Od kluka v ušance k tisícovce zápasů! A Jan Výtisk ještě nekončí

Nedělní zápas s Karlovými Vary nabídl Vítkovicím i jeden jímavý příběh. Obránce, odchovanec, ostravský rodák, velký bojovník Jan Výtisk nastoupil ke svému 1000. extraligovému zápasu. Jubilejní zápas orámovaly nádherný ceremoniál i tři vítězné body.

HC Vítkovice RideraÚvodní buly nedělního zápasu mezi Vítkovicemi a Karlovými Vary bylo vhozeno se značným zpožděním. Na vině byl slavnostní ceremoniál k oslavě 1000. extraligového zápasu Jana Výtiska. Osmatřicetiletý zadák je prvním vítkovickým odchovancem, který na tuto metu dosáhl a oslavil ji také ve svém mateřském klubu.

Jan Výtisk se stal historicky 17. hráčem, který dosáhl na milník 1000 zápasů. Ve vítkovickém dresu se to před ním podařilo jen dnes již legendárnímu kapitánovi stříbrné generace Jiřímu Burgrovi. Přestože ze svých nakonec 1 129 extraligových zápasů odehrál Burger drtivou většinu – 864 – ve Vítkovicích, není odchovancem klubu ani ostravským rodákem. Z bývalých výrazně vítkovických hráčů na 1000 zápasů dosáhl ještě Jan Peterek, jenže ten je rodákem z Havířova a ve Vítkovicích odehrál z 1 139 kariérních zápasů jen 319 a historický milník překonal v dresu Třince. Jan Výtisk je tak historicky prvním ostravským rodákem, čistokrevným vítkovickým odchovancem, který 1000 zápasů v nejvyšší soutěži překonal a ještě k tomu se jubilejního utkání dočkal rovněž ve vítkovickém dresu.

Vítkovický klub připravil ve spolupráci s rodinou Jana Výtiska jubilantovi téměř čtvrthodinový ceremoniál, při kterém mu na kostce OSTRAVAR ARÉNY gratuloval doslova zástup osobností. Bývalí i současní spoluhráči, trenéři, kamarádi, parťáci, děti i rodiče. S blahopřáním se připojili Daniel Zápotočný, Jaroslav Špaček, Daniel Seman i další „tisícovkař“ Jan Peterek, Radim Tesařík, Ľubomír Sekeráš, Lukáš Derner, Branko Radivojevič, Radim Šimek, Ján Lašák, David Štich, Petr Nedvěd, Daniel Krenželok, Jakub Petr, Pavel Trnka, Patrik Bartošák, Milan Mikulík, otec Jaroslav Výtisk, dcery Eliška a Viktorie.

„Když jsem tě asi před třiceti lety přivedl na starý stadion Ledňáček, tak by asi nikoho nenapadlo, že ten malý kluk v ušance a oteplovačkách, který neumí bruslit, jednou odehraje tisíc extraligových zápasů. Přeji ti hodně štěstí a také, ať tato sezona není tvou poslední,“ vzkázal svému synovi otec Jaroslav Výtisk. Syn mu samozřejmě přání splní, protože ve Vítkovicích nedávno prodloužil kontrakt o další dva roky.

„Je to pecka, tisíc zápasů, užij si to, užij si oslavu a až budeš hrát proti nám, tak šetři ty naše borečky, protože oni to moc nedávaj,“ poprosil svého někdejšího spoluhráče současný asistent trenéra Plzně a olympijský vítěz i mistr světa Jaroslav Špaček.

Už zmíněný další exvítkovický tisícovkař Jan Peterek společně s Danielem Semanem pozdravili „Vyplyho“ z hokejového důchodu. „Obrovská gratulace, je to super meta, věříme, že máš do důchodu ještě daleko, ale není to tady tak špatný, takže se toho neboj.“ Parťák ze stříbrného týmu Vítkovic z roku 2002 Radim Tesařík prý zase nabírá sílu, aby mohl obnovit hokejovou kariéru: „Držím ti tady místo ve Vsetíně, abys mohl hrát tady ještě se mnou v obraně.“ Ľubomír Sekeráš si zase přál, aby Výtisk vydržel v kariéře co nejdéle a aby dál pěstoval svůj plnovous. „Přeji ti další tisícku a hlavně tu bradu, co máš, aby si měl až po ko… po kolena.“

Ještě se sluší dodat, že svůj první extraligový zápas (podle statistik) odehrál 17. 9. 1999 proti Karlovým Varům. Paradoxně, svůj 1000. extraligový zápas odehrál Jan Výtisk taktéž proti Karlovým Varům, 24. 2. 2019. Mezitím stihl hrát dvakrát o mistrovský titul, s Vítkovicemi v roce 2002 a s Libercem – úspěšně – v roce 2016. Na kontě má také dva extraligové bronzy z let 2001 a 2004 a v neposlední řadě, i když to se přímo nevztahuje k extralize, je členem dosud posledního kádru českých juniorských mistrů světa z roku 2001. Kromě zmíněných 1000 zápasů v základní části a play off extraligy má Jan Výtisk na kontě také 16 barážových zápasů – 4 z roku 2000 s Vítkovicemi a 12 z roku 2013 v dresu Liberce. Tyto zápasy se ale navzdory faktu, že je Výtisk odehrál v dresu extraligových týmů a vždy s tím, že udržel extraligovou příslušnost, oficiálně do výčtu extraligových zápasů nepočítají.

A tým
2024 Příprava