HC VÍTKOVICE RIDERA1225Výhra
HC VERVA Litvínov0011Prohra

21.1.2024 16:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 38

VIT – LIT 5:1: Tříbodová radost po suverénním výkonu

Před vítkovickými hokejisty čekal nelehký úkol, a to odčinit nepovedené páteční utkání na ledě brněnské Komety. Na svém ledě navíc přivítali nebezpečnou Vervu, která se po celou sezonu drží v popředí tabulky. Počáteční aktivitu soupeře se modro-bílým podařilo zachytit a poté to byla právě Ridera, která držela otěže zápasu pevně ve svých rukou.

Do Ostravy dorazil čtvrtý celek extraligové tabulky z Litvínova. Jak hosté, tak domácí měli před vzájemným nedělním duelem extramotivaci navíc. Zatímco hosté chtěli na ledě modro-bílého soupeře odčinit předchozí šestigólový nezdar z října, Vítkovičtí potřebovali před vlastními fanoušky zabrat poté, co v pátek zažili kolaps v Brně. Domácí tým vrátil do hry porubského útočníka Tomáše Šoustala, v bráně stál Lukáš Klimeš, kterému záda kryl tentokrát rovněž porubský Daniel Dolejš. Trenéři také upravili složení útoků, roztrhli například bratry Bukartsovy – pro Rihardse to byla ostravská premiéra. Mimo hru zůstali dlouhodobě zranění Zdráhal a Kotala a také nově Rastislav Dej, který utrpěl v pátek zlomeninu prstu a bude také delší čas svému týmu chybět. Matěj Machovský nefiguroval v sestavě kvůli viróze.

Úvod zápasu nenabídl pohledný hokej, hrálo se především ve středním pásmu a na první šanci se čekalo dlouho. Claireaux se rozhodl pro samostatný průnik podél pravého mantinelu, jenže za brankou přišel o puk a bylo z toho litvínovské přečíslení tři na dva, které ale ukončil včasným zákrokem Grman, když obral o puk Maštalířského. První střely Vítkovic měli na svědomí Percy a o chvíli později Kalus, jenže v obou případech šlo spíše o prověření Zajíčkovy pozornosti. Další střela Kalus už ale zaváněla gólem, vítkovický útočník se na malou chvíli ocitl nikým nehlídán na vrcholu pravého kruhu, ale jeho střela skončila na pravé tyči. Po bekhendovém nahození Kováře si před Zajíčkem zastavil kotouč znovu aktivní Kalus, jenže ten nakonec nedokázal zakončit, protože jej holí podrazil brankář Zajíček, což ale sudím uniklo. Prostřední část první třetiny patřila vítkovickým, kteří byli střelecky aktivnější, jenže ani pokusy Lakatoše se Šoustalem branku nepřinesly. Po buly pálil pohotově Kalus a Zajíček měl znovu plné ruce práce, ale nakonec se mu podařilo dostat kotouč pod kontrolu, takže se nikdo z modro-bílých k dorážce nedostal. Na úvodní branku si museli fanoušci počkat do čtrnácté minuty. David Kaše hledal dlouhou přihrávkou podél modré čáry jednoho ze svých spoluhráčů, ale u puku byl jako první Tomáš Vondráček, ten kopl do vrtule, přebruslil zaskočené hráče Litvínova a z pravého kruhu zamířil přesně ke vzdálenější tyči – 1:0. Druhá formace Litvínova měla o motivaci postaráno, ale klíčový zákrok při jejich tlaku ukázal Tomáš Šoustal, který obětavě zblokoval kotouč. Do velké šance vyslal Robertse Bukartse Krieger, jenže lotyšskému střelci při bekhendové kličce sjel kotouč z čepele. V poslední minutě pálil od modré čáry Auvitu a Zajíček jen tak tak kotouč vyrazil, a ten následně poskakoval u jeho pravé tyče.

Druhou třetinu zahájili lépe hosté, ale jejich úvodní pobyt v útočné třetině zastavil Klimeš. Souboj Kriegera s Davidem Kašem litvínovský útočník neustál a k překvapení domácích fanoušků byl Krieger vyloučen za držení. Tato pomoc hostům přišla vhod, ale vytěžili z ní jen tvrdou střelu Hlavy na vyrážečku Klimeše. Vítkovičtí svého soupeře k ničemu důležitému nepouštěli a se střelami z větší vzdálenosti si Klimeš poradil. Modro-bílí se vrátili k dobývání branky Litvínova. Barinka si dobře počkal na Percyho z druhé vlny, před kterým se otevřel prostor, ale Zajíček si tentokrát na střelu k tyči počkal. Další šanci měl Vondráček, který zakončoval z hranice brankoviště, kde jej našel Peterek. Vítkovice pokračovaly v dobrých výkonech, Krieger vybojoval puk pro Barinku, ale jeho střelu do horního rohu vyrazil Zajíček vyrážečkou. Vítkovické snažení ale zastavil zbytečný faul Claireauxe. Jenže hosté v přesilové hře nebezpeční nebyli, naopak v závěru přesilové hry Fridrich tak dlouho napadal, až se mu podařilo uzmout kotouč do své moci a vyrazil do protiútoku. I přesto, že byl faulován vracejícím se Baránkem, tak dokázal zakončit, jenže přestřelil. Vítkovice pokračovaly ve v ponechané výhodě, Klimeš sprintoval na střídačku, aby do hry pustil šestého hráče, jenže čárový obránce Hlavatý tuto výhodu nepochopitelně ukončil čárový obránce právě pro vítkovickou hru v šesti. Škoda, že si ten samý rozhodčí nevšiml o chvíli později prohřešku hostující střídačky, která chvíli hrála s jedním hráčem navíc. Trenérský tým pozměnil složení speciálních formací a tato změna ihned nesla ovoce. Auvitu nahodil puk na brankoviště, kde úřadoval Marek Kalus. Ten si zpracoval kotouč a z otočky poslal bekhendem puk za Zajíčka – 2:0. Skvělou akci vymyslel kapitán Dominik Lakatoš, který se sice nedokázal natlačit přes Jakse před branku, ale za brankou se jej zbavil efektivní narážečkou o brankovou konstrukci. Lakatoš pak poslal puk na nikým nehlídaného Chlána, ale ten v obrovské šanci zklamal a trefil jen beton Zajíčka. Šance měli i hosté, ale proti Kirkovi si Klimeš povyjel tak, že litvínovský střelec prostě neměl kudy Klimeše prostřelit. Střelu Raskoba od pravého mantinelu si do vlastní branky málem srazil Baránek. Z branky se vítkovičtí radovali o chvíli později. Peterek vjel do útočné třetiny s pukem na holi, nic nevymýšlel a střelou zápěstím vymetl horní roh branky a navýšil vedení Vítkovic – 3:0. Záhy mohl snížit Kirk, ale proti byl opět fantastický Klimeš. Chybu v litvínovské rozehrávce mohla potrestat třetí formace. Claireaux vybojoval puk pro Kaluse, ale Zajíček tentokrát zasáhl vyrážečkou. Po střele Rihardse Bukartse mohl dorážet Claireaux, ale ten nedokázal na rychlý odraz od betonů zareagovat. V závěru mohl ještě snížit Zeman, ale jeho dělovka mířící na vzdálenější tyč skončila opět na skvělém Klimešovi.

Litvínov musel ve třetí třetině přidat, pokud chtěl přemýšlet nad bodovým ziskem. Od modré čáry pálil tvrdě Koblasa, jenže mimo. Odražený puk se ale dostal k Hlavovi, ale ten nedokázal zpracovat a navíc Klimeš se včas přesunul ke vzdálenější tyči. Šanci ke snížení soupeři zbytečným zákrokem daroval Barinka, ale vítkovičtí svého soupeře znovu k ničemu nepustili. Auvitu byl na modré čáře pod tlakem, ale podařilo se mu dobruslit kotouč a poslat jej na branku. Od clonícího Fridricha se puk odrazil k Lakatošovi, tomu sice pokus o střelu nevyšel, ale na přizvednutý puk dokázal zareagovat a baseballově jej poslal za Zajíčkova záda – 4:0. Litvínov mohl snížit, protože nebezpečnou přihrávku skrz brankoviště poslal Czuczman, jenže Zygmunt nedokázal zareagovat. Snížit mohli hosté při střelách Czuczmana a dorážce Urbana, ale Klimeš i nadále deptal útočníky soupeře. Nicméně rozhodčí si před brankou vyhlédli zákrok Auvita a hosté hráli další přesilovou hru. Střely Kirka z pravého kruhu a Davida Kašeho od modré čáry Klimeš zlikvidoval, ale na teč Nicolase Hlavy, už byl vítkovický brankář krátký – 4:1. Litvínovská radost ze snížení ale trvala jen šestadvacet vteřin. Lakatoš nabil Fridrichovi, který ale nezakončil, přesto dokázal posunout puk na lépe postaveného Chlána a ten vrátil modro-bílým čtyřgólové vedení – 5:1. Vítkovičtí si v závěrečné minutě mohli užít zasloužený potlesk fanoušků

Karel Mlejnek (HC VERVA Litvínov): Já si myslím, že do toho dnešního utkání jsme vstoupili poměrně dobře, ale bohužel ta dobrá pasáž byla za naší strany čtyřminutová. Poté převzal otěže zápasu soupeře. Kde si myslím, že jsme se ještě malinko vrátili do zápasu, bylo ve druhé polovině druhé třetiny, kde jsme si vytvořili nějaké příležitosti. Bohužel to ale bylo za stavu dva nebo tři nula. Ve venkovních utkáních zkrátka nenacházíme jakékoliv síly nebo směr přetavit utkání v nějaký bodový zisk.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já musím kluky pochválit, protože jsme k tomu utkání přistoupili úplně jinak než v posledním zápase v Brně. Získali jsme tři body, to je super a kluci předvedli velmi dobrý výkon počínaje gólmanem po posledního hráče.

5:1
(1:0, 2:0, 2:1)

Branky: 14. Vondráček, 32. Kalus (Auvitu, Lakatoš), 36. Peterek (Šoustal, Percy), 46. Lakatoš (Fridrich, Auvitu), 53. Chlán (Fridrich, Lakatoš) – 53. Hlava (Jaks, Kirk). Rozhodčí: Šír, Ondráček – Hlavatý, Axman. Vyloučení: 4:1. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 693. Střely na branku: 24:37.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, L. Kovář, Auvitu, Grman, R. Jeřábek – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Ro. Bukarts, Krieger, Barinka – M. Kalus, Claireaux, Ri. Bukarts – Peterek, Šoustal, Vondráček

HC VERVA Litvínov: Zajíček – Baránek, Zeman, Zile, Jaks, Czuczman, Demel, Šalda – Kudrna, Jurčík, Koblasa – Hlava, D. Kaše, O. Kaše – Maštalířský, Kirk, Abdul – Zygmunt, Urban, Havelka