HC VÍTKOVICE RIDERA1214Výhra
HC Energie Karlovy Vary0101Prohra

10.12.2023 14:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 27

VIT – KVA 4:1: Vítkovické vítězství režírovali třemi góly obránci

V nedělním utkání Vítkovice na svém ledě přivítaly karlovarskou Energii. Modro-bílí šli do utkání s jasným cílem, a to potvrdit stoupající tendenci výkonů a dopřát domácím fanouškům radost ze tří bodů. Na první branku Auvita ve vítkovickém dresu dokázal ještě zareagovat Jiskra, ale ve druhé třetině to byl znovu francouzský obránce, který poslal Vítkovice vstříc třem bodům.

Zápasem s Karlovými Vary odstartovaly Vítkovice program druhé poloviny základní části, byť z pohledu výsledků jim zbývala odehrát ještě dvě utkání, aby skutečně zkompletovaly první půlku. Proti Energetikům se po čase postavil do brány Lukáš Klimeš. Nová posila Tomáš Vondráček nastoupit proti Varům nemohl, neboť západočeský klub je vlastníkem hráčských práv na zkušeného útočníka a celkem logicky start svého hráči proti sobě zablokoval. Do sestavy se ale vrátil po uzdravení francouzský forvard Valentin Claireaux, Přerov pro tento duel neuvolnil v minulém utkání gólového Tomáše Doležala, ale naopak zase Třebíč pustila Tomáše Dočekala, který se vrátil na křídlo třetí útočné formace Ostravanů.

V úvodu zápasu Beránek obkroužil branku a zkusil překvapit Klimeše, ten byl ale u tyče připraven. Na druhé straně se ke střele dostal Peterek a po lehké teči jednoho z obránců puk jen těsně minul levou tyč Frodlovy branky. Tak trochu z nouze nahazoval od mantinelu puk Percy, ale Frodl měl s jeho nahozením problémy, nakonec ale puk před dotírajícím Lakatošem dostal do bezpečí. Při další útočné akci Vítkovic nakonec neměl Frodl práci, protože Fridrichovu střelu obětavě zblokoval Dlapa. Vítkovičtí pokračovali v aktivní hře, tlak si vypracovala třetí formace a hosté odolali jen díky faulu Plutnara, který podrazil Dočekala. Jenže přesilová hra nevyšla modro-bílým podle představ. Za zmínku stála jen Lakatošova tvrdá střela od modré čáry a Percyho schovaný pokus za nohy bránícího hráče, u kterého si Frodl dokázal poradit a následně se štěstím udržel puk ve své výstroji. Největší šanci měli hosté při akci Procházky, který využil toho, že vítkovičtí obránci neměli po střídání rychlost, ale Klimeš jeho střelu bez větších problémů zlikvidoval. Na první branku se čekalo do třinácté minuty, kdy se puk po buly dostal na modrou čáru k Auvitovi, který přesnou střelou vymetl pravý horní roh Frodlovy branky – 1:0. Vítkovičtí navíc brzy dostaly k dispozici přesilovou hru, a to po nedovoleném bránění Grígera, který zbytečně fauloval v útočné třetině mimo souboj o kotouč. Jenže modro-bílí znovu nebyli úspěšní.

Velkou šanci měli v první minutě hosté, ale Klimeš dokázal v rychlém sledu včas zasáhnout proti Procházkovi, Grígerovi a následně i proti Plutnarovi. Na druhé straně se před Frodlem objevil osamocený Dej, jenže ani nadvakrát nedokázal dostat puk přes beton Frodla. Do rychlého brejku se následně dostal Zdráhal, ale tomu nakonec Frodl dokázal vypíchnout kotouč. Brankář Energie byl úspěšný také proti střele Dočekala z mezikruží. I když byli domácí aktivnějším týmem, dokázali se prosadit hosté. Jiskra to zkusil individuálně, oklamal Percyho a následně forhendovou kličkou také Klimeše – 1:1. Záhy mohli hosté přidat druhou branku, když se dostali do přečíslení dvou na jednoho, ale Grígerova střela se nevešla mezi tři tyče. Energie předvedla obrovskou chybu při střídání, kterou mohl potrestat Krieger. Tomu se ale při kličce zamotal kotouč, a tak nedokázal Frodla tváří v tvář ohrozit. Vítkovičtí pokračovali v tlaku, nahození Percyho v mezikruží tečoval Fridrich, ale kotouč jen zazvonil na levou Frodlovu tyč. Po faulu Hladoníka, který zasáhl vysokou holí Zdráhala, měli vítkovičtí k dispozici čtyřminutovou přesilovou hru. Modro-bílí mačkali svého soupeře v pásmu, ale karlovarští se dobře bránili. Co se nepodařilo první přesilovkové formaci, to zvládla ta druhá. Ke střele se na modré čáře odhodlal Auvitu a byl z toho čistý průstřel a druhá branka francouzského obránce v utkání – 2:1. Domácí nechtěli ponechat nic náhodě a pokračovali v aktivní hře, Kalus se od pravého mantinelu proháčkoval až před Frodla, ale branka z toho nebyla. Také u další akce Vítkovic byl Kalus, který před brankou hledal Lakatoše, ale tomu se ani nadvakrát nepodařilo procpat puk za brankovou čáru. První formace ale pokračovala v útoku a jinak skvěle chytajícího Frodla dokázal střelou z pravého kruhu zaskočit Raskob, který vymetl pavučiny v levém horním rohu branky – 3:1. Karlovarští mohli brzy snížit, a to když Rachůnek využil drobné chyby Auvita, ale Klimeš samostatný únik zlikvidoval přesným zákrokem. Na ledě se začalo přiostřovat. S důrazem to na brankovišti přehnal Černoch, kterého se jal zpacifikovat Raskob, oba hráči následně usedli na trestnou lavici za hrubost. V závěru třetiny si hru v početní výhodě vyzkoušeli i hosté, a to po faulu Bukartse, který se provinil podrážením.

Do třetí třetiny vstoupili hosté v pokračující přesilové hře, ve které ale Klimeše nedokázali ohrozit. Po průniku Barinky se mohl prosadit Fridrich, kterému se podařilo Frodla překonat, ale z brankové čáry puk odklidil Redlich. Vítkovičtí se díky dvoubrankovému náskoku nikam nemuseli tlačit a to jim vyhovovalo. Byla to právě Energie, která musela dobývat vítkovickou branku, ale modro-bílí dobře zahušťovali střední pásmo, takže karlovarským nezbývalo nic jiného, než nahazovat kotouče za Klimešovu branku. Navíc, když už se vítkovičtí vydali do útoku, byli nebezpeční. Za svou aktivní hru byla odměněna druhá vítkovická formace. Bekhendový pokus Fridricha Frodl vyrazil jen k Barinkovi, a ten neměl problém trefit odkrytou branku – 4:1. Po faulu Deje mohli hosté snížit v přesilové hře. Jenže o tu brzy přišli vinou Grígera, který neudržel nervy na uzdě a mimo hru sekl svého soupeře. Po přihrávce Fridricha útočil na hattrick Auvitu, který si sjel na střelu do předbrankového prostoru, jenže gólovou radost mu tentokrát skvělým zákrokem překazil Frodl.

David Bruk (HC Energie Karlovy Vary): Gratuluji Vítkovicím k vítězství, které nutně potřebovali stejně jako my. Omlouvám se, nejsem úplně schopný to utkání okomentovat, ale Vítkovice dnes byly jednoznačně lepším týmem a vyhráli utkání. Tím bych to s prominutím ukončil.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Začátek utkání, první dvě střídání, tam si hosté vytvořili šance, kde to smrdělo gólem. Pak se to nějakým způsobem otočilo a první třetinu jsme vyhráli 1:0. Ve druhé třetině to bylo nahoru dolů. Tam nás doopravdy podržel gólman, protože jsme hráli lajdácky do obrany. Naštěstí jsme si pomohli v přesilovce, kde jsme měli čtyřminutovou přesilovku. V prvních dvou minutách jsme prakticky nevystřelili na branku, ale naštěstí jsme tu druhou část využili a dali jsme na 2:1, což byl pro nás takový vítr do plachet. Pak se to nějakým způsobem tahalo nahoru a dolů, bylo to otevřené, ale myslím si, že ve třetí třetině jsme si to pohlídali.

4:1
(1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 13. Auvitu (Claireaux), 31. Auvitu (Barinka), 35. Raskob (Dej), 53. Barinka (Fridrich, Raskob) – 23. Jiskra (Zetterberg, Pulpán). Rozhodčí: Šír, Obadal – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 659. Střely na branku: 43:25.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, L. Kovář, R. Jeřábek – M. Kalus, Dej, Lakatoš – Fridrich, Barinka, P. Zdráhal – Bukarts, Krieger, Dočekal – Přibyl, Claireaux, Peterek

HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Plutnar, Huttula, Havlín, Stříteský, Pulpán, Dlapa, Rulík – Rachůnek, Gríger, Procházka – Hladoník, Černoch, Beránek – Kangasniemi, Jiskra, Zetterberg – Redlich, Koffer, Kružík