OSTRAVA HOCKEY CUP 2022 – U17: Berlín bere zlato, stříbro pro Silesiu, bronz uhájila Poruba

Druhý turnaj velkého letního hokejového podniku OSTRAVA HOCKEY CUP 2022 – financovaného z rozpočtu statutárního města Ostrava – svádí o víkendu dohromady týmy kategorie U17. Úvodní den navzdory nezdaru v městském derby s Porubou ovládli hokejisté Vítkovic. Sobota ale patřila především týmům Berlína a Poruby, které se s osmibodovým ziskem drží na čele. Souboj vedoucích týmů skončil jednoznačnou výhrou Berlína, který tak vyhrál celý podnik.

Hned v pátek ráno se rozhořely bitvy v kategorii dorostenců a pěkně zostra – městským derby mezi Vítkovicemi a Porubou. Turnaj kategorie U17 se hraje od pátku do neděle, znovu v jedné skupině systémem každý s každým. Vítěze určí jednoduchá tabulka. Soutěže se účastní domácí HC VÍTKOVICE RIDERA, HC RT Torax Poruba, HK Dukla Trenčín, HK Nitra, polský regionální výběr Metropolia Silesia a také německý Eisbären Berlin. Kromě úvodu turnaje se hraje souběžně na obou ledových plochách, tedy v Multifunkční hale i v OSTRAVAR ARÉNĚ. Vstup na utkání je pro diváky samozřejmě zdarma.

Soutěž odstartovalo doslova derby jako žiletka. Souboj mezi Vítkovicemi a Porubou byl bojem vůle, emocí, odhodlání, vzájemného hecování, ale i provokací a tvrdých střetů. Hokejově to byla přetahovaná, v dramatickém závěru se ujala vedení 3:2 Poruba, ale Vítkovice na vlastním ledě srovnaly a vynutily si rozhodující nájezdy. I ty byly dlouho srovnané a rozhřešení přinesly až nadstavbové série. Šťastnější byli hosté z levého břehu řeky Odry, hráči RT Torax slavili velké vítězství a trenér David Moravec s nimi. Následoval mezinárodní souboj polského regionálního výběru Metropolia Silesia s německým Eisbärenem Berlín. Vyhrocené utkání bylo v prvních dvou třetinách chudé na góly, 2:1 vedli polští bojovníci. Až třetí třetina přinesla rozuzlení zajímavého příběhu. Přišel zvrat, Berlín třemi brankami v poslední části otočil vývoj a zapsal tři body. Slovenské derby mezi Nitrou a Trenčínem uzavíralo první sérii zápasů. Bezbrankový stav rozsekli v úvodu druhé třetiny hráči Trenčína, jenže následný brejk s faulem a nařízené trestné střílení vrátilo Nitru do hry, vše za stavu 3:3 dozrálo do nájezdů, které na svou stranu získala Dukla. Ztrátu bodu z ranního derby odčinili Vítkovičtí výhrou nad Berlínem, rozhodli o ní de facto v první třetině, kterou vyhráli 3:2, dvě branky v prostřední části pak jen tříbodový zisk modro-bílých potvrdily. V posledním zápase prvního dne se ve slezském derby utkaly týmy Metropolia Silesia a Poruby. A byl to vyrovnaný boj, ve kterém ale měli nakonec přece jen trochu navrch polští reprezentanti slezského regionu. Silesia vyhrála 4:3 a zapsala první body na turnaji.

Jenže druhý den turnaje nezačal vůbec dobře pro dosavadní vedoucí tým tabulky. Vítkovice dost nečekaně padly s Metropolií Silesia. Poláci zaslouženě ovládli utkání 5:2, když domácí výběr předčili herně i v koncovce. Tím sesadili modro-bílé z čela průběžného vedení. V souběžně hraném utkání mezi Trenčínem a Berlínem to hodně jiskřilo a byla z toho také přestřelka, kterou až v nájezdech po výhře 4:3 strhli na svou stranu hráči Eisbärenu. Sobotní polední utkání mezi Porubou a Nitrou bylo prakticky od počátku a po celou dobu pod kontrolou ostravského mužstva. Slovenský celek dokázal pouze v polovině duelu korigovat čestným gólem. Výhra 5:1 připravila Porubě nadějnou půdu pro útok na vedoucí příčky tabulky turnaje. Jak Porubu, tak také Nitru ovšem čekal odpoledne ještě jeden zápas. Nitra změřila síly s Berlínem a byli to Němci, kdo se radoval po výhře 6:3. Souběžně Poruba narazila na Trenčín a bylo to značně vyrovnanější utkání, ostravský tým si po čtyřiceti minutách vybudoval dvoubrankový náskok a dobrou obranou udržel Nitru na distanc. Výhra 2:1 znamenala další tři body na konto Poruby. Právě Berlín a Poruba, které odehrály v sobotu dvě utkání, se se ziskem 8 bodů dostaly do čela pořadí. Reálnou šanci na triumf má ale Metropolia Silesia, kterou čekají v neděli dvě utkání, má přitom na účtě už 6 bodů. Bez nadějí ještě nejsou ani domácí Vítkovice, jenže ztráta bodu s Porubou a nezdar právě se Silesií znamenají, že pokud chtějí domácí pomýšlet na celkový triumf, musejí bezpodmínečně vyhrát obě nedělní utkání a ještě věřit, že v klopýtnutí prozatím vedoucích celků.

Pokud chtěly Vítkovice pomýšlet na medailový úspěch či celkový triumf, musely v prvním nedělním utkání bezpodmínečně vyhrát. Podařilo se jim to. Duklu Trenčín porazili domácí 5:1 a přiživili tím naděje na čelní umístění. Do karet modro-bílým hrál i fakt, že ambiciózní polský výběr Metropolia Silesia nečekaně padl s Nitrou. Slovenský celek zaznamenal první výhru na turnaji a značně zdramatizoval soutěž. Bitva dvou týmů, které po dvou dnech vedly tabulku, tedy Poruby a Berlína byla zprvu dramatická, ale nakonec jednoznačná. Byla to Poruba, kdo otevřel skóre, jenže pak přišla gólová smršť Eisbärenu, který výhrou 7:2 potvrdil triumf na OSTRAVA HOCKEY CUPU 2022. Zbývaly ale rozhodnout ještě další medailové pozice. Poslední souběžné zápasy měly rozhodnout. Prvním tříbodovým úspěchem nabuzená Nitra zhatila jakékoli naděje domácích Vítkovic na medailové umístění, na ploše OSTRAVAR ARÉNY přestříleli Slováci ostravský tým 6:4, čímž se na ně i bodově dotáhli a díky lepšímu vzájemnému zápasu při rovnosti bodů také přeskočili. Paralelně s tím na ploše Multifunčkní haly přehrála Metropolia Silesia Duklu Trenčín. Trenčínu tak zbyla poslední příčka, zatímco polský výběr se tím katapultoval na stříbrnou pozici.

OSTRAVA HOCKEY CUP 2022 – U17

Výsledky – 1. den

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC RT Torax Poruba 3:4 SN (2:1, 0:1, 1:1)

Metropolia Silesia – Eisbären Berlin 2:4 (1:1, 1:0, 0:3)