Banner Promo

PLAY OFF PREVIEW: Vítkovice – Kometa (ČF5, 25. 3., 17:00, ČT SPORT)

Datum publikování:

PÁTÉ ČTVRTFINÁLE. Opět v Ostravě a znovu za vyrovnaného stavu. Čtvrtfinále mezi Vítkovicemi a Kometou je výsledkově vyrovnané. Komu se podaří urvat možná dosti klíčovou třetí výhru v sérii a tím mečbol? Pátý zápas čtvrtfinále Generali Česká pojišťovna TELH 2023 mezi HC VÍTKOVICE RIDERA a HC Kometa Brno se hraje ve vítkovické OSTRAVAR ARÉNĚ v sobotu 25. března od 17 hodin. Vstupenky je teoreticky stále možné ještě zakoupit online na serveru vstupenky.hc-vitkovice.cz a také především na pokladně od ulice Závodní (v den utkání od 9:00 hodin). Utkání vysílá přímým přenosem kanál ČT SPORT.

Generali Česká pojišťovna play off TELH
Čtvrtfinále
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno
sobota 25. 3., 17:00
OSTRAVAR ARÉNA

 

Páté pokračování moravské hokejové bitvy severu proti jihu. Souboj se vrací na ostravský led, zatímco stav je nerozhodný 2:2. Utkání číslo 5 není ještě zcela rozhodující, ale může leccos napovědět, kdo jej vyhraje, získá mečbol pro pondělní odvetu v Brně.

Vývoj série

Vítkovice zvládly vždy lépe první v sérii dvojzápasů. Opanovaly první zápas na ostravském ledě. Dva rychlé góly v rozmezí 35 sekund mezi 14. a 15. minutou byly klíčem, vítěznou branku vstřelil Peter Mueller, když zvyšoval na 3:1 zkraje třetí třetiny. Kometa se snažila dotahovat, ale marně, největší šance v závěru třetí třetiny při power play pochytal výborný Stezka. Úvodní duel byl vzácně disciplinovaný, rozhodčí vyloučili celkem dva hráče, po jednom na každé straně. To druhý d už byl o poznání hektičtější, ale až na střet Stezky s Raskobem za přispění Pospíšila a následnou šarvátku bez větších excesů. Ostravané pokračovali v aktivní hře a měli po většinu utkání převahu, jenže se neprosadili. Byl to duel o jednom gólu, byť to konečný výsledek 3:0 neprozrazuje. Brňané se dostali do vedení ve 38. minutě po nenápadné střele Horkého z mezikruží a pak už jen drželi vedení. Další dva góly padly do prázdné brány v 59. a 60. minutě při pokusu Vítkovic o power play.

Třetí střetnutí přesunulo boje do Brna. Kometa v domácím prostředí začala fantasticky, když už po 20 sekundách hry vedla 1:0. Jenže Vítkovice rychle srovnaly z dorážky Kotaly. Pak se téměř hodinu nehrálo pro díru v ledu a nezpůsobilost ledové plochy. Po přestávce se vrátili v lepším rozmaru hosté, obrat dokonal v 17. minutě Fridrich. Zkraje třetí třetiny střelou z těžkého úhlu dal mužstvu zvýšením na 3:1 klid Krenželok a výhru Vítkovic 4:1 pečetil Kalus do prázdné brány. Čtvrtý zápas byl v dosavadním průběhu série nejvyhrocenější, provázela jej řada šarvátek a potyček. Z vyrovnaného úvodu vytěžili vedoucí gól v první třetině po brejku dvojice Ďaloga – Zaťovič vedoucí gól Brňané. Na 2:0 zvyšoval v přesilové hře Horký. Odpověď Vítkovic přišla 29 vteřin na to, po kombinaci Muellera s Raskobem do prázdné brány. Od té doby byli Ostravané herně opět lepší, aktivnější, ale na účelnou Kometu nevyzráli. Zvlášť, když nedokázali proměnit přesilovku 5 na 3 a častými vyloučeními zbytečně rozbíjeli šanci na souvislejší tlak. A tak Kometa po hubené výhře 2:1 slavila druhé srovnání v sérii.

 

Soupeř: HC Kometa Brno

Kometa kouše a není to překvapení. Vedle aktivních a ofenzivně laděných Vítkovic působí Kometa možná trochu více zataženěji, ale rozhodně ne bezzubě, jak ukázaly předešlé zápasy série. Ani v jednom ze čtyř dosavadních utkání čtvrtfinále Kometa Vítkovice výrazněji nepřehrála. I přesto ale mají Brňané stejný počet výher, jako jejich soupeř. Čím to? Účelným hokejem. Kometa dokáže využít chyby protivníka, krátký výpadek v soustředění či v tlaku a z jednoduchého brejku či nepřehledné situace získat klíčový gól. Pak se Jihomoravané stáhnou, nechají do sebe bušit, ale tlak zvládají díky obětavosti i díky výbornému Dominiku Furchovi v bráně.

Jestliže si Kometa dosud nevytvořila souvislejší tlak ve hře, pak pokud jde o vyhrocení atmosféry, to jí jde na výbornou. Hráči jako Pospíšil, Kundrátek ale třeba Strömberg či produktivní Okál, dokážou hodně znepříjemňovat hru protivníkovi. Brňané právě díky zvýšenému důrazu a úspěšné snaze střety, dohráváním a potyčkami rozhodit Vítkovické dosáhli na výhru ve čtvrtém zápase.

„Skvělé play off. Byl to diametrální rozdíl proti předchozímu utkání. Oba týmy hrály parádně, všichni tam nechali všechno. I když padlo relativně málo gólů, tak si myslím, že to každého muselo bavit a muselo se mu to líbit. Pro tohle se ten sport dělá,“ užil si ve středu hodnocení utkání trenér Patrik Martinec, který den před tím byl ke svým svěřencům kritický.

Faktem ovšem je, že navzdory výhře měli Brňané ve čtvrtém duelu problém se složením sestavy. Pro nespecifikované problémy jim chyběla čtveřice Kollár, Koblížek, Gulaši a Vincour. Kometa jejich absenci vynahradila juniorskou trojicí vedenou urostlým juniorem Zembolem

Po dodatečném řešení ze strany disciplinární komise je jasné, že v sobotu za Kometu nebude moci nastoupit distancovaný Rhett Holland, obdržel trest na dvě utkání za sekání.

 

Z kabiny Vítkovic

Také Vítkovičtí ale počítali před středečním zápasem ztráty v sestavě. K již absentujícímu Bukartsovi se přidali Jarůšek, Gewiese a Chlán. Na druhé straně, do zápasu zasáhl Krieger, který přitom úterní duel po ostrém střetu s Kundrátkem nedohrál.

„V tom čtvrtém zápase jsme měli až spoustu vyloučených, zbytečných vyloučených. Na to si musíme opravdu dávat velký pozor a doma to nezopakovat,“ varuje trenér Miloš Holaň před návratem série do Ostravy.

Po čtyřech zápasech získaly oba celky znovu dva dny na krátký odpočinek. Kouč Holaň se tak mohl krátce zamyslet nad dosud odehranými zápasy a vyrovnanou sérií. „Každý zápas této série byl zatím velmi dobrý. Má to nasazení, má to šťávu. Je to play off boj. Já jsem spokojený s těmi všemi dosud odehranými zápasy. Hráči jdou nadoraz. Zatím je to také všechno fair play. Za mě tedy v obecné rovině spokojenost, pro takové zápasy ten sport všichni děláme.“

Zápas číslo pět, začíná se prakticky od stavu nula nula a domácí prostředí je nyní na straně vítkovických borců. „Věřím, že nám naší skvělí fanoušci pomůžou k tomu, abychom získali třetí bod,“ přeje si Miloš Holaň.

Také Ostravané musejí počítat s distancovaným hráčem, stopku na dva zápasy dostal Lukáš Kovář za faul kolenem.

 

 

 

Info ke vstupenkám

Vzhledem k důležitosti zápasu je zájem o vstupenky veliký, což se dalo předpokládat. Každopádně vyprodáno ještě ani 24 hodin před utkáním nebylo, to znamená, že vstupenky stále k dispozici byly a s největší pravděpodobností také budou i v den utkání. Primárně totiž probíhá na pokladně arény doprodej sektoru pro fanoušky domácích (kotel) C2. Sektor C2 není z bezpečnostních důvodů nabízen v online prodeji.

V online prodeji na serveru vstupenky.hc-vitkovice.cz zbývaly v doprodeji ještě jednotlivé kusy vstupenek z nevyzvednutých rezervací.

 

Jak se hraje čtvrtfinále

Série na čtyři vítězné zápasy. Začíná se na ledě lépe postaveného týmu po základní části, proto se první dva zápasy hrály v Ostravě. Následovaly v odvety v Brně a nyní už se střídají duely jeden po druhém.

Za stavu 2:2 se nyní hraje 5. duel série. Je jasné, že hrát se bude i v pondělí 27. 3. v Brně (17:00). Pakliže nedojde k rozhodnutí a stav bude 3:3, přijde na řadu sedmý duel, na vítkovickém ledě ve středu 29. března od 17 hodin.

 

Teď už bez nájezdů, jen „nekonečné“ prodloužení

V zápasech play off dochází k úpravě pravidel při nerozhodném výsledku po 60 minutách hrací doby. V případě remízy po základní hrací době následuje:

  • VŽDY 18minutová přestávka s úpravou ledu. Po ní následuje 20minutové prodloužení při hře 5 na 5
  • V ZÁPASECH 5. – 7. se v případě nerozhodného stavu po 20minutovém prodloužení nepřistupuje k nájezdům, ale po další 18minutové přestávce s úpravou ledu následuje další 20minutové prodloužení, přičemž tento systém se opakuje do doby, kdy jedno z družstev nevstřelí vítěznou branku

 

5. ZÁPAS – SOBOTA 25. 3., 17:00, ČT SPORT

HC VÍTKOVICE RIDERA - HC KOMETA BRNO

Pátý zápas čtvrtfinále Generali Česká pojišťovna TELH 2023 mezi HC VÍTKOVICE RIDERA a HC Kometa Brno se hraje ve vítkovické OSTRAVAR ARÉNĚ v sobotu 25. března od 17 hodin. Vstupenky je teoreticky stále možné ještě zakoupit online na serveru vstupenky.hc-vitkovice.cz a také především na pokladně od ulice Závodní (v den utkání od 9:00 hodin). Utkání vysílá přímým přenosem kanál ČT SPORT.

 

Další termíny zápasů série

6. zápas: pondělí 27. 3., 17:00, Winning Group Aréna Brno

případný 7. zápas: středa 29. 3, 17:00, OSTRAVAR ARÉNA

 

Dosud odehrané zápasy v sérii

4. zápas – 22. 3., Winning Group Aréna

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Stav série: 2:2

Branky: 18. Zaťovič (Ďaloga, Pospíšil), 26. Horký (Zbořil, Kundrátek) – 27. Raskob (Mueller, Krieger). Rozhodčí: Květoň, Pražák – Ondráček, Zíka. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0, navíc Kovář (VÍT) a Pospíšil (KOM) oba 5 minut za bitku. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 700. Střely na branku: 24:27

HC Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Kundrátek, Kučeřík, Holland, Hrbas, Ščotka, Gulaši – Okál, Holík, Horký – Flek, Strömberg, Pospíšil – Boltvan, Zembol, Šalé – Zaťovič, Ondráček, Zbořil

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, L. Kovář, J. Stehlík, Prčík – Bernovský, Krieger, Mueller – L. Krenželok, Dej, Lakatoš – Kotala, Lindberg, M. Kalus – Fridrich, Gřeš, Lednický

 

3. zápas – 21. 3., Winning Group Aréna

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)

Stav série: 1:2

Branky: 1. Okál (Kundrátek) – 10. Kotala (Gewiese, Kalus), 17. Fridrich (Lednický, Gewiese), 45. Krenželok (Koch, Stezka), 59. Kalus (Kotala). Rozhodčí: Mrkva, Hradil – Šimánek, Hynek. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 700. Střely na branku: 25:22.

HC Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Kundrátek, Kučeřík, Holland, Hrbas, Ščotka – Okál, Holík, Horký – Flek, Kollár, Pospíšil – Zbořil, Strömberg, Koblížek – Vincour, Dvořák, Zaťovič

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, L. Kovář, J. Stehlík – Jarůšek, Krieger, Mueller – L. Krenželok, Dej, Lakatoš – Kotala, Lindberg, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Lednický

 

2. zápas – 18. 3.,  OSTRAVAR ARÉNA

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Stav série: 1:1

Branky: 38. Horký (Holík), 59. Flek (Vincour), 59. Stömberg (Holland). Rozhodčí: Kika, Veselý – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 4:3, navíc Koch (VIT) a Pospíšil (KOM) oba 5 minut za bitku. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 725. Střely na branku: 33:19.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, Prčík, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Jarůšek, Kotala, M. Kalus – L. Krenželok, Lindberg, Dej

HC Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Kundrátek, Kučeřík, Holland, Hrbas, Ščotka, Gulaši – Okál, Holík, Horký – Pospíšil, Kollár, Flek – Zbořil, Strömberg, Koblížek – Vincour, Ondráček, Zaťovič

 

1. zápas – 17. 3., OSTRAVAR ARÉNA

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Stav série: 1:0

Branky: 14. Bukarts (Mueller, Raskob), 15. Kotala (Gewiese, Stehlík), 44. Mueller (Koch) – 30. Okál (Holík), 47. Hrbas (Flek, Kollár). Rozhodčí: Pražák, Květoň – Ondráček, Zíka.
Vyloučení: 1:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 593. Střely na branku: 22:28.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, Gewiese, Prčík, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Jarůšek, Kotala, M. Kalus – L. Krenželok, Lindberg, Dej

HC Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Kundrátek, Kučeřík, Holland, Hrbas, Ščotka, Gulaši – Okál, Holík, Horký – Zaťovič, Strömberg, Šalé – Flek, Kollár, Pospíšil – Vincour, Ondráček, Zbořil

 

HC Kometa Brno

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761