PK5 VIT – OLO 3:1: Senzační obrat, Vítkovice míří do čtvrtfinále

Poté, co vítkovičtí doslova heroickým výkonem vybojovali na ledě Olomouce pokračování série, čekala na ně téměř vyprodaná OSTRAVAR ARÉNA, která ocenila nezdolnou bojovnost modrobílých. Ti dokázali rychle zareagovat na šťastný gól Olomouce a ve třetí třetině dokonali obrat. Vítkovice postupují do čtvrtfinále play off, ve kterém vyzvou třinecké Oceláře nebo pražskou Spartu.

HC OlomoucRozhodující pátý zápas. Pro obě strany už nebylo, kam uhnout. Plná OSTRAVAR ARÉNA a natěšení fanoušci a natěšení hráči. Klíčový zápas celé série, navíc s případným podtitulem nekonečný, protože v případě nutnosti prodloužení by se prodlužovalo až do rozhodnutí, bez nájezdů. Vítkovičtí bojovníci doslova povstali z popela na Hané a vynutili si návrat série do Ostravy, na svůj led a před vlastní fanoušky. A těchto faktorů chtěli využít ve svůj prospěch a v postup do čtvrtfinále. Trenér Holaň byl nucen opět upravit v návaznosti na určité vlivy sestavu, stále chyběl také distancovaný Koch. Olomouc přijela na sever Moravy rovněž plna odhodlání. Její motivace byla silná.

Vítkovické hráče přivítala téměř vyprodaná OSTRAVAR ARÉNA a možná právě přemíra snahy před plným hledištěm vedla k faulu Lukáše Krenželoka v útočném pásmu, olomoučtí tak dostali k dispozici přesilovou hru hned v úvodní minutě. První střelu utkání měl ale na svědomí Lakatoš a po teči hostujícího obránce se vhazovalo před Konrádem. Po návratu vyloučeného Krenželoka se do dobré šance dostal Bondra, ale slovenskému útočníkovi kotouč v rozhodující chvíli utekl z hole. Na druhé straně musel poprvé zasahovat ve čtvrté minutě také Stezka, který ale na Řezníčkovu střelu od modré čáry dobře viděl a neměl tak problém zasáhnout lapačkou. Olomoučtí v úvodu zápasu ostřelovali domácí branku zejména od modré čáry s nadějí na přesnou teč v předbrankovém prostoru, ta ale naštěstí pro vítkovické hráče nepřišla. V první velké šanci Hanáků selhal Klimek, který netrefil odkrytou vítkovickou branku. Moravská série je vypjatá od úvodního zápasu, a tak se dalo čekat, že v podobném duchu se ponese také rozhodující utkání. První rozmíška byla k vidění v šesté minutě, když Kolouch poslal nebezpečně proti mantinelu Flicka, tentokrát se to obešlo bez vyloučení. Vítkovice byly v úvodu aktivnějším týmem, ale jako první se z branky radovali hosté a nutno podotknout, že branka to byla velice šťastná. Po Ondruškově střele od modré čáry si Stezka na brankovišti nerozuměl s Krenželokem, odražený kotouč se dostal k Tomečkovi, kterému se podařilo zpoza branky odrazem o Stezku skórovat – 0:1. Vedení ale olomouckým nevydrželo příliš dlouho. V obranném pásmu založil akci Jan Hruška, který vyvezl kotouč až do pásma soupeře. Tam jej předal Lakatošovi, který z prvního doteku našel Fridricha a vítkovický mladík zamířil přesně do odkryté branky Hanáků – 1:1. Oba týmy se snažily dostat k zakončení, ale akce končily povětšinou nepřesnou přihrávkou a hra se tak přelévala ze strany na stranu. Zajímavě vypadala akce po Škůrkově střele od modré čáry, kterou zblokoval Fridrich, ten se okamžitě vydal za odraženým pukem. K němu měl ale blíže Konrád, který rozehrál přesně na své obránce. Drzým průnikem mezi obránci si o faul řekl Lakatoš a přesilovou hru tak dostali k dispozici také domácí. Olomouc se následně sice osvobodila, ale Bambula byl při napadání vítkovické rozehrávky příliš horlivý a poslal k zemi Solovejva. Domácí tak dostali k dispozici dvojnásobnou přesilovou hru, která trvala téměř minutu a třičtvrtě. Po kombinaci za brankou pálil z mezikruží Solovjev, ale jeho pokus zblokoval Ondrušek. Druhá Solovjevova dělovka byla sražena do ochranné sítě. Vítkovičtí se drželi na kotouči, ale Lakatošovu střelu Konrád viděl a lehce chytil. Olomouc se ubránila bez větších obtíží. V závěru třetiny ještě tvrdě vypálil Polák, ale kotouč minul branku.

V úvodu druhé třetiny si Olomouc vypracovala drobný závar v obranném pásmu Vítkovic, když Bittena u mantinelu přidržel Černý. Krejčí tak mohl využít toho, že na malou chvíli přišel o svého strážce a ohrozil Stezku v brance, který proti jeho střele zasáhl maskou. Zajímavě vypadala také akce Kováře, který se vydal na útočný výlet a na jeho nabídku na teč si před branku najížděl Guman. I ve druhé třetině se hrálo nahoru a dolů bez výraznějších šancí. Ty si mohli vypracovat hosté poté, co byl za nedovolené bránění vyloučen domácí Illéš. Po Krejčího přesné žabičce střílel Navrátil, ale Stezka proti němu včas povyjel a zmenšil tak střelecký úhel. Úspěšný byl také proti Krejčího střele z vrcholu kruhů a to znamenalo, že vítkovičtí přečkali početní nevýhodu a mohli se tak opět pokusit o dobývání branky hostí. Tvrdě pálil Guman, ale zamířil pouze doprostřed branky. Domácí tlačili a postupně se ke střele dostali Prčík s Kovářem. Ve velké šanci byl po zadovce Hrušky Fridrich, ale ten byl olomouckými obránci tísněn, a proto nezakončil přesně. Po akci Krenželoka pálil Kalus, ale kotouč mu mířil na brusle a musel si jej tak nejprve zpracovat a následně zamířil mimo.

Nebezpečně vypadala Kalusova teč Solovjevovy střely od modré čáry, která přišla hned v úvodní minutě. Vítkovice následně mohly hrát přesilovou hru poté, co byl evidentně podražen Hruška. Zákrok ale zůstal nepovšimnut. Vítkovické to ale nemuselo mrzet dlouho. I nadále byli modrobílí aktivní v útočném pásmu a po Bernovského přihrávce zpoza branky rychle a hlavně přesně vypálil Rob Flick, který tak poslal domácí do vedení – 2:1. Domácí dále tlačili a důraz na brankovišti předvedl Guman, na kterého se následně vrhl Černý a Lichanec se snažil vyprovokovat Bittena, ten si ale včas uvědomil, jak důležitou roli hraje při bránění Krejčího a zůstal v souboji ledově klidným. Rozhodčí celou situaci vyřešili domluvou. Vítkovicím se opět povedlo svého soupeře uzamknout v útočném pásmu a to zejména zásluhou Krenželoka, který dlouho kroužil s pukem útočným pásmem a hledal ideální místo a čas pro střelu nebo přihrávku. Nebezpečný byl také Bernovský, následně do přečíslení ujížděl Guman, který byl zezadu zahákován Řezníčkem. I přesto se ale Guman probojoval k zakončení, které však nemělo ideální parametry. Sekeru reklamoval u rozhodčích ještě Flick, ale rozhodčí potrestali pouze zákrok na Gumana. Vítkovice za sebou měly skvělou pasáž, kterou chtěly korunovat gólem v přesilové hře. Místo úvodního tlaku ale přišly dvě šance Bambuly, který dobře napadal vítkovickou rozehrávku. Fridrich následně přece jen zavezl kotouč do útočného pásma a domácí tak mohli rozestavět přesilovkový vzorec. Holaň na led poslal druhou speciální formaci, ale ani dvě střely Pedana brankou neskončily. Ihned po vhazování se k zakončení doslova prodral Krenželok, ale jeho bekhend mířil mimo. Stejný hráč měl důležitou roli také na druhé straně kluziště, kde bohužel nešťastně vystřelil kotouč přímo do ochranné sítě a usedl tak na trestnou lavici za zdržování hry. Olomoučtí tvrdě ostřelovali branku, ale svou důležitost ukázal Roman Polák, který se obětavě vrhl hned proti několika střelám. I přesto ale kotouč poskakoval v brankovišti, ale olomoučtí se ke gólové dorážce nedostali. Dělovku poslal na Stezku Ondrušek, jeho pokus ještě zblokoval Dej a kotouč následně ještě olízl levou tyč Stezkovy branky. Vítkovičtí přečkali přesilovou hru hostů, což by ve finále mohlo být klíčovým momentem utkání. Dobré střídání zaznamenal šest minut před koncem třetí třetiny Lakatoš, který nejprve obětavě po buly zablokoval tvrdou střelu od modré čáry a následně zakončoval střídání střelou, proti které Konrád nezasáhl přesvědčivě. Dvě a půl minuty před třetí sirénou zažili vítkovičtí malé déjà vu, když Pedan baseballově poslal kotouč mimo hrací plochu a daroval tak hostům přesilovou hru. Olomoucký Konrád čekal na pokyn střídačky, aby do hry pustil šestého bruslaře, ale ten stále nepřicházel. Vítkovice totiž dobře napadaly rozehrávku a vyhazovaly puky daleko od své branky. Minutu a čtvrt před koncem přišel oddechový čas Olomouce, ale vzhledem k tomu, že se vhazovalo ve středním pásmu, zůstal Konrád ve své brance. Do návratu vyloučeného Pedana v tu dobu zbývalo čtyřicet vteřin. Těsně před Pedanovým návratem nebezpečně pálil těsně mimo Krejčí a následnou střelu Tomečka v pádu zblokoval Lakatoš. Do konce zbývala necelá půlminuta a OSTRAVAR ARÉNA hnala domácí borce k vítěznému konci. Postup ještě střelou do prázdné branky pečetil Lukáš Krenželok – 3:1.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Určitě to byl vyrovnaný zápas. My jsme v první třetině báječně udrželi dlouhé oslabení pět na tři. Z toho jsme se odrazili a hráli jsme dobrý hokej. Bohužel zaspali jsme začátek třetí třetiny, byli jsme potrestáni jedním gólem. I když jsme měli v závěru dost brankových příležitostí, byly tam dvě tyčky, tak už jsme nestihli vyrovnat. Bohužel, já musím domácím pogratulovat.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Vyrovnaný zápas, tak jako byly všechny zápasy. Na začátku jsme nehráli dobře. Bylo vidět, že jsme svázáni tím, že to můžeme doma dokázat, protože ta statistika postupů není moc plusová. Výsledkem byl i první gól, který jsme si tam dorazili prakticky sami. Bojovali jsme až do konce. Bylo hrozně důležité, že jsme dokázali výsledek srovnat. Na třetí třetinu vyšlo úplně jiné mužstvo. Mužstvo si začalo věřit, dali jsme gól, byli jsme všude. Ale byla tam kaňka našich vyloučení, kdy měl soupeř šance. Kluci to ale odbojovali a odmakali. Já jim za to děkuju, protože tohle je obrovský úspěch. Sezona nezačínala dobře, pasovali nás možná na baráž a tady to co kluci dokázali, je za mě obrovský úspěch pro Vítkovice.

Generali Česká pojišťovna play off TELH – předkolo

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc
3:1
(1:1, 0:0, 2:0)

Stav série: 3:2

Branky: 8. Fridrich (Lakatoš, Hruška), 43. Flick (Bernovský, Kovář), 60. Krenželok – 7.Tomeček. Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 729 (bez omezení kapacity). Střely na branku: 19:23.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Pedan, J. Stehlík, Plášil, L. Kovář, Prčík – L. Krenželok, Bitten, M. Kalus – Fridrich, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Flick, Bernovský – Illéš, Dej, Guman

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek, Rašner – Navrátil, Krejčí, Tomeček – Kusko, Knotek, Bambula – Klimek, Kolouch, Lichanec – Burian, Nahodil, Kunc