HC ŠKODA PLZEŇ1102Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0101Prohra

12.1.2024 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 35

PLZ – VIT 2:1: Vítkovice sahaly po bodech, Plzeň slaví a vzdaluje se v tabulce

Vítkovice se vydaly na západ Čech s cílem bodovat a dotáhnout se právě na Plzeň, která je v tabulce o příčku před Riderou. Ta domácí v první třetině zaskočila aktivní hrou, kterou ale nedokázala přetavit v branku. O tu se naopak postaral na brankovišti tečující Indrák. Druhou třetinu sice herně ovládli domácí, ale na branku Matýse dokázal odpovědět Krieger. Více branek utkání nenabídlo a tři body tak zůstaly na plzeňském ledě.

Bez odpočinku a v plném tempu pokračují Vítkovičtí v programu měsíce ledna. Po úterním semifinále Ligy mistrů v Ostravě se přesunuli ve čtvrtek do Plzně, kde je v pátek čekal souboj s tabulkovým soupeřem. V sázce bylo přiblížení se 11. pozici a odpoutání se od 13. Kladna. Ovšem dlouhodobá bilance Severomoravanům ve městě piva příliš nesvědčí. Dva nezdary v předešlých dvou zápasech zamíchaly sestavou, respektive především jejím rozložením, kdy došlo k úpravám složení jednotlivých útoků. Na střídačku se poprvé – v extraligovém zápase – vrátil po úspěšné misi u juniorské reprezentace hlavní kouč Pavel Trnka, symbolicky ve svém rodném městě.

Úvodní minuty zápasu přinesly pouze vzájemné oťukávání obou soupeřů. Následně ale převzali otěže zápasu vítkovičtí. Udržet se v pásmu dokázala čtvrtá formace a po přihrávce Šoustala pálil do boční sítě Peterek. Do vedení mohli jít domácí, kdyby využili obrovskou chybu Grmana v rozehrávce. Söderlund byl ale ziskem kotouče tak překvapen, že nedokázal přesněji zakončit. Po Lakatošově střele těsně po buly Pavlát neměl tušení, kde má kotouč, ale i tak se mu podařilo jej vyrazit do bezpečí. Plné ruce práce měl i se střelou Vondráčka, ta sice byla sražena mimo, ale od zadního mantinelu se odrazil zpět do brankoviště, blízko gólové dorážky byl ještě Krieger a zanedlouho měl dobrou příležitost  Percy, který byl na vrcholu zcela osamocen, ale Pavlát zasáhl vyrážečkou. Domácí hrozili pouze ojediněle, kolem Raskoba to zkusil Pour, ale jeho pokus nebyl přesný. Po pádu Kriegera ve středním pásmu sudí signalizovali vyloučení pro domácího Holešinského a Ridera měla k dispozici ponechanou výhodu, ve které se do obrovské šance dostal Fridrich, který ale nedokázal usměrnit puk odkryté plzeňské branky. V přerušené hře ale Krieger rozhodčím vysvětlil, že se jednalo o nezaviněný pád, a tak se dále pokračovalo v plném počtu na obou stranách. V sedmnácté minutě se Plzeň dostala opět po dlouhé době do útočného pásma a hned z toho byla branka. Od modré čáry kotouč nahazoval Matýs a na hranici brankoviště puk tečoval mimo dosah Klimeše Miroslav Indrák – 1:0. Vítkovičtí mohli vyrovnat hned v následujícím střídání, ale úspěšný nebyl Peterek ani Claireaux.

Do druhé třetiny vstoupili domácí aktivněji a od úvodního hvizdu zatlačili vítkovické do defenzivy a za svou aktivitu byli odměněni. Poté co sudí přehlédli zásah Matýse vysokou holí do tváře Barinky, pokračovali domácí v akci, která vyústila v nahození Söderlunda od modré čáry, se kterým si Klimeš poradil, ale na brankovišti byl nejdůraznější Matýs, kterému se nadvakrát podařilo dostat puk za Klimeše – 2:0. Snížení měl na holi Vodráček, ale ten nedokázal vyzrát na Pavláta. Vítkovičtí ale pokračovali v útočném snažení, které ukončil faulem na zakončujícího Deje Mertl. V přesilové hře nejprve tvrdě vypálil Lakatoš, Pavlát po jeho střele neudržel puk ve své lapačce, ale domácí obránci se o kotouč postarali. Největší šanci měl Chlán, který dostal mezi kruhy nabito ke střele, ale ta úspěch neslavila. Svou druhou branku v zápase mohl vstřelit Matýs, ale ten si proti Klimešovi nevěřil a hledal raději svého hůře postaveného Indráka.  Vítkovičtí se opět tlačili do ofenzivy, ale zároveň si museli dávat pozor na otevřená zadní vrátka, Plzeň totiž na brejky spoléhala čím dál častěji. Za zvýšenou aktivitu byli vítkovičtí nakonec odměněni, když dokázali potrestat chybu domácích. Vyhozený puk dokázal dojet a udržet jej na modré čáře Jonáš Peterek. Ten jej okamžitě z otočky poslal na branku, před kterou si sjížděl Krieger. Tomu se podařilo před Pavlátam zastavit kotouč a přesnou střelou mezi betony snížit – 2:1.

Domácí nechtěli podcenit vstup do třetí třetiny a ihned na vítkovické vlétli. Nedůrazně vyhozený kotouč dokázal ještě před modrou čárou zachytit Jakub Lev, který jej okamžitě poslal na Poura. Ten zvolil kličku do forhendu, ale na Klimeše naštěstí nevyzrál. Po faulu Dujsíka, který zasáhl vysokou holí Deje, dostali modro-bílí k dispozici další přesilovou hru a s ní také příležitost k vyrovnání. Za zmínku stála jen střela Bukrtse ze slotu, ale vítkovický kanonýr byl při střele seknutý do rukavice, a tak jeho pokusu chyběla přesnost. I přesto, že nedovolený zákrok domácích byl zcela evidentní, vítkovičtí dvojnásobnou přesilovku vyhlíželi marně. Plzeň zahrozila střelou Rekonena, kterou Klimeš vyrazil jen před sebe a následně měl co dělat, aby zlikvidoval také dorážku Poura z bezprostřední blízkosti. Vítkovičtí stupňovali svůj tlak a hnali se za vyrovnáním. Střela Barinky z pravého kruhu těsně minula tyč. Modro-bílí zůstali u puku a pokračovali v dobývání domácí svatyně, jenže po střele Bukartse se rozezněla pouze branková konstrukce. Po souboji Holešinského s Grmanem zůstal na ledové ploše plzeňský útočník s bolestivou grimasou a krvavým zraněním v obličeji. Sudí celou situaci zkoumali na videu, které je ale utvrdilo v původním názoru, že vše bylo podle pravidel a jednalo se pouze o nešťastnou náhodu. Průnik Claireauxe podél pravého mantinelu byl zastaven nedovoleně a na trestnou lavici za podrážení usedl Pour. Jenže vítkovická přesilová hra neměla dlouhé trvání. Síly se na ledě vyrovnaly po dvaceti vteřinách, kdy na trestnou lavici usedl Lakatoš. Vítkovický kapitán se verdiktu sudích hodně divil, ale ti byli nekompromisní a stáli si za svým názorem. Co naplat, že vítkovickému útočníkovi daly opakované záběry za pravdu a ukázaly, že Söderlund šel k zemi hodně ochotně. Minutu a čtvrt před koncem zamířil Klimeš na střídačku a Vítkovice to zkusily v šesti. Dvanáct vteřin před koncem zápasu Lev na buly hlavou vytlačil z pozice Kriegera, a zatímco při předchozím buly sudí hru nechal souboj o kotouč opakovat, nyní podle něj bylo vše v pořádku a Lvovi se tak podařilo získat puk pro svůj tým, který se následně dokázal osvobodit a uhájit tak vítězství. Lakatoš se po závěrečné siréně ještě vydal za hlavním rozhodčím, aby si vyjasnil předchozí sporné situace, ale odměnou mu byl pouze dvouminutový trest.

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): Byl to rychlý hokej z obou stran. Neodehráli jsme špatné utkání, dostali se do vedení, které jsme ještě navýšili. V polovině druhé třetiny jsme začali hrát hokej nahoru-dolů. To jsme nechtěli. Soupeře jsme nechali snížit. Třetí třetina už byl boj. Musíme ale kluky pochválit. Byl to obětavý výkon s výborným brankářem. Konec byl hektický, ale kolikrát je lepší takový zápas, než vyhrát 7:3.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): V první třetině se hrál z mého pohledu od obou týmu velmi rychlý hokej, moc se nepřerušovalo. Myslím si, že jsme byli lepší, paradoxně jsme ji ale prohráli. Ve druhé a třetí třetině se hrálo vyrovnaně, my jsme si již nedokázali vytvořit větší tlak, abych jsme na soupeře zatlačili a ten udělal nějakou chybu, kterou bychom využili. Dalším důležitým momentem byly přesilové hry, ve kterých jsme si nepomohli.

2:1
(1:0, 1:1, 0:0)

Branky: 17. Indrák (Matýs, Söderlund), 24. Matýs (Söderlund, Kvasnička) – 32. Krieger (Peterek). Rozhodčí: Kika, Jaroš – Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:2. Bez využití.
V oslabení: 0:0. Diváci: 4 497. Střely na branku: 26:24.

HC ŠKODA PLZEŇ: Pavlát – Kvasnička, Zámorský, Laakso, Dujsík, Malák, Piskáček, Houdek – Pour, Lev, Rekonen – Holešinský, Mertl, Schleiss – Söderlund, Indrák, Matýs – Hrabík, Soukup, Jansa

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, L. Kovář, Auvitu, Grman, R. Jeřábek – M. Kalus, Chlán, Lakatoš – Dej, Krieger, Vondráček – Bukarts, Barinka, Fridrich – Šoustal, Claireaux, Peterek