HC VÍTKOVICE RIDERA0202Výhra
Bílí Tygři Liberec0000Prohra

14.1.2024 16:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 36

VIT – BTL 2:0: Bílé Tygry zkrotil famózní Klimeš

Vítkovičtí věděli, jak silný soupeř proti nim na ledě stojí a až na ojedinělé akce svého soupeře v první třetině nepouštěli na dostřel Klimešovy branky. Ve druhé třetině navíc svůj dobrý výkon korunovali dvěma góly, zejména ten druhý, který padl šestadvacet vteřin před druhou sirénou, byl pro pohodu domácích velmi důležitý. Hosté v závěru utkání sahali po kontaktní brance, ale famózní Lukáš Klimeš komplikaci nepřipustil.

Vítkovice v neděli na svém ledě vyzvaly pátý Liberec a chtěly využít domácího prostředí k úspěšnému zopakování výhry nad Bílými Tygry, které se jim podařilo v první polovině soutěže. Ostravané upravili sestavu, do první formace se posunul Petr Fridrich, do druhé zase Bukarts, zatímco Barinka se přesunul na křídlo.

Hostující Liberec začal zápas hodně zostra, hned v desáté vteřině se k nebezpečné střele z prostoru kruhů dostal nejlepší extraligový střelec Rychlovský. Vítkovice se okamžitě snažily zachytit nástup libereckých a sami chtěli zaměstnat Paříka. Střely Barinky a Vondráčka ale nebezpečné nebyly. První výraznější šanci měl Bukarts, který na modré čáře zpracoval dlouhou přihrávku z vlastního pásma, jenže mu chyběla rychlost, a tak musel pálit z poměrně velké vzdálenosti. Z nebezpečného prostoru střílel Flynn, ale Klimeš dokázal napravit zaváhání svých spoluhráčů, kteří se tak znovu mohli vrhnout do útoku. Lakatoš si v souboji poradil s Galvasem a zpoza branky hledal své spoluhráče před brankou, jenže nikdo z nich na kotouč nedosáhl a ten proskákal až do středního pásma. Za brankou hostí byl aktivní také Kalus, kterého Knot zastavil jen díky nedovolenému zákroku.  Přesilovka Vítkovic neměla špatné parametry. Nejprve Lakatošovu střílenou přihrávku dokázal ze vzduchu usměrnit na branku Krieger, následně to od modré čáry zkoušel Percy a poté znovu teč Kriegera. Se všemi akcemi domácích si ale Pařík poradil a zasáhl. Po návratu vyloučeného Knota byl ve velké šanci Barinka, ale tomu v poslední chvíli dokázal nadzvednout hůl vracející se Rychlovský. Ridera pokračovala v aktivitě kolem liberecké branky. Nadvakrát to zkoušel Claireaux, ten poté ze vzduchu parádně zasáhl další vítkovické nahození, ale puk zamířil těsně nad branku. I Liberec ale dokázal kousat, z rychlého brejku zakončoval Hawryluk, který mířil nad Klimešovo rameno, ten ale jeho záměr přečetl a udržel puk ve své výstroji. Únik Vondráčka dokázal Budík zastavit jen díky faulu a vítkovičtí se tak vrátili do přesilové hry. Jenže ta trvala jen necelou minutu. Lakatoš hasil svou vlastní chybnou rozehrávku a ukázkovým nadzvednutím soupeřovy hole znovu vybojoval kotouč, jenže rozhodčí jeho počínání posoudil jako hákování. Hosté byli ve čtyřech aktivnější a zatlačili vítkovické do defenzivy. Velkou šanci měl znovu Flynn, ale ten těsně minul. Po návratu vyloučeného Budíka si zkrácenou přesilovku zahráli i hosté, ale největší šanci měly paradoxně Vítkovice. Kovářova střela, která směřovala do pravého horního rohu Paříkovy branky, nakonec ztroskotala na brankářově vyrážečce.

Druhá třetina začala poměrně opatrně a to na obou stranách. Tvrdými, ale nepřesnými střelami se prezentoval liberecký Melancon a domácí Fridrich. Po faulu Filippiho, který u mantinelu podrazil Kriegera, byla k vidění přesilová hra Vítkovic. Domácí sice kombinovali v útočném pásmu, ale chyběl jim moment překvapení a konec konců také střelba. Lakatošova pumelice z pravého kruhu skončila na rameni Paříka, ten vyrazil i druhý pokus vítkovického kapitána, který ještě mohl do branky usměrnit Fridrich, který ale promáchl. Vítkovice byly opět aktivnějším týmem a za svou hru byli konečně také odměněni. Kalus se na pravém křídle neukvapil, všiml si dobře postaveného Percyho, který zůstal osamocený v mezikruží, odkud přesnou střelou k tyči nedal Paříkovi šanci – 1:0. Zanedlouho navíc znovu hráli v přesile, protože napadající Knot za brankou podrazil Klimeše. Na konci přesilovkové kombinace stál, ale Pařík tentokrát udržel kotouč ve své výstroji. Vítkovická přesilová hra navíc mohla být dvojnásobná, ale hůl v Kriegerově obličeji se sudí rozhodl netrestat. V samotném závěru mířil dobře ke vzdálenější tyči Barinka, ale Pařík vytáhl důležitý zákrok lapačkou. V přerušené hře libereckým tekly nervy a bezdůvodně za brankou atakovali Fridricha s Barinkou. Liberecká frustrace pokračovala i v následujících střídáních. Zbytečné Hawrylukovo dohrání na Raskoba sudí ještě pustili, ale Bulířův loket v obličeji Fridricha nešel přehlédnout. Jenže ani tato přesilová hra brankou neskončila. Vítkovická gólová radost přišla až při hře v plném počtu. Vondráčkovo nahození od mantinelu na branku protečoval Dej a důraz na brankovišti ukázal Šoustal, který procpal puk přes Paříkův beton až za brankovou čáru – 2:0.

Po faulu Bukartse, který musel pykat za podrážení, dostali liberečtí příležitost ke snížení. To měl na holi Rychlovský, který mohl střílet do odkryté vítkovické branky, ten ale ukázal, že i nejlepší extraligový střelec se může utnout. Liberečtí minutu a tři čtvrtě mačkali vítkovickou čtveřici v obranném písmu, dva bolestivé, ale nesmírně důležité bloky zaznamenal Rasty Dej a po další zblokované střele Grmanem, se teprve vítkovickým podařilo přerušit hru a vystřídat. Domácí se ubránili a vzápětí se zdálo, že sami půjdou znovu do přesilové hry. Jenže libereckým prošla dvě podrážení v řadě, čímž se do varu začaly dostávat také tribuny OSTRAVAR ARÉNY. Po třetím sporném zákroku odjel Dej s bolestivou grimasou na střídačku a sudí už museli v přerušené hře svá rozhodnutí vysvětlovat Dominiku Lakatošovi. Následně Fridrich v rychlostním souboji přebruslil McCoshena, který si tak musel pomoci nedovoleným zákrokem, kterým vítkovického útočníka poslal k ledu. I přesto, že o faulu hostujícího obránce nemohlo být pochyb, jel liberecký obránce za Fridrichem a ležícího jej znovu napadl. K nevoli domácích však výstřik jeho frustrace potrestán nebyl a zůstalo jen u dvouminutového trestu za držení. Vítkovičtí svého soupeře nepustili z pásma, ale jejich tlak k brance nevedl. Jenže zatímco hostujícím spoustu zákroků prošlo, k domácím sudí benevolentní nebyli. Po souboji u mantinelu na trestnou lavici zamířil Grman, který se provinil držením. V poslední půlminutě přesilové hry na střídačku zamířil Pařík a Tygři to zkusili v šesti. Flynnovu střelu ale pohodlně do lapačky chytil bezchybný Klimeš. K překvapení domácích tribun, které po zákroku Najmana očekávaly přesilovou hru, usedl na trestnou lavici Chlán. Liberec tlačil, ale Klimeš jedním zákrokem za druhým deptal hostující střelce.

Jiří Kudrna (Bílí Tygři Liberec): Dnešní utkání se nám nepodařilo. První třetina si myslím, že byla vyrovnaná, nevyšla nám druhá, tam jsme obdrželi dvě branky. Ale kromě těch dvou branek si myslím, že nám nefungovala ofenziva. Měli jsme spoustu ztrát kotoučů a po druhé třetině jsme měli snad čtrnáct střel na branku. Na to, co je v celé sezoně naše silná stránka, tedy dobrá ofenziva, hodně šancí, hodně vstřelených branek, tak dneska si myslím, že dvě třetiny byly z naší strany bezzubé. Spokojeni můžeme být se třetí třetinou, kde jsme domácí zatlačili, byly tam ty příležitosti, kluci se tam snažili jít, ale jak už to v hokeji bývá, dneska nám nebylo přáno. Myslím si, že domácí tou bojovností zvítězili zaslouženě. Chtěli jsme tady bojovat a hlavně předvést lepší výkon.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): S první třetinou souhlasím. Odehráli jsme ji slušně, můžeme být s tím vstupem i průběhem spokojeni. V té druhé třetině měl soupeř několikrát přečíslení, ale druhou třetinu, paradoxně se nám konečně povedla, jsme vyhráli 2:0. Myslím, že ten druhý gól ke konci nám dal vítr. Ve třetí třetině to už bylo takové, že jsme si to pohlídali. Musím pochválit celý mančaft, počínaje gólmanem, který podal výborný výkon, po všechny hráče.

2:0
(0:0, 2:0, 0:0)

Branky: 29. Percy (Kalus), 40. Šoustal (Dej, Vondráček). Rozhodčí: Mrkva, Hradil – Hlavatý, Axman. Vyloučení: 4:6. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 685. Střely na branku: 27:32.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, L. Kovář, Auvitu, Grman, R. Jeřábek – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Bukarts, Krieger, Barinka – M. Kalus, Claireaux, Dej – Peterek, Šoustal, Vondráček

Bílí Tygři Liberec: Pařík – McCoshen, Knot, Ivan, Melancon, Derner, Budík, Galvas – Rychlovský, Filippi, Faško-Rudáš – Flynn, Najman, Hawryluk – Vlach, Bulíř, Klíma – Pérez, Šír, Pekař