TýmI.II.III.PPGVýsledek
Bílí Tygři Liberec12003Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA00314Výhra

25.2.2024 16:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 49

BTL – VIT 3:4 PP: Úžasný comeback Vítkovic, vítěznou sérii prodloužil Rihards Bukarts

Vítkovice přijely do Liberce povzbuzeny třemi výhrami v řadě. I úvod utkání tomuto faktu odpovídal, protože Ridera začala znovu aktivně. Jenže Bílí Tygři šli do vedení, když se v přesilové hře prosadil Bulíř. Ve druhé třetině to s nadějemi Vítkovic nevypadalo dobře. Liberečtí přidali další dvě branky a mířili za vítězstvím. Ve třetí třetině ale vítkovičtí zlepšili svůj výkon a především zpřesnili koncovku. Zápas nakonec dospěl do prodloužení, které rozhodl Rihards Bukarts.

Předposlední venkovní zápas základní části si odbyli vítkovičtí hokejisté v Liberci. Na ledě šestého celku mohli navázat na tři výhry v řadě. Však také tomu odpovídala nezměněná sestava, která v uplynulém týdnu vydolovala plný počet devíti bodů.

Vítkovičtí začali na severu Čech aktivně. Hned v úvodní minutě Zdráhal nabil ke střele Fridrichovi, ale Hrenák se dokázal včas přesunout a zasáhnout. Hosté zareagovali střelou Galvase, se kterou si ale Klimeš bez problémů poradil. Vítkovice mohl do vedení poslat Roberts Bukarts, který se na levém křídle dostal do brejku, ale jeho střela orazítkovala pouze pravou Hrenákovu tyč. Individuální průnik zvolil Zdráhal, který prošel libereckou obranou, ale jeho bekhendová střela Hrenáka nepřekvapila. K odraženému puku se dostal Raskob, který byl v zajímavé pozici, ale prováhal ideální chvíli pro střelu. První přesilovou hru si zahráli domácí, a to po faulu Rihardse Bukartse, který chtěl ve středním pásmu vypíchnout kotouč svému soupeři, ale zasáhl při tom také jeho nohy. Vítkovičtí se dobře bránili, ale domácí se nakonec přece jen prosadili. Jeřábek vystoupil proti přihrávajícímu Birnerovi, ale za svými zády nechal volného Michala Bulíře, který který měl dostatek času na to, aby si zpracoval kotouč a bekhendem prostřelil Klimeše – 1:0. Navýšit vedení mohl Flynn, který vystihl přihrávku Zdráhala a dostal se do samostatného úniku, ten ale překazil Prčík, který se dokázal včas vrátit a čistě mu kotouč odebrat. Netrvalo to příliš dlouho a celá situace se opakovala, tentokrát se Flynn dostal ke střele, ale Klimeš přesně zasáhl. Po faulu Percyho, který nedovoleně zastavil unikajícího Rychlovského, si domácí zahráli znovu přesilovou hru. Vítkovická čtveřice byla znovu pod tlakem, ale tentokrát se dokázala ubránit. Vyrovnání měl na holi Roberts Bukarts, ale jeho bekhendové zakončení z bezprostřední blízkosti zastavil Hrenák levým betonem. Vítkovice v plném počtu nehrály moc dlouho, protože nedlouho poté, co vypršel trest Percymu, se podrážením provinil Zdráhal, jemuž jeho soupeř při napadání přišlápl hokejku. Ridera se znovu dokázala ubránit, v závěru první třetiny se navíc vítkovičtí dostali do přečíslení tří na jednoho, ve kterém to na sebe vzal Patrik Zdráhal, ale Hrenák si na jeho bekhend počkal.

Druhá třetina v úvodu patřila Bílým Tygrům, kteří navýšili své vedení. Filippi si vyměnil kotouč s Rychlovským, ten se dokázal kličkou dostat před Klimeše, kterému propadl kotouč, a vítkovičtí jej nedokázali dostat z brankoviště do bezpečí a sami si jej srazili do branky – 2:0. Snížit mohli Krieger po kombinaci s obráncem Auvitem, ale amerického útočníka před Hrenákem nedovoleně zastavil obránce Ivan. V přesilové hře se modro-bílí trápili, jedinou situací, která byla nebezpečná, tak byla střela Robertse Bukartse z vrcholu kruhu, se kterou si ale Hrenák poradil. Zanedlouho to s Vítkovicemi vypadalo ještě hůře, protože Liberec z ničeho nic udeřil. Flynn po přechodu modré čáry na nic nečekal a jeho střela švihem Klimešovi propadla – 3:0. Za snížením se drala Kriegerova formace, ale Hrenák znovu zasáhl. Navýšit vedení domácích mohl Rychlovský, který po Knotově přihrávce pálil do poloprázdné branky Vítkovic, ale Klimeš se dokázal rychle přesunout ke vzdálenější tyči a vyrazit kotouč. Vítkovičtí se ocitli pod tlakem Najmanovy formace, ale Klímova střela z mezikruží našla jen připraveného Klimeše. Ten byl v závěru druhé třetiny překonán, ale střela Galvase nakonec skončila na levé tyči.

V úvodní minutě měl obrovskou šanci Fridricha, ale tváří v tvář se mu nepodařilo Hrenáka prostřelit.  Vítkovičtí však pokračovali s pukem a o pár vteřin později se před Hrenákem ocitl nikým nehlídaný Marcel Barinka, který nadvakrát libereckého brankáře překonal – 3:1. Vrátit Liberci třígólové vedení mohl Flynn, ale Klimeš držel vítkovické naděje na bodový zisk. Do dobré šance se dostal podruhé v krátké době Fridrich, ale znovu byl Hrenák úspěšnější. Hra se přelévala ze strany na stranu. Gól měl na holi domácí Vlach, který se ale neprosadil a o malou chvíli později se provinil faulem na unikajícího vítkovického útočníka. Vítkovice si tak zahrály teprve druhou přesilovou hru. Vítkovičtí svého soupeře dostali pod tlak, ale Liberec dlouho odolával. Až na závěrečnou půlminutku se na led se dostala první formace a Patrik Zdráhal nechytatelnou střelou trefil horní roh Hrenákovy branky – 3:2. O chvíli později měl na holi vyrovnání Marcel Barinka, který obral o kotouč Galvase, ale střelou trefil jen vyrážečku. Vítkovičtí tlačili a cítili šanci na vyrovnání. Poté, co Derner úmyslně obhodil Klimeše sněhem, se vítkovický brankář hodně zlobil a modro-bílí očekávali přesilovou hru. Situace se ale obešla bez vyloučení zkušeného obránce Liberce. Zdálo se, že naděje na vyrovnání si vítkovičtí vzali sami, protože dvě a půl minuty před třetí sirénou prokazatelně hráli v šesti. Liberec dostal příležitost navýšit své vedení nebo minimálně si jej pohlídat. Vítkovičtí ale byli proti. Nejprve ve vlastní třetině vybojovali kotouč a do útoku se pak dral Chlán. Toho ale ve velké šanci vychytal Hrenák skvělým zákrokem. Vítkovický útočník se ale přece jen radoval z branky, když přesným odrazem o Hrenákova záda dostal kotouč zpoza branky za brankovou čáru – 3:3. Liberec však měl stále k dispozici přesilovou hru a mohl rozhodnout. Klimeš vytáhl klíčový zákrok, když se dokázal přesunout ke vzdálenější tyči proti střele Flynna. Utkání tak dospělo do prodloužení.

V něm byli aktivnější vítkovičtí, které povzbudila povedená třetí třetina. Vítkovický tlak skončil střelou Fridricha, který sice rozvlnil síť, jenže pouze tu boční. Dobrou šanci měli i domácí, ale obránce Knot v mezikruží prováhal ideální čas pro střelu a Klimeš tak pohodlně zasáhl. Modro-bílí mohli rozhodnout z přečíslení, ve kterém to na sebe vzal Barinka, ale Hrenák zasáhl lapačkou. Další šance Ridery už byla gólová! Vítkovická trojice dostala soupeře pod tlak. Už se zdálo, že Rihards Bukarts celou situaci překombinoval, ale lotyšský útočník si zkušeně položil Hrenáka a přesnou střelou pod víko rozhodl o vítězství Vítkovic – 3:4.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): Takto nastoupit do třetí třetiny za velmi dobře rozehraného stavu nám může pokazit celou sezónu. Sportovní výsledky jsou na hraně a hodně rozhodují maličkosti. My jsme dvě třetiny bojovali o šanci udržet se ve hře o čtyřku. V závěrečném dějství jsme se ale už úvodním střídáním naladili na tak kyselou notu, že obrat zkrátka musel přijít.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): První třetina nebyla z naší strany úplně špatná, měli jsme i nějaké šance. Poté jsme byli třikrát po sobě vyloučeni, čímž jsme ztratili momentum. Ve druhé části jsme byli hrozní a chvílemi jsem měl pocit, že se začíná projevovat únava z našeho náročného programu. O přestávce jsme na kluky apelovali, že je každý zápas hratelný a že se jedná o přípravu na play-off. Hráči nepřestali věřit a viděli jste sami, jak dokáže jeden gól rozvázat celému týmu ruce.

Bíli Tygři Liberec – HC VÍTKOVICE RIDERA
3:4 pp
(1:0, 2:0, 0:3 – 0:1)

Branky: 9. Bulíř (Birner, Flynn), 21. Rychlovský (Filippi), 31. Flynn (Klíma, Galvas) – 41. Barinka (Percy, Fridrich), 48. Zdráhal (Auvitu), 59. Chlán (Mikuš), 64. Ri. Bukarts (Raskob). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Frodl, Šimánek. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6 366. Střely na branku: 25:25

Bílí Tygři Liberec: Hrenák – McCoshen, Knot, Ivan, Melancon, Derner, Budík, Galvas – Rychlovský, Filippi, Faško-Rudáš – Flynn, Najman, Klíma – Birner, Bulíř, Hawryluk – Vlach, Šír, Zachar.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, Prčík, R. Jeřábek – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Ri. Bukarts – Půček, Claireaux, Lednický – Peterek, Chlán, Přibyl