NIT – VIT 0:5: Vítkovice v Nitře dominovaly a jsou v osmifinále Ligy mistrů

Další jednoznačná výhra posunula HC VÍTKOVICE RIDERA do osmifnále Ligy mistrů mezi 16 nejlepších celků hokejové Evropy. Ostravané v Nitře navázali na předchozí sedmibrankový úspěch a soupeře přestříleli tentokrát poměrem 5:0. Daniel Dolejš vychytal druhou nulu a zápas opepřila i hromadná bitka.

První utkání série skončilo jednoznačným triumfem Vítkovic na ostravském ledě. Po výhře 7:0 byli Ostravané v podstatě v osmifinále, jenže bylo třeba potvrdit náskok ještě na ledě Nitry. Na Slovensko odcestoval tým kromě jiných bez nemocného Ondřeje Romana a také bez Yana Stastneho, který z administrativních důvodů nemohl nastoupit. Na druhé straně se do sestavy vrátil Patrik Zdráhal a prostor ukázat se, dostali útočník Jáchym a chorvatský obránce Puzič. Nitra měla v plánu na svého českého soka v domácím prostředí vlétnout, jenže přemíra motivace byla spíše její slabinou, a tak už po pěti sekundách hry byla k vidění menší šarvátka a hlavně vyloučení na její straně. Ostravané velice brzy hráli dvojnásobnou přesilovku, minutu a půl dlouhou. Kromě zajímavých střel z ní ovšem nic nevytěžili. Po jejím konci se ale stovka vítkovických fanoušků radovat mohla, z kruhu se dorážkou prosadil David Květoň – 0:1. Následovala jasná převaha Vítkovic. Illéš v 7. minutě nastřelil tyč a domácí byli bezradní v šancích osvobodit se, natož tak vůbec ohrozit Daniela Dolejše na druhé straně. Až po deseti minutách hry se Nitře podařilo přesunout na čas hru mimo její obranné pásmo. Povzbuzeni tímto krokem začali Slováci hrát svou hru a najednou byli vyrovnaným soupeřem, na nějakou chvíli. Laliberte pálil zajímavě, Blackwater dokonce nastřelil horní břevno Dolejšovy brány. Odpovědí hostů byla trefa Vojtěcha Tomiho z levého kruhu, na kterou jinak opravdu dobře chytající Valent snad ani nemohl najít řešení – 0:2. Domácí si v závěru prvního dějství zahráli i početní výhodu, ale jedinou zajímavější akcí byl únik Vandase ve vlastním oslabení, po kterém Valent předvedl ukázkový rozklek. Vítkovičtí zaslouženě vyhráli první třetinu a svůj náskok v sérii zvýšili na rozdíl devíti branek.

Nitra ve druhé třetině přidala na důrazu, jenže na výsledek to nemělo vůbec žádný vliv. Domácí sice párkrát nebezpečně zaměstnali Dolejše, především Štefanka, nebo Slovák svým agresivním důrazným dorážením, ale Valent měl poměrně více práce. Ostravané hráli takticky a pozičně dobře, dovolili si více v kombinaci a z klidu, pramenícího z jasného stavu zápasu, vycházelo také větší sebevědomí v zakončení. Do šancí se v pozici falešného křídla dostával obránce Karol Sloboda, v tomto zápase nesoucí dres vítkovického Top Scorera. Také ho Stanislav Balán dobře našel před bránou, ale Valent byl na místě. Ve 32. minutě trefil Rostislav Olesz po průniku tyč. Třetí branku a v sérii jubilejní desátou přidal ale po rychlém ataku až ve 35. minutě Jakub Illéš. Závěr druhé periody opepřilo možná trochu zbytečné špičkování mezi početnou skupinou vítkovických fanoušků a domácími příznivci.

Třetí třetina se za daného stavu zápasu i série mohla odehrát v poklidu a spíše v hokejové podobě. Ze začátku tomu tak také bylo. Ostravané kontrolovali dění na ledě a Nitrané, i přes určitou snahu, byli o krok pozadu. Hned na úvod se před Valentem strhl závar, ve kterém mohl dorážet Tomi, ale byl zablokován. Domácí se dostali do přečíslení dvou proti jednomu, ale kombinace trvala až příliš dlouho a zakončení tak znemožnili vracející se obránci, konkrétně Sedlák. Ve 49. minutě bylo znát, že frustrace slovenského týmu dá možná zápasu ještě druhý rozměr. Hodně ostře byl před branou sražen Erik Němec. Vzápětí se ze střetu u mantinelu vyvrbila hned zdvojená potyčka, a pěkně ostrá. Pěstně si to spolu vyřizovali Lukáš Klok s Markem Slovákem a oba Top Scoreři Karol Sloboda a Judd Blackwater. Celá čtveřice obdržela tresty do konce utkání, Slovák ovšem navíc ještě dvouminutový bonus. Vítkovice tak hrály přesilovou hru, kterou zužitkoval Michael Vandas – 0:4. Nitra obrátila svůj hněv zase do hokejového snažení s tím, že chce v sérii dosáhnout alespoň čestného úspěchu, Laliberte ovšem na Dolejše nevyzrál, jeho beton byl rychlejší. Konečnou podobu výsledku dal Roman Szturc zakončením kombinace do prázdné brány v 56. minutě – 0:5. Oslavy mohly propuknout.

Vítkovice poprvé v historii novodobé evropské soutěže překročily práh osmifinále play off a jsou mezi 16 nejlepšími celky Evropy. Sérii s Nitrou ovládly impozantním celkovým skóre 12:0 a v osmifinále se utkají s Libercem, který porazil švédský Färjestad.

Champions Hockey League – play off

HK Nitra – HC VÍTKOVICE RIDERA 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)

Konečný stav série: 0:12

Branky: 3. Květoň (Zdráhal), 17. Tomi (Hudeček, Illéš), 35. Illéš (Hudeček), 51. Vandas (Kolouch), 56. Szturc (Jáchym). Rozhodčí: Baluška, Smetana – Šefčík, Výleta. Vyloučení: 5:2, navíc Slovák a Blackwater (NIT) a Klok a Sloboda (VIT) všichni 5 minut a do konce utkání za hrubost. Využití: 0:1. Diváci: 1679. Střely na branku: 18:34

HK Nitra: Valent (od 56. Halo) – Versteeg, Milam, Mezei, Rais, Ordzovenský, König, Pupák, Piačka – Blackwater, Slovák, Laliberte – Kutálek, Krištof, Ručkay – Bajtek, Štefanka, Macík – Bene, Paukovček, Chalupa

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Klok, Sloboda, Výtisk, Urbanec, L. Kovář, Sedlák, Puzič, D. Krenželok – Zdráhal, Balán, D. Květoň – Szturc, Jáchym, Olesz – E. Němec, Kolouch, Vandas – Illéš, Hudeček, Tomi