HC VÍTKOVICE RIDERA2002Prohra
HC Oceláři Třinec1416Výhra

4.2.2024 16:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 43

VIT – TRI 2:6: I přes skvělý start vítkovičtí tahali v derby za kratší konec

Poslední derby letošní základní části slibovalo zajímavý hokej před bouřlivou kulisou. Třinecké Oceláře dopředu hnal vyprodaný sektor hostí, ale ani domácí příznivci se nenechali zahanbit. Modro-bílí měli skvělý vstup do utkání a na konci třetí minuty vedli 2:0, jenže Oceláři ve druhé třetině převzali otěže zápasu a čtyřmi góly rozhodli o tom, že tři body míří do Slezska.

Druhé derby letošní sezony na ostravském ledě a zároveň poslední konfrontace mezi Vítkovicemi a Třincem v rámci základní části. Ostravané páteční výhrou nad Kladnem se konečně odpoutali od 12. příčky a domácí šňůru čtyř zápasů v řadě chtěli v atraktivním duelu proti silnému rivalovi zakončit úspěšně. Přestože modro-bílým se v této sezoně nedaří podle představ, zájem o utkání mezi fanoušky byl velký a už před zápasem bylo znát, že návštěvnost bude atakovat vyprodání. Domácí tým šel do utkání nejen bez dlouhodobě zraněného Rastislava Deje a zdravotně indisponovaného Marka Kaluse, ale vinou virózy chyběli také Mário Grman a Matěj Prčík a vůbec trenéři ještě odpoledne před zápasem dost dobře nevěděli, kdo jim ze sestavy vypadne, o to to měli Vítkovičtí pro derby s mistrovskými Oceláři těžší.

Od začátku přivítala oba týmy v hale bouřlivá atmosféra. Vítkovičtí začali aktivně, Zdráhal si vybruslil z rohu až před Kacetla, ale jeho střela skončila mimo a následné podrážení třineckého obránce nechalo rozhodčí klidné. Ve druhé minutě třinecké fanoušky umlčela čtvrtá formace Vítkovic. Šoustal se mezi kruhy neukvapil, zadovkou poslal puk na Jakuba Kotalu, který přesnou ranou propálil Kacetla – 1:0. A o minutu později OSTRAVAR ARÉNA vybuchla radostí podruhé. Rihards Bukarts vybojoval kotouč pro Lakatoše a ten střelou mezi betony navýšil vítkovické vedení – 2:0. Vítkovičtí navíc pokračovali v aktivní hře a po Romanově faulu v útočné třetině následovala vítkovická přesilovka. Tu začal Lakatoš bombou na Kacetlovu vyrážečku. Dobrou střeleckou příležitost měl i Zdráhal, ale jeho pokus zblokoval Polášek. V závěru přesilové hry hledal Roberts Bukarts před brankou bratra Rihardse, ale Nedomlel v poslední chvíli zblokoval jeho přihrávku. Záhy mohli hrát domácí další přesilovou hru poté, co Voženílek v útočném pásmu nejprve vysekl hůl Kriegerovi a poté ho navíc trefil krosčekem do obličeje, ani to ale nepřimělo sudí vylučovat. Snížit mohl střelou z první Martin Růžička, ale Klimeš proti němu vytáhl skvělý zákrok. Do odkryté branky pak mířil Voženílek, ale vítkovičtí obránci se o jeho pokus postarali. Do velké šance se dostal Kurovský, který ve středním pásmu vystihl skákavý kotouč mezi vítkovickými beky, ale Klimeš byl znovu bezchybný. K dorážce se už třinečtí nedostali, protože se hákováním provinil Lakatoš. Třinec dlouho kombinoval bez střelby a hledal ideální pozici pro zakončení. Tu nakonec mezi kruhy našel Miloš Roman, který trefil přesně hodní roh branky – 1:2.

V úvodu druhé třetiny vítkovičtí svému soupeři špatným střídáním darovali možnost k vyrovnání. Oceláři ale vytěžili jen Jeřábkovo nahození doprostřed branky. Za aktivitu při napadání třinecké rozehrávky byl odměněn Petr Chlán, ten se trhnul do úniku, který faulem přerušil Hudáček. Po třech vteřinách se do hry vrátil Kotala, který odpykával trest za vítkovickou střídačku a modro-bílí tak pokračovali v přesilové hře. V té pálil z vrcholu kruhu mimo Rihards Bukarts. Z bezprostřední blízkosti to pak zkoušel Krieger, ale přestřelil. Ani Vítkovice ale nedohrály svou přesilovku až do konce, protože sekáním se ve středním pásmu provinil Kotala. Třinec v přesilové hře působil jako uspávač hadů, kombinace byla pomalá, ale puk létal přesně z hokejky na hokejku, a tak na něj pasivní vítkovičtí nedosáhli. Třinec nestřílel zbytečně a čekal na vhodnou chvíli. Křížnou Voženílkovu přihrávku sice Klimeš dokázal tečovat mimo, ale Růžička puk vrátil před branku, kde byl nikým nehlídán Miloš Roman, který přidal druhou branku – 2:2. I po vyrovnání Třinec pokračoval v tlaku, který skončil vyloučením Raskoba, ale tentokrát se vítkovičtí dokázali ubránit. Modro-bílí nemohli ve druhé třetině najít recept na obrannou hru Třince, navíc rychlý brejk Ocelářů znamenal třetí branku v Klimešově síti. Ten se sice dokázal roztáhnout a zasáhnout proti střele Voženílka, jenže na jeho dorážku už byl krátký. Klimeš ale okamžitě gestikuloval, že by branka neměla platit, protože puk měl pod svým betonem, ze kterého ho Nestrašil vydoloval a Voženílek jej tak mohl dorazit za brankovou čáru. Vítkovická střídačka si vzala trenérskou výzvu, ale sudí svůj názor přesto nezměnili i přesto, že záběry promítnuté na kostce nadzvedla vítkovické fanoušky ze sedadel – 2:3. Dominik Lakatoš jako kapitán ještě dlouze diskutoval s rozhodčími, ale jejich rozhodnutí už zkrátka zvrátit nemohl, a protože trenérská výzva nebyla úspěšná, na trestnou lavici putoval Peterek. Vítkovičtí se tak opět museli bránit přesile, navíc Auvitu při blokování střely zlomil svoji hůl a musel tak vzít za vděk půjčenou od Lakatoše. Modro-bílí se dokázali ubránit, ale za pár minut přišlo Jeřábkovo nahození od modré čáry, které si do vlastní branky nešťastnou tečí srazil Claireaux – 2:4. Obratem mohl snížit Lakatoš, ale Kacetl lemem lapačky vyrazil kotouč a nahození Radka Jeřábka Kacetl vyhlavičkoval mimo. V poslední minutě navíc třinecký Hrehorčák pláchl domácím po levé straně a přesnou střelou k tyči nachytal Klimeše – 2:5. V závěru vítkovičtí dokázali Kacetla prostřelit, jenže gólová dorážka Chlána přišla až po druhé siréně.

Do třetí třetiny už nenastoupil Klimeš, kterého v brance nahradil Machovský. Jenže ani on nezabránil dalšímu gólovému přísunu a ve třetí minutě jej ze samostatného úniku po chybě Kováře překonal Libor Hudáček – 2:6. Vítkovičtí reagovali dobrým nahozením Raskoba, které Kacetl vyrazil před sebe, jenže Fridrich se k dorážce neprobojoval. Vítkovice trochu změnily způsob zakládání útoků a individuálně se do útočné třetiny několikrát chtěli probojovat obránci, jenže právě při jedné takové akci Jeřábek přišel o kotouč a následně chyběl v obraně, čehož mohli v přečíslení využít hosté, přesný obranný zákrok ale předvedl Percy. Využít nerozchytanosti Machovského chtěl nahozením od modré čáry využít Nedomlel, ale vítkovický brankář zasáhl betonem a následná Voženílkova dorážka jen prolétla brankovištěm mimo. Další přesilové hry se vítkovičtí dočkali až za rozhodnutého stavu, a to když byl za podrážení vyloučen Polášek. Z levého kruhu to zkusil Barinka, jenže jeho střela jen orazítkovala horní tyč.

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): Já jsem si za nepříznivého stavu 2:0 a přesilovce domácích říkal, že to bude těžká jamka. Samozřejmě to je nemožné, abychom takhle začali utkání, z naší strany tam do desáté minuty nebylo nic, tam bylo všechno špatně. Důležité ale je a to musím kvitovat s povděkem, že těch dalších padesát minut už bylo kvalitních. Odehráli jsme to s bojovností, s nasazením, s věcmi, které po hráčích požadujeme a chceme. Hráči to dělali a já věřím, že se nám už další takový výpadek nestane a nebude se to opakovat. Nicméně musím říct, že zbytek toho zápasu byl z naší strany odehrán velice kvalitně ve výborném prostředí derby. Atmosféra byla skvělá a já myslím, že tomu přispěly oba celky.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Mně se to samozřejmě hodnotí těžko, protože my jsme měli výborný vstup do utkání, ale u toho to zůstalo. Vedli jsme 2:0, následně jsme ustoupili od naší hry, kterou jsme si řekli. Bohužel, deset minut bylo dobrých a zbytek velice průměrný výkon. Ve druhé třetině kdykoliv jsme se snažili nadechnout, tak jsme inkasovali branku a to rozhodlo o chodu utkání. Ve třetí třetině už si to soupeř zkušeně pohlídal a proti tak zkušenému soupeři už se s tím zápasem těžko něco dělá.

2:6
(2:1, 0:4, 0:1)

Branky: 2. Kotala (Šoustal, Krieger), 3. Lakatoš (Ri. Bukarts) – 18. Roman (Růžička, Jeřábek), 28. Roman (Růžička, Voženílek), 33. Nestrašil (Voženílek, Jeřábek), 38. Jeřábek (Roman, Adámek), 40. Hrehorčák (Dravecký), 43. Hudáček. Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Lederer, Hlavatý. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 623. Střely na branku: 19:30.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš (od 41. Machovský) – Percy, Raskob, J. Mikuš, L. Kovář, Auvitu, R. Jeřábek – Ri. Bukarts, Chlán, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Peterek – Kotala, Claireaux, Šoustal

HC Oceláři Třinec: Kacetl – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Polášek, Jeřábek, Adámek – Růžička, Nestrašil, Voženílek – Kurovský, Vrána, Hudáček – Hrehorčák, Holinka, Roman – Haas, Čacho, Dravecký