HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA

24.8.2023 18:00 A tým 2023 Příprava

PŘÍPR – OLO – VIT 1:2: Vítězný závěr přípravy na Hané

Foto: Daniel Klement

Odveta vyšla a Vítkovice uzavřely předzávodní období výhrou. Ostravané v Olomouci sice dotahovali, ale herně měli převahu, kterou nakonec ve třetí třetině přetavili v obrat a vítězný gól Petra Chlána. Svůj výkon opřeli také o výborné zákroky brankáře Machovského. Nyní už čeká modro-bílé ostrý start sezony v podobě prvního zápasu Champions Hockey League.

Na Hané Vítkovice čekal poslední přípravný zápas před startem nového soutěžního ročníku. Ostravané přijeli do Olomouce s odhodláním a touhou vyhrát a naladit se tak alespoň jedním úspěchem před novou sezonou. Trenéři Miloš Holaň a Radek Philipp pro souboj nešetřili žádného ze svých klíčových hráčů. Chyběli jen zranění Mueller a Kotala, volno dostali Zeleňák a Lednický. Do brány se postavil Matěj Machovský. Kohouti šli do utkání po třech vítězných přípravných duelech a na domácím ledě chtěli přetlačit ostravského soupeře i v odvetě.

Mora klasicky doma začala aktivně. Nápor to ale byl spíše optický a Matěj Machovský nemusel v úvodu zasahovat, a to ani proti úniku Orsavy, který čistě zastavil precizním zákrokem Mikuš. Ostravané převzali iniciativu i díky dvěma přesilovým hrám, které ale gólově nezužitkovali. To Olomouc byla ve využívání početní výhody úspěšnější, hned první nabídnutou příležitost proměnil v gól ve 14. minutě Aron Chmielewski – 1:0. Už zápas na severu Moravy byl začátkem srpna vyhrocený a ani tato odveta na Hané nebyla výjimkou. V 15. minutě si to ručně jali vyřizovat právě domácí Chmielewski a hostující Kalus. Výsledkem byla další přesilovka pro červeno-bílo-červené. Paradoxně v ní ale zahrozili modro-bílí, dvojice Fridrich – Chlán měla vyrovnání nadosah, ale olomoucká klec odolala a kohouti si i díky tomu odnesli do kabin jednobrankové vedení.

Prostřední dějství probíhalo jakoby podle podobné šablony, jako první dějství. Olomouc se na úvod usadila v útočném pásmu a Ostravané měli plné ruce práce s defenzivou, aby pak sami překlopili hru na svou stranu a také díky dvěma početním výhodám tvrdě přitlačili Hanáky. Chtělo by se říci, že Vítkovičtí povozili kohouty na kolotoči, ale Konráda se jim ani tentokrát překonat nepodařilo. V rovnovážném stavu pak opět útočili domácí. Rozdíl, oproti první třetině byl v tom, že prostřední část nepřinesla gólový zápis, a tak Olomouc i po 40 minutách držela jednobrankové vedení.

Vítkovičtí si byli vědomi, že herně začínají převyšovat soupeře a že jediné, co je brzdí, je špatná koncovka. Do úvodu třetí třetiny vlétli se vší vervou a energicky a i když neuzavírali vyloženě Hanáky v jejich pásmu, kontrolovali dění na ledě a směřovali útočnou hru k vyrovnání. To nakonec přišlo ve 44. minutě, kdy si nádherně Roberts Bukarts vyměnil puk s Fridrichem a střílel do poloodkryté klece, Konrád nemohl přesunem reagovat – 1:1. Vítkovičtí se snažili využít momentum. V 50. minutě se v sólu zjevil kapitán Lakatoš, ale samostatný únik neproměnil. Ostravský rozlet pak na chvíli zbrzdilo oslabení. Mora si nechtěla nechat vzít domácí vítězství a s blížícím se koncem třetí třetiny přidala na obrátkách. Matěj Machovský předvedl minimálně tři těžké a klíčové zákroky při tlaku soupeře. Nejlepší obranou je útok. A tak Vítkovice zaútočily. V 58. minutě Petr Chlán objel bránu a z otočky z kruhu poslal Ostravany do vedení – 1:2. Hanáků zbývalo málo času. Vzali si oddechový čas, minutu a půl hráli bez brankáře. Pod modro-bílými sice hořel led, ale Machovský ani obětaví beci už další branku domácím nepovolili.

Vítkovice uzavřely krátké, ale intenzivní přípravné období výhrou. V pátek 1. září je čeká první soutěžní zápas sezony, kdy v rámci Champions Hockey League vyzvou doma německého mistra z Mnichova.

Ohlasy trenérů po utkání

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Samozřejmě to pořád bereme jako přípravu, ale ty hlavy byly u nás nastaveny úplně jinak. Od začátku jsem z mužstva cítil, že ta touha po vítězství je velká. Důležité pro sebevědomí celého mužstva. Dobře nám zachytal gólman Machovský. První třetina byla vyrovnaná, rozkouskovaná vyloučeními. Soupeř vlastně z první střely v přesilovce s naší nešťastnou tečí šel do vedení. Ve druhé třetině, myslím, jsme byli jasně lepší. To už byl z naší strany jen souboj s Konrádem, střel a šancí bylo strašně moc a hokej byl velice dobrý. Třetí třetina, řekl bych, byla trochu více vyrovnaná. Ale po taktické stránce, po té sérii videí ze zápasů ve Švýcarsku, jsme viděli zlepšení v těch momentech, které jsme před tím měli slabší. Ale, říkám, je to pořád příprava a stále nás čeká dost tvrdé práce.

Příprava 2023

HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA
(1:0, 0:0, 0:2)

Branky: 14. Chmielewski (Orsava, Ondrušek) – 44. Bukarts (Fridrich), 57. Chlán (Dej, Grman). Rozhodčí: Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 1931. Střely na branku: X:X