HC VÍTKOVICE RIDERA0011Prohra
HC Oceláři Třinec1102Výhra

22.12.2022 17:30 A tým 2022-2023 30

VIT – TRI 1:2: Drtivý finiš na body nestačil

Třetímu derby sezony jakoby něco chybělo, v prvé řadě by se dalo říci, že góly. Vítkovice hrozily překvapivě spíše rychlými kontry v oslabeních, ve který mohly udeřit hned dvakrát. Ofenzivní Třinec toho dnes v přesilových hrách příliš nepředvedl, přesto ukázal, jak zkušeným mužstvem je, když dokázal využít dvě lehká zaváhání Vítkovic. Vítkovice vymazaly nejproduktivnějšího hráče extraligy Martina Růžičku, ale ani to na body nestačilo. Domácí ve třetí třetině zcela vymazali svého soupeře, ale ten zásluhou bezchybného výkonu Marka Mazance zvítězil.

Před vánočními svátky hokejový svátek. Atraktivní derby slibovalo prakticky vyprodané hlediště a zajímavou bitvu dvou rivalů, navíc letos z čela extraligové tabulky. Vítkovice proti Třinci nominovaly sestavu, která byla oproti úternímu duelu v Hradci poněkud upravená. Stále chyběl dlouhodobě zraněný Lindberg, nicméně tentokrát namísto Půčka a Bernovského dostali přednost Lednický s juniorem Krejsou, Bernovský nastoupil jako 13. útočník, zatímco 7. bek Stehlík zůstal mimo sestavu.

Už při nástupu hráčů na ledovou plochu bylo jasné, že atmosféra bude bouřlivá, až nevraživá. Úvodní minuta patřila hostům, kteří se okamžitě po zisku kotouče přesunuli do útočného pásma, kde si sice vytvořili optický tlak, ale Stezku v brance ohrozit nedokázali. Naopak první zajímavou šanci měl po Lednického střele Mueller, ke kterému se po předchozím Mazancově zákroku odrazil kotouč. Vítkovický střelec si ale musel rovnat kotouč na střelu, nemohl vypálit z první a dal tak třineckému brankáři příležitost se vrátit do lepšího postavení. První vyloučení bylo k vidění již ve třetí minutě a na svědomí jej měl Marosz. Vítkovičtí v početní nevýhodě dobře napadali rozehrávku Třince, ale dvě možnosti k brzkému osvobození prováhali. Domácím navíc zatrnulo poté, co na led lehce teatrálně upadl Daňo. Rozhodčí naštěstí celou situaci dobře viděli a neskočili třineckému útočníkovi na špek. Domácí první oslabení bez problému zvládli a patřila jim také největší šance, když Fridrich s Chlánem přečíslili třineckou obranu. Mazanec si ale s Chlánovou střelou na lapačku poradil. Po pasáži, ve které se oba týmy střídaly v aktivitě, z ničeho nic udeřili hosté. Po buly se puk dostal k Nestrašilovi a s přispěním jemné teče Daňa skončil kotouč v horním rohu branky – 0:1. Živě bylo i před Mazanecem, když Kochova střela se díky podivnému odrazu od zadního mantinelu dostala před třineckého brankáře, na brankovišti ale nebyl připraven k dorážce nikdo v modro-bílém dresu. Vítkovičtí se i nadále drali za vyrovnáním a to bylo blízko zejména ve třinácté minutě, když na brankovišti zkoušeli poskakující kotouč zkrotit Fridrich s Chlánem, Třinec ale se štěstím odolal. I Vítkovice měly po buly dobrou příležitost, Grman si dobře všiml dobrého postavení Muellera a adresoval mu střílenou přihrávku, která po teči amerického útočníka těsně minula pravou tyč. V útočném pásmu Vítkovic bylo k vidění hned několik sporných zákroků a dlouho se zdálo, že zůstanou bez povšimnutí. Voženílkovo podrážení bylo ale evidentní a přesilovou hru si tak vyzkoušeli i domácí. Nebezpečně vypadala Lakatošova střela, se kterou si Mazanec se štěstím poradil. Více toho ale modro-bílí nepředvedli.

První náznak šance ve druhé třetině měl Třinec, když si Hudáček uprostřed útočného pásma narovnal kotouč na holi a vyslal na Stezku jedovatou střelu. Po pasáži, ve které byli opět opticky aktivnější hosté, přišel faul Růžičky a s ním také druhá přesilová hra Vítkovic. Dvakrát pálil Lakatoš, který se snažil využít na brankovišti clonícího Kaluse nebo Mueller, s jehož střelou si pro změnu nadvakrát poradil Mazanec.  Vítkovice přezvaly iniciativu, Raskob vlétl mezi dva třinecké beky, vybojoval kotouč pro své spoluhráče, ale ze souboje odjel se zlomenou hokejkou, tentokrát se nepískalo. Vylučovalo se až o malou chvíli později, a to na straně Vítkovic, protože Marosz ve snaze o rozehrávku o mantinel vyhodil kotouč až mezi diváky. Vítkovice ale v oslabení podaly opět dobrý výkon a navíc stejně jako v první třetině se jim povedlo ujet do brejku. Byl to znovu aktivní Fridrich, který na modré čáře vypíchl kotouč a sám se hnal na Mazance. Třinecký brankář byl i tentokrát úspěšnější, přečetl Fridrichovu snahu o střelu mezi betony a včas zasáhl. V pokračující hře v početní nevýhodě zůstal po souboji na ledové ploše s bolestivou grimasou ležet Koch, který byl zasažen holí do obličeje, ani jednoho z rozhodčích však tento souboj nejspíše nezajímal, jelikož domácí střídačce signalizovali, že souboj neviděli. Po Romanově krosčeku o dvě minuty později však vyloučení přijít muselo. Vítkovice si po přechodu do pásma rychle vytvořily šanci, ale Kalus bohužel přestřelil branku. Vítkovice neodehrály přesilovku špatně, navíc po zákrocích na Lakatoše s Kalusem z toho klidně mohla být výhoda dvojnásobná, píšťalka ale zůstala nepochopitelně němá i nyní. Na ledové ploše se začalo přiostřovat a byli to domácí, kteří zvýšili aktivitu a důraz v osobních soubojích. Udeřili ale znovu hosté, Koch sice v bruslařském souboji udolal Daňa, ale puk se dostal k Hudáčkovi, který dlouhou kličkou oklamal jak Raskoba, tak Stezku a pohodlně poslal kotouč do odkryté branky – 0:2.

Domácí vstoupili do třetí třetiny s dvoubrankovým mankem a bylo jasné, že budou muset v útočném snažení přidat. Podle toho také vypadal vstup modro-bílých do třetí třetiny. Modro-bílí zatlačili svého soka do hluboké defenzivy a ten se bránil pouze vyhazováním puků z obranné třetiny do středního pásma. V kombinaci s drobnými fauly se to ale třineckým dařilo vcelku dobře. Třinec se do útočného pásma dostával pouze výjimečně, pokud se tak ale stalo, dokázal branku ohrozit. Po akci třetí třinecké formace se před Stezkou dokonce schylovalo k pěstní výměně mezi Chmielewskim a Kovářem, ten si byl však vědom toho, že by mohl oslabit svůj tým. Po střele Kaluse v pádu dorážel Lednický a jen tak tak, že z toho nebyl kontaktní gól. Vítkovice i nadále pokračovaly v tlaku a Lakatoš vybídl ke tvrdé střele Kocha, ten pálil nebezpečně, ale při svém pokusu zlomil hůl. Nápor domácích museli třinečtí hasit faulem, kterým se provinil Hudáček. Miloš Holaň sáhl k oddechovému času a na led poslal elitní přesilovkovou formaci, ve které Bukarts nahradil Mikuše. Vítkovice pokračovaly v tlaku, ale třinečtí odolávali. Do hry se tak dostala i druhá speciální formace, která na ně navázala. Krenželokovi při střele kotouč sjel z hole, ale vítkovický kapitán své zaváhání napravil a napodruhé uklidit puk do sítě – 1:2. Po Kochově střele dorážel před brankou Fridrich, ale Mazanec jeho střelu vyrazil. Po Grmanově střele od modré čáry Mazanec zůstal ležet na zádech a dokázal udržet kotouč ve své výstroji. Tlak i nadále sílil a vyrovnání měl na holi Krieger, jenže netrefil branku. Jeho pokusu scházely opravdu jen centimetry. Stezka zamířil na střídačku a Vítkovice to v závěru zkusily v šesti. Po Lakatošově střele zůstal kotouč před Mazancem, který jej neměl absolutně pod kontrolou. Do konce utkání zbývalo dvanáct vteřin, když se vhazovalo po Mazancově pravici. Po buly se puk dostal k Lakatošovi, který okamžitě střílel a Mazanec se štěstím zasáhl ramenem.

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): Já myslím, že pro takové utkání ten sport děláme. Vyprodáno, krásná hokejová atmosféra, vyrovnaný zápas s dobrým koncem pro nás, to je důležité říct. I když ten zápas byl samozřejmě enormně vyrovnaný, já jsem byl rád, že jsme odskočili do toho dvougólového náskoku. Bohužel v té třetí třetině jsme inkasovali v oslabení a domácí rozpoutali takové hokejové peklíčko. Zabránili jsme šancím domácích, takže ten závěr byl poměrně hektický. Já musím chlapcům poděkovat a pogratulovat. Mám velkou radost, radost udělali asi i sobě, před Vánoci to je dobrý dárek.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Než začnu hodnotit, tak bych chtěl popřát našim fanouškům pěkné vánoce a poděkovat za to, jakou nám vytvořili dneska nádhernou atmosféru. Já myslím, že i hráči to ocenili. Byl to vyrovnaný zápas s kvalitním soupeřem. Nám to trochu drhlo, dvě třetiny jsme se nemohli prosadit, měli jsme přesilové hry, ale i když jsme to točili, zkoušeli jsme ty formace dát trošku jinak, tak se nám nepodařilo ten gól dát. Nicméně Třinec dal ten gól po polovičně prohraném buly v naší třetině takovou náhodou střelou od modré čáry a vytěžili z minima maximum. My jsme těch šancí do třetí třetiny, kde jsme zkorigovali sestavu, měli více. Paradoxně jsme ty šance měli v oslabení, kdy jsme dvakrát ujeli. Dva na jednoho Fridrich s Chlánem, výborná práce. Potom Fridrich sám, ale neporadili jsme si s tím dobře, abychom si s tím poradili a ten gól dali my. Nicméně ten gól přišel možná trochu pozdě, protože od té doby jsme byli jasně lepší, a i když nerad používám v hokeji slovo štěstí, tak dneska nám v tom závěru určitě nepřálo, když to tam skákalo kolem tyček. Měli jsme šanci do prázdné branky, takže sportovně gratuluji soupeři k vítězství.

1:2
(0:1, 0:1, 1:0)

Branky: 54. Krenželok (Bukarts, Marosz) – 10. Daňo (Nestrašil, Zahradníček), 38. Hudáček (Daňo, Mazanec). Rozhodčí: Šír, Hradil – Hlavatý, Axman. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 833 (VYPRODÁNO). Střely na branku: 29:18.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Koch, Raskob, J. Mikuš, Grman, Gewiese, L. Kovář – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Bukarts, Krieger, Mueller – M. Kalus, Dej, Lednický – L. Krenželok, Marosz, Krejsa – Bernovský

HC Oceláři Třinec: Mazanec – Havránek, Marinčin, Zahradníček, Doudera, Čukste, Jeřábek, Ročák – Růžička, Marcinko, Voženílek – Daňo, Hudáček, Nestrašil – Hrehorčák, M. Roman, Chmielewski – Kurovský, Dravecký, Buček.