Banner Promo

Předsezonní cíl jsme splnili, hlásí sportovní ředitel Roman Šimíček

Datum publikování:

Sportovní ředitel Roman Šimíček je hrdý na to, že se Vítkovice po letech staly opět ambiciózním a úspěšným klubem. V hodnocení ročníku 2022/2023, který Ostravané zakončili na 4. místě však stále rezonuje lítost nad neuskutečněným postupem do finále, ke kterému měli modro-bílí skutečně blízko. Předsezonní cíl – semifinále – ale Vítkovičtí splnili. Dodrželi slovo.

 

Při nedávném ohlédnutí za základní částí jste zmínil, že nemáte rád hodnocení jednotlivých úseků sezony, že hodnotit budete až po sezoně. Ročník 2022/2023 pro Vítkovice skončil, obsadili jste 4. příčku, skončili jste těsně před branami finále. Jak tedy uplynulou sezonu hodnotíte?

Před sezonou jsme vyhlásili cíl, že bychom se rádi dostali do semifinále play off. A já jsem hrozně šťastný za to, že se to povedlo. Semifinále se stalo skutečností. Takže ten předsezonní cíl se podařilo splnit. Na druhé straně smutek z vyřazení a z toho, že jsme byli takový krůček od finále, je v nás, nebo alespoň ve mně osobně, pořád velký. Takže ano, na jednu stranu jsme cíl splnili, ale na druhou stranu, když jste takhle blízko finále, tak to člověka mrzí. Je mi to líto. Ale takový už je hokej. Všichni pro to udělali maximum a já myslím, že je na místě poděkovat všem, kteří se na této sezoně podíleli. Ať už mluvím o majiteli Aleši Pavlíkovi, Patrikovi Rimmlovi a dalších mých kolezích z managementu klubu, trenérech, samozřejmě hráčích a realizačním týmu. Samostatnou kapitolou jsou naši partneři a fanoušci, bez jejichž podpory a důvěry bychom těžko dali do kupy takový silný tým a mohli tak úspěšně odehrát sezonu 2022/2023. Moc díky všem, kteří za námi v této sezoně stáli a kteří svým dílem přispěli k tomu, že jsme došli tak daleko.

 

Nejen finále, ale ve vzduchu visela i medaile, alespoň bronzová. Mrzí vás hodně, že se to nepovedlo, že ten cenný kov nakonec i přes vynikající sezonu necinkl?

Chyběl malý krůček. Prostě už se to tak stalo. Ale zase je to pro nás další motivace do budoucí sezony. Máme spoustu nových věcí, které musíme zlepšit na všech pozicích. Jedeme dál. Od dalšího dne pracujeme na nové sezoně. Stavíme nový tým, aby byl stejně konkurenceschopný jako tento a abychom to dotáhli tam, kam budeme chtít.

„Moc díky všem, kteří za námi v této sezoně stáli a kteří svým dílem přispěli k tomu, že jsme došli tak daleko.“ Roman Šimíček

 

Čili vy osobně máte celkově ze sezony 2022/2023 jaký pocit?

Asi si s odstupem času řeknu, že to byla povedená sezona, ale pokud se bavíme o mých osobních pocitech, tak stále ve mně převládá to, že je mi líto, že jsme vypadli a nehrajeme teď finále. To říkám upřímně, protože mám pořád před očima ten poslední gól, který jsme dostali a pomalu už mě to straší i v noci. To nejsou kecy, to je fakt. A bude trvat nějaký čas, než mě to pustí. Věřím ale, že po pár týdnech už to bude lepší a převládne ten pozitivní pocit, protože jsme všichni odvedli pořádný kus práce a splnili minimálně očekávání.

 

Semifinálová série se zprvu nevyvíjela dobře, tým prohrával 0:3 na zápasy. Je ten pocit lítosti nad neúčastí ve finále o to větší, že se mužstvu podařilo stáhnout ten náskok Hradce a vyrovnat sérii, ale pak vše skončilo až v prodloužení posledního sedmého zápasu?

Když prohráváte nula tři a jste schopní to stáhnout na tři tři a hrajete domácí zápas, který je zase vyrovnaný a jde do prodloužení… ten pocit potom je jiný, než když prohrajete sérii nula čtyři a víte, že soupeř byl opravdu o tolik lepší. Ty pocity jsou jiné. Jak už jsem říkal, my jsme byli opravdu jen krůček od postupu. Série byla obrovsky vyrovnaná, což musí uznat každý fanoušek. O to je ten pocit horší, člověka to moc mrzí. A přemýšlíme – co šlo udělat lépe, co jsme měli udělat jinak…

 

Pořád se bavíme o sportovní stránce věci, ale pokud narazíme na organizační stránku, jak hodnotíte sezonu z jejího pohledu?

Podařilo se nám složit kvalitní tým, konkurenceschopný tým. Zjistili jsme, že můžeme hrát s kýmkoli a postupem času jsme se zařadili mezi největší favority a nejlepší týmy. Z tohohle pohledu to byla určitě vydařená sezona a znovu připomínám, že bez podpory partnerů, bez nasazení a pomoci majitele Aleše Pavlíka, bez práce nás v managementu a v neposlední řadě bez důvěry a podpory fanoušků bychom toho jen těžko dosáhli. Takže z organizačního pohledu to byla povedená sezona, ale vždycky je nějaké ale! Vždy se dá něco vylepšit, udělat jinak. O tom víme a máme to v sobě. Po této stránce budeme ještě sezonu analyzovat a vyhodnocovat tak, abychom do příští sezony vylepšili i to, kde nás třeba v této tlačila bota. Vždycky to tak je. I kdybys vyhrál titul, tak nikdy neřekneš, že to všechno bylo stoprocentní, ale najdeš chyby, najdeš rezervy, najdeš možnosti, kde něco zlepšit.

 

„Podařilo se nám složit kvalitní tým, konkurenceschopný tým. Zjistili jsme, že můžeme hrát s kýmkoli a postupem času jsme se zařadili mezi největší favority a nejlepší týmy. „

 

Vnímáte, že tato sezona – svým průběhem, ziskem rekordního počtu 102 bodů v základní částí i průběhem play off – se zapíše do klubové historie velice výrazným písmem?

To posoudí sama historie. Samozřejmě – ano, spokojenost jaký byl tým, jak se k tomu postavili všichni. Já za sebe si mnohem více cením, že tam bylo z naší strany to srdce. V této sezoně jsme to ukázali. Vrátit sérii z 0:3 na 3:3 v semifinále, to už o něčem svědčí, k tomu musí být obrovské srdce a odhodlání. A hráči to předvedli. Pořád proklamujeme, že chceme stavět tým na srdcařích, na hráčích, kteří mají ke klubu vztah. A to se ukázalo. Z tohohle pohledu jsem s tou sezonou asi nejvíce spokojený.

 

Barometrem úspěšnosti sezony je zájem ze strany diváků. Ostravští fandové se v hojném počtu vrátili arény, poslední zápas semifinále se vyprodal za méně než hodinu a celkově skončily Vítkovice na slušném 22. místě v návštěvnosti hokejových klubů v Evropě. Co tomu říkáte?

To je další pohled na tuto sezonu. A já mám z toho obrovskou radost, že se nám všem společnými silami podařilo vrátit hokej do Ostravy tak, aby byli všichni hrdí na to, že fandí Vítkovicím. Když stojíte na zimáku po posledním zápase, i když prohraném, a nikdo z hlediště neodchází a všichni stojí, šály nad hlavami, zpívají s týmem chorál… to je asi to nejlepší ocenění za práci jak pro kluky na ledě, tak pro nás mimo led. Srdce ti z toho zaplesá. A můžu říct, že jsem dostal spoustu hezkých a milých zpráv o tom, jak jsou lidé hrdí, že fandí Vítkovicím. To za ty tři roky, co jsem se vrátil, jsem zažil poprvé a těší mě to. Ale zase – sezona další je před námi a my nesmíme usnout na vavřínech.

 

Od začátku kalendářního roku klub zveřejňuje podpisy nových smluv s hráči stávajícího kádru. Budování týmu na novou sezonu už je dlouho v plném proudu. Jak to vypadá? Bude oproti tomuto kádru hodně změn?

Je tam pár vynucených změn, na které musíme reagovat. Třeba Aleš Stezka, který má namířeno do NHL a my mu to strašně přejeme. I touto cestou bych mu chtěl za nás za všechny ve Vítkovicích poděkovat a vzkázat, ať se mu daří, ať je v zámoří šťastný a spokojený s celou rodinou. Samozřejmě dalším veřejným tajemstvím je odchod Patrika Kocha do Třince – bohužel, s tím nešlo nic moc dělat. Končí také Tobias Lindberg. Našli jsme nějaké adekvátní náhrady, ale pořád máme nějaká dvě tři místa, která chceme doplnit. A není to jen doplnění do počtu, ale jsou to pro nás celkem klíčové věci. Hledáme nějaké top hráče. Na tom dennodenně pracujeme a věřím, že se nám to podaří a budeme moci kádr úspěšně doplnit.

 

„Něco probíhá, ale uvidíme, jak to dopadne. Dva nové hráče už podepsané máme, ale s tím vyjdeme až za pár dní.“

 

Můžete prozradit, jaké typy hráčů sháníte?

Kdo hokej sleduje, tak si dá jedna a jedna dohromady a vidí, že budeme potřebovat nějakého top centra vedle Petera Kriegera, abychom měli dva kvalitní centry. Samozřejmě odchodem Stezky hledáme brankáře, který by s Lukášem Klimešem vytvořil znovu úspěšnou brankářskou dvojici. Něco probíhá, ale uvidíme, jak to dopadne. Dva nové hráče už podepsané máme, ale s tím vyjdeme až za pár dní.

 

Jedna věc je chtít, druhá věc je, zda trh disponuje hráči, o které máte zájem…

Musím říct, že teď ke konci sezony se pár zajímavých jmen objevilo, takže na tom pracujeme. Ale uvidíme. Pro nás není kvalita jediným kritériem, mělo by se jednat o hráče, kteří charakterově zapadnou do mužstva.

 

Vítkovice mají za sebou výbornou sezonu, byly vidět, ukázaly, že mají na to, aby byly ambiciózním klubem a byly schopné ambice naplnit. Vnímají to i hráči? Registrujete, že ze strany špičkových hráčů už je zájem o angažmá ve Vítkovicích vyšší, než v minulosti?

To jsem chtěl zrovna říct. Před třemi lety, kdy jsme poprvé skládali mančaft a teď, je vidět velký rozdíl. Hodně hráčů vnímá, že Vítkovice jsou silný klub, dokážou vytvořit profesionální prostředí a mají ambice. Musím říct, že zájem o Vítkovice mezi hráči je větší. To mě velice těší a všichni jsme tomu rádi. A zase, nebýt snažení majitele Aleše Pavlíka, nebýt podpory ze strany partnerů a nebýt usilovné práce všech v klubu, těžko by tomu tak bylo.

 

Po základní části druhé místo, historických 102 bodů, semifinále, konec těsně před branami finále. Laťku jste si nastavili pro příští sezonu dobře a vysoko, souhlasíte?

Na rovinu, je ještě hrozně brzo na to, abychom se bavili o nové sezoně. O tom se můžeme bavit, až bude tým na novou sezonu do posledního místečka kompletní. Až pak si můžeme sednout a říct, co bychom chtěli nebo nechtěli. Teď by to bylo jen střílení od pasu. Souhlasím, že laťka je nastavená zajímavě a bylo by smutné, kdybychom to v příští sezoně nechtěli obhájit nebo udělat minimálně stejně úspěšný ročník. Na to je ale ještě čas.

 

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2024 Příprava
Centre sportif - Vallée de Joux

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2024/2025