HC VÍTKOVICE RIDERA01214Výhra
HC Olomouc02103Prohra

1.10.2023 16:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 07

VIT – OLO 4:3 PP: Skvělý obrat Vítkovic režírovali Chlán s Bukartsem

Vítkovice se před domácím utkáním nacházely pod tlakem. Nicméně podpora fanoušků na dopoledním rozbruslení jakoby domácím borcům rozvázala ruce. Vítkovice ukázaly dominantní první třetinu, ve které svého soupeře téměř do ničeho nepustila, bohužel bez odměny v podobě vstřelené branky. Na ty si diváci museli počkat až do dalších třetin. Vítkovičtí na Sedláčka vyslali 40 střel, ale o vítězi utkání nakonec muselo rozhodnout až prodloužení.

Malé moravské derby dvou týmů, které si svůj start do nové sezony představovaly podstatně lépe. Dvanácté Vítkovice hostily první říjnový den na svém ledě desátou Olomouc, přičemž rozdíl mezi oběma byl pouhý bodík. Modro-bílí v pátek nesehráli v Budějovicích špatné utkání, leč zůstali bez bodu. I to byl důvod, proč došlo opět ke změnám v sestavě. V bráně zůstal Lukáš Klimeš, jinak prakticky ve všech pětkách došlo k úpravám. Předně v první obranné dvojici nahradil vedle Percyho Grman Raskoba. Raskob se posunul do druhé obrany vedle Mikuše. Post prvního centra nově získal Petr Chlán, zatímco Peter Krieger se posunul do druhé formace k Fridrichovi a Lakatošovi. Do sestavy se po drobném zdravotním problému vrátil Marek Kalus a návrat hlásil také Jakub Kotala.

Vítkovičtí po čtyřech porážkách v řadě nebyli v komfortní situaci, fanoušci stáli na jejich straně, což dali najevo transparentem vyvěšeným na plexiskle na ranním rozbruslení, současně ale příznivci volali po větší bojovnosti a konečně zisku tří bodů. Souhlasně a stejně razantně se vyjádřil i majitel klubu Aleš Pavlík ve svém dopoledním prohlášení. Všichni tak navzájem potvrdili, že jediným cílem týmu v utkání s Hanáky je domácí výhra a plný bodový zisk.

V úvodu zápasu si do volného prostoru na přihrávku nabruslil Raskob, ten měl dostatek času na to najít skulinu mezi clonícími hráči, ale trefil jen hokejku Ondruška. Povedené střídání měla třetí vítkovická formace, nejprve Kalus vybídl ke střele Claireauxe, ale ten z vrcholu kruhu trefil Sedláčka, nicméně jejich aktivita pokračovala, ale ani Kalus svou střelou neuspěl. Na výkonu domácích bylo od prvního buly patrné, že chtějí zlomit výsledkovou krizi. Střílenou přihrávkou hledal na brankovišti Fridricha obránce Percy, ale olomoučtí obránci včas dokázali dostat kotouč do bezpečí. Po zákroku Knotka, který v útočném pásmu Vítkovic podrazil Kaluse, volali domácí po přesilové hře, jenže neúspěšně. Modro-bílých byl i nadále plný led, ale i Olomouc dokázala zahrozit. Od modré čáry nahodil puk na branku Švrček a o dorážku se marně pokoušel Musil. Chaotické střídání Vítkovic pak mohl potrestat Klimek, ale ani jeho bekhend nebyl přesný. V dobré příležitosti se následně ocitl Marek Kalus, ten chytře napálil kotouč o betony Sedláčka, aby se puk odrazil k dojíždějícímu Claireauxovi, ten byl zezadu na hranici pravidel hákován vracejícím se Chmielewskim. O chvíli později už domácí fanoušci téměř slavili. Fridrich za brankou vybojoval kotouč pro Lakatoše, ten mířil dobře do horní části branky, jenže trefil držadlo Sedláčkovy hole. Tlak Vítkovic gradoval a hosté se bránili mnohdy až za hranicí pravidel, jenže ani přeseknutá Lednického hůl Vítkovicím přesilovou hru nepřinesla. Po střelách Bukartse a Muellera od levého mantinelu nebyl Sedláček příliš jistý a vypadl mu kotouč, jenže před brankou nebyl nikdo z vítkovických. Zajímavě vypadala také souhra obou útočníků v dalším střídání, ze které mohl těžit Krieger, jenže jeho střela z mezikruží mířila jen doprostřed branky, a tak s ní Sedláček neměl příliš práce. Po Fridrichově přiťuknutí, se v mezikruží objevil osamocený Kalus, který ale trefil tyč. Olomouc se dostávala do šancí jen ojediněle, přesto v závěru ukázala, že si vítkovičtí musí hlídat zadní vrátka. Švrčkova střela od modré čáry byla sražena nad branku, ze zajímavé pozice pak mohl pálit Sirota, jenže tomu při střele praskla hůl. V závěrečné minutě si Orsava vybruslil z rohu kluziště až před Klimeše, ale ten byl připraven, stejně jako proti Ondruškově střele v závěrečných vteřinách.

Do druhé třetiny Olomouc vstoupila o poznání lépe, než to té první. Hned v úvodní minutě mohl zmatků ve vítkovické rozehrávce využít Kunc, který střílel bekhendem zády k brance, Klimeš byl naštěstí v rozkleku připraven. Vítkovice na tuto příležitost odpověděly akcí Raskoba, který potáhl kotouč podél pravého mantinelu a následně střílenou přihrávkou hledal na hranici brankoviště Kaluse, ale tomu se nepodařilo kotouč usměrnit mezi tři tyče. Do brejku se poněkud překvapivě vydal obránce Rašner, ale Mikuš se k němu dokázal vrátit, rozhodil jej a Klimeš tak s jeho zakončením neměl starosti. O malou chvíli později Olomouc špatně střídala a hrála chvíli v šesti, ale ani tentokrát nepřišel hvizd sudích, a jednoho z nich si následně zavolal na slovíčko trenér Miloš Holaň. Jenže nedalo se říci, že by jejich rozhovor měl nějaký důsledek, protože dorážejícímu Kriegerovi byla o chvíli později beztrestně vyseknuta hůl a centr druhé formace tak nemohl pokračovat v akci. Za brankou Vítkovic své síly v rozehrávce přecenil Raskob a jeho zaváhání mohla Olomouc potrestat, jenže Musil se nabídnuté šance evidentně zalekl a místo střely z bezprostřední blízkosti hledal přihrávkou hůře postaveného spoluhráče. Hbitého Kriegera, který obskakoval brankovou konstrukci, podrazil Navrátil a navíc mu ještě na odchodnou přidal krosček na hrudník, v bezprostřední blízkosti stojící sudí, ale zůstal ledově klidný a nadále se hrálo bez vyloučení. To se změnilo až po Klimkově hákování a domácí se konečně dočkali početní výhody. Tu začal střelou od modré čáry Percy, ale Sedláček vyrazil. Vítkovice ale pokračovaly v přesilovkové kombinaci. Percy znovu nahodil od modré čáry, Sedláček neudržel kotouč ve své moci a vyrazil jej před sebe. Kalus se puku ještě nedostal, ale pohotový Petr Chlán bleskově uklidil kotouč za Sedláčka – 1:0. Zanedlouho mohli domácí přidat druhou branku, protože Kunc u mantinelu podrazil Kaluse a Vítkovice tak dostaly k dispozici druhou přesilovou hru zápasu. Ještě v ponechané výhodě ale mohl slavit Kalus, jenže Sedláček jej dokázal v dobré šanci vychytat. Vítkovičtí měli tentokrát lehké problémy s rozestavěním přesilovkové formace, ale nakonec se jim to povedlo. U zadního mantinelu Škůrek tvrdě atakovat Chlána a zasáhl jej do hlavy, vítkovický útočník se z tohoto střetu dlouho vzpamatovával a po chvíli do hry pustil Kriegera a zamířil do kabiny. Z levé strany to zkoušel Mueller, který dobře viděl volný prostor v Sedláčkově brance, ale do jeho rány se včas postavil Škůrek. Mueller to zkoušel znovu, ale tentokrát se proti jeho střele dokázal Sedláček včas přesunout a vyrazit kotouč. Olomoučtí se ubránili a navíc za chvíli dokázali sami udeřit. Ondrušek tvrdě vypálil od modré čáry, Klimeš puk jen vyrazil a následně puk do branky uklidil pohotový Navrátil – 1:1. Jen o necelou minutu později to s Vítkovicemi vypadalo ještě hůře. Rašnerovu prudkou přihrávku v mezikruží do branky usměrnil Menšík a Klimeš nedokázal zareagovat – 1:2.

Svižnou Lakatošovu střelu z úvodu třetí třetiny Sedláček nejistě vyrazil těsně vedle tyče. Následně si Knotek našlápl na přihrávku, která mířila na modrou čáru, ale Klimeše se mu překonat nepodařilo. O minutu později už ale Olomouc udeřila. Chmielewski poslal puk zpoza branky na Macuha, který z bezprostřední blízkosti Klimeše prostřelil – 1:3. Vítkovičtí mohli záhy odpovědět, když rozjetého Lakatoše ve středním pásmu podrazil Ondrušek a byla z toho přesilová hra pro Vítkovice. Muellerovu střelu Sedláček opět vyrazil pouze před sebe, ale tentokrát si s dorážkou Chlána poradil. Percyho střelu od modré tečoval Kalus, jenže při tom zlomil svou hůl a tak nemohl dorážet. Přesilovou hru se tedy nepodařilo proměnit. Po buly to byl znovu Kalus, který se aktivně dostal do zakončení, i přesto, že byl faulován, dokázal vystřelit a Sedláček měl co dělat. Miloš Holaň si před přesilovou hrou vzal oddechový čas, aby trochu uklidnil své ofenzivní hráče. Vítkovice začaly kombinovat a po chvíli navíc Kaluse na brankovišti podkopl Švrček a sudí signalizoval vyloučení. Klimeš tak okamžitě zamířil na střídačku, ze které se zapojil Mueller. V ponechané výhodě Percy našel volný prostor pro křížnou přihrávku, kterou našel volného Bukartse a lotyšský kanonýr vymetl horní roh branky – 2:3. V přerušené hře vyšlo najevo, že Švrček Kalus podkopl a tudíž inkasuje pětiminutový trest do konce utkání. To olomoucký obránce nenesl dobře a cestou do kabin teatrálně rozštípal svou hůl. Muellerovu střelu z levého kruhu Sedláček se štěstím vytěsnil ramenem nad, vítkovičtí poté nechali otevřená zadní vrátka, Kusko ve středním pásmu vypíchl kotouč a vyslal do úniku Orsavu, který ale na Klimeše nevyzrál. Vítkovičtí se tak opět mohli soustředit na útok. Percy dostal nabito na vrchol pravého kruhu, jenže v pokleku minul. Lakatošova dělovka od modré čáry opět zasáhla jen rameno Sedláčka. Vítkovice dlouho dobývaly branku Olomouce, ale marně. Úspěch se nakonec dostavil jedenačtyřicet vteřin před vypršením Švrčkova trestu, když Raskobovo nahození od modré čáry v mezikruží jemně tečoval Chlán a bylo vyrovnáno – 3:3. V závěru přesilové hry ještě pálil Krieger, ale Sedláček s mírnými problémy jeho střelu vyrazil. V plném počtu se příliš dlouho nehrálo, protože u vítkovické střídačky krosčekem fauloval Musil a olomoučtí se tak opět museli bránit. V závěru přesilové hry mířil bekhendem do odkryté branky Chlán, ale Řezníčkovi se podařilo jeho pokus včas zblokovat. V poslední minutě Grmanovo nahození tečoval Mueller, ale olomoucký brankář dokázal vyrazit.

V prodloužení vítkovičtí svému soupeři téměř nepůjčili kotouč, nicméně do zakončení se nikdo z modro-bílých neprobojoval. Změnil to až Roberts Bukarts, který svou střelou švihem podruhé vymetl horní roh branky – 4:3.

Jedinou kaňkou na utkání tak byla potyčka hostujících fanoušků s pořadatelskou službou a policií.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Vítkovice začaly výborně a v první třetině měly spoustu šancí. Kuba Sedláček tam byl vynikající a jen díky němu to bylo 0:0. Ve druhé třetině jsme se zlepšili a vedli jsme 2:1. Ve třetí to bylo 3:1 a nepochopitelnou nedisciplinovaností jsme dnes přišli o dva body. Zase musím říct, že po těch předchozích třech prohrách máme alespoň bod, takže vše negativní není.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme dnes měli vynikající vstup do utkání, spoustu šancí, ale nedáme z toho gól, to je problém. Šli jsme do vedení, ale možná ani ne během minuty jsme dostali dva góly. To je chyba, to se nesmí stávat a hráči si to musí uvědomit, i když jsou v těžké situaci, neříkám, že ne. Když jsme dostali gól na 3:1, tak to byla pro nás velice těžká situace a já jsem rád, že to kluci zvládli v hlavách. Využili jsme přesilové hry a velmi dobře takticky jsme zvládli hru tři na tři.

4:3 pp
(0:0, 1:2, 2:1 – 1:0)

Branky: 29. Chlán (Kalus, Percy), 50. Bukarts (Percy, Lakatoš), 54. Chlán (Raskob, Mueller), 63. Bukarts (Percy) – 36. Navrátil (Macuh, Ondrušek), 37. Menšík (Rašner, Anděl), 45. Macuh (Chmielewski, Klimek). Rozhodčí: Mrkva, Stano – Hlavatý, Rampír. Vyloučení: 0:6, navíc Švrček (OLO) 5 minut + do konce utkání za podkopnutí. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 009. Střely na branku: 40:27.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, J. Mikuš, Raskob, Gewiese, L. Kovář, Stehlík – Bukarts, Chlán, Mueller – Fridrich, Krieger, Lakatoš – J. Káňa, Claireaux, M. Kalus – Dej, Kotala, Lednický

HC Olomouc: Sedláček – Ondrušek, Černý, Švrček, Škůrek, Rašner, Sirota, Řezníček – Kusko, Musil, Orsava – Kunc, Knotek, Navrátil – Chmielewski, Macuh, Klimek – Anděl, Menšík, Kucsera