HC VÍTKOVICE RIDERA002013Výhra
HC ŠKODA PLZEŇ011002Prohra

11.12.2022 16:00 A tým 2022-2023 28

VIT – PLZ 3:2 SN: Ostravskou tvrz neprolomila ani plzeňská Škoda

V OSTRAVAR ARÉNĚ se na úvodní branku dvou týmů z užší špice tabulky čekalo dlouhých čtyřicet minut, když v poslední možné vteřině Klimeše propálil ex-vítkovický Jan Schleiss. Vítkovice ale před domácími fanoušky nesložily zbraně a díky povedené třetí třetině dovedly utkání do prodloužení. V něm měli vítězství nadosah, ale dvakrát se jim nepodařilo trefit prázdnou plzeňskou branku. Na řadu tak přišly samostatné nájezdy, ve kterých důležitou roli hrála rozbitá rolba, která snížila kvalitu ledu. S touto nečekanou situací se lépe vyrovnali vítkovičtí, kteří tak prodloužili domácí bodovou sérii.

První domácí zápas druhé poloviny a zároveň poslední před druhou reprezentační přestávkou. Vítkovice doma přivítaly doslova rozjetou Plzeň. Zatímco Ostravané v pátek v Litvínově prohráli a uzavřeli tím sérii 14 bodovaných zápasů v řadě a zároveň pěti výher za sebou, Škodovka na sever Moravy dorazila se šňůrou šesti úspěchů po sobě. Trenér Miloš Holaň do boje proti Indiánům bohužel nemohl vrhnout nejsilnější možnou sestavu, pro zranění nadále chybělo duo útočníků Lindberg, Chlán a pro virózu ani tentokrát nemohl nastoupit Aleš Stezka. Do brány se tak znovu postavil Lukáš Klimeš, záda mu tentokrát krylo překvapení. Vzhledem k napjatému programu juniorů a zranění brankáře Bartošáka a vzhledem k tomu, že Poruba rovněž ve stejný den hrála, museli se Vítkovičtí porozhlédnout jinde a svou premiéru, byť v úvodu na střídačce, si ve Vítkovicích odbyl zlínský gólman Libor Kašík.

V úvodních minutách byli opticky aktivnější hosté, Bitten se prokličkoval před Klimeše, ale k zakončení se přes Raskoba neprodral. Postupně ale otěže utkání převzali domácí. Tvrdě od modré pálil Mikuš, Pavát jen vyrazil puk před sebe, ale na dorážku nedošlo. V útočné třetině Vítkovic bylo k vidění hned několik zákroků na hraně pravidel, když si obránci důsledně hleděli zejména Kriegera s Muellerem. Vylučovalo se ale až po faulu Maláta, který při napadání přidržel Kováře. Přesilovou hru začala druhá speciální formace, ve které se ke střele dostal na pravém křídle Půček, jeho pokus byl ale zblokován jedním z bránících hráčů. Elitní formace si příležitost nevypracovala a tak se pokračovalo bez branek. Po návratu vyloučeného Maláta na led dobře od modré čáry vypálil Raskob, protože dobře viděl Krenželoka, který tradičně bojoval na hranici brankoviště. Vítkovický kapitán se ale tentokrát k odraženému puku nedostal. Vítkovice pokračovaly v tlaku díky druhé formaci a po Piskáčkově hákování z toho byla druhá přesilová hra Vítkovic. Modro-bílí na nic nečekali a hned po buly pálil Lakatoš a po něm také Mueller, Pavlát obě střely zlikvidoval, ale nepůsobil při tom jistým dojmem. Nebezpečně do skrumáže před Pavlátem střílel Raskob a jeho pokus minul levou Pavlátovu tyč. Podruhé dostal Raskob nabito na střelu z první od Půčka ale i tentokrát nezamířil přesně. Také Půček ohrozil branku a jeho střela měla dobré parametry, ale Pavlátova vyrážečka byla na místě včas. V závěru přesilové hry byl u mantinelu zahákován Bukarts, ale rozhodčí tentokrát překvapivě nevylučovali. Naopak vylučovat se mělo zanedlouho na druhé straně, protože vítkovičtí na malou chvíli zazmatkovali před svou střídačkou a hráli vteřinu v šesti. Střídačka okamžitě reklamovala, že hráč nezasáhl do hry a vrátil se hned na střídačku a po krátké poradě rozhodčích bylo jejich chybné rozhodnutí anulováno. Velkou šanci měl na holi Krieger, kterého na zteč vyslal Lakatoš. Centr druhé formace místo střely zvolil kličku do bekhendu a následně zpoza branky poslal kotouč před Pavlátovu branku, ale žádný z vítkovických útočníků nebyl připraven k dorážce puku do prázdné branky. Vítkovice hrály dlouho disciplinovaně, ale v osmnácté minutě to u mantinelu přehnal s důrazem Koch. Plzeňští sice odehráli přesilovou hru převážně před brankou Klimeše, ale bránící čtveřice svou aktivní hrou povolila soupeři jedinou střelu, která navíc nebyla nebezpečná.

Baránkovo zaváhání v rozehrávce mohl využít Bukarts. Ten se s Kriegerem ochomýtal kolem branky i po střele Mikuše, kterou právě jeden z vítkovických útočníků před Pavlátem tečoval těsně mimo. Pavlát vítkovickým daroval šanci svou nepřesnou rozehrávkou, ale Kalus nebyl v dobré pozici, aby mohl přímo zakončit. Plzeň odpověděla zajímavou šancí, kdy přečíslení zakončoval Suchý. Ten zvolil forhendovou kličku, ale Klimeš proti němu zakročil betonem. Nebezpečné bylo počínání první vítkovické formace. Marosz na Pavláta vyslal jedovatou střelu a plzeňský brankář na poslední chvíli zasáhl maskou. K dělovce se na modré čáře dostal Stehlík, ten ale jen nastřelil clonícího Lakatoše a k odraženému puku to měl Fridrich daleko. Poté, co vlastní obránce srazil Pavláta k zemi, nabyli plzeňští dojmu, že za celou situaci mohl Kalus, který se pohyboval před hranicí brankoviště. Vítkovický útočník pak musel čelit atakům Houdka s Bittenem. Kalus je znám, že pro tvrdou ránu nejde daleko a tak výzvu Houdka akceptoval. Oba hráči si vyměnili pár úderů a jejich pěstní výměna by se dala vyhodnotit remízou. Díky špatnému střídání se Plzeň dostala do přečíslení čtyř na dva, ale Kaňákovu střelu hokejkou přizvedl Raskob. Dlouho se hrálo bez přerušení a hra plynula ze strany na stranu bez nějakých vážnějších šancí. Následně si ale rozhodčí našli drobný Maroszův faul a Plzeň tak dostala šanci jít do vedení. V přesilové hře se ale plzeňští opět nedostali ke střele. Nebezpečný závar před brankou vznikl až po návratu vyloučeného Marosze, když navíc Fridrich při blokování střely přišel o hůl. Plzeňským útočníkům se nakonec přece jen podařilo dostat kotouč za brankovou čáru. Střelec byl ale v brankovišti a do akce tak muselo video. Klimeš ale domácí střídačce jasně signalizoval, že toto gól nebude. Nakonec mu dali rozhodčí za pravdu, protože se u videa ukázalo, že branky bylo dosaženo úmyslným kopnutím. V poslední minutě byl před Pavlátem krosčekem sražen k zemi Bukarts, ale ani teď z toho nebyla přesilová hra pro Vítkovice. Plzeňští dali v poslední minutě ještě všechno do útoku a za svou aktivitu byli bohužel i odměněni. Schleiss strhl svůj pohyb na střed hřiště a přesnou střelou překonal Klimeše. I tato branka musela být zkontrolována u videa, neboť ve stejnou chvíli zazněla také siréna. Podle videorozhodčího to ale plzeňští stihli – 0:1.

Vítkovičtí do třetí třetiny vstoupili s lehce obměněnou sestavou, když si pozice vyměnili Fridrich s Bukartsem. A tento tah se ukázal jako povedený. Vítkovice od úvodu třetí třetiny přehrávaly soupeře a byla to právě druhá formace, která zařídila vyrovnání. Po Muellerově přihrávce se Krieger natlačil před Kaňáka a nenápadnou bekhendovou střelou překonal Pavláta – 1:1. Remízový stav ale příliš dlouho nevydržel. Plzeňská druhá branka přišla jako blesk z čistého nebe, když Pour skákavou střelou překvapil Klimeše a vrátil vedení hostům – 1:2. Vítkovice ale i nadále pokračovaly v aktivní hře a napadaly rozehrávku Plzně. Na začátku akce stál Marosz, který na modré čáře zachytil vyhozený puk, a díky tomu první formace přečíslila svého soupeře. Lakatoš přihrál kotouč zpět Maroszovi a ten propálil Pavláta střelou pod víko – 2:2. Po dlouhé době se do útočné třetiny podívali také plzeňští a jejich třetí formace si nevedla špatně. Klimeš musel zasahovat proti nebezpečné střele Langa z mezikruží. Udeřit mohl znovu Krieger, který se dobře prosmýkl mezi obránci, Pavlát byl ale tentokrát úspěšnější. Po dvou zajímavých střelách Fridricha mohla udeřit i Plzeň, ale její přečíslení uhasil na poslední chvíli Koch. Emoce v OSTRAVAR ARÉNĚ se rozdmýchaly dvě minuty před třetí sirénou, když byl ve středním pásmu mimo kotouč sražen Bukarts, ani tentokrát nebyl zákrok na lotyšského snipera rozhodčími potrestán. Vítkovice se držely na kotouči a v poslední minutě měly dvě možnosti k rozhodnutí utkání. Nejprve z mezikruží střílel Mueller, ale Pavlát tentokrát svůj tým podržel a hřbetem lapačky vyrazil puk a Bukarts následně netrefil branku.

V prodloužení se hra přelévala ze strany na stranu a nejblíže k ohrožení branky byl Fridrich. Ve druhé polovině prodloužení Plzeň odvolala Pavláta z branky. Vítkovičtí se několikrát dostali k puku, ale nedokázali jej dostat do odkryté branky. Povedlo se to až Fridrichovi, který ve středním pásmu obral soupeře o kotouč a zamířil přesně. Bohužel puk přešel brankovou čáru až po uplynutí hrací doby.

0:0 – Marosz se rozjel na branku s rozvahou, ale střelou na lapačku neuspěl.

0:0 – Schleissovi málem ujel kotouč a následně přestřelil.

1:0 – Fridrich svého soka doslova vymíchal na místě a proměnil střelou mezi betony.

1:0 – Do stejného místa mířil také Pour, ale neúspěšně.

1:0 – Také Bukarts zvolil střelu mezi betony, ale Pavlát si toto místo tentokrát pohlídal.

1:0 – Hrabíkovi utekl kotouč a plzeňský útočník tak mohl zakončit pouze z velkého úhlu.

2:0 – Mueller si před Pavlátem přibrzdil a prostřelil jej, zdá se mezi betony.

2:1 – Lang zvolil stejné místo a tentokrát úspěšně.

2:1 – Lakatoš naznačil střelu a následně mu ujel kotouč.

2:1 – Rekonen musel proměnit svůj nájezd, ale Klimeš si s jeho střelou poradil.

Ohlasy brankářů po utkání

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): První třetina z naší strany nebyl úplně dobrá, bylo to ovlivněno dvěma oslabeními, takže jsme se dostali pod tlak, neuhrávali jsme kotouče, žádný tlak do brány, málo střel. Ve druhé třetině se to zlepšilo. Povedlo se nám dvakrát jít do vedení, bohužel za stavu 2:1 jsme udělali hrubou chybu, kterou soupeř potrestal. Prodlužení je zase o nějakém štěstí. Na druhou stranu jsme rádi, že jsme venku získali bod. Před tou přestávkou určitě pozitivní.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA):  Vyrovnaný těžký zápas. Věděli jsme o sérii Plzně, kterou měla, takže jsme to měli v paměti. Začali jsme velice dobře, vynutili jsme si dva fauly. Myslím si, že jsme měli alespoň jednu přesilovku využít. Trošku jsme měli obavy, jak s námi zamává ten gól v závěru, kdy jsme si o to možná trochu koledovali už v té situaci předtím, když se zkoumalo video. Bylo to psychicky velmi náročné utkání. Podařilo se nám to dotáhnout a v závěru jsme to měli rozhodnout, když Bukarts s Muellerem měli stoprocentní šanci. Nepotrestali jsme to. Vyrovnaná hra v prodloužení, kde jsme byli kousek od toho, abychom potrestali soupeřovu hru čtyři na tři. V nájezdech jsme byli šťastnější a střelci, které na to máme, rozhodli.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Škoda Plzeň
3:2 SN
(0:0, 0:1, 2:1 – 0:0 – 1:0)

Branky: 44. Krieger (Mueller, Fridrich), 48. Marosz (Lakatoš), rozhodující nájezd Mueller – 40. Schleiss (Kodýtek, Hrabík), 46. Pour (Kodýtek, Suchý). Rozhodčí: Šír, Hradil – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 2:2, navíc Kalus (VIT) a Houdek (PLZ) 5 min za bitku. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 425. Střely na branku: 31:29.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Koch, Raskob, J. Mikuš, Grman, J. Stehlík, Gewiese, L. Kovář – Fridrich, Marosz, Lakatoš – Bukarts, Krieger, Mueller – M. Kalus, Dej, Bernovský – Lednický, L. Krenželok, Půček

HC Škoda Plzeň: Pavlát – Baránek, Zámorský, Budík, Piskáček, Houdek, Kaňák, Kvasnička – Schleiss, Kodýtek, Hrabík – Suchý, Malát, Pour – Lang, Mertl, Rekonen – Dvořák, Bitten, Adamec