PK2: MHK – VIT 1:0: Hradec fotbalovým výsledkem zvýšil své vedení v sérii

Pokud někdo po úvodním zápase této série čekal další ofenzivní představení obou týmů, musel být zklamán. Oba soupeři se vrátili k poctivé defenzivní hře, založené na precizním bránění středního pásma a hlavně vyvarování se faulů. Domácí posilnění středečním vítězstvím byli po dvě třetiny lepším mužstvem a Vítkovice zásluhou skvělého Klimeše držely těsnou ztrátu. Do třetí třetiny ale nastoupil úplně jiný tým, který domácí vymazal ze hry. Vyrovnání viselo na vlásku po střele Prčíka, kterou Pařík zachytil se štěstím na brankové čáře. Série se tak přesouvá do Ostravy za stavu 2:0.

Také ve čtvrtek se na královehradeckém ledě rozhořela bitva série předkola mezi Mountfieldem a Vítkovicemi. První duel patřil po těsné výhře 4:3 loňským vicemistrům a pomyslný míček byl nyní na straně Ostravanů, kteří samozřejmě chtěli srovnat krok a tím si vynutit dvě utkání na vlastní půdě.

Také v úvodu druhého utkání byli aktivnějším týmem domácí. Po rychlém přechodu útočné modré, Klimeše prověřil střelou z první útočník Šťastný. Na druhé straně se do šance po buly dostal Lednický, který dorážel odražený kotouč, ale tomu se nakonec nepodařilo najít mezeru v Paříkově postoji. První velkou šanci měl po zaváhání vítkovické obrany domácí Perret, ale Klimeš jej skvělým zákrokem vychytal. Silný tlak si vypracovala také Klímova formace, ale Klimeš znovu odolal. Vítkovičtí se připomněli akcí Prčíka, který se prodral k zakončení z pravého křídla. Úspěch neslavilo ani přečíslení Chlána s Kalusem, kdy na sebe zakončení vzal centr třetí formace. Blízko úvodní branky byl Vojtěch Lednický. Tomu se podařilo prostřelit Paříka mezi betony, jenže kotouč se následně zastavil o tyč. Aktivitu poté znovu převzali domácí. Nejprve rychlý protiútok zakončoval Pavlík, který ale minul horní roh vítkovické branky. Vítkovický brankář pak zapsal dva úspěšné zákroky proti střelám Kevina Klímy, jenže hradečtí se udrželi i nadále u kotouče. Ten se dostal k obránci Blainovi a jeho nahození bylo tečováno Kevinem Klímou mimo dosah Klimeše – 1:0.

Také ve druhé třetině byli aktivnější domácí a znovu byla hodně vidět Klímova formace. Právě dopingový hříšník z minulé sezony, se dostal do dobré střelecké pozice, ale Klimeš si proti němu povyjel a vyrazil puk ramenem. Prvním vyloučeným zápasu se stal v devětadvacáté minutě Matěj Prčík, který v souboji přidržel Klímu. Modro-bílí nepouštěli soupeře do vyložených šancí, a ti tak ohrozili Klimeše jen bekhendovou střelou Šťastného. Větší příležitost měli Východočeši těsně po skončení přesilové hry, když z mezikruží pálil Jergl. Vítkovice znovu podržel skvělý Klimeš, a to i o chvilku později proti střele Okuliara, když ležel v brankovišti zavalen Jesperem. Vítkovičtí se po delší době dostali před Paříka, ale střela Fridricha z levého křídla nebyla přesná. Druhá třetina nepotkala vítkovické hokejisty ve formě, protože za čtrnáct minut nedokázali ohrozit Paříkovu branku. Změnit se to mohlo v přesilové hře po faulu Pilaře, který v souboji zasáhl loktem Kriegera. Jenže i po přesilové hře v kolonce střel svítila nula. Hradec v závěru druhé třetiny ohrozil branku díky Tamášiho, který se obtočil kolem branky a zkusil bekhendem překvapit Klimeše. Ten byl ale pozorný a poradil si i s následnou dorážkou Perreta.

Do třetí třetiny vítkovičtí vstoupili v pozměněné sestavě. Změny se vyhnuly pouze Kriegerově formaci, ale ani to nezastavilo hradecké, kteří se dostali do zakončení hned po patnácti vteřinách, ale Klimeš Jesperovi nedovolil změnu skóre. Modro-bílí se ve třetí třetině přece jen osmělili a dokázali soupeře zatlačit do defenzivy. Dej hledal před brankou číhajícího Zdráhala, ale ten netrefil kotouč. O chvíli později to zkusil individuálně Barinka a Pařík měl co dělat, aby kotouč vyrazil. Vítkovičtí měli dobré střídání ale ani Kalus se neprobojoval k úspěšné střele. Nebezpečně vypadala střela Chlána, kterému nabil Zdráhal, jenže Pařík se včas přesunul. Rihards Bukarts se sebevědomě prokličkoval až před Paříka, jenže v poslední chvíli mu Estephan nadzvedl hůl. Kotouč vyplaval mezi kruhy, kde byl připraven Percy. Po nezaviněné srážce s Dejem na ledě zůstal ležet Jesper, který se hodně zlobil na rozhodčí. Sudí nakonec Deje poslali na trestnou lavici, ale zároveň se vydali zkoumat video. Opakované záběry ukázaly, že to byl hradecký útočník, který dobře věděl o svém soupeři a najel si na jeho rameno ve snaze získat pro svůj tým výhodu. Po střele Prčíka se kotouč šoural směrem za brankovou čáru a Pařík v poslední chvíli dokázal zastavit kotouč na brankové čáře. Nicméně sudí se pro jistotu vydali celou situaci prozkoumat k videu, které ukázalo, že Vítkovice dělily od vyrovnání doslova centimetry. Nebezpečně pálil z vrcholu levého kruhu Krieger, ale Pařík držel těsné vedení Hradce. Modro-bílí to v závěru zkusili bez brankáře, ale ani se šesti bruslaři nenašli recept na bezchybného hradeckého brankáře, ten ještě vytáhl klíčový zásah proti střele Kaluse.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): První třetina z naší strany nebyla úplně hrůzostrašná. Druhá třetina byla šílená. Tam za nás nastoupil jen gólman. Ve třetí třetině jsme si znovu začali vytvářet šance a nějak hrát, ale s takovou hrou, která trvá jen pár minut, nemáme šanci uspět.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): 1:0 je fotbalový výsledek, ale myslím si, že o cennější je výsledek. Došli jsme si pro něj soudružným týmový výkonem. Vítkovice nám v závěru ukázaly, že to bude ještě obrovský boj a že nás ve Vítkovicích nečeká nic lehkého. Musíme se na to dobře připravit.

PŘEDKOLO

Mountfield HK – HC VÍTKOVICE RIDERA
1:0
(1:0, 0:0, 0:0)

Stav série
2:0

Branky: 16. Klíma (Blain, Jergl). Rozhodčí: Jeřábek, Kika – Hynek, Thuma. Vyloučení: 1:1. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 577. Střely na branku: 38:25.

Mountfield HK: Pařík – Freibergs, Blain, Pavelka, Pláněk, Pilař, McCormack, Jank – Perret, Tamáši, Jasper – Okuliar, Klíma, Jergl – Eberle, Estephan, Šťastný – Pavlík, Lalancette, Miškář

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Auvitu, Prčík, J. Stehlík – Fridrich, Barinka, Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Ri. Bukarts – M. Kalus, Chlán, Dej – Půček, Claireaux, Lednický