HC VÍTKOVICE RIDERA1113Výhra
HC Sparta Praha0112Prohra

4.11.2022 17:30 A tým 2022-2023 18

VIT – SPA 3:2: Vítkovickou tvrz Sparta nepokořila. Výborná kulisa, výborný výsledek

Takřka plný dům přivítal zápas Vítkovic se Spartou a Ostrava se bavila hokejem. Dramatický zápas na svou stranu i díky dvěma gólům Dominika Lakatoše strhli domácí a v bouřlivé atmosféře mohli oslavit sedmou výhru na vlastním ledě v řadě! Z vítkovického paláce si dosud neodvezl nikdo ani bod, Sparta nebyla výjimkou.

Zápas se Spartou byl mezi modro-bílými fanoušky velice očekáván. Vítkovický palác vzali fandové doslova útokem a výsledkem byla nejvyšší návštěva dosavadního průběhu sezony na zápase Vítkovic. Trenér Miloš Holaň do boje proti odvěkému rivalovi poslal stejnou sestavu, s jakou uspěl ve středu na ledě mistrovského Třince, avšak s mírnými úpravami ve složení. Na marodce tedy stále zůstávali Peter Mueller, Juraj Mikuš, Lukáš Krenželok a Jan Bernovský.

Hned úvodní minuta utkání ukázala, že zápas se bude hrát před velmi bouřlivou kulisou. Poté, co Horák zcela mimo kotouč sestřelil k ledu Grmana, dostaly Vítkovice příležitost udeřit v přesilové hře. V té nejprve Kalus hledal Bukartse přihrávkou skrz brankoviště, ale puk byl zblokován a chvíli zůstal ležet bez dozoru v modrém půlkruhu. Modro-bílí hráli na puku, přesnými pasy kombinovali v útočeném pásmu, ale ne a ne najít překvapivý moment pro přihrávku. Po Kriegerově přihrávce se ke své obávané dělovce dostal Dominik Lakatoš, který poslal puk do branky odrazem o horní tyč – 1:0. Obrovskou šanci měl Krieger, ale Kořenář se včas přesunul k bližší tyči. Kousala ale také první formace Sparty, které se podařilo uzamknout vítkovické v obranném pásmu a ostřelovat Stezku od modré čáry. Už se zdálo, že byl v obranném pásmu faulován Grman, který byl krosčekován u mantinelu, nicméně ukázalo se, že rozhodčí si všimli až Grmanova lehkého oplácení a za katr tak musel vítkovický obránce. Sparta přesilovou hru neodehrála příliš dobře, Vítkovicím se dařilo blokovat střely a vyhazovat kotouče za Kořenářovu branku. Za zmínku stála Tomáškova střela od modré čáry, kterou ještě před Stezkou tečoval jeden z útočníků mimo branku. Spartě se podařilo vyrovnat ve čtrnácté minutě, když Thorellovo nahození náhle před Stezkou změnilo směr a zapadlo pod horní tyč – 1:1. Sparta navíc mohla záhy přidat druhou branku, když z mezikruží po přihrávce zpoza branky střílel Horák. Proti jeho pokusu ale Stezka vytáhl perfektní rozklek a zásah pravým betonem. Fridrich vracel zadovkou kotouč do brankoviště, ale jeho myšlenka byla natolik překvapivá, že jeho spoluhráči z útoku nedokázali včas zareagovat. Akci Fridricha, který v poslední minutě na modré čáře přebíral v plné rychlosti přihrávku, nemohla být dokončena, neboť mladému útočníkovi byla vyseknuta hůl z rukou. Domácí se domáhali přesilové hry, ale marně.

Sparta mohla jít do vedení, když Stezka vyrazil Řepíkovu střelu do předbrankového prostoru, kde byl jako první u puku obránce Moravčík, kterého Stezka fantasticky vychytal. Zákroků, jaký předvedl za brankou Grman, bývají v zápasech desítky, rozhodčí se však rozhodli hned v úvodu druhé periody potrestat vítkovické dvouminutovým trestem za hákování. V přesilové hře nebezpečně z mezikruží pálil Safin, ale Stezka vytáhl další skvělý zákrok. Do útoku se vrhli také domácí, Kochova střela od modré čáry se ale zastavila o brankářovy betony. Zákrok na Krejsu v rohu útočného pásma byl posouzen jako čistý, ale vítkovičtí i nadále pokračovali v útoku. Raskob obkroužil branku Sparty a hledal, kudy by nahodil kotouč na Kořenáře. Od jeho výstroje se puk odrazil do brankoviště, ale Sparta i za cenu Vitouchova faulu dokázala odolat. V přesilové hře Krieger nebezpečně tečoval střílenou přihrávku Lakatoše mimo branku. Vítkovice neodehrály špatnou přesilovku, ale Sparta bránila precizně. Kochovu střelu před Kořenářem tečoval Dej, ale ani tento pokus nevedl k brance. Vítkovice po buly v obranném pásmu okamžitě vyrazily na zteč. Fridrich potáhl kotouč k modré čáře, kde si jej narazil s Lakatošem, a i když byl tísněn a faulován vracejícím se Moravčíkem, rychlou bekhendovou kličkou překonal Kořenáře – 2:1. Sparta se hnala za vyrovnáním, ale vítkovičtí dokázali zachytit nástup soupeře. Po Poláškově faulu na pronikajícího Deje navíc v závěru třetiny přišla přesilová hra Vítkovic.

Vítkovice si přenesly zbytek přesilové hry do třetí třetiny, ale změnu skóre to nepřineslo. Tu ale přinesla akce Sparty, na jejímž konci stál Buchtele, který byl na brankovišti nedůsledně bráněn Půčkem, a podařilo se mu puk procpat mezi betony Stezky – 2:2. Třetí třetina se nesla v duchu boje o střední pásmo a doslova každý centimetr ledu. Vedení vítkovickému týmu mohl vrátit Bukarts, který tečoval Stehlíkovu střelu od modré čáry těsně nad břevno. Zajímavý byl také Kochův průnik podél levého mantinelu až před Kořenářovu branku, ale brankář Sparty secvakl své betony včas. Dlouho se hrálo bez vyloučení, až do teatrálního pádu Erika Thorella za brankou Vítkovic. Hala bouřila, kapitán Lakatoš u rozhodčích protestoval, seč mu síly stačily, ale rozhodnutí sudích platilo. Vítkovické publikum vytvořilo atmosféru, jakou OSTRAVAR ARÉNA dlouho nezažila. Mohutný pískot doprovázel celou početní výhodu hostů, kteří si vypracovali pouze střelu Řepíka, kterou Stezka s přehledem zlikvidoval. Na druhé straně Fridrich provětrat obranu Sparty, ale z brejku nezamířil přesně. Do konce třetí třetiny zbývalo tři a půl minuty, když Polášek zastavil faulem Fridrichův průnik. Vítkovice mohly rozhodnout a Miloš Holaň sáhl k oddechovému času a tento tah se ukázal jako geniální. Vítkovice roztočily přesilovkovou kombinaci, na jejímž konci stál na vrcholu pravého kruhu Dominik Lakatoš, po jehož dělovce potřetí vytryskl gejzír radosti – 3:2. Těsně po buly navíc Řepík zasáhl vysokou holí Fridricha a Vítkovice dostaly k dispozici další přesilovou hru. Obrovskou šanci měl na holi Marosz, který ale zády k brance hledal ještě lépe postaveného Bukartse, ale lotyšský kanonýr již tuto přihrávku nečekal a puk tak doklouzal za branku. Vítkovice si nechaly ujet dva hráče do přečíslení, Horákova střela ale naštěstí nebyla přesná. Sparta v závěru drtila vítkovické na hranici brankoviště, ale obětavost modro-bílých nepřekonala.

Pavel Patera (HC Sparta Praha): My jsme do zápasu vstoupili samozřejmě špatně, protože hned v prvním střídání jsme udělali faul, dostali gól a nastartovali Vítkovice. Potom jsme se dostali do zápasu, tlačili jsme se dneska do brány. Myslím si, že jsme měli více šancí, těch tutových, ale bohužel rozhodly speciální formace a Vítkovice v nich byly lepší.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já věřím, že si nikdo nemyslel, že Sparta je v tomto rozpoložení lehký soupeř, ba naopak připravovali jsme se na to zodpovědně. Vyšel nám perfektně start do utkání. Nikdy to není lehké nastavit ty hlavy hned na přesilovou hru, nám se ji podařilo zužitkovat, tak jako tu poslední a to asi rozhodlo. Souhlasím, že šance, které Sparta měla, byly tutové, tak dnes byl Stezka fantastický a předvedl neuvěřitelný výkon. V této atmosféře to myslím vtáhne každého, za to chceme divákům poděkovat, že nás takto podporovali. Šedesát minut byli tím pověstným hráčem navíc. Děkujeme hráčům, jak k tomu přistoupili. Máme před sebou pauzu, takže asi nebylo jednoduché to v hlavách nastavit. S takto těžkým soupeřem to doma urvat, toho si velmi ceníme.

3:2
(1:1, 1:0, 1:1)

Branky: 2. Lakatoš (Krieger, Bukarts), 37. Fridrich (Lakatoš), 58. Lakatoš (Gewiese, Bukarts) – 14. E. Thorell (G. Thorell, M. Jandus), 43. Buchtele (Kempný). Rozhodčí: Kika, Obadal – Gebauer, Axman. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0.
Diváci: 9 095. Střely na branku: 30:23.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Gewiese, Grman, Koch, Raskob, L. Kovář, J. Stehlík, D. Krenželok – Bukarts, Krieger, Půček – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Dej, Lindberg, M. Kalus – Lednický, Marosz, Krejsa

HC Sparta Praha: Kořenář – Moravčík, Krejčík, Polášek, Kempný, Mikliš, Němeček, Jandus – Řepík, Sobotka, Horák – Tomášek, G. Thorell, E. Thorell – Konečný, D. Vitouch, Buchtele – Hauser, M. Vitouch, Safin