HC Oceláři Třinec100001Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA010012Výhra

2.11.2022 17:00 A tým 2022-2023 17

TRI – VIT 1:2 SN: I druhé derby patří Vítkovicím! Drama rozhodly nájezdy

Vítkovice zamířily na led rivala z Třince v roli tabulkového favorita, nicméně s pokorou a respektem k soupeři, který se dere ze spodních pater tabulky vzhůru. Byli to domácí, kteří šli zásluhou Hudáčka do vedení, ale modro-bílí neustoupili od poctivé defenzivní hry a trpělivě čekali na svou šanci. O vítězi derby nakonec musely rozhodnout až samostatné nájezdy, ve kterých dominoval brankář Stezka spolu s vítkovickými střelci.

Druhé derby sezony opět hostila třinecká WERK ARENA a domácí se chtěli stůj co stůj před svými fanoušky revanšovat za předešlý nezdar a na svém ledě porazit aktuálně druhý celek extraligové tabulky. Vítkovice přijely do Třince s respektem k soupeři, ale i se zdravým sebevědomím a touhou znovu uspět. Bohužel v sestavě nadále chyběli zdravotně indisponovaní Mueller, Mikuš i dlouhodobě zranění Lukáš Krenželok a Bernovský. Do brány se vrátila jednička mužstva Aleš Stezka. Ostravany na půdu rivala přijela podpořit početná skupina modro-bílých fanoušků.

Pozornost Marka Mazance vyzkoušel v úvodní minutě Lakatoš, ale třinecký brankář byl proti jeho střele z první připraven. Po tvrdé Gewieseho střele byl kotouč před třineckou brankou hratelný, ale Dej se k dorážce neprobojoval. Po úvodních minutách, které byly v režii Vítkovic, převzal iniciativu Třinec. Domácí poměrně dlouho kombinovali v útočném pásmu, ale modro-bílí je nepouštěli do střeleckých pozic. Následně ale Jeřábek nabil na střelu Hudáčkovi a slovenskému útočníkovi se podařilo propálit Stezku – 1:0. Vítkovice zareagovaly šancí první formace, když Bukarts přihrávkou do brankoviště hledal Kriegera, ten byl ale na hranici faulu zablokován Jaroměřským.  Velkou šanci měl Hrehorčák, který využil mezírku ve vítkovické obraně, proti jeho střele ale dokázal Stezka vytáhnout důležitý zákrok, stejně tak jako o pár minut později proti střele Daňa z vrcholu kruhu. Zahrozit dokázali ale i vítkovičtí, Krieger postupoval podél pravého mantinelu a na druhé straně měl ke střele připraveného Bukartse, americký útočník ale zvolil kličku do středu pole a střelu, která těsně minula branku. Plné ruce práce měl Mazanec po Kovářově střele od modré čáry, kterou navíc lehce tečoval Bukarts. První formace si vedla dobře a po delší době byl k vidění souvislý tlak Vítkovic. Mazanec sice Bukartsovu střelu neudržel v lapačce, ale Půček s Kriegerem se k dorážce neprobojovali.

První faul byl k vidění až v úvodní minutě druhé třetiny, kdy Chlán nešťastně nechal při napadání hůl pod bruslemi Nestrašila. Třinec mačkal modro-bílé v obranné třetině, ale nebezpečně vypadala pouze Hrňova střela, proti které se Stezka zvládl včas přesunout ke vzdálenější tyči. Do velké šance se po skončení třinecké výhody dostal Voženílek, který mířil nepřesně na vzdálenější tyč. Na druhé straně měl po akci Krejsy plné ruce práce Mazanec, který si ale s bekhendem vítkovického juniora poradil. Velkou šanci měl Lindberg, kterému nechala domácí obrana spoustu prostoru v mezikruží, švédský útočník ale zvolil střelu bez přípravy a kotouč netrefil tak, jak by si představoval. Vítkovice pokračovaly v tlaku a Třinec se bránil hned s trojicí hráčů na vlastním brankovišti. Po buly pálil nebezpečně Lakatoš, ale ani jeho střelecký pokus neznamenal změnu skóre. Vítkovice byly za svou aktivitu právem odměněny. Rychlým přechodem středního pásma se vítkovičtí dostali přes bránící třinecké, Kalusovi se na střelu nabízel nikým nekrytý Dej, ale Kalus to vzal na sebe a prostřelil Mazance – 1:1. Vítkovice se vrhly do útoku, ale ztrátu puku na útočné modré mohl Třinec záhy potrestat. V přečíslení dvou na jednoho se objevili Kurovský s Voženílkem, ex-vítkovický útočník to vzal na sebe, protože k Voženílkovi se rychle vraceli Chlán s Lakatošem, vítězně z tohoto souboje odešel brankář Vítkovic.

Velkou šanci měl v úvodu Třinec, když si Daňo potáhl kotouč do bekhendové strany, ale třinecký útočník prováhal pravou chvíli k zakončení. Po Hrehorčákově přihrávce pálil Chmielewski, na úvodní šance domácích odpověděl slušnou střelou Krieger. Oba týmy se místy nechaly strhnout k ofenzivnímu hokeji a na obou stranách tak vznikaly mezery, které mohly být využity. Velkou šanci měl Miloš Roman poté, co Voženílek vystihl rozehrávku Vítkovic, Stezka ale stále držel remízový stav. Na druhé straně proti Kriegerovi bezchybně zasáhl Mazanec. Živě bylo ve vítkovické obranné třetině poté, co Voženílek nesportovně a zcela úmyslně srazil k ledu brankáře Stezku, který držel kotouč zcela pod kontrolou. Stezku se vydal bránit Lindberg, ale rozhodčí včas zasáhli a hrozící rozmíšku zarazili hned v zárodku. Rozhodčí celou situaci vyhodnotili správně a byla z toho první přesilová hra pro Vítkovice, v té ale modro-bílí příliš Mazancovu branku neohrozili. V závěru třetí třetiny již byla hra opatrnější a bylo jasné, že ani jeden z týmů nechce inkasovat. Třinec jako domácí tým byl pochopitelně trochu aktivnějším týmem, ale Vítkovice srdnatě bojovaly a pokračovaly v důsledné obranné hře. V poslední minutě se k zakončení dostal Marosz, ale skóre se nezměnilo.

Vítkovice vstoupily do prodloužení s jasným cílem, vylepšit negativní bilanci z letošní sezony. Do velké šance se dostali jako první třinečtí, když Růžička hledal přihrávkou Marinčina. K tomu se naštěstí včas stáhl Krieger. Také modro-bílí ukázali, že umí hrát s pukem, ale střeleckou pozici si nevypracovali. Nebezpečně vystřelil až Gewiese, ale ten střílel z úhlu a na bližší tyč, takže Mazanec neměl větší problémy. Brejk Třince včas zastavil Koch. Nastavený čas o vítězi nerozhodl a na řadě tak byly samostatné nájezdy.

0:0 – K prvnímu nájezdu se postavil Rostislav Marosz, ale jeho střela mezi betony úspěšná nebyla.

0:0 – Martin Růžička zvolil bekhendovou kličku, ale Stezka zasáhl vyrážečkou.

0:0 – Petr Fridrich před Mazancem prudce zabrzdil, ale jeho následná střela nebyla přesná.

0:0 – Nestrašil zvolil střelu na vyrážečku, ale Stezka kryje.

0:1 – Roberts Bukarts si od mantinelu najel do mezikruží a prostřelil Mazance střelou na lapačku.

0:1 – Hudáček také zvolil pomalejší rozjezd, toho využil Stezka, který vytyčil svou hůl a následně zlikvidoval střelu.

0:2 – Krieger nic nevymýšlel a střelou na lapačku proměnil.

1:2 – Marko Daňo musel proměnit, a také se tak stalo.

1:3 – Lakatoš stejně jako dva předešlí střelci Vítkovic zvolil střelu do horního rohu.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Samozřejmě jsme věděli o té šňůře Třince, který v poslední době hraje velice dobře. Věděli jsme také o tom, že klíčem k úspěchu tady bude nefaulovat a udržet hru v pěti, což se nám dařilo, hráli jsme jedno oslabení a to jsme odehráli solidně. Vypadá to, jakoby Třinec vložil všechno do té první třetiny, ve které nás přehrával a v páté minutě šel do vedení. V momentech té hry, ve které nás točili, nás podržel gólman. Postupně si ale myslím, že jsme hru vyrovnali. Bylo to bojovné utkání, dobrá atmosféra, tak jak vždy v derby je. V prodloužení asi jedna šance na každé straně. Nám se ta prodloužení nedaří překlopit na naši stranu, zato v samostatných nájezdech jsme úspěšnější. Jsou to pro nás velice cenné dva body, které se odsud nevozí lehce. Děkuji hráčům za předvedený výkon, podpořený dobrou taktickou hrou a gólmanem v bráně.

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): Já myslím, že kvalitní utkání v dobré atmosféře. Vše co k derby patří, to mělo mít. My jsme do toho utkání výborně vstoupili, měli jsme několik brankových příležitostí, bohužel jsme je neproměnili. Druhá třetina z našeho pohledu byla trošičku horší, dovolili jsme soupeři pár přečíslení, ze kterých resultovali ten vyrovnávací gól. Myslím si, že i v té třetí třetině jsme měli lehce navrch ve vytváření si brankových příležitostí, bohužel jsme žádnou neproměnili. V prodloužení jsme jednou byli v situaci dva na jednoho, bohužel jsme nedali. Nájezdy se nám letos nedaří. Bereme bod, vážíme si každého bodu. Gratuluji soupeři.

1:2 SN
(1:0, 0:1, 0:0 – 0:0 – 0:1)

Branky: 5. Hudáček (Jeřábek) – 36. Kalus (Lindberg), rozhodující samostatný nájezd Krieger. Rozhodčí: Hejduk, Mrkva – Rožánek, Synek. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 661. Střely na branku: 22:30.

HC Oceláři Třinec: Mazanec – Doudera, Marinčin, Čukste, Jeřábek, Jaroměřský, Adámek, Zahradníček – Voženílek, M. Roman, Růžička – Nestrašil, Hudáček, Daňo – Chmielewski, Hrehorčák, Hrňa – Buček, Dravecký, Kurovský

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – D. Krenželok, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Půček – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Dej, Lindberg, M. Kalus – Lednický, Marosz, Krejsa