TýmI.II.III.PPSNGVýsledek
Banes Motor České Budějovice021003Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA111014Výhra

30.12.2023 17:00 A tým 2023-2024 Tipsport Extraliga 32

CEB – VIT 3:4 SN: Vítězné loučení s rokem 2023! Vítkovice vyhrály na ledě Motoru

Na Vítkovice nečekalo na jihu Čech nic jednoduchého, protože domácí letos patří k nejlepším týmům na vlastním kluzišti. Nicméně byli to právě domácí, kteří po celý zápas tahali za kratší konec a dotahovali. Modro-bílí věděli, že klíčovým aspektem zápasu mohou být přesilové hry, proto hráli zodpovědně do obrany a čistě, nicméně domácí dokázali potrestat obě dvě vyloučení Ridery. O vítězi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy, ve kterých se jako jediný prosadil kapitán Vítkovic Dominik Lakatoš.

Poslední zápas kalendářního roku 2023 odehrály Vítkovice na českobudějovickém ledě. Ostravané jeli na jih Čech se třemi výhrami v řadě a šesti bodovanými utkáními po sobě v zádech. Ovšem Motor na tom byl před vzájemným střetnutím také velice dobře po sérii úspěšných výsledků. Hosté dorazili prakticky v nezměněné sestavě, ve které v závěru svátků uspěli v Třinci. Domácí chtěli navázat na jednoznačnou výhru z brněnského ledu, a tak se v Budvar Aréně dala očekávat napínavá bitva.

Úvodní minuty utkání se nesly ve znamení vzájemného oťukávání, první střelu zápasu zapsal domácí Harris, ale na Klimeše nevyzrál. Pozornost vítkovického brankáře od mantinelu vyzkoušel Gulaš, ale taková střela neměla příliš šancí na úspěch. To střela Mikuláše Hovorky měla lepší parametry, ale Klimeš bez větších problémů puk vyrazil. Na druhé straně dokázaly Vítkovice udeřit ze své druhé střely na branku. Po akci Kriegera se ve výborné střelecké pozici objevil Roberts Bukarts, který z vrcholu levého kruhu zamířil přesně k bližší tyči – 0:1. Téměř ihned mohl vyrovnat Kondelík, který si sice položil Klimeše, ale jeho zakončení nebylo ideální. Poté, co domácí Kachyňa vyhodil kotouč mimo kluziště, dostali vítkovičtí k dispozici první přesilovou hru zápasu. Za zmínku stála jen střela Raskoba od modré čáry, kterou Hrachovina vyrazil těsně mimo dosah Chlána, který před brankou číhal na dorážku. Po střele Vráblíka od levého mantinelu to v Budvar aréně pořádně zahučelo. Po zásahu Gulaše, který vysokou holí trefil Kriegera, z toho byla druhá přesilová hra pro Vítkovice. V té dvakrát pálil Lakatoš, ale v obou případech Hrachovina bez problémů kotouč vyrazil, jenže druhou branku modro-bílí nepřidali. Pískot se z tribun snášel po zákroku Claireauxe na Pýchu, protestovala také domácí střídačka, nicméně i opakované záběry ukázaly, že z pohledu vítkovického útočníka se jednalo o čisté dohrání soupeře. Úvodní třetinu zakončili dobrou šancí domácí, ale ani střela Kondelíka z mezikruží úspěch neslavila.

Motor si v úvodu druhé třetiny vypracoval tlak a vítkovičtí obránci dlouho nebyli schopni vystřídat. Percymu se to podařilo až po dvou minutách, když jej ve středním pásmu mimo držení kotouč nejspíš nezaviněně sestřelil domácí Beránek. Obrovskou šanci měl hned po buly Kubík, českobudějovický útočník si potáhl kotouč na forhend, ale Klimeš se skvěle dokázal přesunout a zasáhnout vyrážečkou. Před Klimeše se dokázal prokličkovat Přikryl, ale jeho bekhendový pokus nebyl přesný. Vítkovice zareagovaly rychlým protiútokem první formace, jenže ta nedokázala přečíslení tří na jednoho zužitkovat, protože přihrávka Auvita mířila Kalusovi jen na paty. Právě vítkovický útočník s číslem 11, se dokázal individuálně dostat do skvělé šance, když si na modré čáře prohodil puk mezi Hovorkovými bruslemi. Ten nakonec Kaluse dostihl, ale zastavil jej pouze díky nedovolenému zákroku, po kterém následovalo trestné střílení. K tomu se postavil sám faulovaný Kalus, ten moc nerozmýšlel a střelou pod víko navýšil vedení Vítkovic – 0:2. Domácím se ale záhy podařilo snížit. Po přihrávce Kondelíka zpoza branky se ke střele dostal Valský a puk z jeho hole zamířil do horního roku Klimešovy branky – 1:2. Po zákroku před brankou domácích do kabiny zamířil na šití Mikuš, ale sudí zůstali znovu v klidu. Mikuš tak v kabině doplnil Percyho, který od zákroku Beránka z úvodu druhé třetiny už nezasáhl do hry. Po faulu Kaluse se již vylučovalo, i když tentokrát se jednalo o velice přísné vyloučení. Klimeš musel hned v úvodu řešit tlačenici na brankovišti, kde byli aktivní Kondelík s Harrisem. Na poprvé byl úspěšnější vítkovický brankář, jenže ten už po pohledné přesilovkové kombinaci Motoru nedokázal dosáhnout na přesnou ránu Jana Ordoše – 2:2. Kovářovu střelu od modré čáry tečoval před brankou Chlán, ale kotouč nezamířil mezi tři tyče. Na druhé straně musel Kachyňovu dobrou střelu likvidovat Klimeš a domácí Motor se znovu dostal do velkého tlaku, ale vítkovičtí odolali.

Vítkovičtí trenéři museli po odstoupení Percyho zkraje druhé třetiny přeskupit složení obranných dvojic, naštěstí alespoň Mikuš se mohl po šití do utkání vrátit. Ve druhé minutě třetí periody po obkroužení branky nebezpečně zakončoval Gulaš, ale Klimeš udržel betony u sebe. Stejně jako o malou chvíli později, kdy hbitě betonem ucpal prostor u vzdálenější tyče, proti střele Harrise. Domácí Motor dokázala ve třetině pořádně zmáčknout čtvrtá vítkovická formace. Proti hbité dorážce Půčka se dokázal Hrachovina natáhnout, jenže českobudějovický brankář poté dlouho nevěděl, kde se nachází kotouč. Ten už v danou chvíli letěl z hole Simona přímo mezi diváky. Jenže místo dobývání branky domácích se musel činit brankář Vítkovic. Ten nejprve čelil Kondelíkovi, kterého vychytal pravým betonem a následně se do šance dostával Přikryl. Toho nakonec zvládli obsadit vracející se Chlán s Auvitem, jenže českobudějovický útočník dokázal přesně přihrát Tomanovi, proti jehož střele musel Klimeš vytáhnout další klíčový zákrok. Z čista jasna ale dokázali udeřit vítkovičtí. Po buly se ke střele dostal Fridrich, ale domácí jeho pokus dokázali zablokovat, puk se následně dostal ke Kovářovi, který střílenou přihrávkou hledal na hranici brankoviště Jonáše Peterka, ale odrazem o hůl domácího obránce poslal vítkovické do vedení – 2:3. Jenže záhy měl vyrovnání na holi Kondelík, jeho střele ale chybělo přesnější zakončení. Hra se přesouvala ze strany na stranu, nejprve byl v dobré šanci Barinka, jenže jeho pokusu chyběla razance, z protiútoku mohl srovnat vítkovický odchovanec Jan Štencel, ale ani on naštěstí nezamířil přesně. Do konce utkání zbývalo lehce přes tři minuty, když byla potrestána vítkovická střídačka, za zdržování hry, trest odpykával Roman Půček. Vítkovičtí hráli v oslabení obětavě. Zejména Mário Grman, který třikrát zblokoval tvrdou střelu Milana Gulaše. Jenže vítkovičtí nakonec za svou obětavost nebyli odměněni. Čtvrtá Gulašova střela z přesilové hry dolétla až ke Klimešovi, který ji levým betonem vyrazil bohužel přesně na hůl Branta Harrise, který pohotovou střelou dokázal trefit odkrytou branku a vyrovnat – 3:3.

V prodloužení byli aktivnější domácí. Do samostatného nájezdu se ve druhé minutě dostal Adam Kubík, ale jeho bekhendový blafák mu nevyšel podle představ. Dobrou střelu měl také Ordoš, který mířil na bližší tyč, ale Klimeš si připsal další přesný zákrok. V závěru prodloužení mohli jít do přečíslení modro-bílí, jenže Vondráčkova přihrávka byla zblokována. O vítězi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy, ve kterých se jako jediný prosadil skvělou forsbergovkou vítkovický kapitán Dominik Lakatoš – 3:4.

Ladislav Čihák (Banes Motor České Budějovice): Věděli jsme, že Vítkovice bodovaly v posledních šesti zápasech a jsou na vzestupu. Porážka nás samozřemě mrzí. Pár věcí jsme podcenili a soupeř využil své šance. Jsem rád, že jsme to za stavu 0:2 nepoložili a před skvělými fanoušky dokázali vyrovnat. Znovu jsme pak prohrávali a srovnali těsně před koncem. Mrzí nás, že jsme nedokázali rozhodnout v prodloužení ani v nájezdech. Ke každému soupeři přistupujeme s pokorou a vzhledem k tomu, jak se zápas vyvíjel, má i jeden bod cenu. Z chyb se ale musíme poučit.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): Dva body jsme tady doslova ukradli a v naší situaci si jich musíme vážit, i když jsme je získali až po penaltách. Měli jsme velké štěstí.

3:4 SN
(0:1, 2:1, 1:1 – 0:0 – 0:1)

Branky: 29. Valský (Kondelík, Vráblík), 34. Ordoš (Kondelík, Harris), 59. Harris (Kondelík, Gulaš) – 6. Bukarts (Krieger), 28. Kalus (TS), 50. Kovář, rozhodující nájezd Lakatoš. Rozhodčí: Šír, Kika – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 3:2. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 421 (vyprodáno). Střely na branku: 44:22.

Banes Motor České Budějovice: Hrachovina – Gulaši, Hovorka, Štencel, Kachyňa, Pýcha, Vráblík, Štich – Kubík, Kondelík, Ordoš – Beránek, Harris, Gulaš – Simon, Přikryl, Valský – Chlubna, Toman, Koláček

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, L. Kovář, R. Jeřábek – M. Kalus, Dej, Lakatoš – Fridrich, Barinka, Peterek – Bukarts, Krieger, Vondráček – Claireaux, Chlán, Půček