PCE – VIT 1:3: Hotovo! Vítkovice uspěly v Pardubicích a jsou v předkole

Roční půst končí, Ostrava se může těšit na vyřazovací boje hokejové extraligy. Vítkovičtí hokejisté definitivně zpečetili svou účast v předkole play off na ledě posledních Pardubic. Nezastavil je ani brzy inkasovaný první gól. Modro-bílí otočili zápas a v posledních dvou kolech základní části se mohou soustředit na boj o lepší pozici pro rozhodující bitvy sezony.

Pardubice spadly před zápasem s Vítkovicemi na poslední příčku tabulky, ovšem i tak Ostravané vnímali duel na východě Čech jako velkou hrozbu. Měli před sebou přece jen zkušené, i když trápící se mužstvo. Navíc vedené vítkovickou legendou Milošem Holaněm. Pro modro-bílé však měl zápas dvojí význam, v případě výhry totiž mohli definitivně rozhodnout o své účasti v letošním play off. Vítkovicím úvod zápasu vůbec nevyšel. Pardubice uvolnil do úniku Petr Sýkora, přihrál na střed volnému Lukáši Nahodilovi, který kličkou do forhendu překonal Patrika Bartošáka už po 42 sekundách hry – 1:0. Domácí rychlé vedení viditelně povzbudilo, neustále dravě pronikali do pásma soupeře a dostávali jej pod nepříjemný tlak. Bartošák měl od prvních chvil zápasu plné ruce práce. Ve 4. minutě se pokusil zahrozit Marek Hrbas, ale jeho střela z dálky byla sražena do ochranné sítě. Ostravané se pomalu dostávali do aktivity, puk byl častěji na jejich holích, ale v úvodu jim jednoznačně chyběly větší střelecké pokusy. Během první komerční přestávky se hosté uklidnili a hned z následného buly dosáhli na srovnání, od modré čáry pálil přesně Lukáš Klok a domácí brankář Klouček se za pukem jen bezmocně ohlédl – 1:1. V 10. minutě se nebezpečně kolem brány protáhl Petr Sýkora, ale Bartošákův rozklek byl proti jeho úspěšnému zakončení. Při vyloučení na obou stranách se až před Kloučka prokličkoval Patrik Urbanec, ale na mladého brankáře nevyzrál. Ostravané měli zkrácenou početní výhodu, v ní se zkoušel prosadit Roman Szturc. Také Pardubice si zahrály v první třetině přesilovku, hned dvakrát. Nebezpečnější byly v té ze 17. minutě, Rastislav Špirko dokonce už dokázal průnikem před bránu překonat Bartošáka, jenže puk na poslední chvíli nedorazil a Lukáš Klok z brankoviště pohotově odrazil kotouč do bezpečí. V posledních sekundách prvního dějství byly Vítkovice pod velkým tlakem, z blízka pálili rychle po sobě Filip Zadina a Jan Starý, ale Patrik Bartošák i v nestandardním postavení dokázal hrozbu odvrátit.

Ve druhé třetině zlepšily Vítkovice defenzivní hru, to znamenalo, že Pardubice se mnohem méně dostávali do jejich pásma. Ve 23. minutě nachytal Ivan Baranka v hloubi útočného pásma jednoho z domácích při zdlouhavé rozehrávce, v rohu vybojoval kotouč, vybruslil na kruh a přesnou ranou poslal Ostravany poprvé v utkání do vedení – 1:2. Gólové oslavy si ale hosté moc neužili, protože krátce před Barankovou střelou se Jan Hudeček v mezikruží bolestivě srazil s jedním z protihráčů a modro-bílí tak se tak více než gólu věnovali stavu spoluhráče. Mírně otřesený Hudeček ale po chvilce bez nutnosti pomoci odjel na střídačku. Ve 25. minutě vyrazil po křídle Ondřej Roman, před branou přenechal Patriku Zdráhalovi a z dorážky se podruhé v zápase pokoušel prosadit Lukáš Klok. Pardubice se připomenuly ve 27. minutě, když Petr Sýkora našel od zadního mantinelu před branou Martina Kauta, jeho střelu z první ale Bartošák skryl v náručí. Od 30. minuty se museli Ostravané bránit zdvojené přesilovce Pardubic. Oslabení při vyloučení Balána zvládli a úspěšně si vedli i při trestu Výtiska. Pouze v závěru druhé početní výhody si vytvořili slibnou šanci při střele Berana, ale klubko těl před bránou a Patrik Bartošák vyrovnání nepřipustili. Ve 36. minutě se při hře čtyř proti čtyřem snažil kolem brány prosmýknout Rostislav Olesz, jenže byl faulován a Vítkovičtí tak získali více než minutovou výhodu čtyř proti třem. Pardubická trojice ale byla v bránění velice úspěšná, modro-bílí tak z převahy vytěžili jen dvě sice nebezpečné, ale nezdárná. Po návratu současně vyloučených hráčů pokračovala vítkovická přesilovka pěti proti čtyřem, ale ani v té si hosté neřekli o navýšení skóre. Navzdory nevyužité početní výhodě bylo z vítkovického pohledu klíčové, že se podařilo přestát řadu oslabení a díky dobrému vstupu do třetiny strhnout vedení na svou stranu.

Vítkovice rozehrály třetí dějství využitou přesilovkou. Ondřej Roman nastřelil ze strany kotouč do předbrankového prostoru, odkud úspěšně tečoval do pardubické klece Patrik Zdráhal – 1:3. Pardubice se pokoušely korigovat stav v následné početní výhodě, ovšem ostravské oslabení už v tomto utkání několikrát ukázalo, jak efektivní umí být a také v této situaci zůstalo stoprocentní, Dynamo zahrozilo snad jen střelou Sýkory, která ale mířila mimo Bartošákovu svatyni. Větší příležitost vypracoval spíše dobře napadající Szturc, který před bránou hledal najetého Rostislava Olesze. Vítkovická trestná lavice příliš nevychladla, po skrumáži před Bartošákem si totiž v brankovišti dost důrazně počínal Marek Hrbas, za což byl vyloučen a domácí tak získali další příležitost pokusit se prosadit proti oslabenému soupeři. Jejich přesilovkový vzorec byl tentokrát pozičně přece jen úspěšnější, než v předešlých případech, ale střelecky znovu vyšel naprázdno. Mnohem nebezpečnější bylo Dynamo proti pěti Ostravanům, jenže obětavost Stanislava Balána při pádu do střely v 52. minutě překazila domácím plány. Další souboj pardubické přesilovkové formace s vítkovickým oslabením přišel v 55. minutě a znovu to byl Roman Szturc, který navzdory početní nevýhodě dokázal ohrozit Kloučka v bráně domácího celku, druhý pokus o únik ostravské devětašedesátky překazil vracející se bránící hráč a trápení Dynama v přesilovkách pokračovalo, i přes trpělivou snahu střelce Petra Sýkory. Tři a půl minuty do konce utkání chtěli Východočeši vrhnout všechny síly do útoku, jenže vysoko vysunutá defenziva Ostravanů dostávala soupeře pod velký tlak a nepřipouštěla souvislejší aktivitu červeno-bílých. Kouskování hry samozřejmě hrálo do karet modrým, kteří si počínali sebevědomě i v obranné fázi. Poslední ranou do snah Pardubic byl faul na Zajíce na Balána a Vítkovice tak mohly dohrát utkání v početní výhodě a v poklidu si tak pohlídat výhru. Tři body z ledu Dynama znamenají, že Ostravané si po jednoročním půstu zahrají play off! Účast v předkole si definitivně potvrdily tři kola před koncem základní části.

Hlasy trenérů po utkání:

HC Dynamo Pardubice – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Branky: 1. Nahodil (Bárta, P. Sýkora) – 8. Klok (D. Květoň, Kolouch), 23. Baranka (Szturc, Balán), 45. Zdráhal (Roman, Olesz). Rozhodčí: Čech, Pavlovič – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:8. Využití: 0:1. Diváci: 5514. Střely na branku: 32:31.

HC Dynamo Pardubice: Klouček – Havlík, Trončinský, Ščotka, Schaus, Chaloupka, Nedbal, Zajíc, Ovčačík – Bárta, Nahodil, P. Sýkora – Hubáček, Špirko, J. Sýkora – Beran, Poulíček, M. Kaut – Starý, T. Kaut, Zadina

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Baranka, Hrbas, D. Krenželok, Výtisk, Urbanec, L. Kovář – Olesz, Roman, Zdráhal – D. Květoň, Kolouch, Vandas – Szturc, Balán, Tomi – Kurovský, Stastny, Hudeček – Illéš