí před finálovými branami

Na Vítkovice čekal na dalekém severu nelehký úkol. Porazit nadupanou Skellefteu alespoň o dvě branky a vynutit si tak alespoň prodloužení. Po první třetině to ale s modro-bílými nevypadalo dobře, protože gól Salomonssona navýšil celkové vedení domácích. Jenže Vítkovice neskládaly zbraně. Ve druhé třetině vrátil zápas do výchozího skóre přesnou tečí Marcel Barinka. Do třetí třetiny museli Trnkovi svěřenci vstoupit bez zraněného kapitána Lakatoše, který téměř celé dvě třetiny bojoval s následky svého zranění. Pokud někdo očekával, že třetí třetinu domácí zvládnou s přehledem, mýlil se. Po gólu Marka Kaluse byl historický úspěch vítkovického klubu blízko. Ridera navíc svého soupeře ve třetí periodě mačkala místy až drtivým tlakem. Jenže branku, která by znamenala vyrovnání série, z něj nevytěžila a Ligu mistrů opouští těsně pod branami finále, a to se vztyčenou hlavou jako neúspěšnější extraligový celek letošní sezony.

Odveta semifinále Ligy mistrů na dalekém a mrazivém severu. Vítkovice se i se zhruba pěti desítkami nejvěrnějších a nejotužilejších fanoušků vydaly vstříc ledovému královstvé švédského Skelleftea AIK. Černo-žlutí po prvním utkání v Ostravě drželi pro sebe nadějný náskok 4:2. Dvoubrankové manko ale nemuselo být pro modro-bílé fatální. Vítkovičtí trenéři museli udělat změny v sestavě oproti nedělnímu zápasu s Libercem už jen z toho důvodu, že kmenový útočník Poruby Tomáš Šoustal nemůže nastupovat do zápasů Ligy mistrů. Mezi tři tyče se postavil Matěj Machovský.

Hned v úvodní minutě Lakatoš tak trochu v nouzi z otočky nahrnul puk do brankoviště a chybělo málo k tomu, aby si jej domácí obránci srazili za brankářova záda. Modro-bílí začali aktivně, Chlánova střela neměla špatné parametry, ale Söderström s problémy dokázal nadvakrát přikrýt kotouč. O chvíli později měl velkou smůlu na holi Barinka, který nejprve nedokázal usměrnit střílenou přihrávku za beton brankáře, nadějně vypadala také jeho dorážka, ale domácí udělali vše pro to, aby mladému útočníkovi Vítkovic zablokovali hůl. Domácí Skelleftea se připomněla střelou Hugga, který to zkusil z pravého kruhu po protisměrné kličce, kterou se zbavil Auvita, Machovský ale předvedl suverénní zákrok. Domácí se dostali k prvnímu většímu tlaku, čtvrtá vítkovická formace nedokázala dostat puk z pásma a obránce Salomonsson dokázal využít dobré clony před Machovským, kterému puk propadl mezi betony – 1:0. Vítkovice se okamžitě vrhly do protiútoku, ale ten skončil jen neodpískaným faulem na Lakatoše, který za brankou inkasoval sekeru přes prsty. Machovský musel zůstat pozorný, protože domácí zahrozili dvěma šancemi v řadě. Střílenou přihrávku usměrňovali Salomonsson a později Lindberg. Zdánlivě jasnou situaci nevypustil Marek Kalus, který vybojoval puk pro Vondráčka, ten ale nebyl ve výhodné pozici, protože mu střídali spoluhráči, a tak z relativně ostrého úhlu musel střílet. Söderström puk vytěsnil se štěstím rukávem svého dresu. Poprvé se vylučovalo ve třinácté minutě, kdy střelec úvodní branky Salomonsson u mantinelu přidržel Lakatoše. Z přesilové hry ale Ridera nic nevytěžila. Šikovné ruce ukázal Matěj Přibyl, který se kličkou na střed zbavil Salomonssona, jeho střelu kalhotami tečoval Forsfjäll a brankář Söderström měl se skákajícím pukem co dělat. Po střele Fridricha byl před brankou důrazný Lakatoš a jeho počínání se samozřejmě domácím bekům nezdálo. Po drobné rozmíšce na trestnou lavici usedl jak Lakatoš, tak domácí Nilsson. Při hře ve čtyřech Raskob nabil přihrávkou skrz celou šířku útočné třetiny Kriegerovi, ale jeho pokus skončil na zadním mantinelu. V závěrečné půlminutce se k bekhendové střele z vrcholu kruhu dostal Přibyl.

Lindberg vyslal na Machovského dobrou střelu, a to po přihrávce Dzierkalse. Vítkovický brankář puk vyrazil a následně si poradil i s dorážkou Heikkinena. Domácí se nemuseli nikam tlačit, stačilo jim plnit stanovenou taktiku a nepouštět modro-bílé k nebezpečné kombinaci poblíž Söderströma. Navíc při napadání rozehrávky domácích zbytečně fauloval Přibyl a také Skelleftea si mohla vyzkoušet hru v přesilovce. V ní vítkovičtí dlouho drželi svého soupeře mimo střelecké pozice, ale osm vteřin před koncem přesilové hry se v předbrankovém prostoru od Kováře odpoutal Andreas Johnson. Ten už po své střele z bezprostřední blízkosti zvedal ruce nad hlavu, jenže Machovský skvěle zasáhl a dokázal udržet puk pod svým levým betonem. Poté, co Lundberg podrazil Fridricha, který s pukem pronikal do útočné třetiny, dostali modro-bílí další přesilovou hru. Vítkovicím se ale znovu nedařilo usadit se v útočném pásmu a ohrozit branku domácích. To se povedlo až druhé speciální formaci v závěrečné půlminutě přesilovky, když Chlán podnikl průnik podél pravého mantinelu, přenechal kotouč Raskobovi a jeho střelu dokázal ze vzduchu sklepnout za záda Söderströma Marcel Barinka – 1:1. Vítkovičtí ožili, po Peterkově přihrávce do jízdy zakončoval Kalus, ale ten byl na hranici faulu přidržen jedním z bránících hráčů, takže nedokázal zakončit přesněji. Záhy si ale mohli vzít domácí vedení zpátky. Střelu Granberga před Machovským zblokoval Peterek, u odraženého puku byl jako první Andreas Johnson, ale Machovský vytáhl další důležitý zákrok. Na aktivitě přidali také domácí, Hugg se od mantinelu prohnal kolem Prčíka, ale na Machovského vyrážečku nevyzrál. Domácí pokračovali s pukem na holi, Pudasovu střelu vítkovický brankář vyrazil přilbou. Po přihrávce Kaluse zpoza branky zakončoval z mezikruží Mikuš, ale jeho střela mezi betony neslavila úspěch.

Jedno bylo před třetí třetinou jisté. Buďto se modro-bílým podaří malý zázrak a dokážou zvrátit semifinálovou sérii ve svůj prospěch, nebo se s Ligou mistrů rozloučí v top 4. Vítkovičtí se ve třetí třetině museli obejít bez svého kapitána Dominka Lakatoše, který pro zranění odstoupil z utkání. Hned ve druhé minutě třetí periody dokázali vítkovičtí udeřit. Střelu Claireauxe z vrcholu pravého kruhu brankář vyrazil přímo k připravenému Marku Kalusovi, který bleskovou střelou do odkryté branky poslal Vítkovice do vedení – 1:2. Domácí na chvíli zatlačili vítkovické do defenzivy, ale ti se rychle vymanili a vrátili se k dobývání finálových bran. Po kombinaci v útočné třetině pálil Přibyl do tyče a hned v následující akci stáli při Söderströmovi všichni svatí. Kotouč poskakoval v předbrankovém prostoru, ale modro-bílí nedokázali závar zužitkovat a dorazit puk za dezorientovaného švédského brankáře. Tlak Vítkovic pokračoval, dvě gólové střely měl Barinka, ale Söderström své spoluhráče podržel. Gólem neskončily ani střely Percyho s Raskobem při dalším tlaku Ridery. Minutu a půl před třetí sirénou vítkovičtí sáhli k oddechovému času, ale nedařilo se jim dostat do útočného pásma. To se povedlo až jedenatřicet vteřin před koncem po zakázaném uvolnění domácích. Ti si závěr zápasu pohlídali a i přes dnešní prohru postupují do finále CHL.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já bych řekl to, co jsem řekl klukům. Nejsem ten, co nějakým způsobem chválí, ale za dnešní zápas a za celou jízdu v CHL jsem kluky pochválil, protože se absolutně nemají za co stydět. Samozřejmě jsme si všichni přáli, aby z toho bylo to vysněné finále, což se nepovedlo, ale v žádném případě neodcházíme s hlavami dole. Přál bych si, abychom hráli takhle agresivně a dodržovali to, co jsme si řekli. Abychom si to přenesli do naší ligy. Jestliže si kluci budou pamatovat, jak se dnes prezentovali na ledě proti obrovsky kvalitnímu týmu, tak když si tohle dokážeme přenést dále, tak budeme sakra nebezpeční. Co se týče zranění Dominika Lakatoše, ještě nic nevíme.

Champions Hockey League

semifinále

1:2
(1:0, 0:1, 0:1)

Konečný stav skóre: 5:4

Branky: 6. Salomonsson (Hugg) – 33. Barinka (Raskob), 42. Kalus (Claireaux). Rozhodčí: Kova, Vikman – Lundgren, Yletyinen. Vyloučení: 3:2. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 029. Střely na branku: 27:32.

Skelleftea AIK: Söderström – Forsfjäl, Pudas, Lundberg, Salomonsson, Nilsson, Granberg, Sundqvist, Vesterlund – Lindholm, Lindström, Sandberg – Dzierkals, Lindberg, Heikkinen – A. Johnson, Lindholm, Sikura – Hugg, J. Johnson, Robertsson –

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Raskob, J. Mikuš, L. Kovář, Auvitu, Grman, Prčík, R. Jeřábek – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Bukarts, Krieger, Barinka – Kalus, Claireaux, Dej – Peterek, Přibyl, Vondráček