HC VÍTKOVICE RIDERA2204Výhra
Rytíři Kladno1012Prohra

2.2.2024 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 42

VIT – KLA 4:2: Konečně tříbodová výhra! Rytířský duel pro Vítkovice

Co se týče aktuální formy obou týmů, měl zápas před úvodním buly jednoznačného favorita. Na druhou stranu kladenští vědí, jaké to je z OSTRAVAR ARÉNY odvézt body, a tak se čekalo, jak se oba týmy předvedou. Domácí začali dobře a po úvodní třetině měli pohodlný náskok dvou branek. Kladenští dokázali dvakrát snížit na rozdíl jedné branky, ale skvěle chytající Klimeš větší drama nepřipustil.

První ze tří vzájemných zápasů mezi Vítkovicemi a Kladnem během pouhých 11 dní, jediný na ostravském ledě. Hosté dorazili na sever Moravy se sérií 12 porážek v řadě v zádech a s maximálním odhodláním černou šňůru už konečně prolomit. Domácí byli opačného názoru a po předešlých dvou domácích nezdarech museli zabojovat a hlavně vyhrát, aby se vrátili zpět do boje o desítku a hlavně si získali i přízeň vlastních fandů. Snadné to ale mít neměli. Den před utkáním přišli o svého druhého nejproduktivnějšího útočníka Marka Kaluse vinou zdravotního problému, a tak trenéři museli zasáhnout do sestavy. Na marodce nadále zůstával Rastislav Dej, Willie Raskob se vrátil na pozici sedmého beka a přestože termínované hostování Tomáše Šoustala s koncem ledna vypršelo, porubský útočník byl zpět v sestavě.

Do utkání nastoupili hráči s oranžovými detaily na výstrojích a za domácí Dominik Lakatoš a za hosty Radek Smoleňák nastoupili ve speciálních dresech s oranžovým rukávem a oranžovými prvky k podpoře již 5. ročníku projektu O kapku lepší hokej, což je charitativní akce na podporu organizace Kapka naděje, která pomáhá dětem a rodinám dětí s onkologickým onemocněním.

Vítkovičtí začali pěkně zostra. Po rychlém přechodu modré čáry Fridrich na nic nečekal a napřáhl k tvrdé střele, kterou ale Slováček tečoval do ochranné sítě. Vhazovalo se tak po Mitensově levici, Barinka vyhrál kotouč přímo na hůl Fridricha, který po buly zamířil přesně pod víko a nachytal nepřipraveného brankáře Kladna – 1:0. Další velkou šanci měli domácí při pobytu první formace v útočném pásmu. Chlán zpoza branky poslal kotouč na Mikuše, který si sjel z modré čáry, ale jeho střílená přihrávka skončila na chráničích Nemčíka a odražený kotouč se Lakatošovi nepodařilo dostat do odkryté branky. První zásah si Klimeš připsal proti střele Hejdy od modré čáry, ale toto nahození jej nemohlo překvapit. Vítkovice měly v úvodu dobrý pohyb a několikrát svého soupeře uzamkly v pásmu. Skóre se znovu měnilo v sedmé minutě, kdy Roberts Bukarts od mantinelu chytře poslal puk do volného prostoru, do kterého si nabruslil Krieger a ten následně v souboji tváří v tvář nedal přesnou ranou k tyči Mitensovi šanci – 2:0. Hosté mohli snížit v přesilové hře, kterou soupeři oplácením u mantinelu daroval Kotala, ale obrana Ridery byla bezchybná. Také hosté se provinili zbytečným faulem, když v útočném pásmu podrážel Sideroff. V přesilovce pálili Lakatoš s Percym, ale Mitens byl tentokrát připraven. V závěru přesilové hry ještě byla k vidění bratrská souhra Bukartsů. Roberts hledal před brankou dobře postaveného Rihardse, ale tomu dokázal v poslední chvíli obránce zablokovat hůl. Třetí branku měl na holi Barinka, kterého od zadního mantinelu našel Zdráhal, ale Barinka nedokázal z bezprostřední blízkosti zvednout puk nad levý beton Mitense. Skóre se měnilo až v osmnácté minutě, kdy si nikým nehlídaný obránce Ticháček vybruslil z levého kruhu až před Klimeše, kterého překonal bekhendovou střelou mezi betony – 2:1. V závěru první třetiny mohl přidat další branku Fridrich, ale ten nakonec nedokázal zužitkovat Barinkovu přihrávku a minul branku.

V úvodu druhé třetiny se ve velké šanci objevil Smoleňák, kterého ale skvělým zákrokem vychytal Klimeš. Zkušený kladenský útočník se dostal i k dorážce, ale ta jen prolétla brankovištěm. Modro-bílí se vrhli do rychlého protiútoku a na Zdráhalovu přihrávku si nabruslil do mezikruží Fridrich, který přesnou střelou do horní části branky vrátil Vítkovicím dvoubrankové vedení – 3:1. Fridrichův gól byl pro hosty ledovou sprchou, nicméně Rytíři zbraně nesložili. Veberovo nahození tečoval zády k brance těsně mimo Smoleňák. Po střetu Kotaly s Ticháčkem v rohu útočného pásma Vítkovic se kladenský obránce skácel k ledu a rozhodčí tento souboj označili jako nedovolený a Kotala tak inkasoval dvouminutový trest za zásah do oblasti hlavy a krku. Přesilová hra Kladna mohla skončit hned po buly, ovšem kdyby si sudí všiml toho, že Sideroff vysekl hůl Chlánovi. Pokračovalo se bez přerušení a největší šancí hostů tak bylo Ticháčkovo nahození od modré čáry, které Klimeš ukryl do lapačky. Ve velké příležitosti se objevil nikým nehlídaný Chlán, který usměrnil Raskobovu střílenou přihrávku jen do betonů Mitense. Kladenští kousali, jejich přečíslení zastavil dobrým obranným zákrokem Percy. Brzy poté se na hranici ofsajdu dostal do úniku Tralmaks, ale Klimeš proti jeho střele vytáhl další skvělý zákrok. Klimeš se musel mít na pozoru i při dalším útoku Rytířů. Smoleňák se dlouhou forhendovou kličkou dokázal vyhnout Klimešovi, ale jeho oblouček skončil jen na brankové konstrukci. Do útoku se vrhli znovu i domácí, a tentokrát z toho byla branka. Barinka ve velké šanci ještě nedokázal dostat puk mezi betony Mitense za brankovou čáru, jenže puk zůstal hratelný na hranici brankoviště, odkud jej do bezpečí nedokázal dostat Slováček. Puk se dostal na hůl Petra Fridricha, který pohotovou střelou zkompletoval hattrick – 4:1. V závěrečných minutách druhé periody Lukáš Klimeš ukázal, že nepatří mezi nejlepší extraligové brankáře pouhou náhodou a proti střele Michaela Frolíka vytáhl zákrok hodný zlaté helmy. Klimeš se dokázal vymrštit a v poslední chvíli lapačkou sebral zkušenému útočníkovi gólovou radost.

Po třiceti vteřinách třetí třetiny Lakatoš zbytečně oslabil vítkovické svou hrubostí a Kladno mohlo snížit díky přesilové hře. Nebezpečné byly dvě střely Tralmakse, který nejprve zůstal sám na pravém kruhu, ale Klimeš jeho střelu zlikvidoval lapačkou, podruhé to lotyšský střelec zkusil od modré čáry, ale ani tentokrát nebyl úspěšný. Na druhé straně tečovanou střelu Robertse Bukartse neudržel v lapačce Mitens, ale Krieger se z druhé vlny k dorážce neprobojoval. Kladno se ale nehodlalo vzdát bez boje a tlačilo. V padesáté minutě dokázal využít zaváhání Robertse Bukartse přesnou střelou na první tyč obránce Jiří Ticháček – 4:2. O chvíli později Melka dokonce trefil levou tyč. Z protiútoku mohl čtvrtou branku přidat Fridrich, ten ale místo chladnokrevného zakončení přemýšlel, jak puk dostat na Barinku a prováhal ideální moment. Poté, co Smoleňák v útočné třetině přihrál pád, vyrazili vítkovičtí do přečíslení, jenže Lakatoš místo střely hledal jednoho ze spoluhráčů a jeho přihrávka byla sražena. Dvě minuty před koncem zápasu Mitens zamířil na střídačku a Kladno to zkusilo v šesti. V obrovské šanci se již poněkolikáté zjevil Smoleňák, ale ani tentokrát z toho nebyla branka, dorážka jednoho z útočníku pak skončila na tyči. V závěru ještě neudržel emoce na uzdě Kotala, který se u mantinelu pošťuchoval s Tralmaksem. Kladno mohlo hrát jedenadvacet vteřin dlouhou přesilovku šesti proti čtyřem, ale ani tuto výhodu se jim nepodařilo zužitkovat.

Pavel Skrbek (Rytíři Kladno): My jsme zápas nezačali ideálně, myslím, že to byla první střela, ze které jsme dostali gól. Trošku nás to srazilo, prvních třináct nebo čtrnáct minut jsme byli jako opaření. Paradoxně nás dostalo do hry naše oslabení, které jsme odehráli dobře, pak jsme se zlepšili, dali jsme gól do šatny, myslím, že to bylo asi minutu a půl do konce. Ve druhé třetině jsme si vypracovali několik šancí, které jsme bohužel neproměnili. Měli jsme tam asi pět vyložených šancí a třetina skončila 0:2. Ve třetí třetině už jsme jen pokračovali v tom dobývání té vítkovické branky. Podařilo se nám snížit na 4:2, ale to už bylo málo.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Hráli jsme třetí utkání v řadě doma a získali jsme jen jeden bod. Dnes jsme chtěli bodovat, chtěli jsme získat tři body, to se nám podařilo, ale samozřejmě nejsme spokojeni s předvedenou hrou, ale to tak někdy bývá.

4:2
(2:1, 2:0, 0:1)

Branky: 1. Fridrich (Barinka), 7. Krieger (Ro. Bukarts), 22. Fridrich (Zdráhal), 36. Fridrich – 19. Ticháček (Klepiš), 50. Ticháček (Vimmer, Klepiš). Rozhodčí: Šír, Vrba – Kajínek, Lederer. Vyloučení: 4:1. Bez využití. V oslabení: 0:0, Diváci: 6 047. Střely na branku: 21:40.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, J. Mikuš, L. Kovář, Auvitu, Prčík, Raskob – Ri. Bukarts, Chlán, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Peterek – Šoustal, Claireaux, Kotala

Rytíři Kladno: Mitens – Ticháček, Hejda, Nemčík, Slováček, Veber, Martenet – Tralmaks, Klepiš, Sideroff – Procházka, Melka, Smoleňák – Frolík, Jarůšek, Bláha – Vimmer, Babka