HC VÍTKOVICE RIDERA11002Prohra
HC ŠKODA PLZEŇ00213Výhra

26.11.2023 16:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 22

VIT – PLZ 2:3 PP: Plzeňský obrat dokonal Zámorský

Souboj tabulkových sousedů se dlouho vyvíjel lépe pro vítkovické. I přesto, že se modro-bílým nepodařilo využít dlouhou pětiminutovou přesilovou hru, vstupovali do třetí třetině s dvoubrankovým náskokem. O ten ale přišli i díky brance ve vlastní přesilové hře, kterou vstřelil Jakub Lev. O vítězi tak muselo rozhodnout prodloužení, ve kterém se prosadil Zámorský.

Souboj tabulkových soupeřů, které ale dělilo šest bodů a ve kterém potřebovaly oba týmy uspět. Takový byl podtext druhého domácího zápasu Vítkovic tohoto víkendu, ve kterém na vlastním ledě přivítaly Plzeň. Ostravanům stále chyběli zranění Claireaux, Půček, Mueller, Stehlík i nemocný Chlán. Do brány tentokrát trenéři nominovali Matěj Machovského.

Zápasu předcházel krátký slavnostní ceremoniál, při kterém sportovní ředitel Vítkovic Roman Šimíček předal dres s číslem 60 někdejšímu výbornému obránci, kapitánovi vicemistrů 1997 a později i trenéru Vítkovic Aleši Tomáškovi při příležitosti jeho nedávných 60 narozenin. Aleš Tomášek pak také vhodil čestné buly nedělního extraligového utkání.

Vítkovičtí vlétli do zápasu aktivně a z levého křídla Pavláta prověřil Dej. Plzeňští se ale rychle přizpůsobili aktivitě domácích a převzali aktivitu. Po Zámorského nahození od modré čáry museli vítkovičtí před Machovským pacifikovat Lva, který to trochu přeháněl s důrazem. Jako první na trestnou lavici usedl Percy, který se za brankou provinil krosčekem. Plzeňští se v přesilové hry radovali z úvodní branky, protože Lvova střela propadla clonícím klubkem hráčů a skončila v Machovského brance, naštěstí byla ale hra přerušena pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Plzeňští pokračovali v přesilovkovém tlaku, který vyústil v tyč, která se rozezněla po dělovce Zámorského. Vítkovická čtveřice tak nakonec dokázala odolat a po návratu vyloučeného Percyho se domácí mohli opět vrhnout do útoku. A byl to útok úspěšný. Mikušovo nahození Pavlát betonem vyrazil před sebe jen a na brankovišti se nejrychleji zorientoval Barinka, který přesnou dorážkou poslal Vítkovice do vedení – 1:0. Do zajímavého protiútoku se dostal Kotala, který v situaci jeden na jednoho zvolil střelu kolem nohou obránce, Pavlát byl ale ve střehu. Dělovku na plzeňského brankáře vyslal Kovář, ale tentokrát se k dorážce nikdo nedostal, naopak plzeňští mohli do rychlého protiútoku, který ale přesným obranným zákrokem zastavil Kovář. Svou rychlost na levém křídle prodal Fridrich, který objel obránce Laaksa, jenže v klíčový moment se mu kotouč nabalil na špičku hole a střela tak nebyla přesná. Na druhé straně musel Machovský čelit nebezpečnému nahození Piskáčka, které bylo hned několikrát tečované, a tak vítkovický brankář zasáhl se štěstím ramenem. Plzeňští to od modré čáry zkoušeli častěji. Se Zámorského střelou si Machovský opět poradil, jenže k nebezpečné dorážce se dostal Indrák. V závěru úvodní třetiny to ještě z pravého křídla zkusil Dej, který se prohnal kolem Jiříčka, jenže Pavlát si prostor mezi betony pohlídal.

Po zákroku Hrabíka, který ve středním pásmu sestřelil mimo držení puku Kriegera, zamířil plzeňský útočník s pětiminutovým trestem do kabin. Jenže vítkovické přesilové hře chyběla překvapivá myšlenka, která by rozhodila dobře připravenou čtveřici plzeňských hráčů. Střely Lakatoše a později Peterka skončily mimo. Naopak do několika šancí se dostali i plzeňští. Percy se zasekl ve vrátkách střídačky, čehož mohl využít unikající Lev, který přihrávkou hledal Söderlunda. Ten naštěstí nezpracoval kotouč. O chvíli později dostal šanci na reparát, ale tentokrát jeho střelu zablokoval Percy. Gólem mohla skončit také akce Holešínského, který se na hranici brankoviště dostal ke dvěma střelám, ale puk padající za záda Machovského dokázal ze vzduchu odpálit Mikuš. Následně se Holešínský provinil faulem a domácí dostali k dispozici další přesilovou hru. V ní od modré čáry nahazoval Percy, kotouč od zadního mantinelu vrátil před branku Kalus, jenže Krieger zamířil nad. Na tvrdou střelu z první dostal následně nabito Auvitu, ale ani on Pavláta neprostřelil. Na druhé straně mířil do pravého horního rohu Indrák, ale Machovský byl připraven. Při jedné z akcí domácích si sudí všiml špatného střídání plzeňské lavička a byla z toho další přesilová hra Vítkovic. V té se modro-bílým podařilo zlomit prokletí přesilových her. Krieger našel mezi kruhy ke střele připraveného Kaluse, který prostřelil Pavláta. Jenže plzeňští zažádali o trenérskou výzvu, která odhalila, že Kalus pětadvacet vteřin před vstřelením branky zpracoval kotouč vysokou holí. Branka tak nebyla uznána a časomíra se vracela o oněch pětadvacet vteřin zpět. Odvolaná branka a dlouhá prodleva vítkovickým na pohodě nepřidala a hosté se tak ubránili. Dobrou střelu měl v následujícím střídání Barinka, který si dobře odstoupil od bránícího hráče, ale druhou branku nepřidal. Za malou chvíli už ale vítkovičtí slavili. Auvitovu střelu od modré čáry Pavlát vyrazil a nejrychleji byl u volného kotouče Fridrich, který pohotovou střelou prolomil své střelecké trápení – 2:0.

Povedená akce druhé formace, Pavlýt byl ve svém brankovišti dezorientován, ale vítkovickým se nepodařilo přesnou přihrávkou připravit dobrou palebnou pozici. Z čista jasna se plzeňským podařilo snížit. Mohla za to střela Piskáčka, kterou v mezikruží lehkou tečí poslal za Machovského záda Mertl – 2:1. Vyrovnání měl na holi v následujícím střídání Söderlund, ale Machovský byl tentokrát připraven. Další šanci ke srovnání měli plzeňští po faulu Kriegera. Vítkovičtí ale svého soupeře nepustili do žádné šance. Jenže v plném počtu se dlouho nehrálo, vítkovickou obranou se prosmýkl Holešínský a za záchrannou brzdu musel zatáhnout Auvitu. Jenže o chvíli později to s Vítkovicemi nevypadalo dobře. Dej dobrusloval Söderlunda, klepl mu do hole a švédský útočník situaci neustál. Rozhodčí Deje odměnili dvouminutovým trestem za podrážení a hosté tak hráli čtyřiapadesát vteřin v dvojnásobné početní výhodě. V té tvrdě pálil od modré čáry Zámorský, ale Machovský vyrazil kotouč a následně si poradil i s dorážkou Mertla. Vítkovičtí se znovu zvládli ubránit a zanedlouho po faulu Laaksa hráli sami v přesilové hře. Jenže jako už poněkolikáté předtím, se do rychlého přečíslení dostala dvojice Söderlund – Lev a ex-vítkovický útočník zavěsil pod víko – 2:2. V pokračující přesilové hře od modré čáry nahazoval Raskob a Kotala se pokoušel zády k brance dorážet. Plzeň už ale dokázala remízový stav udržet i do závěrečné sirény.

Vítkovičtí začali v útočné třetině, kde Zámorský evidentně zahákoval Bukartse, který tak přišel o kotouč. Plzeňští se tak dostali do rychlého brejku, který přesnou ranou zakončil právě Zámorský – 2:3. Po skončení utkání ještě vyšší trest za nesportovní chování inkasoval Percy, který si něco od plic vyříkával s hlavním sudím.

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): Věděli jsme, v jaké jsou oba týmy situaci. Myslím, že dneska kluci odehráli velmi dobrý zápas přesto, že jsme prohrávali 1:0. Ve druhé třetině si myslím, že to bylo ovlivněné tím pětiminutovým trestem, poté těmi dvouminutovými, takže jsme hráli hodně v oslabení, přesto jsme si tam nějaké šance vytvořili. Nezlomil nás ani ten druhý gól a strašně klukům děkujeme za tu třetí třetinu. Paradoxně jsme nesrovnali v přesilovce pět na tři, ale dali jsme gól v oslabení. Pak to prodloužení se nám konečně povedlo, takže jsme rádi za dva body.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Když budu upřímný, tak mě fakt nebaví chodit sem a zpovídat se z výsledků, které tady máme. Jsem z toho frustrovaný. Ve druhé třetině se dostaneme do vedení 2:0, hrajeme devět minut v přesilové hře, nejsme schopní, nevytvořili jsme si tam žádnou šanci. Sice jsme dali gól, ale tam využili challenge a gól byl odvolaný. Ale stejně, 2:0 vedeme, nevyužijeme přesilovky, jdeme do třetí třetiny a takhle to prohospodaříme. Ke všemu ve třetí třetině ve vlastní přesilovce jim umožníme vstřelit gól v přečíslení. Těmi Plzeň hrozila více. Doopravdy od nás velmi špatný výkon a hrozně těžko to koušu.

2:3 pp
(1:0, 1:0, 0:2 – 0:1)

Branky: 10. Barinka (Zdráhal, Mikuš), 38. Fridrich (Auvitu, Zdráhal) – 45. Mertl (Piskáček, Holešínský), 57. Lev (Söderlund), 61. Zámorský. Rozhodčí: Mrkva, Obadal – Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 4:3, navíc Percy (VIT) do konce zápasu – Hrabík (PLZ) do konce zápasu. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 509. Střely na branku: 30:46.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Grman, J. Mikuš, Raskob, Auvitu, R. Jeřábek, L. Kovář – Bukarts, Krieger, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Zdráhal – M. Kalus, Dej, Kotala – Peterek, Přibyl, Krejsa

HC ŠKODA PLZEŇ: Pavlát – Malák, Zámorský, Laakso, Jiříček, Kvasnička, Dujsík, Piskáček – Schleiss, Mertl, Holešínský – Söderlund, Indrák, Lev – Pour, Jansa, Rekonen – Hrabík, Straka, Šiler