Člen bronzového olympijského týmu do Vítkovic. Z Finska přichází bek Mario Grman

Slibované posílení do obrany Vítkovic přichází. Ostravský klub se dohodl na příchodu se slovenským zadákem Mário Grmanem, který v posledních třech sezonách působil ve finské nejvyšší soutěži. Byl členem kádru slovenské reprezentace, která z olympiády přivezla bronzovou medaili.

Nejen síla a zkušenosti do útoku, ale také do obrany. Vítkovice přivedly do svých zadních řad dalšího zkušeného a kvalitního beka. Je jím pětadvacetiletý Mário Grman. Rodák ze slovenských Topoľčan je v ideálním hokejovém věku a přitom má řadu zkušeností z Finska, odkud do Ostravy přichází a dále také z KHL i z české Extraligy. V neposlední řadě rovněž z reprezentace a kanadských juniorských soutěží.

„Na začátku května jsme avizovali, že sháníme top útočníka a top beka. Do útoku jsme před časem získali Petera Muellera a nyní přichází i posila do obrany. Mario Grman poslední tři roky působil ve Finsku, byl v kádru, který přivezl bronz z letošní olympiády, hrál v KHL, hrál v extralize. Na to, že mu je pětadvacet, má bohaté zkušenosti a hlavně je u něj velká kvalita. Máme radost, že jsme se dohodli a že Mário bude součástí Vítkovic,“ těší se sportovní ředitel HC VÍTKOVICE RIDERA Roman Šimíček.

Grman přichází do Ostravy z finského HPK. Týmu z města Hämeenlinna utekl v uplynulé sezoně přímý postup do čtvrtfinále play off jen vinou horšího vzájemného zápasu s Kärpätem Oulu, pak ovšem překvapivě vypadl už v předkole s obhájcem titulu Lukko Rauma. Slovenský zadák v sezoně odehrál celkem 40 zápasů. S hokejem začínal ve svém rodišti v Topoľčanech. Na Slovensku krátce hrál i v Martinu. V roce 2014 ale odešel do zámořské juniorské WHL, kde vydržel dvě sezony v celcích Red Deer Rebels a Kootenay Ice. Pak se vrátil zpět nakrátko na Slovensko, zahrál si i v Žilině. Následoval přesun do české extraligy do celku Piráti Chomutov. Sezonu 2018/2019 odehrál v dresu Slovanu Bratislava v nadnárodní KHL. Od roku 2019 působil ve Finsku, nejprve dvě sezony v týmu SaiPa, poté v HPK, odkud zamířil do Vítkovic. Samostatnou kapitolou je jeho reprezentační působení. Slovenský národní dres oblékal od 16 let, zahrál si na MS do 18 let v roce 2014 i 2015. Na juniorském šampionátu v roce 2017 a ještě v téže sezoně debutoval na velkém mistrovství světa. Na MS hrál i v letech 2021 a 2022, jeho dosavadním reprezentačním vrcholem je ale letošní olympiáda v Pekingu, byl členem širšího kádru, který získal bronzové medaile.

„Hledali jsme obránce do prvních dvou obran jako náhradu za Romana Poláka. Nahradit Romana Poláka na sto procent samozřejmě nejde, ale chtěli jsme podobného hráče. Vize byla – pravák, defenzivní, první, maximálně druhá obrana. Dostali jsme tip na Mária Grmana a věříme, že v tomto směru nám může pomoci. Je to stabilní člen slovenské reprezentace. Odehrál letošní mistrovství světa, kde jsme měli možnost jej sledovat. Je to bek, který je v dobrém věku, umí hru přitvrdit, ale umí i rozehrát a podpořit útok. Takže všechny tyto atributy splňuje a nyní už je na něm, aby to potvrdil v našem dresu i na ledě,“ ví trenér Miloš Holaň. Z jeho slov je jasné, jakou roli by nově příchozímu slovenskému zadákovi měl dát – post defenzivního beka, do oslabení.

Mário Grman je čtvrtým obráncem, kterého vítkovické vedení do týmu přivedlo. Kromě Daniela Krenželoka, Američana Willie Raskoba ještě také dalšího zkušeného slovenského zadáka Juraje Mikuše. Samozřejmě největší překvapení a vzruch přinesla zpráva o angažování amerického forvarda Petera Muellera, který dosud působil v Kometě Brno, ale má za sebou i bohatou kariéru v NHL a v posledních čtyřech letech platil za nejlepšího cizince v naší nejvyšší soutěži.

MÁRIO GRMAN

Číslo dresu:
Post:
obránce
Narozen:
11. dubna 1997 v Topoľčanech (SVK)
Národnost: SVK
Výška:
185 cm
Váha:
89 kg
Držení hole: