Petr Fridich: Věřím, že to tam spadne v pravou chvíli

Petr Fridrich aktuálně válčí na křídle Chlánovy čtvrté formace, i to značí fakt, jak silný útok Vítkovice mají. Jako klíčový se ukázal trenérský tah Miloše Holaně, který ve třetí třetině stáhl sestavu na tři útoky a poslal dvaadvacetiletého útočníka na křídlo první formace k Peterům Kriegerovi a Muellerovi. Fridrich se trenérovi za důvěru odvděčil asistencí na vítěznou branku.

Petře, gratulujeme k vítězství! Jak se z tvého pohledu rodilo?

Byl to hrozně těžký zápas, dlouho bez gólu. Řekl bych, ze začátku trošku nervózní. Bylo to o tom, kdo dá ten první gól. Čekali jsme na to, ve třetí třetině si myslím, že jsme to trošku zklidnili, protože ve druhé třetině si myslím taková trošku rozlítaná. Myslím si, že jsme to pak zvládli dobře, dali jsme ten gól a potom jsme předvedli poctivou obranu, jak předvádíme prakticky celou sezonu. Kometu jsme pak k ničemu nepustili a došli si pro důležité vítězství.

Předchozí zápasy jste byli jednoznačně aktivnější, bylo to dnes z vaší strany nervóznější?

Možná to bylo trochu nervóznější, ale my jsme si byli vědomi té naší síly, takže jsme věděli, že ten zápas, pokud budeme hrát naší hru, tak že ho zvládneme. A zvládli.

Do třetí třetiny jste šli v pozměněné sestavě. Stáhli jste to na tři formace a ty ses posunul na křídlo prvního útoku. Co říkáš na tuto změnu?

Asi jsem v tom nic nehledal. Když jsem hrál předtím tu čtvrtou lajnu, tak trenér to točí poctivě, hrajeme dost, takže pro mě to nebyla změna, akorát jsem přepnul z češtiny do angličtiny a hráli jsme to s klukama. Máme nějaký herní plán, který je pro všechny pětky podobný, takže se pro mě moc nezměnilo.

Takže přihrávka na gól už proběhla v angličtině?

Ta byla už v angličtině (směje se).

Viděl jsi Petera Muellera před brankou?

Jo, tak koutkem oka jsem ho viděl. Spíše jsem ho tam tak nějak cítil, ale jo, viděl jsem ho tam, tak jsem to tam zkusil poslat a vyšlo to.

On hrál poslední čtyři sezony za Kometu. Jak prožívá takový zápas, který rozhodne vítězným gólem?

To úplně nevím, ale myslím si, že je to dostatečně zkušený hráč, který toho má spoustu za sebou a pro kterého to může být možná něco víc, ale myslím si, že se soustředí na to, že teď hraje za Vítkovice a že dělá všechno pro to, abychom postoupili.

Čtvrtfinálová série se blíží k vrcholu, vedete 3:2 na zápasy a teď vás čeká zápas v Brně. Jak to vnímáte?

Vnímáme to tak, že to bude obrovsky těžké, stejně jako ty předchozí zápasy. Nachystáme se na to, podíváme se na video, zhodnotíme a připravíme se, co nejlépe to půjde, aby se ten sedmý nemusel hrát.

Trenér Martinec řekl, že Kometa odehrála nejlepší zápas v sérii. Je o to cennější, že jste je udrželi na nule?

Každé to vítězství je cenné. Je to vždycky jedno ze čtyř, ale jsme rádi, že se nám to povedlo doma, že jsme šli znovu do vedení a že to můžeme ukončit co nejdříve.

Co říct k výkonu Aleše Stezky?

To co vždycky. Parádně nás podržel, je to základní článek našeho týmu, jsme moc rádi, že ho máme. Je to základ toho týmu.

V první lajně už jsi nastupoval, ale s jinými spoluhráči. Jaké to je naskočit s americkým duem?

Řekl bych, že jsou to detaily, trošku to je jinak, ale ten základní herní plán je podobný, takže jsme si k tomu jen lehce něco řekli. Co se hraje po buly nebo tak, ale jinak to nebyla velká změna.

Věděl jsi při té poslední kličce, kterou jsi dělal Kollárovi, že to je útočník, že nemusí mít obranné návyky nastudované?

Nevěděl jsem, že to je útočník, ale věděl jsem, že jsem v rychlosti a že jsem ten puk dostal hodně nízko a mohl jsem se rozjet. Tím, jak stáli, tak nebyl moc v rychlosti, takže jsem věděl, že mám tu výhodu, takže jsem šel kolem něj a dostal jsem to pak do té situace dva na jednoho, kde jsem to propasíroval na Petera a on zakončil.

Pomůže taková asistence i pro střelecké sebevědomí, protože šancí máš docela dost.

Je to tak, já doufám, že ano. Těch šancí je fakt hodně a věřím, že v tu pravou chvíli, kdy to bude fakt potřeba, to tam spadne. Snažím se na to myslet co nejméně, ale samozřejmě to může pomoct.