MS 1963: Jak si Mirek Vlach před 60 lety podmanil celý světový šampionát

Při příležitosti letošního mistrovství světa se nabízí připomenout si příběh vítkovického útočníka Miroslava Vlacha, který se právě před 60 lety stal jednou z největších hvězd šampionátu.

V současné české reprezentaci nemají Vítkovice své hráčské zastoupení, byť v domácí nejvyšší soutěži vybojovaly v základní části druhé a v celkovém hodnocení konečné čtvrté místo. Tak už to někdy bývá.

Před rovnými 60 lety, krom jiného, tomu bylo jinak. Vítkovice, které se v roce 1961 vrátily ze druhé ligy do nejvyšší soutěže, vybojovaly v ročníku 1962/1963 hodně solidní páté místo, a proto v nominaci na MS 1963 do Stockholmu nechyběl osvědčený vítkovický trojlístek Mikoláš – Kasper – Vlach.

Brankář Josef Mikoláš, obránce Jan Kasper a útočník Miroslav Vlach rozhodně nejeli na své první mistrovství světa. V roce 1961 byli u historického triumfu československé reprezentace, která poprvé v dějinách vzájemných zápasů porazila na velké světové akci Sovětský svaz. Čechoslováci, a s nimi i vítkovičtí reprezentanti, se vrátili domů s stříbrnými medailemi vicemistrů světa a se zlatými medailemi mistrů Evropy, což byl od roku 1949 obrovský hokejový úspěch.

Na šampionát do USA v roce 1962 Československo nejelo, a tak až turnaj ve Švédsku v březnu 1963 byl další možností pro náš celek i vítkovické elitní hráče zabojovat o světové úspěchy.

Drama až do posledních okamžiků posledního zápasu

Stručně k průběhu mistrovství. Turnaj hostili úřadující mistři světa Švédové, ve Stockholmu přivítala účastníky nová prostorná hala Johanneshov. Domácí Tre Kronor byli favority, ale s návratem Sovětů i Čechoslováků se síly dost tříštily a vyložený aspirant na titul neexistoval. Své do souboje mohli říci i Kanaďané, kteří na šampionát poslali vítěze svého amatérského Allan Cupu, konkrétně tým Trail Smoke Eaters posílený o několik hráčů Kitcheneru. Američané povolali do boje univerzitní výběr, který se ale v nijak oslnivém světle nepředvedl a skončil předposlední, tak tak, že nesestoupil do skupiny B.

Soutěž? No to bylo drama do posledního momentu. O medailích a titulech rozhodoval až závěr posledního utkání. Čechoslováci začali výhrami 10:1 nad Západním Německem a USA, následně rozstříleli i NDR 8:3. Bylo jasné, že tady se rozhodovat nebude. Prubířským kamenem budou souboje s týmy z velké čtyřky. Právě s Kanadou to byl pro naše reprezentanty velký boj – nakonec vyrovnaný 4:4. Zisk bodu? Ztráta bodu? No, jak z jakého úhlu pohledu.

Faktem ale je, že ve Stockholmu Čechoslováci nezopakovali úspěch ze Ženevy 1961 a podlehli Sovětům. To nebylo dobré. Souboj o titul se smrsknul na duel mezi Švédy a Sověty a vzhledem k tomu, že Tre Kronor už v úvodu mistrovství porazili sbornou 2:1, bylo prakticky rozhodnuto. Švédové se těšili na obhajobu.

Jenže pořád existovala jiskra naděje. Top čtyři týmy mezi sebou hrály v poslední den. Švédové s Československem, Kanada se Sovětským svazem. Čechoslováci hodili depresi z nezdaru se Sověty za hlavu. V utkání se Švédskem předvedli svůj nejlepší výkon turnaje a připravili tím Švédy o předčasnou jistotu zlata.

Vše mělo rozhodnout zápas Kanady se Sověty. Švédové by v případě výhry Kanady slavili titul, Čechoslováci by byli bez medaile. Rusové začali zostra, vedli po dvou třetinách 4:0, jenže pak nastoupili kanadští amatéři, snížili na rozdíl dvou branek a ve vzduchu visela dokonce varianta, že by při rovnosti bodů a náhodnému souběhu skóre mohli být vyhlášeni dokonce dva mistři světa najednou. Rusové byli pod tlakem, ale nervozitu ustáli. Vyhráli 4:2, získali opět po dvou letech světové zlato. Stříbro zůstalo na smutné Švédy. Čechoslováci slavili bronz a čtvrtá Kanada zůstala poprvé v historii mistrovství světa (kterého se účastnila) bez medaile.

Skromný král z Vítkovic

Na pozadí dramatického boje o světový triumf vyrostla hvězda vítkovického reprezentanta Miroslava Vlacha. Lídr ostravského celku a v té době již vicemistr světa i mistr Evropy a k tomu ještě dvojnásobný bronzový medailista z MS si i při zachování vší své vrozené a nehrané skromnosti doslova a do písmene přivlastnil šampionát ve Stockholmu 1963.

Trenér Anton Vlacha postavil na pravé křídlo první československé formace s Vlastimilem Bubníkem z mistrovské Komety a Luďkem Bukačem z vicemistrovské Sparty. Vlach na tomto šampionátu nedostal zcela roli střelce, ale své úkoly plnil dokonale.

Potkal se s výbornou formou, možná životní. Podílel se na 5 brankách československého týmu, sám v sedmi zápasech vstřelil 5 gólů. Především ten pátý měl velkou cenu, za stavu 1:0 pro Švédy v posledním utkání srovnal na 1:1 a vrátil Čechoslovákům sebevědomí. Prezentoval se výbornou hrou a byl klíčovým hráčem ofenzivy našeho týmu.

Direktoriát IIHF vyhlásil Miroslava Vlacha nejlepším útočníkem MS 1963 a byl zařazen i do All Stars týmu celého šampionátu na pravé křídlo vedle Švéda Milda a Kanaďana Tambeliniho. Triumf Miroslava Vlacha ještě podtrhuje fakt, že prestižní ocenění získal i před takovými veličinami a legendami, jakými byli Švédi Sven Tumba Johansson či Ulf Sterner nebo Rusové Vjačeslav Staršinov či Vladimír Jurzinov a Viktor Jakušev. Za Vlachem zůstali také čeští bombarďáci jako Vlastimil Bubník, Jaroslav Jiřík nebo František Vaněk z mistrovské Komety.

Předseda IIHF Ahearne (pravo) předává Miroslavu Vlachovi cenu pro nejlepšího útočníka MS 1963 ve Stockholmu

Miroslav Vlach se v březnu 1963, před 60 lety, vrátil do Ostravy s bronzovou medailí a jako nejlepší útočník mistrovství světa. A přece by to na něm nikdo nepoznal. Skromný, laskavý, úslužný… to mu zůstalo a světové vavříny nijak jeho povahu nezměnily.

A tým
2024 Příprava