HC VÍTKOVICE RIDERA00202Prohra
Mountfield HK00213Výhra

5.4.2023 17:30 A tým 2022-2023 SF2

SF2: VIT – MHK 2:3 PP: Ve vyhroceném závěru získal Hradec druhý bod

V první třetině byl Mountfield díky přesilovým hrám střelecky aktivnější, ale gólové šance byly vidět především na straně Vítkovic. Ve druhé třetině to byli domácí, kteří drželi v rukou otěže zápasu, jenže ani přesilová hra čtyř proti třem branku nepřinesla. Dlouhých 126 minut čekali fanoušci v OSTRAVAR ARÉNĚ, než viděli branku ze hry. Prvním střelcem se stal domácí kapitán Dominik Lakatoš. Jenže soupeř dokázal zareagovat jak na úvodní trefu Lakatoše, tak na gól Kocha, a tak se i ve středu rozhodovalo v prodloužení. V tom se po sporném zásahu bruslí prosadil královéhradecký útočník Miškář.

Druhý semifinálový zápas. Vítkovice opět v roli domácího celku a s touhou urvat alespoň jeden ze zápasů na ostravském ledě. Hradec vyhrál první duel díky lepším samostatným nájezdům. Do druhého duelu ale šel překvapivě bez prvního centra Jakuba Lva. Ostravané po zápase, ve kterém 80 minut drželi bezbrankovou remízu, přeskupili formace a vrátili se k systému dvanácti útočníků a sedmi beků. Zápas znovu sledovala více než devítitisícová návštěva.

Vítkovice mohly jít do vedení hned v úvodu utkání, když po Kalusově přiťuknutí pálil z mezikruží Bukarts, jenže lotyšský kanonýr nedokázal kotouč nasměřovat pod horní tyč. Po úvodních minutách, ve kterých byly hostům prominuty dva sporné zákroky, se zdálo, že metr rozhodčích bude benevolentní. Zdálo se, že sudí si nevšimnou ani vysoké hole Kriegera, který zasáhl Perreta, ale trhnutí hlavou královéhradeckého hráče si nešlo nevšimnout. V ponechané výhodě od modré čáry tvrdě vypálil Filip Pavlík a následně z mezikruží Rosandič dorážel mimo. Hosté v přesilové hře branku Stezky neohrozili, naopak se museli bránit rychlému přečíslení tří na dva v podání Vítkovic, které uháněly na Machovského, jenže Gewieseho přihrávka nebyla přesná a útočné snažení Vítkovic tak záhy ztroskotaly. Modro-bílé to nemuselo mrzet, protože primární úkol, tedy ubránit se v oslabení, byl splněn. Dobrou střelu vyslal na Stezku Jank od modré čáry a dorážet pak mohl z nebezpečného místa Štohanzl, jenže ten byl dobře střežen vítkovickými obránci. Ti navíc okamžitě založili rychlý protiútok, který zakončoval Kalus střelou do Machovského lapačky. Po drobném háčku Deje, který zastavoval rychlého Perreta, z toho byla druhá přesilová hra hostí. V té se Werek vytáčel u levé Stezkovy tyče, ale střelou minul branku Vítkovic. Emoce na tribunách přinesla třináctá minuta, ve které se na branku Hradce Králové valila první vítkovická formace. Mimo puk byl k zemi stažen Fridrich a po následném podrážení na Kriegera se vhazovalo ve středním pásmu, neboť sudí celou situaci vyhodnotil jako nezaviněné posunutí branky domácím útočníkem. Opakované záběry, které měli domácí příznivci k dispozici, však hovořily zcela jasně. Na Lindbergovu střílenou přihrávku si před Machovského sjel Bukarts, ale puk po jeho lehké teči zamířil mimo. Bez trestu se obešel také zákrok na Lakatoše, který díky sekeře jednoho ze soupeřů přišel v útočném pásmu o kotouč. Blízko gólu byl po Muellerově nahození z ostrého úhlu Fridrich, ale vítkovický útočník trefil kotouč bekhendem, a tak puk směřoval k modré čáře.

V úvodu druhé třetiny královéhradečtí dokázali využít blízkosti své střídačky k útočnému pásmu a několikrát vítkovické uzamkli dobrým pohybem v pásmu. Vítkovičtí ale drželi svého soupeře spíše u mantinelu. Přesto se Východočeši dokázali dostat do přečíslení, ve kterém Jergl žabičkou hledal Lalancetta, který ale naštěstí pro vítkovické promáchl. Na druhé straně měla dobré parametry střela Raskoba, kterou Machovský ale zachytil. Královéhradečtí obránci čistili prostor před Machovským, ale vítkovičtí se nedali a jak Jarůšek, tak Kalus povalili své soupeře na ledovou plochu. Rozhodčí situaci vyhodnotili šalomounsky a na trestnou lavici poslali za hrubost domácího Kaluse s královéhradeckým Marcelem. Pokračovalo se ve čtyřech, což pomohlo zejména rychlým útočníkům soupeře. Radovan Pavlík vystihl ve středním pásmu špatnou rozehrávku Vítkovic a pokusil se přečíslit vítkovickou obranu. Zvoli střelu, se kterou si ale Stezka bez větších problémů poradil a zasáhl vyrážečkou. Dobrou střelu na Machovského vyslal Fridrich a Machovský při zákroku nevypadal příliš jistě, kotouč se z jeho výstroje vykutálel vedle levé tyče. Emoce na tribunách vzbudily opět nepotrestané zákroky na vítkovické hráče, konkrétně byl u hostující branky během krátké chvíle dvakrát podražen Mueller. Vylučovalo se i později, když u hostující střídačky po Lakatošovi vystartoval Štohanzl, ten ale následně ze souboje couvl a schoval se Smoleňáka, který se ochotně do souboje přidal. Nicméně rozhodčím tentokrát neuniklo, kdo situaci vyprovokoval, a na trestnou lavici usedl jak Lakatoš, tak Štohanzl. O chvíli později se vítkovičtí přece jen dočkali a na trestnou lavici za držení usedl Perret. Vítkovice tak dostaly k dispozici téměř minutu a tři čtvrtě dlouhou přesilovou hru čtyř proti třem. Vítkovice zvolily své tradiční přesilovkové složení, ale protože hrály ve čtyřech, chyběl před brankou clonící Kalus. Dobrou střelu měl Mueller i Raskob, jenže s oběma pokusy si Machovský poradil a vyrazil je. Na led se mezitím vrátili vyloučení Lakatoš se Štohanzlem a na střelu dostal nabito vítkovický kapitán, který málem přepůlil horní tyč královéhradecké branky. Celá OSTRAVAR ARÉNA již téměř slavila branku, ale Machovský dokázal udržet odražený puk před brankovou čárou a u levé tyče bojující Kotala s Jarůškem se k dorážce nedostali. Po faulu na pronikajícího Bukartse z toho byla další přesilová hra pro modro-bílé. Vítkovičtí svírali Mountfield v obranném pásmu, ale ani pokusy Jarůška z levého kruhu nebo tvrdé střely Mikuše od modré čáry si nenašly cestu za Machovského záda.

Ve třetí minutě třetí třetiny jel na Machovského zcela sám Tobias Lindberg, který zvolil kličku do bekhendu, ze které ale minul branku. Hosté odpověděli ostrým výpadem Zachara, který mířil pod horní tyč, ale svým záměrem Stezku nepřekvapil. Aktivní byl před Machovským Bukarts, kterému hostující brankář srazil přilbu z hlavy. Bukarts byl i následně zasažen Jankem vysokou holí a jeho přilbu navíc Machovský hokejkou odpálil hokejkou. Celá hala pak s napětím čekala, jaký soud rozhodčí vynesou. Byl z toho nakonec jen trest pro hostujícího brankáře, který šel odpykat Smoleňák. Jen třináct sekund stačilo vítkovickým k tomu, aby Lakatoš napřáhl a propálil vše, co mu stálo v cestě. Mountfield si zkusil vzít trenérskou výzvu k posouzení postavení clonícího Marka Kaluse, který clonil Machovskému na hranici brankoviště. Gól byl ale uznán a na trestnou lavici musel usednout jeden z královéhradeckých hráčů – 1:0. K další dělovce napřáhl Lakatoš, ale tentokrát hostující obránce Pavlík dokázal jeho pokus zblokovat. Následná Mikušova střela byla nepřesná a Kalus se k dorážce neprobojoval, neboť byl soupeřem sražen k ledu. V závěru přesilové hry Lakatoš nádherně obešel u mantinelu Zachara a střílenou přihrávkou hledal hůl Kriegera, který ale jeho přihrávku nedokázal usměrnit mezi tři tyče. Po vzájemné přetlačované na brankovišti skončil na zádech Miškář, který následně usedl společně se Stehlíkem na trestné lavici za hrubost. Královéhradečtí ale dokázali za Stezkovou brankou vybojovat kotouč a následně jej Perret posunul na zcela osamoceného Blaina, který střelou z první prostřelil Stezku, který se nedokázal včas přesunout – 1:1. Nicméně i vítkovičtí ukázali, že hra ve čtyřech jim nevadí. Už se zdálo, že Patrik Koch prováhal tu správnou chvíli pro střelu, ale on pod padajícím Kalinou nakonec dokázal procpat kotouč, který zaplul za Machovského záda – 2:1. Hráči Mountfieldu si na hranici brankoviště počínali důrazně a chtěli vyprovokovat Stezku či některého z vítkovických obránců. Aktivní byl zejména Okuliar, který si říkal o pěstní souboj i v přerušené hře. V obrovské šanci se ocitl Perret, ale naštěstí pro vítkovické nedokázal puk usměrnit do branky. Necelé čtyři minuty před třetí sirénou ale hosté dokázali přece jen vyrovnat. McCormackova dělovka se zastavila až ve Stezkově brance. Také vítkovická střídačka zkusila trenérskou výzvu, protože Okuliar byl na hranici brankoviště v souboji s vítkovickým brankářem velmi aktivní a pravděpodobně došlo ke kontaktu bruslí. Z doby, kterou rozhodčí strávili u videa, bylo patrné, že celá situace byla hodně sporná. Sudí ale nakonec rozhodli, že gól platí – 2:2. Vítkovice tedy musely poslat na trestnou lavici hráče a následovala přesilová hra hostů. Po Jerglově střele byl puk před Stezkou hratelný a důležitý souboj se Smoleňákem zde svedl Mikuš, který nepřipustil dorážku. V závěru měl ještě zajímavou střelu Fridrich, jeho pokus byl sice zblokován, ale o brusle bránícího hráče se odrazil nebezpečně těsně vedle branky.

V úvodu prodloužení mohl rozhodnout Mueller, jenže kotouč, který na něj směřoval, byl příliš pomalý a vítkovický kanonýr ztratil dobrou střeleckou pozici. V té se naopak na druhé straně po přihrávce zpoza branky objevil Rosandič, ale Stezka jeho střelu vyrazil. Důležitý zákrok si Stezka připsal hned o chvíli později proti střele McCormacka, protože před brankou na odražený kotouč čekal Zachar. Bohužel ve druhé minutě prodloužení se přece jen kotouč dostal za Stezkova záda a kopnutím do puku se o to zasloužil Miškář. Královéhradečtí se okamžitě radovali, ale na popud videorozhodčího se muselo zkoumat video. V přerušené hře si Smoleňák neodpustil provokaci vůči brankáři Stezkovi, čehož si ale vítkovičtí hráči všimnuli a okamžitě jeli svému brankáři na pomoc. I tentokrát se rozhodčí dlouho radili, ale znovu rozhodli ve prospěch soupeře – 2:3.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Zhodnocení bude podobné jako včera. Vyrovnaný zápas myslím, že první polovinu jsme byli lepší a aktivnější. Domácí dostali do zápasu přesilovky. Třetí se jim podařilo využít a od té doby jsme táhli za kratší konec. Znovu musím smeknout klobouk před hráči, že obrovskou vůlí a charakterem dokázali ten zápas otočit a nakonec vyhrát.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já jsem samozřejmě frustrovaný z toho zápasu. Řeknu asi jenom krátce, Hradec vyhrál. Je to 2:0, my neskládáme zbraně, hráči zaslouží kredit. To samé, co se Hradci podařilo tady, věřím, že se může podařit nám tam.

Generali Česká pojišťovna play off TELH 2023
SEMIFINÁLE

2:3 PP
(0:0, 0:0, 2:2 – 0:1)

Stav série
0:2

Branky: 46. Lakatoš (Mikuš, Mueller), 50. Koch (Grman, Chlán) – 49. Blain (Perret, Jergl), 57. McCormack (Rosandič), 62. Miškář (Werek). Rozhodčí: Hejduk, Ondráček – Svoboda, Hynek. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 587. Střely na branku: 34:37.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, J. Stehlík, L. Kovář – Fridrich, Krieger, Mueller – Bukarts, Lindberg, Lakatoš – Jarůšek, Kotala, M. Kalus – L. Krenželok, Chlán, Dej

Mountfield HK: Machovský – Jank, McCormack, Kalina, Blain, Rosandič, F. Pavlík, Marcel – Eberle, Miškář, Werek – Perret, Lalancette, Jergl – R. Pavlík, Zachar, Okuliar – Pilař, Štohanzl, Smoleňák