Ruslan Pedan: Extraliga? Dobrý hokej, těším se na další zápas

Foto: Petr Kotala

V ruské KHL nastupoval v první obraně, ale když se sezona Amuru Chabarovsk nachýlila ke konci, rozhodl se si ji prodloužit. Ruský obránce Ruslan Pedan přijal nabídku Vítkovic. V neděli proti Pardubicím absolvoval svůj extraligový debut.

V zápase proti Pardubicím sis odbyl extraligovou premiéru. Jak ses cítil a jaké poznatky sis z prvního utkání ve Vítkovicích odnesl?

Byl to dobrý zápas. Hráli jsme proti výbornému soupeři, silnému. Naší silnou stránkou v tomto zápase byly přesilové hry. Za mě dobrý hokej. Je to samozřejmě trochu odlišné od KHL, kterou jsem hrál doteď, ale líbilo se mi to a těším se na další zápasy.

V čem konkrétně bys viděl rozdíl mezi KHL a extraligou tak, jak jsi je zažil ty?

Možná je extraliga o trochu pomalejší, ale i tak jsou tady velice dobří hráči. Třeba přesilové hry ukázaly, že tady jsou opravdu výborní hokejisté, kteří umí produkovat skvělou hru. Hokej je tady trošku jiný, ale na druhou stranu já nechci po prvním zápase mnoho hodnotit.

Jeden zápas jsi hrál – proti Pardubicím – a byl jsi i ve Zlíně, kde jsi z tribuny viděl to nepovedené utkání. A měl jsi možnost sledovat tým ze spodku tabulky a nastoupit proti mužstvu z jeho čela. Jaký dojem to na tebe udělalo?

Byla to dvě úplně odlišná utkání. Z mého pohledu ani nelze úplně porovnávat ty dva soupeře. Jejich úroveň je jiná. Zápas s Pardubicemi byl tím, co jsem očekával a o čem si myslím, že česká extraliga je.

Jaký typ hráče jsi podle svého názoru? Spíše ofenzivní obránce, nebo více defenzivní? Univerzál?

Já myslím, že spíše univerzální. V zápase s Pardubicemi jsem hrál jak přesilovky, tak oslabení, což o tom může svědčit. Můžu hrát oboje. A takovou roli jsem měl i v Chabarovsku. Ke konci sezony jsem v Amuru hrál první přesilovku a přitom jsem měl hodně minut na ledě i při oslabení a blokoval jsem střely. Prostě široký záběr v rámci zápasu a řeknu to takhle – budu hrát to, co mi trenér řekne, že mám hrát.

V této sezoně jsi působil v Chabarovsku, nastupoval jsi v první obranné dvojici. A najednou jsi v české soutěži a ve Vítkovicích. Jak je to možné?

Dostal jsem nabídku z Vítkovic a pár dní jsem o ní přemýšlel. KHL, jak známo, už v základní části skončila a po olympiádě následuje play off. Amur se ale do play off nedostal, takže jsem se rozhodl odejít do jiné soutěže. Přece jen, pro profesionálního sportovce není dobře skončit sezonu v lednu a sedm až osm měsíců nehrát.

Takže to je ten důvod. Amuru skončila sezona?

Přesně tak. Rozhodl jsem se si prodloužit sezonu jinde a využít příležitosti vyzkoušet si českou nejvyšší soutěž tady ve Vítkovicích. V Chabarovsku už teď budou jen dva měsíce trénovat.

Je pravda, že poslední dny před přestupem do Vítkovic jsi měl hodně hektické? Docela ses prý nacestoval…

Je to tak. Já pocházím z Moskvy a když Amuru začala přestávka, přesunul jsem se domů za rodinou. Pak jsem se přesouval do Chabarovsku ke startu tréninků a během mého letu do Chabarovsku přišly konkrétní detaily nabídky z Vítkovic a vše se domluvilo. Takže jsem přistál v Chabarovsku, sbalil si věci, vystěhoval byt a sedl znovu na letadlo a letěl zpátky do Moskvy. Tam jsem vyřídil další formality a už jsem nastupoval na led Moskva – Vídeň a přesun do Ostravy. Takže jsem asi během necelých dvou dnů strávil přes dvacet hodin v letadle a na cestách.

Amur měl koncem ledna přestávku, pak přišel tvůj přesun do Vítkovic. To znamená, že jsi měl i určitý tréninkový výpadek, je to tak?

To je pravda. Skoro tři týdny. Takže jsem přišel do Vítkovic, dva tréninky a v neděli do zápasu na Pardubice.

To je také slušné. Jak se tedy cítíš?

Jo, cítím se dobře. Kvůli té pauze a tomu cestování jsem nenastoupil proti Zlínu a ty dva tréninky mi pomohly, stejně jako zápas s Pardubicemi. Teď je naštěstí program docela nahuštěný, takže se do tempa rychle dostanu a pak už to je jen získání zpět herního sebevědomí. Bude to lepší a lepší.

Více o přesunu Ruslana Pedana do Vítkovic, o tom jakou roli v jeho rozhodování sehrál někdejší vítkovický útočník Alexandr Prokopjev a o jeho pocitech z Ostravy se dočtete v novém čísle hokejového bulletinu Rytíř Vítek pro čtvrteční utkání s Libercem

A tým
2024 Příprava