HC Oceláři Třinec10214Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA01203Prohra

24.9.2023 17:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 04

TRI – VIT 4:3 PP: Vítkovice mocným finišem vybojovaly bod

Po celý zápas Vítkovice na ledě rivala z Třince dotahovaly. Už se zdálo, že dvoubrankový náskok Slezanů bude nedostižný, nicméně Vítkovice v závěru zmobilizovaly všechny fyzické i morální síly a během dvaatřiceti vteřin se jim podařilo vyrovnat. V prodloužení byli šťastnější domácí, ale modro-bílí nemusí smutnit. Před více než sto padesáti vítkovickými příznivci má bod cenu zlata.

Tradičně v bouřlivé atmosféře zaplněné třinecké WERK ARÉNY se proti sobě v prvním sezonním derby postavily Vítkovice a domácí Oceláři. Hosté, podporovaní velice početnou a hlavně hlasitou skupinou svých fanoušků, přijeli na led rivala bojovat o nápravu pověsti a o druhé vítězství v tomto extraligovém ročníku. Trenéři Miloš Holaň a Radek Philipp udělali řadu velkých změn ve složení týmu, do brány se od začátku postavil Lukáš Klimeš, mimo sestavu zůstali útočníci Dej, Claireaux a Lednický, na jejich místa nastoupili Půček a mladíci Krejsa s Přibylem. Slezané, stejně jako jich protivník, nemají zcela ideální rozjezd do soutěže, a tak i oni potřebovali nutně v tomto ostře sledovaném duelu uspět. Motivace obou celků byla vysoká a zaručovala hodně třaskavý souboj.

Úvod nedělního zápasu se nesl ve znamení urputných soubojů a velké taktické bitvy. Na výraznější šance se tak čekalo až do druhé poloviny úvodní třetiny. Nejprve pálil z mezikruží Marinčin, který netrefil branku a z podobného místa to o chvíli později zkoušel Adámek, jehož střelu Klimeš vyrazil do ochranné sítě. Třinec měl opticky navrch a vítkovičtí měli místy problémy s forčekingem Ocelářů. Po Gewieseho střele od modré čáry byli blízko gólové dorážce Fridrich s Chlánem, ale domácí obránci dokázali dostat včas puk do bezpečí. Mazanec se musel mít na pozoru před Krejsou, který se na hranici brankoviště prodíral za nahozením Přibyla z rohu kluziště. Blízko úvodní brance zápasu byl Hrehorčák, který tečoval Jeřábkovo nahození, ale kotouč nakonec o pár centimetrů minul pravou Klimešovu tyč. Nepřesně střílel také Marinčin, který zkoušel Klimeše překvapit z otočky. První přesilovou hru si zahráli vítkovičtí, když napadající Hrehorčák podrazil Bukartse. Modro-bílí byli střelecky aktivní, po Muellerově střele a dorážce Kaluse poskakoval puk v brankovišti Ocelářů, ale ti jej dokázali dopravit do bezpečí. Následně to zkoušel z druhé strany Lakatoš, kterému ale nesedla střela. I tak ale kotouč doskákal ke Kalusovi, jenže ten zády k brance Mazance nepřekonal. O dorážku se snažil Krieger, ale ten byl v brankovišti těsně bráněn, a tak nezakončil. Vítkovičtí úvodní přesilovou hru nevyužili a co víc, nepohlídali si návrat Hrehorčáka z trestné lavice. Toho do brejku přesnou přihrávkou vyslal Roman a Hrehočák prostřelil Klimeše mezi betony – 1:0. V závěrečných vteřinách mohl vyrovnat Krieger, ale na Mazance nevyzrál.

V úvodu druhé třetiny mohl znovu skórovat Hrehorčák, kterého zpoza branky dobře našel Roman, Klimeš ale udržel puk ve své moci. Dobrou střeleckou pozici si na druhé straně povedenou stahovačkou připravil Krieger, jenže střela z toho nakonec nebyla, protože jej ramenem do hlavy zasáhl Čacho, ten byl pak po zásluze potrestán dvěma minutami. Hned po buly tvrdě střílel Lakatoš, ale po jeho pokusu jen zaduněl mantinel za třineckou brankou. Přesilová hra Vítkovic netrvala dlouho, protože proti pravidlům se v souboji před brankou provinil Kalus. V pokračující hře ve čtyřech pálil z vrcholu levého kruhu Hudáček, ale ani on nezamířil přesně. V krátké přesilové hře Třince byl aktivní Daňo, který dvakrát dorážel na hranici brankoviště, Klimeš byl ale připraven a včas zasáhl pravým betonem. Po faulu Adámka, který před brankou nesmyslně srazil k ledu Fridricha, z toho byla další možnost k vyrovnání v přesilové hře, ale ještě než byla hra přerušena, vítkovičtí v ponechané výhodě dlouho svírali Oceláře v obranném pásmu. Mueller zkusil využít dobré clony spoluhráče na brankovišti a vyslal jedovatou střelu k první tyči. Mazanec nic neviděl, ale instinktivně vyrazil vyrážečkou. Vítkovice dále pokračovaly v tlaku a znovu střílel Mueller, jenže jeho střelu zblokoval Nedomlel a puk se odrazil nad branku.  Největší šanci měl v přesilové hře Mueller, který propálil Mazance, ale ten se štěstím dokázal betonem vychýlit kotouč a ten tak prosvištěl vedle levé tyče. Vítkovice nakonec přece jen dokázaly vyrovnat. Mueller zavezl kotouč do útočné třetiny, kde jej posunul na Raskoba a ten střílenou přihrávkou našel hůl Petera Kriegera, od které kotouč zamířil přesně mezi Mazancovy betony – 1:1. V závěru se do velké šance dostával Lakatoš, ale Smith se k němu dokázal včas vrátit a sebrat mu kotouč.

Hned ze startu třetiny pálil z dobré pozice Mueller, ale Smith přizvedl puk hokejkou. Po vzájemném střetu před střídačkou, usedli na trestnou lavici Růžička s Kriegerem. Vedení mohl domácím vrátit ex-vítkovický Kurovský, který využil chyby Kováře v rozehrávce. Kurovský se natlačil před Klimeše a chtěl zasunout kotouč mezi jeho betony. Klimeš ale jeho záměr přečetl a vytáhl fantastický zákrok. Puk byl ale stále ve hře a za záchrannou brzdu musel zatáhnout Káňa, protože Jeřábek by mohl zakončovat do odkryté branky. Třinečtí sehráli přesilovou hru dobře a v obrovské šanci se ocitl Nestrašil, který ale minul odkrytou vítkovickou branku. Voženílek dobrým napadáním vybojoval kotouč a nabil Růžičkovi na střelu z první. Klimeš nakonec nemusel zasahovat, protože puk zblokoval Daňo. Série zákroků na hraně, kterými třinečtí častovali vítkovické útočníky, skončila odpískaným faulem na straně Vítkovic. Za držení na trestnou lavici putoval Krieger. Třinec opět dostal puk na osamoceného Nestrašila, ale ten znovu z pravého křídla minul, tentokrát trefil boční konstrukci branky. Domácí nakonec dokázali udeřit a na konci akce stál Martin Růžička, který o brusli bránícího Zeleňáka poslal domácí do vedení – 2:1. Místo dobývání třinecké branky ale přišlo pět minut před třetí sirénou nešťastné vyhození kotouče mezi diváky v podání Petera Muellera. Vítkovičtí se dobře bránili, ale Třinec se v samotném závěru přece jen dokázal prosadit. Pánik přesnou zadovkou našel osamoceného Vránu, který neměl problém trefit odkrytou branku – 3:1. Tři a čtvrt minuty před koncem třetí třetiny se zdálo být rozhodnuto. Vítkovice to ale nevzdaly a snažily se s utkáním ještě něco udělat. Klimeš zamířil na střídačku, aby do hry pustil šestého bruslaře. Poté, co Polášek zašlápl u mantinelu kotouč, z toho navíc byla přesilová hra pro Vítkovice. Do konce utkání zbývala minuta a devět vteřin, nicméně vítkovičtí to nadále zkoušeli v šesti. Lakatošova střela byla zblokována, Kalus se před brankou rychle zorientoval a našel v mezikruží připraveného Percyho, který pohotově propálil Mazance – 3:2. V tuto chvíli do konce utkání zbývalo třiatřicet vteřin. Vítkovice znovu odvolaly Klimeše a do závěrečných vteřin šly s odhodláním uspět. Po sérii vyhraných minisoubojů přišla přihrávka Marka Kaluse, který v pádu poslal přesnou zadovku na Dominika Lakatoše. Vítkovický kapitán napřáhl ke střele z první a vteřinu před třetí sirénou vyrovnal – 3:3.

Více ze hry měly v prodloužení Vítkovice, které do něj vstoupily povzbuzeny vyrovnávacím gólem. Káňa v prodloužení mířil pod horní tyč, ale kotouč nakonec skončil v ochranné síti. Z pravého křídla před branku pronikl Krieger, ale Mazanec si s jeho střelou poradil. Ale nakonec to byli domácí, kteří byli v koncovce zápasu šťastnější. Hudáček dokázal využít clony před Klimešem a zamířil přesně k pravé tyči – 4:3.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Z mého pohledu vynikající zápas z obou stran. Velký boj na ledě i v hledišti, což určitě hráči cítili, tu podporu našich fanoušků. Celá první třetina velký boj, domácí nás párkrát zatlačili a my jsme při konci přesilové hry udělali hrubou chybu, kdy jsme se snažili hrát krosovou přihrávku, která byla ztečovaná, samostatný únik a gól. Ve druhé třetině znovu dobrý hokej, podařilo se nám vyrovnat a do třetí třetiny se šlo za stavu 1:1. Tam jsme udělali pár chyb v obraně plus zbytečné vyloučení, které nás skoro stálo zápas. Výsledek byl 3:1, ale musím hráče pochválit za celý zápas, za nasazení, že se tam vydali úplně ze všeho a v závěru dva góly během pětatřiceti vteřin přinesly srovnání na 3:3. Samozřejmě zklamání z toho výsledku, že není těch bodů více, ale zlatý bod, protože to utkání už bylo možná v hlavách některý ukončeno za stavu 3:1, ale tam jsme se vzchopili. V prodloužení jsme měli jednu tutovku, ale soupeř z té první získal další bod.

Vladimír Orságh (HC Oceláři Třinec): Souhlasím s Milošem, viděli jsme velmi dobrý zápas z obou stran. Bojovný, plný soubojů, nikdo si nic nedaroval. Tak stejně brankáři byli výborní. Samozřejmě bylo to o tom, kdo dá druhý gól, my jsme ho dali, přidali jsme i třetí. Za tohoto stavu si to ale musíme pohlídat. My jsme rádi za vítězství, protože jsme hráli proti kvalitnímu soupeři, každého bodu si ceníme, ale v tomto zápase jsme jednoduše bod ztratili. Nějakým způsobem jsme to odehráli do konce a musíme se z toho ponaučit.

4:3 PP
(1:0, 0:1, 2:2 – 1:0)

Branky: 20. Hrehorčák (Roman), 50. Růžička (Nestrašil, Kundrátek), 57. Vrána (Pánik, Hudáček), 64. Hudáček (Mazanec) – 37. Krieger (Raskob, Mueller), 60. Percy (Kalus, Lakatoš), 60. Lakatoš (Kalus). Rozhodčí: Kika, Vrba – Rampír, Blažek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400. Střely na branku: 28:32.

HC Oceláři Třinec: Mazanec – Smith, Marinčin, Jeřábek, Kundrátek, Nedomlel, Adámek, Polášek – Daňo, Voženílek, Růžička – Pánik, Vrána, Hudáček – Nestrašil, Roman, Hrehorčák – Dravecký, Čacho, Kurovský

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Gewiese, Zeleňák, L. Kovář – J. Káňa, Krieger, Mueller – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Bukarts, Kotala, M. Kalus – Krejsa, Přibyl, Půček