Banner Promo
HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

Reprezentace? Odměna i motivace, míní Aleš Stezka

Datum publikování:

Brankář Aleš Stezka strávil část listopadové reprezentační přestávky na srazu národního týmu. Přestože nominaci na Karjala Cup neproměnil ve start na turnaji a po prvním zápase se vrátil zpět do Ostravy, je vítkovický brankář vděčný za příležitost v reprezentačním týmu a zároveň ji vnímá jako motivaci. Nyní už se opět v modro-bilém klubu připravuje na nadcházející zápasy. Vítkovické čekají souboje s nejbližšími soupeři o čelo tabulky, v obou případech doma – v pátek s Olomoucí (17:00), v úterý s Pardubicemi (17:30).

Aleši, první reprezentační přestávku jsi částečně strávil v nominaci českého národního týmu pro Karjala Cup. Co to pro tebe znamenalo a znamená?

Bylo to super. Já to vnímám jako odměnu za výkony v sezoně, ale zároveň je to i motivace do další práce. Člověk se tím přiblíží tomu všemu okolo nároďáku. Být tam, zažít to, je super zkušenost, za kterou jsem obrovsky rád a šťastný. Je to jednoznačně motivace podávat co nejlepší výkony a říct si o to, aby se tam člověk mohl vrátit. Zároveň je to velká zkušenost, protože tam vedle ostatních reprezentantů člověk pozná, na čem pracovat, vidí jiné gólmany z jiných klubů i soutěží, dostane odezvu z jiného pohledu. Takže jak říkám, velká radost, odměna, super zkušenost a hlavně motivace do další práce.

 

Přestože jsi byl v nominaci na finský Karjala Cup, tak do Turku jsi s týmem neletěl, pouze ses účastnil kempu a úvodního zápasu v Českých Budějovicích. Nemrzelo tě, že jsi do Finska necestoval, nebo že sis ani v Budějovicích proti Švédům nezachytal?

Ono to takhle bylo naplánované, já už jsem měl informaci o tom před tím, než jsem na sraz dorazil. Potom jsme to i na místě řešili s trenérem gólmanů, který mi celou situaci nastínil. Takže já jsem s tím takhle počítal. Jel jsem tam s tím, že člověk si to chce užít, ale zároveň samozřejmě také odmakat. Přiznám, že když už tam jste, tak chcete chytat a do té branky se podívat. Bylo by divné, kdyby tomu tak nebylo. Ale beru to tak, jak to bylo a hlavně s pokorou. Rok, dva roky zpátky, kdyby mi někdo řekl, že dostanu byť jen pozvánku na sraz reprezentace, tak bych tomu nevěřil. Takže i tohle má pro mě váhu a dostat zápas, to by byla jen třešnička na dortu. Určitě bych byl za to rád, ale možná je lepší jít postupně, než do toho hupsnout hned. I to je ta motivace pro mě, abych se příště znovu dostal do nominace a třeba tentokrát už i dostal zápas.

 

Reprezentační přestávka bývá také příležitostí k odpočinku a načerpání jak mentálních, tak fyzických sil. Ty, vzhledem k tvému reprezentačnímu programu, měl jsi vůbec šanci si trochu oddychnout od hokeje a nabrat energii na další těžké zápasy, které vás nyní v extralize čekají?

Popravdě, po posledním zápase se Spartou, jsem měl dva, vlastně tři dny volna, i když pondělí jsem už strávil na cestě a byl sraz, ale nebyl trénink. Člověk hlavu vypne. Pak, když jsem neletěl do Finska, tak jsem měl další dny – pátek, sobota, neděle volno, za což jsem rád. Takže jsem mohl odpočinout. Využil jsem volno s rodinou, o víkendu navíc byly formule, takže jsem opravdu po všech stránkách od hokeje na chvíli vypnul a užil si to. Cítím, že jsem to trochu i potřeboval, odpočinout si, ale zároveň cítím, že to splnilo svůj účel. Člověk je nabitý i po mentální síle a už se zase těším i na zápasy. Už aby se to rozjelo.

 

Po pauze vás čekají hned čtyři domácí utkání. Především ty nejbližší – v pátek s Olomoucí a v úterý s Pardubicemi, budou hodně atraktivní, vzhledem k tomu, že jde o nejbližší tabulkové soupeře a souboje o čelo tabulky…

Samozřejmě to bude hodně atraktivní, protože jde o čelo. Ale my nesmíme zapomínat, že jde hlavně o body. Jde o to, abychom my sbírali pravidelně body, ty se sečtou až na konci základní části. Pokud chce člověk pomýšlet na nejvyšší cíle, tak je potřeba bodovat prakticky v každém zápase a je v uvozovkách jedno, jestli hrajete s prvním, pátým nebo posledním týmem. Ty body jsou všechny stejné a mančafty jsou tak vyrovnané, že je každý zápas hodně těžký. Určitě se o těch zápasech bude více mluvit tím, že jde o špičku, ale pro nás jde o sbírání bodů, kór doma. Takže se na to opravdu dobře připravíme, abychom byli nachystaní a budeme chtít prodloužit naši domácí sérii.

S čím do těchhle zápasů půjdete? Už jsi zmínil, že máte za sebou výbornou sérii, kdy jste dosud doma neztratili ani bod…

Půjdeme do toho především s pokorou. Sezona je dlouhá a ještě dlouhá bude a jak jsem řekl, hlavní je sbírat pravidelně body.

 

Zápasy s Olomoucí i s Pardubicemi budou pro fanoušky určitě velkým lákadlem. Co myslíš?

Věřím, že to bude lákadlo a že fanoušci zase dorazí. Když to porovnám s loňskem, tak v minulé sezoně, když už to šlo, chodilo dost lidí a bylo to super. Ale teď cítím, nebo to tak vnímám, že se hokej a Vítkovice řeší i mimo arénu, mimo zimák. Že ten zájem je cítit pomalu na každém rohu. Kamkoli člověk přijde. Já třeba přijdu vyzvednout malého do školky a hned slyším od rodičů i učitelek, jak se těší na hokej. A to žijeme s rodinou v Havířově… Člověk to vnímá i z tohohle pohledu. A já bych chtěl v tomhle směru hlavně všem našim fanouškům poděkovat. Naposledy bylo na zápase se Spartou přes devět tisíc diváků a to byla úplná pecka. A to můžu potvrdit i z repre, že kluci ze Sparty mi sami říkali, že byla parádní atmosféra a že to bylo super. Takže já jsem moc vděčný za to, že na nás lidi chodí, že nás podporujou a já bych jim chtěl poděkovat i za to, že po zápase zůstávají na tribunách a užijou si i děkovačku. Je fajn, když se lidé nezvedají pět minut před koncem, ale zůstanou i po zápase a já se jim pak snažím tu podporu zase vrátit nějakou tou děkovačkou a vrátit jim to, že nás podporovali. Je vidět, že ti lidé si to tady užili a rádi sem chodí a mě tohle hřeje u srdce.

 

Tvá děkovačka po vítězném zápase jistě patří k velkým motivacím, proč diváci zůstanou na tribunách i po posledním hvizdu, nemyslíš?

Já jsem takový člověk, že mám rád, když se můžu lidem za jejich podporu odvděčit. Třeba s tou Spartou, když tam byl nějaký kontroverzní moment a vyloučení… byl to masakr, když těch devět tisíc dvě, tři minuty pískalo. A to pak člověku naběhne ta husina a je to úplně boží. Je vidět, že lidé i na těch tribunách bojují za nás. A jsou pak šestým hráčem na ledě. Proto se pak snažím lidem dát ještě nějakou odměnu, kromě toho vítězství. Mám to rád, protože se člověk s fanoušky více sblíží a pak funguje určitá chemie nebo provázanost mezi námi na ledě a fandy na tribuně.

 

Více o děkovačkách Aleše Stezky, o vztahu s novým kolegou Lukášem Klimešem a další si můžete přečíst v rozhovoru v hokejovém bulletinu Rytíř Vítek k zápasu s Pardubicemi 22. listopadu.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2022/2023

PozTýmZVVPPPPB
1HC DYNAMO PARDUBICE4527846101
2HC VÍTKOVICE RIDERA452349986
3HC Sparta Praha4424521384
4HC Oceláři Třinec4420451573
5Bílí Tygři Liberec45157101369
HC Vitkovice Ridera Logo Middle

Máte už permanentku?

Permanentky jsou již vprodeji! Zajistěte si své místo na stadionu. Více >