HC VÍTKOVICE RIDERA0213Výhra
HC Olomouc0101Prohra

15.2.2023 17:30 A tým 2022-2023 46

VIT – OLO 3:1: Vítkovice uhájily druhou příčku, rozhodl Mueller

Vítkovice po reprezentační přestávce přivítaly houževnatou Olomouc a všem tak bylo jasné, že vítězství se nebude rodit lehce, což se také na ledě potvrdilo. Zápas se lámal v přesilových hrách, kterých soupeř dostal požehnaně, ale nedokázal v nich Stezku překonat. Naopak Vítkovice se dokázaly prosadit alespoň jednou zásluhou Muellera. Kaňkou na utkání byl zákrok Rašnera, po kterém nedohrál jak olomoucký obránce, tak atakovaný Krieger, který zamířil na vyšetření do nemocnice.

Závěrečná reprezentační přestávka skončila a extraligový program vlétl do poslední fáze základní části. Jen sedm duelů dělilo Vítkovice od konce základní části a vyřešení tajenky, z jaké pozice modro-bílí vstoupí do play off. Šňůru závěrečných sedmi zápasů odstartovali doma, malým derby s příslibem velkého boje. Do Ostravy totiž dorazila Olomouc, tým, který se ještě nedávno držel čela, ale který nyní bojuje o přímý postup do čtvrtfinále ze sedmé pozice. Trenér Miloš Holaň mohl do boje poslat kromě zraněného beka Daniela Krenželoka prakticky kohokoli a určil sestavu, která měla konečně po čase udělat radost vítkovickým fandům v domácím prostředí.

V úvodní minutě vyzkoušel Stezkovu pozornost Káňa, ale jednalo se spíše jen o úvodní pozdrav. To na druhé straně střela Lakatoše vypadala o poznání zajímavěji. Vítkovický střelec to zkusil z otočky a puk se zastavil v předbrankovém prostoru o Škůrkova záda. Následovala zhruba pětiminutová pasáž hraná bez přerušení, ve které dobře od modré čáry střílel Koch, který ale trefil pouze betony olomouckého brankáře. Vítkovickou ztrátu kotouče ve středním pásmu mohl potrestat Strapáč, ten byl mezi trojicí vítkovických osamocen, a proto zvolil rychlou střelu, se kterou si ale Stezka poradil. Svou obratnost s holí předvedl po Grmanově střele Kalus, ale ani jeho teč neskončila brankou. Oba vítkovičtí byli hlavními aktéry olomouckého útoku. Grman na obranné modré čáře promáchl a unikajícího Klimka tak musel stíhat Kalus. Ten všem přítomným ukázal, že bránění mu není cizí a s touto situací si poradil bezchybně. Ve velké šanci se po Chlánově přihrávce objevil Fridrich. Křídlo čtvrté formace mířilo dobře na první tyč, ale Konrád jeho záměr přečetl a zasáhl ramenem. Také Jarůškova šance neskončila brankou, když z mezikruží minul branku. Jarůšek ale dostal hned po buly šanci na reparát, jenže tentokrát jej vychytal Konrád. Oba týmy hrály čistě a poprvé se vylučovalo až ve čtrnácté minutě, když si sudí vybrali první sporný zákrok na straně domácích a na trestnou lavici tak usedl Mikuš. Stezka v přesilové hře Mory neměl příliš práce. Rašnerova střela od modré čáry nebyla přesná a Bambulův pokus z levého kruhu postrádal razanci i přesnost. Do přečíslení se dostal Raskob s Kriegerem, na kterého ale puk nedoputoval, protože si jej na vlastní branku srazil Rutar, který se s vítkovickými útočníky poctivě vracel. Do rychlého úniku se dostal posléze i Lakatoš, ale ani on Konráda neprostřelil. Právě na Lakatoše potom směřovaly dva hraniční zákroky olomouckých, ale protentokrát se nevylučovalo. Škůrkův zásah vysokou holí do Jarůškova obličeje byl ale evidentní a tak si přesilovou hru zahráli i modro-bílí. V početní výhodě měli vítkovičtí několik slibných šancí, ale Mueller ani tečující Kalus s Kriegerem nebyli úspěšní. Po návratu vyloučeného Škůrka ukázal svou dravost Káňa, který si nebojácně najel mezi trojici vítkovických hráčů a donutil Stezku k zákroku maskou.

V úvodních vteřinách druhé třetiny pálil Lakatoš, jenže jeho střela se zastavila jen o nohy bránícího Škůrka. Lepší příležitost měli po buly hosté, když se do kotouče opřel Rašner a donutil tak Stezku k zákroku levým betonem. Jako první ale dokázali udeřit domácí. Hrálo se na pravé straně kluziště a olomoučtí trestuhodně nechali na levém kruhu osamoceného Kriegera, který zamířil přesně do horního rohu Konrádovy branky – 1:0. Vítkovice mohly přidat druhou branku, ale Mueller z hranice brankoviště trefil pouze boční síť olomoucké branky. Na to, že jsme byli svědky malého moravského derby, hra obou týmů jakoby postrádala emoce. Ty přišly po Klimkově střele, když Kusko nesportovně přistrčil Kocha na Stezku a Koch ukázal, že toto chování v okolí brankoviště Vítkovice tolerovat nebudou. Zdá se, že tento moment nabudil hostujícího obránce Rašnera, který zakrátko poslal hlavou proti mantinelu Kriegera a domácí příznivci tak měli nahnáno, protože Krieger se s krvavým zraněním dlouho nezvedal z ledu. OSTRAVAR ARÉNA napjatě čekala, jaký soud sudí vynesou. Rašner nakonec dle očekávání zamířil zaslouženě do kabin s trestem do konce utkání. Po necelých dvou minutách, ve kterých Vítkovice dobývaly branku hostí, přišel faul Kaluse, který před brankou vysekl soupeři hůl. Pokračovalo se se čtyřmi bruslaři na obou stranách. Největší šanci měl na holi Fridrich, který stál na konci rychlého přečíslení modro-bílých. Jenže Fridrich svým bekhendovým pokusem minul horní roh branky. Šanci měl také Lakatoš, ten se u mantinelu vysmýkl Pláškovi, který jej na hranici faulu přidržel, zkusil odrazit kotouč o Konrádův beton, ale Krenželok se k dorážce neprobojoval. Po návratu Kaluse na led pokračovala přesilová hra Vítkovic, jenže Olomouc dlouhé oslabení přečkala a záhy sama dokázala udeřit. Před Stezkou zůstal ležet Káňa, který v pádu vyrazil Stezkovi hůl a Mareš střelou od modré čáry prostřelil vítkovického brankáře mezi betony – 1:1. S důrazem to před Stezkou přehnal Gewiese, který možná trochu zbytečně vystartoval po Klimkovi a olomoučtí dostali druhou přesilovou hru téměř zadarmo. V přesilové hře soupeře Vítkovice pocítily hned několikrát křivdu. Nejprve Řezníček v souboji zcela jasně držel Lakatoše za nohu, ale sudí ukazoval, že za toto vylučovat nebude. Poté v obranné třetině Vítkovic Nahodil mimo souboj o kotouč srazil k zemi Chlána. Ten ale polkl příkoří a vydal se s pukem do útoku. Ve svém počínání byl nedovoleně bráněn Řezníčkem a tentokrát už vylučovat museli. Aby toho nebylo málo, byl v závěru akce Chlán stejným hráčem podražen a rozhodčí Stano tak měl v přerušené hře domácí střídačce co vysvětlovat. V přesilové hře tentokrát vítkovičtí nic extra nevymýšleli, Mueller napřáhl od modré čáry, využil skvělé clony Kaluse na hranici brankoviště a puk se zastavil až v síti – 2:1. Únik Kotaly, který mířil zcela sám na Konráda, přerušila píšťalka rozhodčích a na trestnou lavici putoval Kovář. V závěru druhé třetiny Dej obětavě zblokoval tvrdou střelu Dujsíka.

Po návratu vyloučeného Kováře se v plném počtu nehrálo příliš dlouho. Chlán v souboji zasáhl svého soupeře vysokou holí a usedl tak na trestnou lavici. Dujsíkova tvrdá rána na první tyč měla dobré parametry, ale rameno Stezky tam bylo včas. Olomouc uzamkla vítkovickou čtveřici, která dlouho nemohla vystřídat, těžké chvíle zažíval zejména Dej s Grmanem, kteří inkasovali několik tvrdých úderů. Vítkovice se dokázaly ubránit, ale musely se vyrovnat také se ztrátou Kriegera, který nenastoupil do třetí třetiny. Vedení Vítkovic mohl navýšit Chlán, který těžil z aktivního pohybu Kotaly, jenže Chlán v obrovské šanci netrefil branku. Tato situace nemusela vítkovické mrzet dlouho. Krenželok dokázal ve středním pásmu zastavit útok Olomouce, popotáhl puk do útočné třetiny, kde našel osamoceného Fridricha. Ten v krkolomné pozici dokázal přesně zamířit a přetrhl svou střeleckou smůlu – 3:1. Sympatická byla také reakce vítkovické střídačky během komerční přestávky, z celého týmu čišela radost z Fridrichovy branky. Olomouc mohla snížit, jenže proti Škůrkově dorážce vytáhl senzační zákrok Aleš Stezka. Po Strapáčově faulu mohly Vítkovice navýšit vedení. Elitní přesilovkové komando svíralo olomoucké hráče kolem Konráda, ale branka v síti z toho nebyla. Blízko byl také Kotala, kterého střílenou přihrávkou hledal Jarůšek, jenže jeho pas byl příliš prudký. Velkou šanci ke snížení měl Plášek, ale odchovanec přerovského hokeje na Stezku nevyzrál. Další možnost měli hosté díky přesilové hře poté, co na trestnou lavici zamířil za zdržování hry Raskob. Nepomohla ani reklamace Lukáše Krenželoka, který sudím ukazoval, že kotouč zasáhl nejprve mantinel. Olomouc umocnila přesilovou hru odvoláním Konráda z branky. Vítkovičtí se srdnatě prali s přesilou, ale nebyli schopni se dostat ke kotouči. Ten ale po střele Musila našel ve své lapačce Stezka, který nechal své spoluhráče vydechnout. Po buly na ledě zůstal ležet jeden z olomouckých a Stano si jako viníka vybral Gewieseho, Vítkovice tak v závěru utkání šly do tří. Konrád ale překvapivě zůstal v brance a sledoval, jak se vítkovičtí ubránili dvojnásobné přesilové hře.

Ohlasy trenérů po zápase

Jan Tomajko (HC Olomouc): Myslím, že jsme začali dobře, první třetina z naší strany byla dobrá i výborná. Bohužel dneska jsme šance, které jsme si vytvořili, neproměnili. Naprosto jsme selhali v přesilovkách, to si myslím, že dnes rozhodlo, protože Vítkovice opravdu mají výborné hráče, kteří když se dostanou do šancí, tak je promění. Bohužel nebereme žádný bod, nebyl to od nás špatný výkon, ale je to málo.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Pro nás strašně důležité vítězství, chtěli jsme odčinit ty domácí prohry, které jsme měli a dostat fanoušky zase na svou stranu, což se nám tím výsledkem a hrou doufám podařilo. I když první třetina byla možná trochu opatrná, ale já se nedivím, po pauze je to vždycky taková neznámá, jak do toho ta mužstva vstoupí. Pro psychiku určitě dobré, že jsme do toho vstoupili takhle, že jsme vyhráli, ale co mě znovu mrzí, je naše disciplína, která je hodně špatná, když to řeknu slušně. Mohli jsme o ten výsledek přijít v závěru, kdy uděláme technickou chybu a jeden nesmyslný, vyloženě nesmyslný faul, který nás mohl posunout úplně jinam, což by se nám mohlo v play off vymstít. Je potřeba se nad tím hodně zamyslet, nejen my, ale hlavně hráči, aby nikdo nebyl výš než tým a všichni si uvědomili, jak to tým může poškodit. To je taková černá kaňka na tom výkonu, ale jinak jsem rád, že to kluci zvládli za tři body a to jim děkujeme.

3:1
(0:0, 2:1, 1:0)

Branky: 24. Krieger (Raskob, Bukarts), 38. Mueller (Bukarts), 47. Fridrich (Krenželok) – 34. Mareš (Bambula, Nahodil). Rozhodčí: Ondráček, Stano – Rožánek, Synek.
Vyloučení: 7:3, navíc Rašner 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 157. Střely na branku: 20:32.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, Prčík – Bukarts, Krieger, Mueller – Jarůšek, L. Krenželok, Lakatoš – Kotala, Lindberg, M. Kalus – Dej, Chlán, Fridrich

HC Olomouc: Konrád – Rašner, Dujsík, Mareš, Škůrek, Řezníček, Rutar, Černý – Káňa, Nahodil, Bambula – Plášek, Knotek, Navrátil – Anděl, Strapáč, Kučera – Klimek, Kusko, Musil