HC DYNAMO PARDUBICE2305Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0303Prohra

14.2.2024 18:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 44

PCE – VIT 5:3: Vítkovice na lídra nestačily, rozhodl nepovedený úvod utkání

Po dvou utkáních s posledním celkem Extraligy na Vítkovice čekala výzva v podobě lídra tabulky. Vítkovicím se ale nepodařilo zachytit nástup Pardubic do utkání a v sedmé minutě prohrávaly už 2:0. Ve druhé třetině to s Riderou nevypadalo o moc lépe, protože po brankách Zohorny a Švece měli domácí pohodlný čtyřbrankový náskok. V divoké třetině se ale vítkovičtí svému soupeře dokázali gólově vyrovnat a do třetí třetiny tak vstupovali znovu s mankem dvou branek. Jenže i přesto, že ve třetí třetině modro-bílí svého soupeře přehrávali, končily jejich střely jen na brankové konstrukci nebo na pozorném Willovi.

Dvěma úspěšnými dohrávkami v Kladně vyplnili Vítkovičtí část reprezentační přestávky a ve třetím venkovním utkání v řadě tentokrát zavítali na led vedoucích a v celku suverénních Pardubic. Tvrdý závěr pondělního duelu v hájemství Jaromíra Jágra si přece jen vybral svou daň, pro zranění v oblasti ruky vypadl ze sestavy obránce Lukáš Kovář a do lineupu se tak vrátil Mário Grman. Lehce pikantní nádech měl souboj pro útočníka Tomáše Vondráčka, který dva měsíce v ostravském celku vypomáhal, ale nyní se do utkání zapojil už opět v dresu Dynama.

První větší šanci zápasu měl na své holi Fridrich, ale Will jej vychytal. Pardubičtí se vydali do protiútoku a po přihrávce Zohorny zpoza branky, se z pravého kruhu tvrdou střelou prosadil obránce Košťálek – 1:0. O chvíli později Pánik hledal na zadní tyči Hyku, ale jeho přihrávku v poslední chvíli dokázal srazit Mikuš mimo. Vyrovnání měl na holi Jonáš Peterek, který střílel z levého kruhu, ale Will dokázal puk vyrazit lemem své lapačky. Z protiútoku mohl naopak udeřit Paulovič, který ale nevyzrál na Klimeše. Pardubičtí byli úspěšnější o pár minut později. Válovo nahození od modré čáry zazvonilo na pravou Klimešovu tyč, od které se puk odrazil do předbrankového prostoru, odkud pohotovou střelou mezi betony navýšil vedení domácích Adam Musil – 2:0. Modro-bílí se snažili okamžitě reagovat. Raskobovo nahození od modré čáry těsně před Willem tečoval Roberts Bukarts, jenže puk se zastavil na výstroji pardubického brankáře. Aktivita Vítkovic pokračovala, ale ani Tomáš Šoustal, který se zjevil na levém kruhu, nebyl úspěšný. Will si proti němu dobře povyjel z brankoviště a udržel puk ve své výstroji. Po faulu Chlána, který v útočném pásmu nešťastně zasáhl vysokou holí obránce Dvořáka, byla k vidění první přesilová hra. V té ale vítkovičtí svého soupeře téměř k ničemu nepustili. Naopak po svém návratu z trestné lavice se Chlán dostal do zajímavé příležitosti, ve které ale přestřelil branku. Zdálo se, že první třetina se v poklidu dohraje, jenže sedm vteřin před první sirénou se podrážením provinil Barinka. Do druhé třetiny tak vstoupily Pardubice v přesilové hře.

Pardubičtí v úvodu druhé třetiny ukázali rychlý přechod středního pásma, Kousal našel přesnou přihrávkou osamoceného Zohornu, který střelou k tyči využil přesilovou hru a zvýšil vedení domácích – 3:0. Pardubice byly aktivní a ze stejného místa, ze kterého se prosadil Zohorna postupně pálili Vála a Pánik, tentokrát byl ale úspěšnější brankář Vítkovic. Jenže o chvilku později už byl na střelu domácích krátký. Na Hykovu přihrávku do volného prostoru si od modré čáry sjel obránce Švec, který neměl problém trefit poloprázdnou vítkovickou branku – 4:0. Po čtvrté brance Lukáše Klimeše v brankovišti nahradil Matěj Machovský. Ten hned musel čelit obrovské šanci Zohorny, který ale na nového muže ve vítkovické brance nevyzrál. Platilo klasické, nedáš, dostaneš. Vítkovičtí se dostali do brejku, který s pukem na holi vedl obránce Prčík. Ten v útočném pásmu předal puk Fridrichovi, jehož střelu ale Will vyrazil. Naštěstí ale jen na hůl Marcela Barinky, který přesnou ranou snížil – 4:1. Machovský svůj tým podržel i ve velké šanci Vondráčka, který ani nadvakrát u pravé tyče nedokázal dostat puk přes Machovského beton. Jenže o malou chvíli později si Machovský vybral slabší chvilku při střele Adama Musila, který vítkovického brankáře prostřelil z vrcholu kruhu po ledě mezi betony – 5:1. Vítkovice ale nesložily zbraně. Rychlý brejk zakončil bekhendovým blafákem a přesnou střelou pod víko Roberts Bukarts – 5:2. Hned v následujícím střídání dělala domácím problémy vítkovická čtvrtá formace. Claireaux u mantinelu dobrým forčekingem vybojoval puk pro Rihardse Bukartse. Ten jej přiťukl zpět svému spoluhráči, který pohotovou střelou našel skulinu mezi betony Willa – 5:3. Čtvrtý gól Vítkovic visel ve vzduchu po střele Auvita od modré čáry. Tu sice před brankou zblokoval Kotala, ale ten to okamžitě zkusil bekhendem zády k brance a nebýt pohotového zákroku jednoho z obránců, Will by byl pokořen. Po souboji u mantinelu zůstal na ledové ploše ležet Roberts Bukarts, ten inkasoval tvrdý úder holí do žeber, ale počet hráčů na ledě se nezměnil. Do rychlého přečíslení se pak dostala první formace domácích, Hykovi se na střelu nabízel Adam Musil, ale přihrávka nakonec směřovala do druhé vlny na obránce Hájka, proti kterému dobře betonem zasáhl Machovský. V závěru druhé periody mohl zaváhání Dvořáka využít Barinka, ale zdálo se, že byl sám překvapen tím, jak jednoduše se ke kotouči dostal, a tak zamířil mimo.

Po Barinkově přihrávce byl před Willem na chvíli osamocen Fridrich, ale tomu se nepodařilo prudkou přihrávku usměrnit za Willova záda. Za malou chvíli z druhé vlny Willa prověřil Juraj Mikuš, ale vyrážečka pardubického brankáře byla na místě. Další šanci modro-bílých měl na svědomí Chlán, ale znovu byl úspěšnější pardubický brankář. Vítkovičtí byli ve třetí třetině aktivnějším týmem, ale svou převahu ne a ne přetavit v kontaktní branku. Po Raskobově tečované střele domácím pomohla dokonce tyč. Čas plynul rychle, což vítkovickým nehrálo do karet. V závěru Machovský zamířil na střídačku a modro-bílí to zkusili v šesti. Jenže ze svého tlaku dokázali vytěžit pouze Lakatošovu střelu do tyče.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Samozřejmě prvotně bych chtěl pogratulovat soupeři k vítězství. Pro nás…nevím, jak to říct, divný zápas. Více než půl zápasu jsme hráli velice naivní, otevřený hokej, což si s takovým soupeřem dovolit nemůžeme. Pak se nám podařily dát nějaké branky, tak se to najednou otočilo a najednou jsme se do toho zápasu dostali. Na konci zápasu jsme nakonec ještě sahali po bodech, ale prostě tohle si nemůžeme s tak těžkým soupeřem dovolit. Strašně obtížně se mi to hodnotí, protože tam je na jednu stranu zklamání, na druhou stranu vím, že ti kluci, když dělají to, co mají, tak to najednou zdobí úspěch. Dnes tedy ne, ale každopádně, když se dodržují ty základní věci, tak můžeme být úspěšní, ale nemůžeme s takovým soupeřem hrát půl nebo čtvrt zápasu.

Marek Zadina (HC Dynamo Pardubice): Já si myslím, že jsme měli výborný vstup do utkání, skvělou první třetinu. To co jsme chtěli hrát, jsme hráli. Dostali jsme se do vedení. Druhá třetina byla ještě v pořádku za stavu 5:1, pak jsme ale dostali dva rychlé góly a to se nemůže stávat, protože samozřejmě toho soupeře postavíte na nohy, dáte mu do žil energii. To bylo z naší strany nepovedené. Třetí třetinu do nás samozřejmě soupeř tlačil, bylo tam spoustu volných kotoučů z forčeku, ale my jsme si s tím dokázali poradit, ale občas jsme tam propadali v osobních soubojích, nedohrávali jsme ty souboje a oni nám z toho vyjížděli a dostávali nás pod tlak. Bylo tam na nás dost střel. Takticky jsme tu třetí třetinu ale zvládli. Jsme rádi, že jsme vyhráli, že jsme Vítkovice porazili. Máme tři body a budeme se připravovat na další zápas.

5:3
(2:0, 3:3, 0:0)

Branky: 2. Košťálek (Zohorna, Kousal), 7. A. Musil (Vála), 21. Zohorna (Kousal), 24. Švec (Hyka, A. Musil), 27. A. Musil (Hyka) – 25. Barinka (Fridrich, Zdráhal), 29. Ro. Bukarts (Auvitu, Krieger), 30. Claireaux (Ri. Bukarts). Rozhodčí: Jeřábek, Stano – Frodl, Špůr. Vyloučení: 0:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 592. Střely na branku: 28:25.

HC DYNAMO PARDUBICE: Will – Hájek, D. Musil, Dvořák, Košťálek, Vála, Kolář, Švec – Pánik, A. Musil, Hyka – Kousal, Zohorna, Radil – Říčka, Paulovič, Rohlík – Mandát, Poulíček, Vondráček

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, Prčík, R. Jeřábek – Kotala, Chlán, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Peterek – Ri. Bukarts, Claireaux, Šoustal