HC Energie Karlovy Vary0000Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA0213Výhra

25.1.2024 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 40

KVA – VIT 0:3: Třetí vítězství v řadě! Energii vynuloval Klimeš

Modro-bílí povzbuzení povedeným obratem v úterním zápase v Hradci Králové, chtěli bodovat také na ledě Karlových Varů. V první třetině branka nepadla a vítkovický brankář Klimeš neměl téměř žádnou práci. To se změnilo až ve druhé polovině druhé periody, ve které už ale domácí prohrávali o dvě branky díky zásahům Kaluse se Šoustalem. Modro-bílá defenziva si ale počínala bezchybně, stejně jako Lukáš Klimeš, který uhájil třetí nulu v letošní sezoně. Vítězství Vítkovic navíc v předposlední minutě jistil gólem do prázdné branky Rihards Bukarts.

Vítkovice se ve čtvrteční předehrávce před kamerami O2TV Sport představily na ledě Karlových Varů. Do lázeňského města tým zamířil rovnou z Hradce Králové, kde získal dva body. Modro-bílí mohli v utkání proti Energii pomýšlet na třetí výhru v řadě, stejně na tom ale byl i jejich soupeř, který uspěl na Spartě a v úterý přehrál Kladno. Ostravané se i v tomto utkání museli obejít bez dlouhodobě zraněných útočníků Zdráhala, Kotaly a Deje. Chyběl rovněž Willie Raskob. Sestava pro čtvrteční zápas se tak u modro-bílých nelišila od té, ve které uspěli před dvěma dny na východě Čech.

První příležitost zápasu měl na své holi Fridrich, kterého se snažil najít Chlán, jenže jeho přihrávka byla tečována a Fridrich tak musel zakončovat ze vzduchu a s touto střelou si Frodl dokázal poradit. Následně se při akci čtvrté formaci natlačil od mantinelu Grman až do brankoviště, jenže přes Frodlovu hokejku se nedokázal dostat k bekhendovému zakončení. Domácí se dostali do velké šance po chybě Kováře ve středním pásmu, ale Klimeš nejproduktivnějšího hráče domácích Dávida Grígera vychytal. Na druhé straně se nenechal zahanbit ani Frodl, který v dobré šanci vychytal Vodráčka. Domácí se dokázali do šancí dostat převážně po chybách ve vítkovické rozehrávce, jednu takovou za brankou vyrobil Mikuš, ale Beránek z mezikruží naštěstí minul. Vítkovická třetí formace dostala domácí pod tlak, v zajímavé situaci se na hranici brankoviště objevil Claireaux, ale jeho pokus o překvapení Frodla nedopadl podle představ. Energie kontrovala akcí Koffera, který si nabruslil na dlouhou přihrávku z hloubi vlastní třetiny, ale skvěle se k němu dokázal vrátit Prčík, který ho čistě odzbrojil. Po chybě domácích obránců se dostal ke tvrdé střele z otočky Barinka, jenže jeho pokus zamířil nad branku. V závěru byli aktivnější domácí, Plutnarovo nahození od modré čáry před Klimešem tečoval Gríger, ale vítkovický brankář změnu skóre nepřipustil, a to ani v poslední minutě první třetiny, když zasáhl vyrážečkou proti střele Černocha.

Vítkovice dokázaly v úvodu druhé třetiny uzamknout soupeře na dlouhou chvíli ve vlastním pásmu. Energie nedokázala podél mantinelu vyhodit, protože kotouč si u modré čáry zastavil Claireaux, ten okamžitě nahodil na branku, kde Marek Kalus opět ukázal svou nejsilnější stránku. Zastavil si kotouč, tělem si odtlačil bránícího Mikysku a z otočky poslal puk za Frodlova záda – 0:1. A Vítkovice neměly dost! Okamžitě se vrhly znovu do útoku, nejprve měl velkou šanci u pravé Frodlovy tyče Vondráček s Peterkem, ale Frodl puk udržel před brankovou čárou. Modro-bílí ale pokračovali s pukem na holi, Peterek poslal puk na modrou čáru ke Grmanovi a jeho střelu před Frodlem šťastně tečoval Tomáš Šoustal – 0:2. Obě branky od sebe dělilo šestadvacet vteřin. Domácí dostali šanci ke snížení v přesilové hře po faulu Juraje Mikuše, který se za vítkovickou brankou provinil podrážením. Energie ale byla bezzubá a největší šanci tak měl na holi po Auvitově střele dorážející Barinka. Energie nicméně zlepšila pohyb a dokázala vítkovické zatlačit do defenzivy, ale modro-bílí drželi svého soupeře s pukem v místech, ze kterých Klimešovi nebezpečí nehrozilo. Na ledě to jiskřilo po Beránkově střele, při signalizovaném postavení mimo hru, o kterém karlovarský útočník dobře věděl. Role mstitele se ujal obránce Jeřábek, drobná rozmíška se ale obešla bez vyloučení. Po zakázaném uvolnění se vhazovalo po Klimešově levici. Po buly dostal na střelu nabito Rachůnek, ale vítkovický brankář s přehledem zasáhl lapačkou. Po rychlém protiútoku pálil Gríger a jeho střelu zblokoval Grman, jenže puk se odrazil přesně na hůl Hladoníka, ale tomu střela nesedla tak, jak by si představoval. První přesilovou hru si vítkovičtí zahráli po zákroku Kružíka, který nedovoleně srazil k zemi Auvita. Vítkovická přesilovka záhy mohla být dvojnásobná, jenže krosček Stříteského do žeber Chlána nebyl potrestán. Chlán ležel na ledové ploše, odkud jen přihlížel protiútoku domácích. V závěru přesilové hry měl obrovskou šanci Rihards Bukarts, který se ocitl sám před Frodlem, ale nepodařilo se mu najít skulinu v jeho postoji.

Příležitost snížit měli domácí hned v úvodu, kdy Kovář usedl na trestnou lavici za nedovolené bránění. V první přesilové hře karlovarští nedokázali na Klimeše vystřelit, takže bylo jasné, že ta druhá v pořadí horší být nemůže. Domácí z ní ale vytěžili jen střelu Stříteského od modré čáry, se kterou si Klimeš poradil. V dobré pozici se následně ocitl domácí kapitán, ale Klimeš se hbitě přesunul ke své tyči a Černoch tak zamířil jen do boční sítě. Domácí se zkoušeli prosadit i pomocí rychlých protiútoků, Kofroň od levého mantinelu posunul puk do druhé vlny na Koffera ale jeho střela skončila jen na Klimešově vyrážečce. Blízko třetímu gólu byla druhá vítkovická formace, Barinka z otočky Frodla nepřekonal, ale puk se následně odrazil k Robertsi Bukartsovi, který ale nedokázal puk zvednout přes levý Frodlův beton. Po nešťastném zákroku Percyho, který u mantinelu jednou rukou podrazil svého soupeře, mohli Západočeši osm a půl minuty před koncem třetí třetiny snížit v přesilové hře. V té měl největší šanci Černoch, který se snažil za Klimeše usměrnit střílenou přihrávku Plutnara, ale vítkovický brankář nadále držel čisté konto. Kalus s Lakatošem navíc dokázali nasbírat cenné vteřiny v obranné třetině domácích a ti tak nevyužili ani třetí přesilovou hru. Karlovarští byli v závěru lehce aktivnějším týmem, ale není se čemu divit, protože museli dotahovat dvoubrankovou ztrátu, jenže vítkovičtí hráli jednoduše, nepouštěli Energii do gólových šancí a sami dokázali šetřit čas v útočném pásmu. Energie se přece jen dokázala udržet v útočné třetině a Frodl tak mohl zamířit na střídačku. Modro-bílí ale vyhráli buly, Kovář ometl puk o mantinel a Kalus poté dokázal protečoval kotouč do středního pásma na Rihardse Bukartse a lotyšský kanonýr už věděl, co s pukem a trefil prázdnou branku domácích – 0:3. Závěr zápasu tak už byl jen o tom, zda se vítkovickým podaří uhájit Klimešovo třetí čisté konto, a to se povedlo.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Z utkání jsme měli velký respekt s tím, že jsme do něj chtěli dobře vstoupit. Myslím si, že ta první třetina byla oboustranně rychlá, moc se nepřerušovalo. Soupeř měl nějakou šanci, ale bylo to po našich chybách. Byli jsme nedůrazní, myslím si, že jsme měli být více důslední v tom zakončení. Druhou třetinu jsme paradoxně vyhráli, což bylo pro nás výborné. Po desáté minutě nás po zvládnutí oslabení soupeř několikrát zamknul, tam jsme z toho měli trochu strach. Přečkali jsme to a tu třetí třetinu, samozřejmě měli nějaké šance a tlačili se na nás, ale s vidinou toho dvougólového náskoku jsme si to pohlídali. Děkujeme celému mužstvu od gólmana až po posledního hráče.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): V první řadě chceme pogratulovat soupeři k zaslouženému vítězství, protože si myslím, že v dnešním utkání chtěl prostě více. Vyrovnaná první třetina, v té druhé jsme nezvládli dvě situace v našem obranném pásmu. Jednou dorážka z předbrankového prostoru, podruhé shoz od modré čáry. Soupeř šel do vedení a my jsme věděli, že to pro nás bude těžké. Nedokázali jsme se prosadit přes fyzicky vyspělé hráče, které má soupeř defenzivní řadě a nedali jsme branku. Nepomohli jsme si ani přesilovkou, proto si myslím, že soupeř dnes zaslouženě vítězí.

0:3
(0:0, 0:2, 0:1)

Branky: 23. Kalus (Claireaux, Auvitu), 23. Šoustal (Grman, Peterek), 59. Ri. Bukarts. Rozhodčí: Šindel, Mejzlík – Brejcha, Gerát. Vyloučení: 1:3. Bez využití.
V oslabení: 0:0. Diváci: 3 527. Střely na branku: 29:32.

HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Plutnar, Huttula, Mikyska, Stříteský, Rulík, Bartejs, Havlín – Jiskra, Černoch, Beránek – Rachůnek, Gríger, Kangasniemi – Redlich, Hladoník, Procházka – Koffer, Kofroň, Kružík

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Grman, J. Mikuš, L. Kovář, Auvitu, R. Jeřábek, Prčík – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Ro. Bukarts, Krieger, Barinka – M. Kalus, Claireaux, Ri. Bukarts – Peterek, Šoustal, Vondráček