HC VÍTKOVICE RIDERA00101Prohra
Mountfield HK00112Výhra

3.12.2021 17:30 A tým 2021-2022 29

VIT – MHK 1:2p: Cenný bod! Vítkovice bodují posedmé v řadě

Urputnou defenzivní bitvu, kterou muselo rozhodnout prodloužení, viděli diváci v utkání s druhým týmem extraligové tabulky Hradcem Králové. Vítkovičtí dnes dostali hned několik příležitostí v přesilových hrách, ale neporadili si s dobrou obranou hradeckých a s výborně chytajícím Kiviahem. Toho úspěšnou dorážkou překonal pouze Vojtěch Lednický. Hradec Králové ale bleskově vyrovnal v přesilové hře a i přesto, že v prodloužení byli lepším týmem domácí, díky přesné střele Jergla berou dva body hosté. Vítkovičtí i přes prohru v prodloužení protáhli svou bodovou sérii na sedm utkání.

Mountfield HKVítkovice ze šesté příčky přivítaly na domácím ledě druhý Hradec Králové, který byl postavením v tabulce i posledními výkony přece jen favoritem utkání. Ostravané šli do zápasu už bez Vladimíra Svačiny, kterého klub uvolnil ze svých služeb. Do sestavy se vrátil po jednozápasovém distanci útočník Kalus a z marodky se po nemoci vrátili obránce Plášil a brankář Dolejš.

V úvodu zápasu bylo k vidění několik nepřesností na obou stranách. Marek Kalus se tak rozhodl pro individuální průnik a vynutil si faul Kellyho Klímy. Vítkovice v ponechané výhodě dlouho kombinovaly, výborně střílel od modré čáry Kovář, Gewieseho přihrávka mířila skrz brankoviště na dobře postaveného Bondru, ale Kiviaho jeho přihrávku stihl včas zablokoval. Vítkovice se v přesilové hře nemohly dlouho usadit v pásmu a začít s kombinací. Po střele Kocha Kiviaho raději podržel kotouč a proti pokusu Marosze stihl secvaknout betony včas. Finský brankář byl úspěšný i proti střele Stehlíka, ten o chvíli později ještě přihrával před branku Maroszovi, ale tomu se kotouč zapletl mezi bruslemi. Vítkovice nebyly v první třetině horším celkem, naopak místy měly proti druhému celku ligy navrch. Mírnou převahu se nepodařilo přetavit v branku ani Bondrovi, proti jeho střele se Kiviaho zaskvěl lapačkou. Hradec Králové odpověděl pouze střelou McCormacka, která byla tečována mimo branku. Na zteč vyrazila čtvrtá formace domácích, na Lednického přímočarost reagoval Kevin Klíma faulem a domácí tak měli další možnost přesilové hry, v ní ale hradeckou branku neohrozili. Po skončení přesilovky musel Stezka zasahovat proti Smoleňákovi, který vyslal jedovatou střelu na první tyč. Hradec se nadechoval k ofenzivě, tu ale alespoň na chvíli přerušil obětavým blokem Kalus. Na druhé straně Bukarts o pár centimetrů přestřelil branku. Na konci úvodní periody se hra přelévala ze strany na stranu. Pavlík střílel od modré čáry, ale Stezka si kotouč našel i přes chumel clonících hráčů. Už se zdálo, že domácí zvládnou dohrát třetinu mimo trestnou lavici, ale nepovedlo se, protože Smoleňák donutil dobrým pohybem k faulu Kováře. V přesilové hře pálil Oksanen z pravého kruhu, ale Stezka nejlepšího střelce Hradce Králové vychytal, proti Orsavově střele z mezikruží zasahovat nemusel díky pohotovému bloku Galvinše.

Druhou třetinu Vítkovice zahájily ve čtyřech, ale zvládly se Hradci ubránit. Krátce na to se proti pravidlům provinil hradecký Gaspar. V ponechané výhodě domácí hrozili, Marosz obkroužil branku a hledal lépe postaveného spoluhráče, od modré čáry pálil Bukarts, ale kotouč po jeho střele orazítkoval pravou tyč hradecké branky. Ke střele z mezikruží se dostal ještě Dej, ale jeho střela byla zblokována. V přesilové hře se vítkovičtí usadili v pásmu a rozjeli přesilovkový kolotoč přihrávek. Ze svého oblíbeného místa na pravém kruhu pálil Lakatoš. Krenželok přiťukl kotouč na Bukartse, ale lotyšský kanonýr minul. Nadějnou akci měl i Hradec, když po přihrávce zpoza branky pálil Smoleňák. Hradecký kapitán směroval kotouč pod víko, ale naštěstí pro domácí přestřelil. Ve 28. minutě se rozhodčím nezdál Kochův důraz u mantinelu a přesilovku si tak zahrál i Hradec Králové. Střela jednoho z hradeckých beků se od zadního mantinelu odrazila k Oksanenovi, ale proti jeho pokusu se Stezka zvládl včas přesunout a zasáhnout betony. Přesilovkový tlak Hradce přerušil Lakatoš, který vybojoval kotouč a rozhodl se provětrat hostující obranu. Povedenou kličkou oklamal Blaina, ale Kiviaha v brance nepřekonal. Lakatoš byl při své akci faulován, a tak se pokračovalo ve čtyřech. V pokračující přesilovce domácí svírali Hradec Králové, ale gól nepadl ani po tvrdé střele Lakatoše. Vítkovice tlačily i po skončené početní výhodě, ale ke vstřelení branky to stále nevedlo. Po hraničním přechodu hradeckých do útočného pásma střílel Kevin Klíma a po něm McCormack, Stezka si ale s oběma pokusy poradil. Dělovka Kováře po buly mířila mimo branku, ale finský brankář měl co dělat, aby si kotouč odražený od zadního mantinelu nezametl betonem do branky. Lindberg chtěl překvapit finského brankáře prudkou střelou na první tyč, to se mu ale nepovedlo. Po chybné rozehrávce a pár nešťastných odrazech mohl pálit Smoleňák, obránci mu však na brankovišti nic nedarovali a kapitán hradeckých se neprosadil. Brankáři obou týmů si vedli skvěle. Kiviaho to potvrdil proti pumelici Romana Poláka, Stezka byl na druhé straně připraven proti pohotové střele Oksanena po vhazování. Obrovskou šanci měl Hradec Králové. Jankova nabídka na teč měla oči, ale Kevin Klíma nedokázal Jankův prudký pas usměrnit mezi tři tyče. V samém závěru druhé třetiny předvedl Bondra ukázkový backchecking a rychle obrátil hru, čímž umožnil střelu Kalusovi, který ale brankáře hostí nepřekonal.

Třetí třetina začala aktivitou Hradce Králové, ze které ale nakonec nic nebylo. Háček na Romana Poláka potrestán nebyl, ale Blainovy sekery na Lakatoše si nešlo nevšimnout. Vítkovice tak měly opět šanci udeřit v přesilové hře. Lakatoš na sebe navázal v rohu dva hráče, čímž se otevřel prostor pro Hrušku, jeho střela ale mířila nad branku. Po přesilovce dostala šanci čtvrtá lajna domácích, což se ukázalo jako skvělý tah! Chlán poslal bekendem kotouč do předbrankového prostoru, kam si najížděl Vojtěch Lednický. Ten sice Kiviaha napoprvé nepřekonal, ale dorážkou byl úspěšnější a vítkovický mladík tak poslal domácí do vedení – 1:0. Hradec do toho šlápl a přeřadil na vyšší rychlostní stupeň. Dobrou střelou se prezentoval Orsava, ale Stezka zůstal bezchybný. Smoleňákovu střelu našel domácí brankář ve své výstroji a beci se nenechali vyprovokovat dotírajícím kapitánem hostí. Střely Lva a Lalancetta mířily mimo. Hradec Králové dostal možnost nadechnout se díky přesilové hře po Dejově faulu. Nutno podotknout, že nejeden z přítomných fanoušků se rozhodnutí podivoval. Hradci stačilo k využití přesilovky pět vteřin, na brankovišti ukázkově clonil a tečoval Smoleňák – 1:1. O chvíli později se po podobném zákroku, za který byl vyloučen Dej pokračovalo v plném počtu, což se tisícovce fanoušků nelíbilo. Po chybě v obraně se do nebezpečné situace dostal Oksanen, který ale přestřelil. Na Maroszovu přihrávku si před branku sjížděl Dej, ale kotouč stihl zblokovat jeden z hradeckých beků. Tři a půl minuty před koncem se u domácí střídačky rozohnil Kevin Klíma, ale domácí střídačka zůstala v klidu, nikdo nechtěl oslabit tým. Dvě a půl minuty zbývaly do konce třetí třetiny, když Orsava fauloval Kocha. Domácí tak dostali opět možnost překlopit vedení na svou stranu, či minimálně otupit tlak Hradce. Z mezikruží pálil Hruška, ale trefil pouze clonícího Krenželoka. Jankovu střelu v závěru vyrazil Stezka a o vítězi tak muselo rozhodnout prodloužení.

Zdálo se, že v prodloužení se vylučovat nebude, protože na obou stranách se v úvodní minutě daly najít zákroky, které mohly zásadně ovlivnit zápas. V přečíslení se vyskytl Lindberg s Kalusem, švédský útočník se rozhodl to vzít na sebe, ale střelou trefil blokujícího obránce. Skvělé kličky byly k vidění v podání Marosze a Bukartse, bohužel pokaždé tomu chybělo zakončení. Necelé dvě minuty před koncem prodloužení chybovala vítkovická trojice v útočném pásmu, k unikajícímu Kevinu Klímovi se zvládl vrátit Petr Fridrich, ale na zpětnou přihrávku do druhé vlny byli vítkovičtí krátcí a Aleš Jergl propálil Stezku – 1:2.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): My jsme na Vítkovice jeli s respektem. Mají výbornou šňůru vítězných zápasů a hráli velmi dobře, takže jsme se připravovali na těžký zápas. Dvě třetiny jsme ale neměli vůbec energii a myslím si, že Vítkovice byly v zápase lepší. Paradoxně nás nakopl až gól, který jsme dostali. Od té doby jsme se Vítkovicím vyrovnali a podařilo se nám se štěstím v přesilovce vyrovnat. I v prodloužení jsme tahali za kratší konec, mohli jsme inkasovat, naštěstí nás držel brankář Kiviaho. Že jsme v závěru dali vítězný gól, za to jsme rádi a moc si toho druhého bodu vážíme.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA):  Připravovali jsme se na těžkého soupeře, což se potvrdilo. Celý zápas vyrovnané utkání, myslím si, že jedno z nejlepších, jen jsme to nedokázali přetavit v góly. Dvě třetiny jsme byli o malinko lepší, ale nepomohli jsme si góly z přesilovky. To se potvrdilo také ve třetí třetině, kdy jsme v závěru to utkání mohli rozhodnout, ale nesehráli jsme to dobře. Po zápase jsme zklamaní, ale věřím, že zítra ten bod doceníme. Celý ten zápas byl o maličkostech, o malých chybách. My jsme ji v závěru udělali, a proto máme jen jeden bod.

1:2p
(0:0, 0:0, 1:1 – 0:1)

Branky: 44. Lednický (Chlán) – 49. Smoleňák (McCormack, Kevin Klíma), 64. Jergl (Kevin Klíma, Lalancette). Rozhodčí: Svoboda, Obadal – Frodl, Komárek. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (omezená kapacita vládním nařízením). Střely na branku: 33:25.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Galvins, R. Polák, Gewiese, J. Stehlík, Koch, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Marosz, Bukarts – Lednický, Chlán, Fridrich

Mountfield HK: Kiviaho – Nedomlel, Blain, Gaspar, Pavlík, Jank, McCormack – Smoleňák, Lev, Oksanen – Perret, Kevin Klíma, Jergl – Orsava, Lalancette, Kelly Klíma – Pilař, Koukal, Lamper – Miškář