Šesťáci a osmáci se vrátili po roce do zápasů. V Zell am See brali zlato a bronz

Rok byli bez soutěžního hokeje a přesto obstáli v mezinárodní konkurenci. Hráči šesté a osmé třídy HC VÍTKOVICE RIDERA absolvovali v Rakousku turnaj, ze kterého se vrátili se zlatými a bronzovými medailemi.

Covidová sezona 2020/2021 se nejvíce dotkla především hokejových žáčků. Prakticky celý jeden ročník strávili doma, bez ledu, bez hokeje. Rok ztratili. Nyní se od léta mohli konečně vrátit do hokejového dění. Odhodlání a hlad a touha po vítězství je obrovská. Hmatatelným důkazem jsou například výsledky šesťáků a osmáků na turnaji v Rakousku.

Šestá i osmá třída pod vedením trenérů Luďka Krayzla a Martina Tomáška vyrazily do střediska Zell am See na Ice Hockey World Tournament 2021. „Pro naše kluky to byly vlastně první soutěžní zápasy po roční pauze. My jsme už před časem začali s přípravnými duely, ale tohle byl první oficiální podnik, na kterém měli kluci možnost zase hrát o nějaké body, umístění a tak dále,“ líčí kouč Luděk Krayzel.

Konkurence byla velká, v obou případech. Šestá třída celý turnaj ovládla a přivezla z Rakouska zlato. Den na to začal turnaj osmých tříd, Vítkovičtí v něm dosáhli na i tak skvělé bronzové třetí umístění.

„Šestá třída hrála proti Rakušanům, Němcům i slovenskému výběru z Půchova, také Italové měli na turnaji svůj elite výběr. Osmáci měli navíc ještě select tým z Ukrajiny. Konkurence velice dobrá, kvalita i úroveň turnaje byla vysoká, v obou úrovních. Zápasy byly svižnější, u osmáků i silovější. Pro trenéry i hráče super zkušenost,“ vypočítává trenér.

„Šesťáci měli více zápasů, celkem devět. A systém soutěže byl dle mého i více spravedlivější, protože se po základní skupině ještě hrály další, řekněme play off utkání. To osmáci hráli jen základní skupiny a pak rovnou o umístění. Vítěz skupiny šel do finále. My jsme jeden zápas prohráli, takže jsme skončili po základní části na druhém místě, bylo jasné, že budou hrát maximálně o bronz. V obou případech ale hráči podali výborné týmové výkony. Šestka vyhrála, osmička zvládla ten poslední boj o bronz. Velká spokojenost a gratulace hráčům, i poděkování,“ vzkazuje trenér Krayzel.

Především pro ty z mladších svěřenců byl zlatý úspěch na turnaji velice emotivní. „Šesťáci, to bylo úžasné. Poprvé jsme zažili jako trenéři, že se nám po vítězném turnaji hráči rozplakali. Nevěřili jsme, co vidíme, ptali jsme se jich, co se děje a ony to byly slzy radosti a štěstí, že se jim podařilo vyhrát turnaj. Já osobně jsem tohle ještě nezažil. Úžasná parta se sešla.“

Šesťáci HC VÍTKOVICE RIDERA – vítězové turnaje v Zell am See

V jednoduché situaci ovšem týmy rozhodně nebyly. Minimálně v případě Vítkovic. Rok bez hokeje s sebou přinesl značný deficit tréninků, ať už z pohledu hokejové či herní kondice. „Nejvíce je ten rozdíl patrný právě u šesťáků, protože ti přešli z malého kluziště na velké a stihli na něm odehrát tak dva, tři zápasy, než se to všechno přerušilo. A tam se vytvořily nedostatky, ať už jde o bruslení, nebo vůbec o vnímání prostoru a pohybu na tom velkém kluzišti. Tam bude ještě hodně práce,“ přiznává Krayzel, ale jedním dechem dodává, že to bude práce příjemná.

O to více je úspěch šesťáků cennější, že se poprali i s pro ně nezvyklým rozměrem kluziště. Turnaj v Zell am See se totiž hrál na velké hřiště. „Je to úžasné, hráli turnaj na velkém kluzišti a zvládli ho, vyhráli. I proto byla ta radost byla opravdu obrovská.“

Rok vynucené pauzy mohl řadu hráčů odradit. V případě Vítkovic, konkrétně kategorií trenéra Krayzla však k úbytku hráčů nedošlo, což je jednoznačně pozitivní zpráva. „Šestku jsme převzali letos v dubnu. Oproti minulému roku nepřišel jeden klučina. Osmička přišla v kompletním složení. Takže je vidět, že kluci zvládli i tu pauzu a hokej zůstal jejich prioritou.“

Jak se udržovali malí hokejisté během covidové pauzy v kondici a v kontaktu? „Posílali jsme tréninky, komunikovali jsme přes skupiny. Někteří individuálně jezdili na tréninky do zahraničí. Takže pohyb měli a kondici vesměs udrželi,“ prozradil trenér.

Osmáci HC VÍTKOVICE RIDERA s pohárem a bronzovými medailemi

Vyvozovat prognózy k nové sezoně z přípravného turnaje by bylo předčasné. Zvlášť v kategoriích, kde více než o výsledky jde o výchovu hokejistů a rozvíjení hráčských schopností. I tak se ale Luděk Krayzel minimálně ve svých kategoriích dívá směrem k novému soutěžnímu ročníku s optimismem. „Já myslím, že pokud kluci budou pracovat tak, jak pracují doteď, tak v období kolem prosince, ledna, bude vidět opravdu velký posun a progres. Vůbec nejsou špatní, covid je ale přibrzdil, takže je potřeba to dohnat.“

Na střídačce osmé a šesté třídy se doplňuje s dalším bývalým útočníkem extraligových Vítkovic. Dvojice Luděk Krayzel – Martin Tomášek funguje a mezi svěřenci je oblíbená „S Denym si rozumíme, doplňujeme se, trošku se špičkujeme, ale to je klasika. My to v podstatě ani nebereme, já jsem hlavní, on asistent. Jsme dva trenéři, kteří naplno spolupracují a doplňují se,“