Mountfield HK00101Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA10012Výhra

13.4.2023 17:00 A tým 2022-2023 SF6

SF6: MHK – VIT 1:2 PP: Vítkovice uspěly i v Hradci! Rozhodne sedmý zápas

Další z řady utkání s nožem na krku, ve kterém se čekalo, že bude velmi vyrovnané. Vítkovice začaly utkání výborně, když skóre otevřel Krieger. Až do třetí třetiny modro-bílí drželi těsný náskok, jenže pak přišla nešťastná Jarůškova teč a vyrovnání z hole McCormacka. Utkání dospělo do prodloužení, ve kterém měli více ze hry domácí, ale z gólu se radovali vítkovičtí. Jenže Bukartsova trefa ve třetím prodloužení byla dosažena vysokou holí, takže vítkovická radost byla jen dočasná. Ve čtvrtém prodloužení to s Vítkovicemi při Gewieseho vyloučení nevypadalo dobře, jenže Dej vystihl přihrávku domácích a neúnavný Lakatoš po bekhendové kličce rozhodl v čase 138:51 nejdelší utkání extraligové historie.

Hradecký led a hradecký mečbol číslo 3. Vítkovice po úterním úspěchu ve druhém prodloužení vrátily sérii opět na východ Čech a snížily stav série semifinále na 2:3 z jejich pohledu. Šestý duel bude pro modro-bílé ale znovu extrémně náročný, Mountfield je stále pouze jeden úspěch od historického postupu a navíc hraje na domácím ledě. Ostravští trenéři vrátili do branky Aleše Stezku, po vypršení disciplinárního trestu se znovu zapojil také Roberts Bukarts, opět ve formaci s Lakatošem a Dejem. Willie Raskob také tentokrát zůstal mimo sestavu.

Gaspar nahazoval před branku, kam si sjížděl Eberle, ale domácí útočník minul kotouč. Nebezepčná byla i akce Rosandiče, který obkroužil branku a bekhendem nahrnul kotouč před Stezku, kde byl ale připravený Kotala, ten dostal kotouč do bezpečí. Domácí byli v úvodu utkání aktivnějším týmem, z nebezpečného prostoru pálil Perret, ale jeho pokus byl zblokován Kochem. Živo bylo u Stezkovy branky, když Okuliar natlačil Mikuše na záda klečícího Stezky, konec konců tuto situaci jsme v souboji s Hradcem neviděli poprvé, a i tentokrát to bylo bez trestu. Vylučovalo se až po domnělém zákroku Krenželoka, po kterém na led upadl Gaspar a rozhodčí Stano se nechal tímto pádem oklamat. Po nešťastném přikopnutí Chlána se k puku před Stezkou dostali hradečtí, ale Mikuš i vleže dokázal dostat puk do bezpečí. Vítkovice se v oslabení ubránily, navíc po návratu vyloučeného Krenželoka samy dokázaly udeřit. Po Kovářově střele Jarůšek vybojoval kotouč a přesnou přihrávkou našel před odkrytou brankou osamoceného Kriegera, který pohotově prostřelil Machovského – 0:1. Po Werekově přihrávce od zadního mantinelu měl před Stezkou prostor k zakončení Štohanzl, který tak byl blízko vyrovnání, ale Stezku nedokázal vyzrát. Po zákroku Rosandiče, který tvrdým hitem srazil k ledu Kriegera, se tento nebezpečný zákrok vydal mstít Jarůšek. Zatímco čárový sudí od sebe rozděloval Rosandiče s Jarůškem, hlavní rozhodčí nechal hru plynout, čehož domácí dokázali využít a dostali Vítkovice pod tlak.

Také Vítkovice si vyzkoušely hru v přesilovce, a to po faulu Radovana Pavlíka. Hned v úvodu to tvrdou ranou zkusil Lakatoš, který dostal nabito ke střele z první, ale Machovský zasáhl lapačkou. Také druhou povedenou střelu Vítkovic měl na svědomí Lakatoš, který rychlým švihem zkusil využít clony Kaluse na brankovišti, Machovský se štěstím vyrazil lemem lapačky. Modro-bílí si museli dát pozor na rychlé útočníky domácích. Po chybné přihrávce na modré čáře musel Gewiese napravit svou chybu, ale naštěstí se mu povedlo Perreta dostihnout a zblokovat jeho střelu. Poté, co za brankou Okuliar srazil k ledu Gewieseho zápasnickém chvatem, za který by se nemusel stydět ani judista Krpálek, se ještě nevylučovalo, ale po nebezpečném krosčeku Štohanzla na Lindberga už ruka rozhodčích zamířila vzhůru. Dvojnásobná přesilovka trvala pouhých šest vteřin, ale Mueller se přesto dostal do dobré šance, když si po buly nabruslil ke střele mezi kruhy, ale Machovský dokázal zasáhnout. Hradečtí se v osobních soubojích stále pohybovali na tenké hraně mezi faulem a čistým zákrokem. Po vyloučení volala zejména série krosčeků Filipa Pavlíka, který u mantinelu masíroval Bukartse. Vítkovice přesilovou hru nevyužily. Více šancí si vypracovali při hře v rovnovážném počtu. Nejprve do přečíslení ujeli Krieger s Muellerem, jenže Kreigerovu přihrávku tečoval Kalina mimo dosah Muellera. Poté měl velkou šanci na navýšení náskoku Chlán, ale jeho střelu dokázal hokejkou srazit do ochranné sítě Blain. Po jednom ze soubojů ve vítkovickém obranném pásmu musel zamířit do kabiny se zraněním Stehlík a poté, co Kalus odpálil kotouč přes střídačku mezi diváky, se domácí dožadovali vyloučení za zdržování hry. Nutno však podotknout, že právem, jenže ani jeden z rozhodčích tuto situaci nepostřehl. Rychlý protiútok čtvrté formace zakončoval střelou na vyrážečku Fridrich, ale Machovský svůj tým podržel. I v dalším střídání byla čtvrtá formace aktivní a Chlán měl dobrou střelou na pravý Machovského beton. Puk se odrazil směrem k Fridrichovi, ale ten se jen tak tak nedostal k dorážce. Po faulu Kocha, který by se dal zařadit do kategorie sporných, se přesilové hry dočkali i domácí, jejichž příznivci se přesilovky hlasitě dožadovali téměř po každém kontaktu na ledové ploše. V přesilové hře měl dvě nebezpečné střely Werek, který se u levé tyče dokázal s pukem vytočit a zakončit. Stezka ale zvládl vyrazit oba jeho pokusy a následně si poradil i s tvrdou střelou Blaina od modré čáry.

Vítkovice do třetí třetiny vstoupily i s obráncem Stehlíkem, který při svém prvním střídání vyslal do úniku Kotalu, ale Machovský jeho střelu na vzdálenější tyč vyrazil. Poradil si za chvíli i s velkou šancí Gewieseho, který to neúspěšně zkoušel bekhendem mezi betony. Také Hradec se dokázal dostat do nebezpečných situací, ale střely Lalancetta, Blaina nebo Filipa Pavlíka skončily na obětavých obráncích a připraveném Stezkovi. Rosandič si s pukem dokázal nabruslit až před Stezku, mířil mu nad pravé rameno, ale ne dostatečně vysoko, takže vítkovický brankář zasáhl. Domácí zamkli vítkovické v obranné třetině a Vítkovice se dokázaly několikrát osvobodit pouze za cenu zakázaného uvolnění. Po sérii vzájemných soubojů u vítkovické branky na trestnou lavici zamířili Grman s Okuliarem a pokračovalo se tak ve čtyřech na obou stranách. Miškář si s pukem vybruslil z rohu až před Stezku, ale ten si s jeho dlouhou forhendovou kličkou poradit. Domácí měli ještě další dvě příležitosti, kdy se střelci dívali na odkrytou vítkovickou branku, jenže v klíčovou chvíli nedokázali zpracovat kotouč. Odměna za hradeckou aktivitu přišla o malou chvíli později. Po buly se puk dostal k obránci McCormackovi, který si jej posunul na vrchol kruhu, odkud i s nešťastnou tečí Jarůškovy hole prostřelil Stezku – 1:1. Vstřelená branka domácí povzbudila k ještě větší ofenzivě a modro-bílí se museli převážně bránit. Ale i Machovský se musel mít na pozoru, protože neudržel puk po Stehlíkově střele a hbitému Fridrichovi, který se dral za dorážkou, se pod nohy vrhl Eberle. Rychlost v souboji s Mikušem ukázal Perret, který vítkovického obránce přebruslil, ale nedokázal puk zasunout za Stezkův pravý beton. V závěru třetí třetiny Okuliar vyhodil kotouč mezi diváky na tribunu a modro-bílí dostali příležitost rozhodnout v přesilové hře. Dvanáct vteřin před třetí sirénou se to málem povedlo Kriegerovi, který ale po Lakatošově přihrávce neprostřelil z bezprostřední blízkosti Machovského.

Puk po Muellerově střele zasáhl před brankou Kalinu a na led musel zamířit lékař domácích a Kalina zamířil s krvavým zraněním do kabiny. Mikušova střela zamířila mimo, domácí se ubránili a sami se mohli vrhnout do ofenzivy. Hradecké přečíslení tři na dva ale skončilo zblokovanou střelou. Velkou šanci měl Kevin Klíma, ale jeho střelu obětavě zblokoval Gewiese. Na druhé straně si po Jarůškově střele z ostrého úhlu nebyl Machovský jistý, kde je kotouč, ten se ale odrazil za branku. Chlán skvěle sebral kotouč Rosandičovi, ale poté mu kotouč utekl z hole a před Krenželokem puk odpálil Pavlík. Rozhodnout mohl dvacet vteřin před koncem prvního prodloužení Bukarts, ale jeho bekhendová klička nebyla úspěšná.

Miškář po akci domácích poslal puk do vítkovického brankoviště, kde jej ale bez problému sebral Jarůšek a uklidil do bezpečí. Šanci si vytvořili i modro-bílí, když Chlánovu střelu těsně před Machovským tečoval Fridrich, ale hradecký brankář udržel puk na svých chráničích. Na druhé straně mohl rozhodnout Okuliar, který pohotovou střelou po Štohanzlově přihrávce zpoza branky trefil pravou tyč Stezkovy branky. Výbornou akci předvedl Kalus, když v souboji udržel na zádech Gaspara a nahrnul kotouč na Machovského, puk ještě dorážel Kotala, který byl ale na brankovišti tísněn, a proto neměl dostatek času na lepší zakončení. Smůlu si vybral Gewiese, kterému se pod vlastní střídačkou kotouč nabalil na čepel hole a následně skončil na tribuně. Domácí tak dostali k dispozici přesilovou hru, ale Vítkovice předvedly téměř bezchybný výkon. Pokud ale chtěli vítkovičtí pomýšlet na vítězství, museli jej předvést ještě jednou, protože na trestnou lavici usedl za zdržování hry Kovář. Jeho trest ale přeťala siréna, která ukončila druhé prodloužení.

Vítkovice se dokázaly ubránit. Už tak rekordně dlouhý zápas ještě prodloužila díra v síti, která musela být opravena. Chybnou rozehrávku Kriegera mohl využít Zachar, ale minul branku. Vítkovice ale dokázaly udeřit. Lakatoš měl dost síly na to, aby projel středním pásmem a odstavil obránce, jenže střelu dokázal Machovský vyrazit. Puk do branky uklidil Bukarts, jenže rozhodčí u videa zjistil, že gól byl vstřelen vysokou holí. Záhy mohl rozhodnout Jergl, který svižně obkroužil branku, ale Stezka i za cenu ztráty hokejky udržel puk před brankovou čárou. Po faulu Kocha z toho byla další přesilová hra domácích. Zpoza branky to odrazem o Stezkovy záda zkusil Jergl, ale vítkovický brankář byl připraven i na tuto střelu. Vítkovičtí se ubránili i tentokrát. I Vítkovice kousaly, Kovářova tvrdá střela nadělala Machovskému problémy. V závěru třetího prodloužení byl ve středním pásmu zasažen vysokou holí Dej, ale tohoto zákroku Kevina Klímy si rozhodčí nevšimli.

Místo čtyřminutové přesilové hry Vítkovic tedy čtvrté prodloužení začalo v rovnovážném počtu. Po střele McCormacka se u Stezkovy branky strhla pořádná mela poté, co Stehlík dohlédl na to, aby Smoleňák neohrožoval Stezku. Vytvořily se tři dvojičky a sudí odměnili trestem Gewieseho se Štohanzlem a pokračovalo se s pěti bruslaři na obou stranách. Oba týmy měly možnost udeřit, ale gólmani dramatizovali zápas. Po Gewieseho přistrčení se již počtvrté v prodloužení vylučovalo na vítkovické straně. Vítkovice ale oslabení odehrály aktivně a na vlastní modré čáře Dej vystihl přihrávku domácích, potáhl kotouč do útočného pásma, kam si nabruslil Dominik Lakatoš, který si stáhl kotouč do bekhendu a rozhodil toto nekonečné prodloužení – 1:2.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Vyčerpávající utkání. Musím to říct i takhle, obě mužstva si zaslouží kredit, protože vydržely tak dlouho hrát nadoraz. Nám se ten začátek, možná už si ani na ten začátek nevzpomínám, protože to bylo tak dlouhé. Šli jsme do vedení, i když Hradec tlačil a dotlačil to až k tomu vyrovnávacímu gólu. My jsme ještě dostali do konce základní hrací doby šanci hrát přesilovou hru, Krieger tam mohl rozhodnout, v prodloužení Mikuš. Bylo to strašně vyrovnané, od začátku té série je každý zápas boj o každý centimetr. Výborný zápas, těžký zápas, se šťastnou koncovkou pro nás. Obrovské kvantum práce předvedli hráči v oslabení a paradoxně v oslabení jsme ujeli a dali rozhodující gól. Obrovská pochvala do kabiny a jsme šťastní, že to vezeme zpátky domů.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Já si myslím, že celý dnešní zápas byl o dobývání branky Vítkovic, o hledání cesty, jak dát Stezkovi gól. Udělali jsme chybu, přesto, že jsme hráli dobře od začátku, Vítkovice nás za ni potrestaly a daly gól. My jsme se tlačili, dlouhou dobu jsme nebyli schopni vyrovnat, povedlo se nám to ve třetí třetině. Myslím si, že i v průběhu jsme byli aktivní, vypracovali jsme si spoustu šancí, ale nebyli jsme schopni skórovat a ten zápas rozhodnout. Samozřejmě Vítkovice jsou kvalitní tým, všechny ty zápasy jsou o maličkostech, je to straně vyrovnané a několikáté prodloužení, obrovská únava na obou stranách. Byla jen otázka času, kdy někdo z hráčů chybu udělá a byli jsme to my v přesilovce a byli jsme za to potrestaní. Série je 3:3, teď musíme rychle zregenerovat, oklepat se z té prohry a připravit se na sedmý zápas.

Generali Česká pojišťovna play off TELH 2023
SEMIFINÁLE

1:2
(0:1, 0:0, 1:0 – 0:0, 0:0, 0-0 – 0:1)

Stav série
3:3

Branky: 51. McCormack (Blain, R. Pavlík) – 11. Krieger (Jarůšek, Kovář), 139. Lakatoš (Dej). Rozhodčí: Hradil, Stano – Špůr, Šimánek. Vyloučení: 5:8. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6 322. Střely na branku: 81:49.

Mountfield HK: Machovský – Gaspar, McCormack, Kalina, Blain, Rosandič, Filip Pavlík, Marcel – Radovan Pavlík, Miškář, Eberle – Perret, Lalancette, Jergl – Okuliar, Kevin Klíma, Werek – Zachar, Štohanzl, Smoleňák

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, L. Kovář, Gewiese, J. Stehlík, Prčík – Jarůšek, Krieger, Mueller – Bukarts, Dej, Lakatoš – Kotala, Lindberg, Kalus – L. Krenželok, Chlán, Fridrich