Rytíři Kladno1012Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA0123Výhra

10.2.2024 16:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 29

KLA – VIT 2:3: Vítězství se nerodilo lehce, obrat řídil Kotala

Druhý vzájemný zápas během krátké doby čekal na týmy Vítkovic a Kladna tentokrát na ledě kladenských Rytířů. Ti nezačali zápas ideálně a hned v úvodní minutě se dostali pod drtivý tlak Vítkovic, jenže ty jej nevyužily. Vítkovice paradoxně zabrzdila jejich úvodní nevyužitá přesilová hra, a tak se vedení ujalo Kladno, a to zásluhou využitého přečíslení, které zakončil Bláha. Ridera dokázala zareagovat Kotalou, jenže ve třetí třetině to byli znovu domácí, kteří šli do vedení. Jenže přesilovková trefa Raskoba a druhý gól Kotaly, které dělilo jen dvaašedesát vteřin, rozhodly o tom, že tři body míří na konto Vítkovic.

Poprvé v sezoně se Vítkovice utkaly s Kladnem na ledě ČEZ STADIONU. Reprezentační pauza oběma celkům předčasně skončila, aby mohly dohrát dvě chybějící odložená utkání z předešlé fáze základní části. Tato konkrétní dohrávka 29. kola svedla oba rytířské týmy v sobotu. Ostravané dorazili do hájemství Jaromíra Jágra s jednodenním předstihem a vzhledem k tomu, že je čekal na stejném místě zápas i v pondělí, rozbili ve městě legendární paní Poldi svůj stan. I pro toto utkání chyběli zranění útočníci Dej a Kalus.

Vítkovice začaly zostra a Lakatoš měl v úvodní minutě velkou šanci, která ale brankou neskončila. Vítkovický tlak ale pokračoval a po přihrávce vítkovického kapitána mohl do odkryté branky pálit Chlán, ale ten rozvlnil jen boční síť branky. Kladno dokázalo vítkovický tlak přerušit jen za cenu nedovoleného zákroku Hejdy. V přesilové hře ale paradoxně mělo největší Kladno, které se vydalo do přečíslení dvou na jednoho, které ale vyřešil Auvitu. Jarůšek ve středním pásmu obral o kotouč Kotalu a následně dokonale využil střídání obránců Vítkovic, když přihrávkou přes Prčíka našel Bláhu, proti jehož střele se Klimeš nedokázal přesunout – 1:0. Druhou branku domácích navíc mohl brzy přidat mladík Wimmer, který z vrcholu levého kruhu trefil tyč. Přes osm minut se hrálo bez přerušení, ale hra nepřinesla šanci ani na jedné straně, byť aktivnější byli domácí. V závěru první třetiny otěže převzali vítkovičtí. Nejprve se Chlán vyhnul Ticháčkovi, ale jeho střelu na vzdálenější tyč Mitens vyrazil. Poté se po přihrávce Kotaly dostal do dobré pozice Šoustal, který ale zamířil jen do připravené Mitensovy lapačky a po Zdráhalově přihrávce byl blízko gólu Barinka, jenže ten v těžké pozici minul.

Také druhá třetina v úvodu nepřinesla mnoho šancí a k vidění byly spíše nepřesnosti. Vítkovičtí se do první větší šance dokázali dostat v sedmé minutě druhé třetiny a hned z toho byla branka. Prčík přihrávkou prohodil bránícího hráče a před Mitensem se ocitl osamocený Jakub Kotala, který zamířil přesně do horního rohu branky – 1:1. Do vedení mohl Vítkovice poslat Fridrich, ale jeho střela se jen otřela o horní tyč a zamířila do ochranné sítě. Po faulu SIderoffa, který u mantinelu podrazil Chlána, dostali vítkovičtí k dispozici přesilovou hru. V ní hned po buly pálil Zdráhal, ale v pádu nezamířil přesně. Také střela Robertse Bukartse, který to zkoušel z otočky, mířila těsně mimo.

Po faulu Kotaly v úvodu třetí třetiny si přesilovou hru vyzkoušeli také domácí. Ti měli v úvodní minutě přesilovky problém se usadit v pásmu, ale nakonec se jim to přece jen podařilo. Po přiťuknutí Ticháčka se z vrcholu kruhu přesnou střelou prosadil nejlepší střelec Kladna Tralmaks – 2:1. Při signalizovaném trestu pro Klepiše vítkovičtí téměř vyrovnali. Střela Rihardse Bukartse Mitensovi propadla výstrojí, ale nakonec dokázal udržet puk před brankovou čáru, stejně jako při dorážce Šoustala. Také Vítkovice se dokázaly v přesilové hře prosadit. Druhá přesilovková formace rozhýbala domácí čtveřici a na střelu z první dostal nabito Willie Raskob, který svým pátým letošním gólem vyrovnal – 2:2. O minutu později šli vítkovičtí do vedení. Lakatoš proti přesile domácích vybojoval u mantinelu kotouč pro Jakuba Kotalu, který přesnou ranou poslal Rideru do vedení – 2:3. Blízko brance byl také Rihards Bukarts, který si od zadního mantinelu vybruslil před branku, ale v lotyšském souboji Mitense nepřekonal. Navíc se do brejku dostal domácí Melka, který svůj únik nedokázal zakončit. Jenže sudí si vyhlédl sekání Auvita, po kterém sudí nařídil trestné střílení. K tomu se postavil Sideroff, kterého si Klimeš vychutnal a zasáhl lapačkou. Domácí v závěru odvolali brankáře Mitense a zkusili to v šesti. Jedenadvacet vteřin před koncem zápasu byl navíc za zbytečný zákrok vyloučen Kovář a domácí tak dostali příležitost k vyrovnání, kterou ale nevyužili.

Pavel Skrbek (Rytíři Kladno): Řekli jsme si něco před zápasem a vstoupili jsme do něj tak, že jsme ztratili puk na modré snad v páté vteřině. Následoval kolotoč v naší třetině, kdy byla několikrát prázdná brána, poté jsme šli i do čtyř. Oslabení jsme nicméně odehráli výborně, což nás paradoxně dostalo na koně a je to trochu srazilo dolů. Celkově jsme první třetinu hráli dobře, podařilo se nám dát i pěkný gól. Ríša se tam parádně vrátil a šli do situace dva na jednoho. Ve druhé periodě jsme možná měli opticky více ze hry, nicméně ten tlak byl takový nemastný, neslaný. Byli jsme sice na puku, avšak žádné šance jsme z toho neměli. Odskočili jsme pak ve třetí části na 2:1 gólem z přesilovky. Bohužel jsme nešťastným gólem dostali na 2:2. Následovala chyba a bleskový gól na 2:3. Nepovedlo se nám proměnit ani trestné střílení. Poté už jsme se v závěru pokoušeli vyrovnat, ale nezaznamenali jsme snad ani střelu na bránu.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme měli v prvním střídání výborný vstup, kdy jsme si vynutili faul. Bohužel přesilovka nás nějakým způsobem trochu rozhodila, protože jsme se v ní prakticky k ničemu nedostali. V první a druhé třetině jsme hráli to, co jsme nechtěli. Připravovali jsme se na místní kluziště, ale začali jsme hrát lépe až ve třetí části. Pro nás je dobré, že jsme zvládli situace, kdy jsme prohrávali 1:0 a 2:1, což jsme pak dokázali i otočit. Důležitý moment byl podle mě samostatný nájezd, který chytil náš brankář. Závěr už jsme odehráli relativně dobře a klukům patří dík.

RYTÍŘI KLADNO – HC VÍTKOVICE RIDERA
2:3
(1:0, 0:1, 1:2)

Branky: 6. Bláha (Jarůšek), 43. Tralmaks (Ticháček, Klepiš) – 27. Kotala (Prčík, Šoustal), 48. Raskob (Zdráhal, Ro. Bukarts), 49. Kotala (Lakatoš, Chlán). Rozhodčí: Hribik, Květoň – Svoboda, Hynek. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 673. Střely na branku: 30:24.

RYTÍŘI KLADNO: Mitens – Ticháček, Hejda, Slováček, Nemčík, Martenet, Veber, Babka – Sideroff, Klepiš, Tralmaks – Smoleňák, Melka, Procházka – Frolík, Jarůšek, Blaha – Strnad, Vimmer, Jágr

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, L. Kovář, Auvitu, Grman, Prčík – Ri. Bukarts, Chlán, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Peterek – Kotala, Claireaux, Šoustal