Mountfield HK2002Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra

22.10.2023 16:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 13

MHK – VIT 2:0: Ridera nenašla recept na bezchybného Bartošáka

Vítkovický trip po ledě soupeřů pokračoval nedělním utkáním na východě Čech. Trenéři se museli obejít bez zraněného Deje, kterého na marodce těsně před zápasem doplnil také Kotala. Domácí Mountfield do zápasu vstoupil aktivně a v první třetině si vypracoval dvoubrankové vedení, na které již vítkovičtí nedokázali zareagovat.

Dlouhý týdenní venkovní trip zakončili Vítkovičtí na královehradeckém ledě. Oba týmy se střetly poprvé od emotivního a kontroverzního semifinále 2023, ovšem modro-bílí více, než minulost a nějaké odvety řešili svou současnost a potřebu bodovat po pátečním nezdaru v Litvínově. Na severu Čech dochytal zápas Matěj Machovský, a tak v duelu proti svému někdejšímu zaměstnavateli dostal přednost. Rastislav Dej pro zranění z Litvínova nenastoupil a jeho místo ve čtvrtém útoku převzal Matěj Přibyl.

V úvodu zápasu byli lehce aktivnějším týmem domácí. Branku Machovského ohrozil Jergl, který po obkroužení branky zkusil nahrnout kotouč do brankoviště, ale Machovského příložník byl na svém místě. První šanci Vítkovic měl na holi Claireaux, ale Bartošák dokázal vyrazit. Nebezpečně vypadalo nahození Janka od modré čáry, které bylo v mezikruží tečováno, nicméně Machovský dokázal včas zareagovat. Skóre zápasu se poprvé měnilo v osmé minutě, kdy Jergl nabruslil s pukem do útočného pásma, nevymýšlel žádné složitosti a dělovkou propálil Machovského – 1:0. Vyrovnat mohl záhy Chlán, který se dostal do úniku, jenže bekhendem nedokázal na Bartošáka vyzrát. Poprvé se vylučovalo po zákroku Kaluse, který u mantinelu přistrčil Okuliara a na ledě se okamžitě strhla menší potyčka, protože na Kaluse se okamžitě zezadu vrhnul Patrik Marcel, který jej následně svalil k ledu. Právě díky ataku Marcela na Kaluse, který neměl možnost se v souboji férově bránit, se na ledě pokračovalo v pěti na obou stranách. K dobré střele se dostal Kovář, jenže jeho pokus zablokoval jeden z bránících hráčů. Smůla vítkovické provází i nadále. Po jednom ze soubojů u mantinelu Freibergs přilehl nohu Stehlíkovi a ten musel s bolestivým zraněním nohy zamířit do kabin. Po zákroku Percyho, který nedovoleně zastavil průnik Okuliara měli domácí k dispozici první přesilovou hru zápasu. Vítkovice se nejprve dobře bránily a dokázaly se osvobodit, jenže následně při střídání propadli. Pavelka si nabruslil do útočné třetiny, přihrál Okuliarovi, který se kličkou zbavil Kováře a následně prostřelil Machovského pod betonem – 2:0.

Domácí Mountfield pokračoval v aktivní hře a ostřeloval Machovského ze všech pozic. Nebezpečný byl hlavně pokus Blaina od modré čáry. Vítkovice se dočkaly první přesilové hry, když Chlána nedovoleně srazil k ledu Kalina. Modro-bílí pokračovali v akci, najíždějícího Lakatoše si všiml Zdráhal a adresoval mu střílenou přihrávku na vzdálenější tyč. Lakatošovi se ale na hranici pravidel věnoval Marcel, ten ve svém počínání pokračoval také za brankou domácích, kde se snažil Lakatoše vyprovokovat k pěstní výměně. V přesilové hře po Muellerově střele dorážel v předbrankovém prostoru Krieger, ale ten nakonec skončil za brankovou čarou místo puku sám. Více šancí si vítkovičtí nevypracovali. Po nahození od modré čáry Eberle sekl Machovského a Chlán jej jal zpacifikovat. Před Machovským se vytvořila mela, ve které si obránce Marcel opět nenechal ujít možnost rozdat pár ran, a přesto, že si Lakatoš nechal líbit dva jeho údery do obličeje, nevylučovalo se. Za důraz na brankovišti byl ale vyloučen Chlán, a tak se pokračovalo v plném počtu na obou stranách. Po buly inkasoval sekeru Krieger, který tak s bolestivou grimasou zamířil na střídačku. Vylučovalo se až za zákrok Bukartse, který zasáhl Perreta vysokou holí, modro-bílí se ale ubránili.

Vítkovickou rozehrávku hned v úvodu třetí třetiny vystihl Radovan Pavlík, který na sebe také vzal zakončení přečíslení domácích, ale Machovský si připsal důležitý zákrok. Do přečíslení se dostali i vítkovičtí, ale Lakatošovi se nepodařilo zasáhnout Chlánovu přihrávku. Velkou šanci měl na holi Pilař, ale Machovský byl připraven u bližší tyče. Po faulu Kaluse, který se v útočném pásmu provinil napadením, měli domácí k dispozici další přesilovou hru. V ní se zpoza branky do brankoviště natlačil Jasper, ale Machovský dokázal udržet puk před brankovou čárou. Nicméně rozhodčí se vydali k videu situaci prozkoumat. Po Raskobově střílené přihrávce na Kriegera zívala poloprázdná branka, jenže v poslední chvíli jej faulem zastavil Kalina. V přesilové hře domácí reklamovali postavení mimo hru, ale i díky tomu, že hra plynula dále, se Perret dostal do úniku, proti kterému si ale Machovský připsal další skvělý zákrok. Čtyři minuty před koncem třetí třetiny měli obrovskou šanci vítkovičtí. Po střele Gewieseho v brankovišti vyšťoural kotouč Kalus, který dostal kotouč za Bartošáka, jenže puk zůstal stát na brankové čáře a dorážejícím vítkovickým se nepodařilo jej dostat do branky. Modro-bílí to v závěru zkusili bez brankáře, ale výhodu hráče navíc, se jim nepodařilo přetavit v kontaktní branku.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme po tom zápase v Litvínově, který se nám nepodařil, nastavili hlavy na to, že musíme vycházet z dobré obrany, ale bohužel jsme inkasovali jako první. Tři minuty do konce první třetiny z přesilové hry druhý gól. Nebylo to jednoduché na to hned reagovat. Ve druhé třetině, i když to místy vypadalo, že Hradec je silnější, je více na puku, tak jsme to odbojovali, měli jsme spoustu zblokovaných střel, ale totálně nám selhala koncovka, nepomohli jsme si ani přesilovými hrami. Do třetí třetiny jsme trochu zredukovali sestavu, udělali jsme nějaký impuls, ale ani závěrečná power play nevedla k nějakému kontaktnímu gólu a odjíždíme bez bodu.

Peter Frühauf (Mountfield HK): Samozřejmě jsme věděli, že musíme bodovat, ideálně za tři body. Byli jsme si vědomi toho, že náš soupeř má teď tři zápasy na cestách, což není jednoduché a chtěli jsme toho využít. Musím chlapce pochválit, hráli jsme dobře. Na rozdíl od toho předchozího zápasu jsme jako první skórovali, což jsme chtěli. To nám přineslo sebevědomí na hokejky. V závěru jsme udělali pár chyb a soupeř, který kdyby nebyl unavený z toho náročného programu, tak nás mohl potrestat. Na to si musíme dát pozor, ale celkově musím chlapce pochválit a od rána bylo cítit, že chtějí vyhrát.

2:0
(2:0, 0:0, 0:0)

Branky: 8. Jergl (Okuliar, F. Pavlík), 18. Okuliar (Pavelka, Jergl). Rozhodčí: Hribik, Veselý – Ondráček, Šimánek. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 420. Střely na branku: 41:13.

Mountfield HK: Bartošák – Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Pavelka, Freibergs, Marcel – R. Pavlík, Miškář, Eberle – Okuliar, Tamáši, Jergl – Perret, Lalancette, Jasper – Pilař, Estephan, Šťastný

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Grman, J. Mikuš, Raskob, Gewiese, J. Stehlík, L. Kovář – Bukarts, Krieger, Mueller – Zdráhal, Chlán, Lakatoš – Fridrich, Claireaux, M. Kalus – Lednický, Přibyl, Krejsa