HC Sparta Praha0213Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1012Prohra

3.10.2023 18:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 08

SPA – VIT 3:2: Vyrovnání viselo ve vzduchu, tři body ale bere Sparta

Povzbuzeny obratem ve třetí třetině domácího zápasu s Olomoucí, zamířily Vítkovice na led pražské Sparty. Ta měla v úvodu střeleckou převahu, ale byli to modro-bílí, kteří udeřili jako první. Jenže tlak domácích sílil a Vítkovice se tak převážně bránily. V závěrečné minutě po vyrovnání sahali Krieger s Percym, jenže tentokrát neúspěšně.

Sparta má za sebou nejlepší vstup do sezony v extraligové historii, to Vítkovice procházejí jedním z nejkomplikovanějších za poslední roky, také proto byly prognózy před předehrávkou 8. kola celkem jednoznačně pro Pražany, kteří s Pardubicemi na dálku bojují o první místo v tabulce. Ostravané do hlavního města dorazili s odhodláním bojovat a pokud možno navázat na nedělní domácí úspěch. V sestavě ovšem ze zdravotních důvodů chyběli útočníci Mueller a Káňa, proto museli trenéři opět pozměnit složení jednotlivých pětek.

Jako první ohrozil Kovářovu branku Claireaux, ale brankář Sparty byl u bližší tyče připraven. Vítkovické střídačce zatrnulo ve třetí minutě, kdy za brankou domácích zůstal ležet Bukarts poté, co v souboji s Miklišem ztratil stabilitu. Sparta si dokázala vytvořit souvislý tlak proti vítkovické čtvrté formaci, ta ale srdnatě vzdorovala a nepustila soupeře do gólové šance. Následně dobrou palebnou pozici pro Řepíka vytvořil Sobotka, ale ani on se neprosadil. I přes střeleckou převahu domácích, se jako první prosadili vítkovičtí. Willie Raskob si všiml u vzdálenější tyče Petra Chlána, který dokázal jeho skákavou přihrávku usměrnit za Kovářova záda – 0:1. O chvíli později se do velké šance dostal sám Raskob, který z otočky v mezikruží sice prostřelil Kováře mezi betony, jenže kotouč zamířil mimo tři tyče. V poslední půlminutě domácí vytvořili další tlak v obranné třetině Vítkovic, ale Kriegerova formace se dokázala ubránit a do kabiny, tak šli vítkovičtí s jednogólovým náskokem.

Sparta v úvodu na Vítkovice vlétla, ale nejzajímavějším okamžikem úvodního střídání byl tvrdý zákrok Grmana na Sobotku u zadního mantinelu. Tlak Sparty pokračoval, do dobré pozice se dostal Kestner, který ještě hledal Kousala, který by zakončoval do odkryté branky, ale Mikuš dokázal puk srazit mimo jeho dosah. Vítkovičtí se dokázali z tlaku vymanit, Fridrich dobře přenesl hru a před Lakatošem se objevil volný prostor, do kterého si mohl nabruslit s pukem na holi, jenže jeho střelu ale Kovář s přehledem vyrazil. O střídání později ze stejného místa pálil neúspěšně Kotala a z ostrého úhlu zkusil Kováře překvapit Gewiese, jenže vítkovickou útočnou snahu přerušilo hodně přísné vyloučení Krejsy. Jen pár centimetrů chybělo vítkovické čtveřici k tomu, aby přetlačila kotouč přes modrou čáru, ale nepovedlo se. Sparta tak pokračovala v tlaku, z mezikruží chtěl pálit Kestner, ale střela mu nesedla, což se ukázalo být klíčovým, protože z nepovedené střely se stala přihrávka na osamoceného Horáka, který pohotově vyrovnal – 1:1.  Přesilovou hru si o chvíli později vyzkoušeli také vítkovičtí, průnik Fridricha podél levého mantinelu zastavil Mikliš pouze za cenu nedovoleného zákroku. Modro-bílí ještě dlouho kombinovali v ponechané výhodě, ale Lakatošovu střelu Kovář dokázal zlikvidovat. V přesilové hře po kombinaci na jeden dotek pálil z vrcholu pravého kruhu Chlán, ale kotouč orazítkoval levou Kovářovu tyč. Sparta se ubránila, po Kestnerově přihrávce pálil z dobré pozice Kousal, ale Klimeš dokázal zasáhnout ramenem. Další závar měla Sparta poté, co Kalus při blokování střely zlomil svou hůl. První vítkovická formace se dlouho nemohla dostat ze svého pásma, ale nakonec se jí to povedlo. Jenže v sedmatřicáté minutě o pul přišel Chlán, vybojovaný kotouč Kestner posunul na Kousala a ten zamířil přesně k tyči – 2:1. Hned v následujícím střídání mohl zareagovat Percy, ale jeho střela skončila na chráničích Mozíka. Po krátké potyčce u mantinelu, vyvolané krosčekem Lajunena na Lakatoše, zamířili na trestnou lavici oba útočníci. Po dorážce se natahoval Řepík, který by mohl zamířit do odkryté branky, ale na puk naštěstí nedosáhl. Irvingovo nahození od modré tečoval mezi kruhy Kovář, Klimeš měl co dělat, aby na změnu trajektorie puku dokázal zareagovat. Lemem lapačky však kotouč zasáhl a následně jej baseballově odpálil do bezpečí.

Trenér Holaň musel před třetí třetinou provést nucené změny, protože v kabině zůstal Petr Chlán. V úvodní minutě modro-bílí znovu nedokázali dostat kotouč do středního pásma a Sparta tuto chybu opět trestala. Horákovu střelu dokázal Klimeš vyrazit, jenže kotouč se odrazil přímo před Kestnera, který neměl problém trefit odkrytou branku – 3:1. Sparťané opět tlačili a aktivní byla znovu Horákova formace s Kestnerem a Kousalem, po jedné ze střel se kotouč kutálel skrz vítkovické brankoviště. Sparta byla všude o krok dříve, příležitost na návrat do zápasu mohla přinést přesilová hra. Kalus nabíjel Kriegerovi mezi kruhy, ale tomu kotouč sjel z čepele. Sparta si v oslabení počítala svědomitě, navíc útočného faulu se dopustil Fridrich. Po krátké hře ve čtyřech tak v přesilové hře pokračovali domácí. Klimeš se ocitl pod palbou z každé pozice. Sobotka ani Řepík však nezamířili přesně. K dalším střelám se z levého kruhu dostal Řepík, první pokus betonem zlikvidoval Klimeš a druhý pokus, při kterém už Řepík mířil do prázdné branky, v poslední chvíli zblokoval Kovář. Vítkovice se dokázaly ubránit, nicméně zanedlouho na trestnou lavici usedl Bukarts. V závěru utkání si Holaň vzal oddechový čas a do hry poslal šest bruslařů. Lakatošovo nahození našel Kovář ve své lapačce a vhazovalo se po jeho pravici. Po buly byli modro-bílí přece jen úspěšní. Raskobova střela po buly se od zadního mantinelu odrazila před branku, kde byl nejrychleji Kalus, který pohotově uklidil puk za Kováře – 3:2. Vítkovice chtěly vzpomenout na utkání v Třinci, kde v závěrečné minutě stáhli dvoubrankové manko. Percyho nahození se odrazilo před Bukartse, ale ten měl zablokovanou hůl. V závěrečných vteřinách se před Kovářem vytvořila skrumáž, ze které nakonec pálil Percy, ale jeho pokus skončil na zadním mantinelu, čímž také středeční utkání skončilo.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Náš plán byl takový, že budeme hrát dobře vzadu. Snažit se co nejrychleji otáčet hru, hrát jednoduchý hokej v obranné třetině a čekat na brejky. Myslím si, že v první třetině jsme tam měli docela dost brejků, které se daly realizovat jinak. Ve druhé třetině nás Sparta zatlačila. Hrála agresivní hokej, dostávala nás pod tlak. My jsme ale drželi i díky Klimešovi, který dnes podal parádní výkon. Samozřejmě vstup do třetí třetiny a hned branka, která nám uškodila ve hře, protože jsme chtěli hrát daleko aktivněji. Ke konci zápasu jsme to zdramatizovali a možná chybělo málo a při troše štěstí jsme mohli získat bod. Klukům nelze upřít snaha, bojovnost, ale Sparta dnes byla lepší a zaslouženě vyhrála.

Pavel Gross (HC Sparta Praha): My jsme rádi za ty tři body, protože se nám tady nepodařilo proti Brnu dát gól a nebyli jsme dobří, to musíme říct po pravdě. Dneska to bylo malinko vidět, že jsme se trápili. K té první třetině jsme si něco řekli, ale nebylo to to pravé ořechové. Já myslím, že to byl vyrovnaný zápas, hráli jsme proti velmi dobrému mančaftu. Měli dobré momentum z minulého zápasu, kdy se vrátili ve třetí třetině a to si vždy tým vezme do dalšího zápasu s sebou. Musíme kluky pochválit, že se jelo dál. Ve druhé třetině se zlepšilo bruslení, něco jsme si k tomu řekli, k neutrální zóně a už to šlo lépe. Někdy je v tom zápase momentum a někdy vás táhne jedna lajna. Dlouho nás táhla Sobotkova formace, dneska to byla lajna od Horáka, která dala tři góly, což bylo moc důležité. Někdy to tak je, to je hokej. Jsme rádi, že po tom zápasu v neděli jsme vlétli na tu vítěznou vlnu a chceme to držet dále. Dnes jsme porazili velmi silné mužstvo a za tři body jsme rádi.

3:2
(0:1, 2:0, 1:1)

Branky: 27. Horák (Kestner, Kousal), 37. Kousal (Horák, Kestner), 41. Kestner (Horák) – 16. Chlán (Raskob, Mikuš), 59. Kalus (Raskob, Lakatoš). Rozhodčí: Jaroš, Hribik – Ondráček, Šimánek. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 863. Střely na branku: 42:17.

HC Sparta Praha: Kovář – Kempný, Irving, Mozík, Němeček, Krejčík, Moravčík, Mikliš – Chlapík, Sobotka, Řepík – Kousal, Horák, Kestner – Buchtele, Lajunen, Hauser – Forman, Najman, Vitouch

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, J. Mikuš, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Chlán, M. Kalus – Fridrich, Krieger, Lakatoš – Krejsa, Claireaux, Kotala – Dej, Přibyl, Lednický