HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK

3.3.2019 16:00 A tým 2018-2019 50

Report

VIT – MHK 3:2 SN: O první výhře nad Hradcem rozhodly penalty

Vyhráli, ale šestka se opět vzdálila. Hokejisté Vítkovic dokázali opět na vlastním ledě uspět nad favorizovaným soupeřem. Vůbec poprvé v sezoně porazili hradecký Mountfield. Utkání ale rozhodly až samostatné nájezdy, vítěznou penaltu vstřelil Šimon Stránský.

Mountfield HKOstravané po pátečním neúspěchu v Brně potřebovali za každou cenu doma Hradec porazit, aby nadále živili šance na přímý postup do čtvrtfinále. Vítkovickým stále pro zranění chyběl Patrik Zdráhal a do sestavy byl poprvé zařazen dosavadní hráč prvoligové Poruby Tomáš Guman jako třináctý forvard. Hostům se kvůli dvěma porážkám vzdálila vidina triumfu v základní části, ale třetí prohru v řadě rozhodně nechtěli připustit, zvlášť, když přijeli na led týmu, který v dosavadním průběhu sezony třikrát porazili. Předposlední domácí duel Vítkovic v dlouhodobé soutěži se nesl v duchu nejen boje o šestku, ale zatraktivnila jej účast moravskoslezských hasičů, kterým utkání bylo věnováno.

První část utkání hodně poznamenala vyloučení. Už po deseti sekundách hry putovali na trestnou lavici Lev s Rákosem po vzájemné strkanici. Stav hráčů na ledě čtyři na čtyři nabídl rychlou hru, Ostravané se uvedli dvěma zajímavými pokusy, při nastřelení Tybora měl Maxwell v brankovišti trochu problémy, ale pro něj naštěstí vše ustál a nenásledovala dorážka. Rozhraní 9. a 13. minuty, to bylo neustálé vylučování a hra v nerovnovážném stavu. Vítkovičtí měli být oslabeni, ale vše se vyvinulo tak, že nakonec hráli čtyři na tři a tři čtvrtě minuty dokonce pět na tři. Kombinační aktivita jim upřít nešla, nicméně zakončení opět trochu vázlo, namísto rázné střely hledali domácí ideálněji postaveného spoluhráče a přesilová hra tak zůstala nevyužita. Ve 14. minutě zaujala kombinace Strásnkého s Gregorcem, kterou ale Maxwell vystihl. Přečíslení tří proti jednomu následně ztroskotalo na nepřesné Trškově střele. Hradečtí vyloženě ohrozili Patrika Bartošáka v 10. minutě, když se Pualovičovi podařilo vybojovat puk a pokusit se o únik, v rozhodující chvíli ale přestřelil.

Druhé dějství se neslo v podobném duchu, jako první. Kartami znovu míchala vyloučení. Hned to první po pauze mělo na svědomí první gól utkání. Hradečtí potrestali provinění Jakuba Lva, když se přesnou ranou z první trefil Filip Pavlík – 0:1. Ostravané se snažili najít recept na vyrovnání, ale dlouho se jim to nedařilo, i přes snahu. Vrcholem samozřejmě byly nepovedené přesilové hry, ve kterých se domácí nadřeli na založení útočného seskupení a když se jim podařilo, proti byl připravený Maxwell se svou obranou. Ve 36. minutě ale přišel zvrat. Hradečtí mohli odskočit do dvoubrankového vedení, po faulu Romana měl Daniel Rákos k dispozici trestné střílení, ale Bartošákovi pomohla tyč. Následovala útočná akce Vítkovic, rána Jana Výtiska zpoza kruhů a vyrovnání – 1:1. Situaci sice ještě zkoumal videorozhodčí, zda nedošlo k teči vysokou holí, ale nakonec uznal platnost gólu a Ostravané se vrátili do zápasu. Jak moc chtějí uspět demonstrovala nejen radost dvou lídrů týmu Výtiska a Olesze, ale i čím dál častější tvrdé souboje, ostré střety a zárodky šarvátek.

Zaběhnutý trend se nezměnil, třetí třetina začala vyloučením Zámorského, ale domácí navzdory pokusu Kucsery do prázdné brány výhodu nevyužili. Vítkovičtí byli po většinu třetí periody aktivnějším, lepším týmem, a to co do pohybu, kombinace i četností střelby. Hosté toho mnoho směrem dopředu nevymysleli, nemohli. Jenže ostravská převaha troskotala na maličkostech, střela Jana Výtiska po zámku v pásmu trefila Poletína a puk zamířil ven ze třetiny, Květoňův průnik skončil na zablokované hokejce a neujala se ani dorážka Tybora, kterou skryl v náručí Maxwell. I přes tuto smůlu v koncovce se modro-bílí dostali do vedení. Ve 49. minutě předvedli prakticky totožnou akci, jako při první brance. Zpoza kruhů pálil Jan Schleiss, puk tečoval před Maxwellem Šimon Stránský, a opět bylo povoláno video a k radosti více než sedmi tisíc diváků sudí opět platnost posvětil – 2:1. Bohužel Ostravané nebyli s to vedení navýšit, nebo alespoň udržet. Atak Tomáše Vincoura sice nebyl ojedinělý, ale byl jedním z mála vyloženě nebezpečných a ke štěstí hostů byl také přesný – 2:2. O to horší bylo, že vyrovnání přišlo v 58. minutě.

Prodloužení znovu sedlo lépe domácím, ale Maxwell dokázal puk udržet před čarou. Když už bylo jasné, že se pojedou nájezdy, dostal dvouminutový trest – přesně vteřinu před koncem prodloužení – Ondřej Roman a byl tak pro domácí z penaltové hry.

Modro-bílí si ale poradili i bez Romana. Nájezdy načal gólem Šimon Stránský a ukázalo, že se jednalo o vítěznou trefu. Patrik Bartošák nekapituloval a ve třetí sérii přidal pojistku i Lukáš Kucsera. Vítkovice výhrou 3:2 po nájezdech zapsaly dva body a poprvé v sezoně překonaly Mountfield. Šestka se ale bohužel Ostravanům vzdálila o další bodík na rozdíl dvou bodů. Hradec si alespoň jednobodovým ziskem zajistil místo v top 4.

Ohlasy trenérů po utkání

Tipsport Extraliga

HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK 3:2 SN (0:0, 1:1, 1:1 – 0:0)

Branky: 36. Výtisk (Olesz), 49. Š. Stránský (Schleiss, Kucsera), rozhodující nájezd Š. Stránský – 22. F. Pavlík (Cingel, Paulovič), 58. Vincour (R. Pavlík, Cibulskis). Rozhodčí: Hodek, Pavlovič – Frodl, Hynek. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 7 309. Střely na branku: 32:30