HC VÍTKOVICE RIDERA0022Výhra
BK Mladá Boleslav0000Prohra

19.12.2023 17:30 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 28

VIT – MBL 2:0: Vítkovice se vzdalují dnu, důležité body vystřelil Kalus

V posledním domácím utkání roku 2023 doma Vítkovice přivítaly poslední Mladou Boleslav. Kdo ale čekal gólové žně, byl na omylu. K vidění bylo vyrovnané utkání, ve kterém žádný z týmů nechtěl za žádnou cenu chybovat a ztratit body. Na úvodní branku z hole Marka Kaluse se čekalo až do sedmačtyřicáté minuty a ta se nakonec ukázala býti vítěznou.

Vítkovice vstoupily do předvánočního týdne pravdy. Ostravany před svátky čekala domácí konfrontace s poslední Mladou Boleslaví a následně zápas v Kladně. Tyto duely měly a mohly hodně napovědět o šancích modro-bílých uniknout ze spodních příček extraligové tabulky, ale museli je Vítkovičtí zvládnout s plným bodovým ziskem. Souboj s Bruslaři byl posledním domácím v před svátky i v kalendářním roce. A měl už i tak velký význam. Zatímco hlavní trenér Pavel Trnka si už plnil povinnosti ve štábu reprezentační dvacítky před startem mistrovství světa, trenéři Jiří Veber a Roman Šimíček nominovali do utkání mezi tři tyče Lukáše Klimeše a pozměnili částečně složení útoků, což ale byl následek zranění Patrika Zdráhala, který vypadl ze hry nejspíše do konce ledna. Pozitivní určitě byl návrat Petra Chlána, který konečně doléčil vleklou nemoc.

V úvodní minutě se chystal Klimeše prověřit Krivošík, ale toho dobře dobruslil Mikuš, který mu zezadu zblokoval hokejku. Na druhé straně se do rychlého brejku dostal Bukarts, kterého v něm doplnil Peterek, lotyšský střelec se rozhodl pro střelu, ale Růžičku se mu nepodařilo prostřelit. O překvapení se chtěl postarat Lakatoš, který pálil od pravého mantinelu, ale puk poté, co prolétl klubkem hráčů, zamířil nad. O chvíli později to byl znovu vítkovický kapitán, který obkroužil branku a hledal na hranici brankoviště připraveného Mikuše, ale Růžička dokázal najít kotouč jako první a přerušil hru. V dobré příležitosti se objevil Dvořáček, který si nabruslil do předbrankového prostoru na střílenou přihrávku, ale Klimeš včas zasáhl. Nejvíc vzruchu přinesla střela Bukartse ze sedmnácté minuty, která rozezněla pravou tyč Růžičkovy branky, bohužel ale přišla po ofsajdu Vítkovic. Šikovné ruce ukázal Razgals, který se postavil na křídlo čtvrté formace. Ten prokličkoval s pukem před Růžičku a následně hledal Jeřábka, který byl připraven ke střele v mezikruží, jenže vítkovický obránce nezamířil přesně. Největší šance tak paradoxně přinesla poslední minuta první periody. Nejprve hrozili vítkovičtí přečíslením čtyři na dva, které ale zastavil ofsajd. Následně modro-bílí na modré čáře zapomněli na Lantošiho, který mohl udeřit, ale nevyzrál na Klimeše. K dorážce se následně ještě dostal Hradec, ale ten svým pokusem minul branku.

Vítkovičtí měli dobrý vstup do druhé třetiny. Nejprve na Růžičku vyslal dělovku z vrcholu kruhu Lakatoš a následně se do přečíslení dostali Kalus s Vondráčkem, ale Kalusovu střelu Růžička vyrazil. Dobrou šanci si vypracovala i čtvrtá formace. Nejprve u mantinelu dobře zapracoval Claireaux, který pak našel v mezikruží Razgalse, ale ani ten Růžičku neprostřelil. Mladoboleslavští přepnuli na vyšší rychlostní stupeň a díky blízkosti své střídačky dokázali modro-bílé na dlouhé chvíle uzamknout v obranné třetině. Byly z toho nakonec dvě zajímavé střely, nejprve vítkovické vyhození na modré čáře vystihl Järvinen a poté střílel Gewiese. Vítkovičtí se rychle adaptovali na zvýšené tempo hostů, dobrou ránu od modré vyslal Auvitu, ale Lakatoš se k dorážce na brankovišti nedostal, protože byl těsně bráněn. Dlouho se hrálo čistě, a to na obou stranách, nicméně zákrok na Auvita, který rozjížděl za brankou vítkovickou akci, už po dvouminutovém trestu volal. Po Grmanově střele od modré čáry, se za Růžičkou znovu rozezněla branková konstrukce, tentokrát vítkovický pokus zastavila horní tyč. Střelou z větší vzdálenosti to zkusil také Jánošík, jehož střela byla sražena a jen tak tak, že vysoko letící kotouč nezapadl za Klimeše. Zarputilost ukázal Rastislav Dej, který na vlastní modré čáře vypíchl soupeři kotouč a spolu s Razgalsem se vydal do rychlého přečíslení. Dobře se ale vracel Jan Půček, který donutil Deje ke střele, která ale úspěch neslavila. Stejně jako dva pokusy Raskoba v závěru třetiny. Americký obránce nejprve z dobré pozice nezamířil přesně a druhý pokus obětavě zblokoval Jánošík.

Po Gewieseho střele od modré čáry se k dorážce dostával Pavlík, který ale naštěstí bekhendem v těžké pozici nezamířil přesně. Vítkovičtí hrozili rychlým přechodem středního pásma a střelou Lakatoše, která ale neměla gólové parametry. Poté, co Marek Kalus v rohu kluziště dohrál Štibingra, se na ledě schylovalo k pěstní výměně, kterou ale nakonec čároví nepřipustili. Sudí se následně jeli radit a vítkovičtí fanoušci se v tu chvíli obávali, zda nepřijde trest pro Kaluse. Nakonec se ukázalo, že se rozhodčí radili o tom, zda puk neopustil ledovou plochu po vyhození jednoho z hostujících hráčů. Ukázalo se, že ano a na trestnou lavici tak usedl Malínek. Vítkovičtí ale tuto výhodu nedokázali zužitkovat. Do samostatného úniku se dostal Lakatoš, který ale bekhendovým pokusem na Růžičku nevyzrál. Vítkovičtí ale zůstali v pásmu, puk se dostal na Kaluse, který poslal přesnou střelou k tyči Vítkovice do vedení – 1:0. Lakatoš si stahovačkou vylepšil střeleckou pozici, ale znovu byl v souboji úspěšnější brankář hostí. Vítkovičtí ale pokračovali v tlaku do branky a byli za to právem odměněni. V dobré pozici se mezi kruhy objevil Raskob, který ale zachoval chladnou hlavu a celou akci vyšperkoval přihrávkou na Fridricha, který neměl problém trefit poloprázdnou branku – 2:0. Mladoboleslavští museli přidat na aktivitě, ale po akci Jánošíka byli vykázání z útočného pásma. Po Lantošiho střele od modré čáry dorážel z předbrankového prostoru Hradec, ale Klimeš snížení nepřipustil. Vítkovicím se nakonec nepodařilo dohrát zápas bez vyloučeného hráče, protože v rohu obranného pásma se podrážením provinil Kovář. Do konce zápasu v tu dobu zbývala přesně minuta a osmačtyřicet vteřin. Mladoboleslavští to hned od úvodu přesilové hry zkusili v šesti. Střelecky aktivní byl znovu Lantoši, ale Klimeš zasáhl vyrážečkou. Už se zdálo, že Grman dokáže dostat kotouč z předbrankového prostoru a vyhodí jej do středního pásma, to se nakonec nepodařilo a z otočky pálil bleskově Hradec. Jenže on ani o chvíli později Lantoši Klimeše nedokázal překonat. V závěru mohl třetí branku z brejku přidat Chlán, ale jeho střela mířila jen do vyrážečky.

Václav Pletka (BK Mladá Boleslav): Hodnotí se to špatně, protože jsme zase neodehráli špatný zápas a zase si z něj nevezeme ani bod. Myslím si, že se musíme naučit hrát zápas na 0:0, být zodpovědní vzadu. Zatím pokaždé, když uděláme chybu, tak nás soupeř potrestá. Růžička nás držel v zápasu, chytil samostatný nájezd, my jsme udělali chybu a soupeř nás potrestal. Pak jsme udělali další chybu a dali druhý gól. Z naší strany to nebyl špatný zápas, ale nevezeme si ani bod, takže špatně.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme šťastní za tři body, za vítězství, které se nerodilo vůbec lehce. Nevypadalo to pro diváky na krásu, ale pro nás jsou teď hrozně důležité ty tři body, a že jsme neobdrželi branku.

2:0
(0:0, 0:0, 2:0)

Branky: 47. Kalus (Lakatoš), 52. Fridrich (Raskob, Barinka). Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 1:1. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 293. Střely na branku: 25:29.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, L. Kovář, Jeřábek – M. Kalus, Krieger, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Vondráček – Bukarts, Chlán, Peterek – Dej, Claireaux, Razgals

BK Mladá Boleslav: Růžička – Pyrochta, Pavlík, Gewiese, Osburn, Jánošík, Bernad, Štibingr – Skalický, Hradec, Lantoši – Gardoň, Järvinen, Krivošík – Rohdin, Závora, Malínek – Dvořáček, Zvagulis, Půček