HC DYNAMO PARDUBICE010012Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA100001Prohra

30.11.2023 18:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 31

PCE – VIT 2:1 SN: Vítkovice vezou z ledu lídra důležitý bod

Vítkovice nečekalo na východu Čech nic jednoduchého, ba naopak narazily zde na lídra extraligové tabulky, který byl odhodlán přidat další výhru. Jenže byli to vítkovičtí, kteří šli zásluhou branky Petera Kriegera do vedení, které kontrolovali až do šestatřicáté minuty, kdy vyrovnal Hyka. Naděje Vítkovic na bodový zisk živil skvělými zákroky brankář Matěj Machovský, který k důležitému bodovému zisku přispěl čtyřiatřiceti přesnými zásahy. O vítězi rozhodl v páté sérii samostatných nájezdů kapitán domácích Lukáš Sedlák.

Vítkovice dorazily do Pardubic k odložené předehrávce vánočního 31. kola. Dynamo během svátků vyráží do Švýcarska na tradiční Spengler Cup, a tak pro utkání s Ostravským celkem muselo najít náhradní termín. Modro-bílí přijeli na led vedoucího celku po sérii šesti porážek v řadě v hodně nelichotivé situaci. Už bez Petera Muellera oficiálně mimo kádr se Vítkovičtí chtěli pokusit v enteria aréně o malý zázrak a zaskočit celou extraligovou konkurenci i největšího z favoritů soutěže.

Vítkovičtí v úvodu zápasu darovali svému soupeři přesilovou hru, když zcela evidentně hráli se šesti hráči v poli. Pardubice sice svíraly modro-bílé v obranném pásmu, ale ti svému soupeři nic nedovolili. Největší šanci měl v závěru početní výhody Sedlák, ale tomu včas vypíchl kotouč Mikuš. Proti pravidlům se brzy provinili také pardubičtí a po faulu Říčky si tak hru v přesilovce vyzkoušeli také vítkovičtí. Jenže ani vítkovičtí nebyli produktivní, nejblíže vstřelení brance byli po střele Auvita od modré čáry, kterou Klouček jen vyrazil k dorážejícímu Kotalovi, jehož střelu ale zblokoval jeden z obránců. Po chybě pardubických obránců se v obrovské šanci objevil Zdráhal, ale ten nenašel recept na Kloučka. Po faulu Kotaly se zdálo, že si domácí zahrají další přesilovou hru, jenže čárový ve stejnou chvíli signalizoval pardubickou hru v šesti. Oba tresty se tedy pokrátily a pokračovalo se s pěti hráči na obou stranách. Toho dokázali využít vítkovičtí, když se po Kotalově přihrávce přesnou střelou z mezikruží prosadil Peter Krieger – 0:1. Domácí mohli záhy vyrovnat, ale střela Dvořáka skončila na tyči vítkovické branky. Vítkovické vedení mohl navýšit Dej, který se po Kalusově přihrávce prosmýkl domácí obranou, jenže bekhendem Kloučka neprostřelil. Po faulu Percyho, který se před vítkovickou brankou provinil hrou vysokou holí, se museli modro-bílí znovu bránit početní přesile domácíh. Po pětačtyřiceti vteřinách měla přesilovka domácích skončit, neboť rozhodčí usoudili, že Sedlák před brankou zasáhl Grmana vysokou holí. V přerušené hře ale svůj výrok vzali zpět.

V úvodu druhé třetiny pardubičtí ostřelovali Machovského ze všech pozic, ale vítkovický brankář tlaku odolal. Modro-bílí se ve zbytku zápasu museli obejít bez zraněného Kotaly, který odstoupil po tvrdém bloku z konce úvodní třetiny, jeho místo zaujal Jonáš Peterek, který tak poprvé dostal příležitost mimo čtvrtou formaci. Machovský v devětadvacáté minutě musel ukázat, jak hbité betony má a zlikvidoval hned tři pardubické šance v rychlém sledu. Potupně si na něm vylámali zuby Cienciala, Dvořák a Hyka. Vítkovičtí mohli na tlak domácích zareagovat přesilovou hrou, kterou pro svůj tým vybojoval Percy. Jenže ani napodruhé nebyli modro-bílí úspěšní. Domácí byli za svou střeleckou aktivitu odměněni vyrovnáním. Hyka našel před brankou osamoceného Sedláka, který se neukvapil, popotáhl si kotouč a zadovkou našel Hyku, který si mezitím najel do volného prostoru před Machovského brankou, odkud přesně zamířil – 1:1. Záhy měl obrovskou šanci Cienciala u pravé tyče vítkovické branky, ale Grman s Mikušem nakonec dokázali dostat kotouč do bezpečí.

Také do třetí třetiny vstoupili lépe pardubičtí a Machovský se musel v brance otáčet. Nejvíce práce měl při akci čtvrté pardubické formace. Střela Pauloviče z levého kruhu skončila na pravé tyči a l vítkovické smůle se puk odrazil přes mezi kruhy, kde byl k dorážce připraven Poulíček. Machovský se ale zaskvěl a jeho střelu pohotově vykopl pravým betonem. Vítkovičtí se připomněli akcí první formace, která se dostala do přečíslení tři na dva. Tato zajímavá akce ale záhy skončila kvůli nepřesné Kalusově přihrávce. Obtočením kolem branky chtěl Kloučka překvapit Lakatoš, ale pardubický brankář byl u tyče připraven. V závěrečných minutách třetí třetiny to byla znovu vítkovická první formace, která dokázala potrápit obranu domácích, která se osvobodila jen za cenu zakázaného uvolnění. Pardubice v poslední minutě hrály na jistotu a jen vyhazovaly kotouč do středního pásma, v poslední vteřině se ale ke střele dostal ještě Kaut, který přebruslil Mikuše.

První šanci rozhodnout měl Lakatoš, který si dobrým pohybem potáhl kotouč na střed, ale Klouček si s jeho střelou poradil a úspěšný byl i o pár vteřin později, kdy zlikvidoval únik Bukartse. Ten byl tísněn vracejícím se obráncem, a tak nemohl zakončit ideálně. Dobré parametry měla i střela Auvita, ale Klouček znovu podržel svůj tým. Individuálně to zkusil Lakatoš, ale jeho bekhendová střela neslavila úspěch a Kalus, který celou situaci dobruslil, se k dorážce nedostal. V závěru prodloužení měl dvě obrovské šance Kalus, ale Klouček vytáhl dva fantastické zákroky, kterými zachránil své spoluhráče. O vítězi čtvrtečního utkání tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

0:0 – Bukarts zvolil zakončení mezi betony a Klouček se štěstím udržel kotouč před brankovou čárou.

0:0 – Paulovič vystřelil nad lapačku, ale Machovský byl připraven.

0:1 – Zdráhal překonal Kloučka přesnou střelou mezi betony.

1:1 – Hyka odpověděl přesnou střelou k levé Machovského tyči.

1:1 – Krieger zkusil bekhendovou kličku, neúspěšně.

1:1 – Musil šel také do bekhendu a Machovský byl úspěšnější.

1:1 – Barinka na Kloučka nevyzrál, ten mu vypíchl kotouč.

2:1 – Sedlák ukázal přesnou střelu nad vyrážečku.

2:1 – Lakatoš musel skórovat, ale svou střelou našel jen připravenou Kloučkovu lapačku.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Z našeho pohledu si myslím, že první třetina vypadala dobře. Měli jsme tam i nějaké šance. Ve druhé třetině se ukázala kvalita soupeře a zamkli nás ve třetině s tím, že využívali útočného pásma u své střídačky. Tam jsme i zmatkovali a když to řeknu, tak zaplať pánbůh za to, že jsme inkasovali jen jeden gól. Ve třetí třetině jsme se z toho nějak dostali a myslím, že jsme byli rovnocenní soupeři. Měli jsme tam i nějaké šance, ale soupeř má nesmírnou kvalitu. Šli jsme do prodloužení, kde jsme si vytvořili zase nějakou šanci. Potřebovali bychom štěstí, abychom to urvali na tu naší stranu. Šance tam byla, ale nedokázali jsme to dotáhnout. Samotantná nájezdy bohužel dopadly tak, jak dopadly. Musím pochválit celý mančaft, všechny hráče počínaje gólmanem a věřit, že se odrazíme a budeme sbírat nějaké body a uděláme radost fanouškům, kteří stále chodí ve velkém počtu na zápasy a podporují nás.

Marek Zadina (HC Dynamo Pardubice): Já si myslím, že všechno bylo řečeno. První třetinu jsme tam vůbec nebyli na tom ledě. Z naší strany to byl asi nejhorší výkon v první třetině za celou sezonu a od té druhé třetiny jsme si něco řekli a začali přebírat iniciativu a kluci začali makat a uvědomili si, jak mají hrát. Vytvořili jsme si spoustu šancí, ale bohužel jsme z toho dali jen jeden gól. Třetí třetina byla otevřená, nějaké šance jsme tam měli. Pak jsme šli do prodloužení a tam byly šance na obou stranách. Jsme rádi, že jsme ty nájezdy dotáhli a že jsme to vítězství překlopili na naši stranu.

2:1 SN
(0:1, 1:0, 0:0 – 0:0 – 1:0)

Branky: 36. Hyka (Sedlák), rozhodující nájezd Sedlák – 10. Krieger (Kotala, Mikuš). Rozhodčí: Pražák, Kika – Axman, Blažek.
Vyloučení: 3:3. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 794. Střely na branku: 35:28.

HC DYNAMO PARDUBICE: Klouček – Vála, Čerešňák, Dvořák, Košťálek, Kolář, Bučko, Hrádek – Cienciala, Sedlák, Hyka – Kousal, Zohorna, Radil – Říčka, A. Musil, Kaut – Mandát, Poulíček, Paulovič

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, L. Kovář, R. Jeřábek – M. Kalus, Dej, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Bukarts, Krieger, Kotala – Peterek, Přibyl, Lednický